A
T A B L O U L
CUPRINZÂND VALORILE IMPOZABILE, IMPOZITELE ŞI TAXELE LOCALE, ALTE TAXE ASIMILATE ACESTORA,
PRECUM ŞI AMENZILE APLICABILE DE COMUNA FÂNTÂNA MARE ÎN ANUL FISCAL 2023
(indicele inflatiei pe anul 2022 este de 13,8 %)
Majorare impozit cu 14 %
Majorare impozit auto peste 12 tone cu 14 %
CODUL FISCAL - TITLUL IX
Impozite şi taxe locale
CAPITOLUL I - Consideratii generale (art. 453 din legea 227/2015)
a) activitate economică - orice activitate care constă în furnizarea de bunuri, servicii şi lucrări pe o piaţă; b) clădire - orice construcţie situată deasupra solului şi/sau sub nivelul acestuia, indiferent de denumirea ori de folosinţa sa, şi care are una sau mai multe încăperi ce pot servi la adăpostirea de oameni, animale, obiecte, produse, materiale, instalaţii, echipamente şi altele asemenea, iar elementele structurale de bază ale acesteia sunt pereţii şi acoperişul, indiferent de materialele din care sunt construite; c) clădire-anexă - clădiri situate în afara clădirii de locuit, precum: bucătării, grajduri, pivniţe, cămări, pătule, magazii, depozite, garaje şi altele asemenea; d) clădire cu destinaţie mixtă - clădire folosită atât în scop rezidenţial, cât şi nerezidenţial; e) clădire nerezidenţială - orice clădire care nu este rezidenţială; f) clădire rezidenţială - construcţie alcătuită din una sau mai multe camere folosite pentru locuit, cu dependinţele, dotările şi utilităţile necesare, care satisface cerinţele de locuit ale unei persoane sau familii; g) nomenclatură stradală - lista care conţine denumirile tuturor străzilor dintr-o unitate administrativ-teritorială, numerele de identificare a imobilelor pe fiecare stradă în parte, precum şi titularul dreptului de proprietate al fiecărui imobil; nomenclatura stradală se organizează pe fiecare localitate rurală şi urbană şi reprezintă evidenţa primară unitară care serveşte la atribuirea adresei domiciliului/reşedinţei persoanei fizice, a sediului persoanei juridice, precum şi a fiecărui imobil, teren şi/sau clădire; h) rangul unei localităţi - rangul atribuit unei localităţi conform legii; i) zone din cadrul localităţii - zone stabilite de consiliul local, în funcţie de poziţia terenului faţă de centrul localităţii, de reţelele edilitare, precum şi de alte elemente specifice fiecărei unităţi administrativ-teritoriale, conform documentaţiilor de amenajare a teritoriului şi de urbanism, registrelor agricole, evidenţelor specifice cadastrului imobiliar-edilitar sau altor evidenţe agricole sau cadastrale care pot afecta valoarea terenului. Pentru toate localităţile aparţinătoare comunei Fântâna Mare zona este A şi rangul localităţii este IV, astfel coeficientul de corecţie aplicat este de 1,10.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CAPITOLUL II – IMPOZITUL ŞI TAXA PE CLĂDIRI (art. 455-462 din legea 227/2015) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IMPOZITUL SI TAXA PE CLĂDIRI IN CAZUL CLĂDIRILOR REZIDENŢIALE | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Impozitul/taxa pe clădiri în cazul clădirilor rezidentiale se calculează prin aplicarea unei cote de 0,18% asupra valorii impozabile a clădirii. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VALORILE IMPOZABILE în cazul clădirilor rezidenţiale deţinute de persoane fizice (Art. 457 alin. (1))
Valoarea impozabilă - lei/m² - | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tipul clădirii
| Nivelurile practicate în anul 2023 | Nivelurile aplicabile în anul 2024 majorat cu 14 % | Procent modificare 2024/2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Cu instalatii de apa, canalizare, electrice si incalzire (conditii cumulative) | fara instalatii de apa, canalizare, electrice si incalzire | Cu instalatii de apa, canalizare, electrice si incalzire (conditii cumulative) | fara instalatii de apa, canalizare, electrice si incalzire | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
A. Clădire cu cadre din beton armat sau cu pereţi exteriori din cărămidă arsă sau din orice alte materiale rezultate în urma unui tratament termic şi/sau chimic | 1352 | 860 | 1541 | 980 | 14 % | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
B. Clădire cu pereţii exteriori din lemn, din piatră naturală, din cărămidă nearsă, din vălătuci sau din orice alte materiale nesupuse unui tratament termic şi/sau chimic | 430 | 283 | 490 | 323 | 14 % | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
C. Clădire-anexă cu cadre din beton armat sau cu pereţi exteriori din cărămidă arsă sau din orice alte materiale rezultate în urma unui tratament termic şi/sau chimic | 308 | 246 | 351 | 280 | 14 % | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
D. Clădire-anexă cu pereţii exteriori din lemn, din piatră naturală, din cărămidă nearsă, din vălătuci sau din orice alte materiale nesupuse unui tratament termic şi/sau chimic | 184 | 123 | 210 | 140 | 14 % | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
E. În cazul contribuabilului care deţine la aceeaşi adresă, încăperi amplasate la subsol, la demisol şi/sau la mansardă, utilizate ca locuinţă, în oricare dintre tipurile de clădiri prevăzute la lit. A-D | 75% din suma care s-ar aplica clădirii | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
F. În cazul contribuabilului care deţine la aceeaşi adresă, încăperi amplasate la subsol, la demisol şi/sau la mansardă, utilizate în alte scopuri decât cel de locuinţă, în oricare dintre tipurile de clădiri prevăzute la lit A-D | 50% din suma care s-ar aplica clădirii | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ajustarea valorilor impozabile a clădirilor se determină conform coeficienţilor de corecţie corespunzători, prevăzuţi în următorul tabel :
În cazul clădirii la care au fost executate lucrări de renovare majoră, din punct de vedere fiscal, anul terminării se actualizează, astfel că acesta se consideră ca fiind cel în care a fost efectuată recepţia la terminarea lucrărilor. Renovarea majoră reprezintă acţiunea complexă care cuprinde obligatoriu lucrări de intervenţie la structura de rezistenţă a clădirii, pentru asigurarea cerinţei fundamentale de rezistenţă mecanică şi stabilitate, prin acţiuni de reconstruire, consolidare, modernizare, modificare sau extindere, precum şi, după caz, alte lucrări de intervenţie pentru menţinerea, pe întreaga durată de exploatare a clădirii, a celorlalte cerinţe fundamentale aplicabile construcţiilor, conform legii, vizând, în principal, creşterea performanţei energetice şi a calităţii arhitectural-ambientale şi funcţionale a clădirii. Anul terminării se actualizează în condiţiile în care, la terminarea lucrărilor de renovare majoră, valoarea clădirii creşte cu cel puţin 50% faţă de valoarea acesteia la data începerii executării lucrărilor.
VALORILE IMPOZABILE în cazul clădirilor rezidenţiale deţinute de persoane juridice Pentru cladirile rezidentiale aflate in proprietatea sau detinute de persoanele juridice, impozitul/taxa pe cladiri se calculeaza prin aplicarea unei cote de 0,16 % asupra valorii impozabile a cladirii. 1. Valoarea impozabilă a clădirilor aflate în proprietatea persoanelor juridice este valoarea de la 31 decembrie a anului anterior celui pentru care se datorează impozitul/taxa şi poate fi: a) ultima valoare impozabilă înregistrată în evidenţele organului fiscal; b) valoarea rezultată dintr-un raport de evaluare întocmit de un evaluator autorizat în conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate în vigoare la data evaluării; c) valoarea finală a lucrărilor de construcţii, în cazul clădirilor noi, construite în cursul anului fiscal anterior; d) valoarea clădirilor care rezultă din actul prin care se transferă dreptul de proprietate, în cazul clădirilor dobândite în cursul anului fiscal anterior; e) în cazul clădirilor care sunt finanţate în baza unui contract de leasing financiar, valoarea rezultată dintr-un raport de evaluare întocmit de un evaluator autorizat în conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate în vigoare la data evaluării; f) în cazul clădirilor pentru care se datorează taxa pe clădiri, valoarea înscrisă în contabilitatea proprietarului clădirii şi comunicată concesionarului, locatarului, titularului dreptului de administrare sau de folosinţă, după caz | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Valoarea impozabilă a clădirii se actualizează o dată la 5 ani pe baza unui raport de evaluare a clădirii întocmit de un evaluator autorizat în conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate în vigoare la data evaluării. Prevederea nu se aplică în cazul clădirilor care aparţin persoanelor faţă de care a fost pronunţată o hotărâre definitivă de declanşare a procedurii falimentului. 3. În cazul în care proprietarul clădirii nu a actualizat valoarea impozabilă a clădirii în ultimii 5 ani anteriori anului de referinţă, cota impozitului/taxei pe clădiri este 5 % in baza art. 489 din legea 227/2015 si a hcl-ului. 4. În cazul în care proprietarul clădirii pentru care se datorează taxa pe clădiri nu a actualizat valoarea impozabilă în ultimii 5 ani anteriori anului de referinţă, diferenţa de taxă faţă de cea stabilită de 0,16% va fi datorată de proprietarul clădirii | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IMPOZITUL SI TAXA PE CLĂDIRI IN CAZUL CLĂDIRILOR NEREZIDENŢIALE
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Impozitul/taxa pe clădiri în cazul clădirilor nerezidentiale juridice se calculează prin aplicarea unei cote de 1,2 % asupra valorii impozabile a clădirii.iar pentru cladirile nerezidentiale aflate in proprietatea sau detinute de persoanele juridice, pentru activitati din domeniul agricol, impozitul/taxa pe cladiri se calculeaza prin aplicarea cotei de 0,4 % asupra valorii impozabile a cladirii. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VALORILE IMPOZABILE în cazul clădirilor nerezidenţiale deţinute de persoane fizice
In cazul in care la adresa cladirii este inregistrat un domiciliu fiscal la care nu se desfasoara nici o activitate economica impozitul se calculeaza conform articolului 457. VALORILE IMPOZABILE în cazul clădirilor nerezidenţiale deţinute de persoane juridice
1. Valoarea impozabilă a clădirilor aflate în proprietatea persoanelor juridice este valoarea de la 31 decembrie a anului anterior celui pentru care se datorează impozitul/taxa şi poate fi: a) ultima valoare impozabilă înregistrată în evidenţele organului fiscal; b) valoarea rezultată dintr-un raport de evaluare întocmit de un evaluator autorizat în conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate în vigoare la data evaluării; c) valoarea finală a lucrărilor de construcţii, în cazul clădirilor noi, construite în cursul anului fiscal anterior; d) valoarea clădirilor care rezultă din actul prin care se transferă dreptul de proprietate, în cazul clădirilor dobândite în cursul anului fiscal anterior; e) în cazul clădirilor care sunt finanţate în baza unui contract de leasing financiar, valoarea rezultată dintr-un raport de evaluare întocmit de un evaluator autorizat în conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate în vigoare la data evaluării;
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
f) în cazul clădirilor pentru care se datorează taxa pe clădiri, valoarea înscrisă în contabilitatea proprietarului clădirii şi comunicată concesionarului, locatarului, titularului dreptului de administrare sau de folosinţă, după caz 2. Valoarea impozabilă a clădirii se actualizează o dată la 5 ani pe baza unui raport de evaluare a clădirii întocmit de un evaluator autorizat în conformitate cu standardele de evaluare a bunurilor aflate în vigoare la data evaluării. Prevederea nu se aplică în cazul clădirilor care aparţin persoanelor faţă de care a fost pronunţată o hotărâre definitivă de declanşare a procedurii falimentului. 3. În cazul în care proprietarul clădirii nu a actualizat valoarea impozabilă a clădirii în ultimii 5 ani anteriori anului de referinţă, cota impozitului/taxei pe clădiri este 5 % respectiv aplicarea unei cota aditionale, de 50% in baza art. 489 din legea 227/2015 si a hcl-ului) 4. În cazul în care proprietarul clădirii pentru care se datorează taxa pe clădiri nu a actualizat valoarea impozabilă în ultimii 5 ani anteriori anului de referinţă, diferenţa de taxă faţă de cea stabilită de 1,2 %, va fi datorată de proprietarul clădirii. Notă: În conformitate cu Ordinul 1802/2014 cladirile din patrimoniul unei persoane juridice se reevalueaza simultan (toata grupa) pentru a se evita reevaluarea selectiva si raportarea in situatiile financiare anuale a unor valori care sunt o combinatie de costuri si valori calculate la date diferite. Astfel, dacă o clădire este reevaluată, toate celelalte clădiri aparţinând aceluiasi agent economic trebuie reevaluate, in caz contrar, reevaluarea respectivă nu va fi operată in baza de date, | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IMPOZITUL SI TAXA PE CLĂDIRI IN CAZUL CLĂDIRILOR MIXTE
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Calculul impozitului pe clădirile cu destinaţie mixtă aflate în proprietatea persoanelor fizice
Calculul impozitului pe clădirile cu destinaţie mixtă aflate în proprietatea persoanelor juridice
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
CAPITOLUL III - IMPOZITUL ŞI TAXA PE TEREN (art. 463-467 din legea 227/2015) |
| |||||||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||
IMPOZITUL/TAXA PE TERENURILE AMPLASATE ÎN INTRAVILAN |
| |||||||||||||||||||||
Impozitul pe terenul cu constructii
|
| |||||||||||||||||||||
Zona | NIVELURILE PRACTICATE ÎN ANUL 2023 - lei/ha **) - | NIVELURILE APLICABILE ÎN ANUL 2024 14 % majorare impozit - lei/ha **) - | Procent Modificare 2024/2023 | |||||||||||||||||||
Persoane juridice | Persoane fizice | Persoane juridice | Persoane fizice | |||||||||||||||||||
AR IV | 1082 | 1082 | 1233 | 1233 | 14 % | |||||||||||||||||
AR IV | 884 | 884 | 1008 | 1008 | 14 % | |||||||||||||||||
RV | 884 | 884 | 1008 | 1008 | 14 % | |||||||||||||||||
RV | 749 | 749 | 854 | 854 | 14 % | |||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||
Nr. crt. | Zona
Categoria de folosinţă | Nivelurile practicate în anul 2023 - lei/ha - | Nivelurile aplicabile în anul 2024 majorat cu 14 % - lei/ha - | Procent modificare 2024/2023 |
| |||||||||||||||||
Zona | Zona |
| ||||||||||||||||||||
A | B | C | D | A | B | C | D |
| ||||||||||||||
1 | Teren arabil | 43 | 36 |
|
| 49 | 41 |
|
| 14 % |
| |||||||||||
2 | Păşune | 36 | 31 |
|
| 41 | 35 |
|
| 14 % |
| |||||||||||
3 | Fâneaţă | 36 | 31 |
|
| 41 | 35 |
|
| 14 % |
| |||||||||||
4 | Vie | 74 | 55 |
|
| 84 | 63 |
|
| 14 % |
| |||||||||||
5 | Livadă | 86 | 74 |
|
| 98 | 84 |
|
| 14 % |
| |||||||||||
6 | Pădure sau alt teren cu vegetaţie forestieră | 50 | 36 |
|
| 57 | 41 |
|
| 14 % |
| |||||||||||
7 | Teren cu ape | 25 | 21 |
|
| 29 | 24 |
|
| 14 % |
| |||||||||||
8 | Drumuri şi căi ferate | x | x |
|
| x | x |
|
| 0 |
| |||||||||||
8 | Drumuri şi căi ferate | x | x |
|
| x | x |
|
| 0 |
| |||||||||||
9 | Neproductiv | x | x |
|
| x | x |
|
| 0 |
| |||||||||||
9 | Neproductiv | x | x |
|
| x | x |
|
| 0 |
| |||||||||||
|
| |||||||||||||||||||||
La nivelurile din tabelul anterior se va aplica coeficientul de corecţie corespunzător prevăzut la art. 465 alin.(5) din Legea nr 227/2015 (respectiv coeficientul 1,1 aferent localitatii de rang IV-Fântâna Mare si coeficientul 1,05 localitatilor de rang V – Cotu Baii,Spataresti si Praxia. 2. In cazul contribuabililor persoane juridice, pentru terenul amplasat în intravilan, înregistrat în registrul agricol la altă categorie de folosinţă decât cea de terenuri cu construcţii, impozitul/taxa pe teren se calculează conform prevederilor legate de impozitul pe terenul amplasat in extravilan numai dacă îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii: a) au prevăzut în statut, ca obiect de activitate, agricultură; b) au înregistrate în evidenţa contabilă, pentru anul fiscal respectiv, venituri şi cheltuieli din desfăşurarea obiectului de activitate prevăzut la lit. a
|
| |||||||||||||||||||||
IMPOZITUL/TAXA PE TERENURILE AMPLASATE ÎN EXTRAVILAN
|
| |||||||||||||||||||||
Nr. crt. | PJ/PFCategoria de folosinţă | Nivelurile practicate în anul 2023 - lei/ha - | Nivelurile aplicabile în anul 2024 majorat cu 14 % - lei/ha - | Procent modificare 20242023 |
| |||||||||||||||||
Persoane juridice | Persoane fizice | Persoane juridice | Persoane fizice | PJ | PF |
| ||||||||||||||||
1 | Teren cu construcţii | 94 | 94 | 107 | 107 | 14 % | 14 % |
| ||||||||||||||
2 | Arabil | 68 | 68 | 78 | 78 | 14 % | 14 % |
| ||||||||||||||
3 | Păşune | 36 | 36 | 41 | 41 | 14 % | 14 % |
| ||||||||||||||
4 | Fâneaţă | 36 | 36 | 41 | 41 | 14 % | 14 % |
| ||||||||||||||
5 | Vie pe rod, alta decât cea prevăzută la nr. crt.5.1 | 74 | 74 | 84 | 84 | 14 % | 14 % |
| ||||||||||||||
5.1 | Vie până la intrarea pe rod | 0 | 0 | x | x | 0 | 0 |
| ||||||||||||||
5.1 | Vie până la intrarea pe rod | 0 | 0 | x | x | 0 | 0 |
| ||||||||||||||
6 | Livadă pe rod, alta decât cea prevăzută la nr. crt.6.1 | 74 | 74 | 84 | 84 | 14 % | 14 % |
| ||||||||||||||
6.1 | Livadă până la intrarea pe rod | 0 | 0 | x | x | 0 | 0 |
| ||||||||||||||
6.1 | Livadă până la intrarea pe rod | 0 | 0 | x | x | 0 | 0 |
| ||||||||||||||
7 | Pădure sau alt teren cu vegetaţie forestieră, cu excepţia celui prevăzut la nr. crt.7.1 | 31 | 31 | 35 | 35 | 14 % | 14 % |
| ||||||||||||||
7.1 | Pădure în vârstă de până la 20 de ani şi pădure cu rol de protecţie | 0 | 0 | x | x | 0 | 00 |
| ||||||||||||||
7.1 | Pădure în vârstă de până la 20 de ani şi pădure cu rol de protecţie | 0 | 0 | x | x | 0 | 0 |
| ||||||||||||||
8 | Teren cu apă, altul decât cel cu amenajări piscicole | 3 | 3 | 3 | 3 | 14 % | 14 % |
| ||||||||||||||
8.1 | Teren cu amenajări piscicole | 55 | 55 | 63 | 63 | 14 % | 14 % |
| ||||||||||||||
9 | Drumuri şi căi ferate | 0 | 0 | x | x | 0 | 0 |
| ||||||||||||||
9 | Drumuri şi căi ferate | 0 | 0 | x | x | 0 | 00 |
| ||||||||||||||
10 | Teren neproductiv | 0 | 0 | x | x | 0 | 0 |
| ||||||||||||||
10 | Teren neproductiv | 0 | 0 | x | x | 0 | 0 |
| ||||||||||||||
Notă: La nivelurile din tabel se va aplica coeficientul prevăzut la art. 465 alin.(5) din Legea nr 227/2015 (respectiv coeficientul 1,1 aferent localitatii de rang IV-Fântâna Mare si coeficientul 1,05 localitatilor de rang V – Cotu Baii, Spataresti, Praxia.
|
| |||||||||||||||||||||
Înregistrarea în registrul agricol a datelor privind clădirile şi terenurile, a titularului dreptului de proprietate asupra acestora, precum şi schimbarea categoriei de folosinţă se pot face numai pe bază de documente, anexate la declaraţia făcută sub semnătura proprie a capului de gospodărie sau, în lipsa acestuia, a unui membru major al gospodăriei. Procedura de înregistrare şi categoriile de documente se vor stabili prin norme metodologice. |
| |||||||||||||||||||||
CAPITOLUL IV – IMPOZITUL PE MIJLOACELE DE TRANSPORT (art. 468-472 din legea 227/2015)
| |||||||||
I. Vehicule inmatriculate (lei/200 cm³ sau fracţiune din aceasta) | NIVELURILE PRACTICATE ÎN ANUL 2023 | NIVELURILE APLICABILE ÎN ANUL 2024 majorat cu 14 % | Procent modificare 2024/2023 % | ||||||
Lei/200 cm³ sau fracţiune din aceasta | Lei/200 cm³ sau fracţiune din aceasta | ||||||||
1.Motociclete, tricicluri, cvadricicluri şi autoturisme cu capacitatea cilindrică de până la 1600 cm3, inclusiv | 10 | 11 | 14 % | ||||||
2.Motociclete, tricicluri, cvadricicluri cu capacitatea cilindrică de peste la 1600 cm3 | 11 | 13 | 14 % | ||||||
3.Autoturisme cu capacitatea cilindrica intre 1601 cm3 si 2000cm3 inclusiv | 25 | 29 | 14 % | ||||||
4.Autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2001 cm3 şi 2600 cm3, inclusiv | 98 | 112 | 14 % | ||||||
5Autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2601 cm3 şi 3000 cm3, inclusiv | 184 | 210 | 14 % | ||||||
6.Autoturisme cu capacitatea cilindrică de peste 3.001 cm3 | 394 | 449 | 14 % | ||||||
7.Autobuze, autocare, microbuze | 33 | 38 | 14 % | ||||||
8.Alte autovehicule cu masa totală maximă autorizată de până la 12 tone inclusiv * | 41 | 47 | 14 % | ||||||
9.Tractoare înmatriculate | 25 | 29 | 14 % | ||||||
* se includ şi autovehiculele de până la 12 tone inclusiv, destinate prin construcţie atât transportului de persoane cât şi de bunuri, automobile mixte, autospecializate
| |||||||||
II. vehicule inregistrate | Valori practicate în anul 2023 | Valori propuse prin Legea 227/2015 | Valori aplicabile în anul 2024 majorat cu 14 % | ||||||
1. Vehicule fără capacitate cilindrică evidenţiată pina la 1oo C.P. | 246 lei/an | 14 % | 280 lei/an | ||||||
2. Vehicule fără capacitate cilindrică evidenţiată de la 101 CP pina la 200 CP | 352 lei/an | 14 % | 401 lei/an | ||||||
3. Vehicule fără capacitate cilindrică evidenţiată de la 201 CP pina la 250 CP | 470 lei/an | 14 % | 536 lei/an | ||||||
4. Vehicule fără capacitate cilindrică evidenţiată de la 250 CP pina la 500 CP | 587 lei/an | 14 % | 669 lei/an | ||||||
| |||||||||
Numărul de axe şi greutatea brută încărcată maximă admisă | Impozitul, în lei, în anul 2023 | Impozitul, în lei, în anul 2024 indexat cu 14 % | |||||||
Ax(e) motor(oare) cu sistem de suspensie pneumatică sau echivalentele recunoscute | Alte sisteme de suspensie pentru axele motoare | Ax(e) motor(oare) cu sistem de suspensie pneumatică sau echivalentele recunoscute | Alte sisteme de suspensie pentru axele motoare | ||||||
Vehicule cu 2 axe | |||||||||
| 0 | 175 | 0 | 200 | |||||
| 175 | 484 | 200 | 552 | |||||
| 484 | 681 | 552 | 776 | |||||
| 681 | 1540 | 776 | 1756 | |||||
| 681 | 1540 | 776 | 1756 | |||||
Vehicule cu 3 axe | |||||||||
| 175 | 304 | 200 | 347 | |||||
| 304 | 624 | 347 | 711 | |||||
| 624 | 811 | 711 | 925 | |||||
| 811 | 1250 | 925 | 1425 | |||||
| 1250 | 1940 | 1425 | 2212 | |||||
| 1250 | 1940 | 1425 | 2212 | |||||
| 1250 | 1940 | 1425 | 2212 | |||||
Vehicule cu 4 axe | |||||||||
| 811 | 822 | 925 | 937 | |||||
| 822 | 1283 | 937 | 1463 | |||||
| 1283 | 2036 | 1463 | 2321 | |||||
| 2036 | 3021 | 2321 | 3444 | |||||
| 2036 | 3021 | 2321 | 3444 | |||||
| 2036 | 3021 | 2321 | 3444 | |||||
| ||||||
Numărul de axe şi greutatea brută încărcată maximă admisă | Impozitul, în lei, în anul 2023 | Impozitul, în lei, în anul 2024 majorat cu 14 % | ||||
Ax(e) motor(oare) cu sistem de suspensie pneumatică sau echivalentele recunoscute | Alte sisteme de suspensie pentru axele motoare | Ax(e) motor(oare) cu sistem de suspensie pneumatică sau echivalentele recunoscute | Alte sisteme de suspensie pentru axele motoare | |||
Vehicule cu 2+1 axe | ||||||
| 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| 0 | 79 | 0 | 90 | ||
| 79 | 184 | 90 | 210 | ||
| 184 | 422 | 210 | 481 | ||
| 422 | 547 | 481 | 624 | ||
| 547 | 985 | 624 | 1123 | ||
| 985 | 1123 | 1123 | 1968 | ||
| 985 | 1726 | 1123 | 1968 | ||
Vehicule cu 2+2 axe | ||||||
| 168 | 394 | 192 | 449 | ||
| 394 | 647 | 449 | 738 | ||
| 647 | 950 | 738 | 1083 | ||
| 950 | 1146 | 1083 | 1306 | ||
| 1146 | 1883 | 1306 | 2147 | ||
| 1883 | 2615 | 2147 | 2981 | ||
| 2615 | 3970 | 2981 | 4526 | ||
| 2615 | 3970
| 2981 | 4526 | ||
| 2615 | 3970 | 2981 | 4526 | ||
Vehicule cu 2+3 axe | ||||||
| 2082 | 2896 | 2373 | 3301 | ||
| 2896 | 3937 | 3301 | 4488 | ||
| 2896 | 3937 | 3301 | 4488 | ||
Vehicule cu 3+2 axe | ||||||
| 1838 | 2553 | 2095 | 2910 | ||
| 2553 | 3531 | 2910 | 4025 | ||
| 3531 | 5223 | 4025 | 5954 | ||
| 3531 | 5223 | 4025 | 5954 | ||
Vehicule cu 3+3 axe | ||||||
| 1045 | 1265 | 1191 | 1442 | ||
| 1265 | 1890 | 1442 | 2155 | ||
| 1890 | 3007 | 2155 | 3428 | ||
| 1890 | 3007 | 2155 | 3428 | ||
|
|
|
|
| ||
| |||
Masa totală maximă autorizată | NIVELURILE PRACTICATE ÎN ANUL 2023 | NIVELURILE APLICABILE ÎN ANUL 2024 majorat cu 14 % | Procent modificare 2024/2023 |
1.Până la 1 tonă, inclusiv | 10 | 11 | 14 % |
2.Peste 1 tonă, dar nu mai mult de 3 tone | 42 | 48 | 14 % |
3.Peste 3 tone, dar nu mai mult de 5 tone | 63 | 72 | 14 % |
4Peste 5 tone | 79 | 90 | 14 % |
Nivelurile din tabelul anterior s-au obţinut prin aplicarea la nivelurile stabilite prin legea 227/2015 a unei cote aditionale de 14 %, conform 489 din legea 227/2015 privind codul fiscal, cota aprobată prin HCL.
| |||
CAPITOLUL V – TAXA PENTRU ELIBERAREA CERTIFICATELOR, AVIZELOR ŞI AUTORIZAŢIILOR | |||||||||||||||||
Taxa pentru eliberarea certificatului de urbanism, în mediu rural
Art. 474 alin.(1) şi (2) | Nivelurile practicate în anul 2023 Taxa, în lei | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Nivelurile aplicabile în anul 2024 Taxa, în lei | Procent de modificare 2024/2023 - % - | |||||||||||||
Suprafaţa pentru care se obţine certificatul de urbanism: | |||||||||||||||||
a) Până la 150 m², inclusiv | 5 |
| 5 | 0 | |||||||||||||
b) Între 151 şi 250 m², inclusiv | 10 |
| 10 | 0 | |||||||||||||
c) Între 251 şi 500 m², inclusiv | 13 |
| 13 | 0 | |||||||||||||
d) Între 501 şi 750 m², inclusiv | 13 |
| 13 | 0 | |||||||||||||
e) Între 751 şi 1.000 m², inclusiv | 17 |
| 17 | 0 | |||||||||||||
f) Peste 1.000 m² | (16+ 0,01 lei/m² )/2 pentru fiecare m2 care depăşeşte 1.000 m² |
| (16+ 0,01 lei/m² )/2 pentru fiecare m2 care depăşeşte 1.000 m² |
| |||||||||||||
Nivelurile din tabelul anterior s-au obţinut prin aplicarea unei cote de 50% la nivelul maxim stabilit prin Legea 227/2015 pentru mediul urban, conform art..474 alin (2) din legea 227/2015 privind codul fiscal. Taxa pentru prelungirea unui certificat de urbanism este egală cu 30% din cuantumul taxei pt. eliberarea certificatului sau a autorizaţiei iniţiale. Art. 474 alin.(3) | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Art.474 alin (3) | Niveluri 2023 | Niveluri propuse prin Legea 227/2015 | Niveluri 2024 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
Taxa pentru prelungirea unui certificat de urbanism | 30% din cuantumul taxei initiale | 30% din cuantumul taxei initiale | 30% din cuantumul taxei initiale | 0 | |||||||||||||
Taxa pentru avizarea certificatului de urbanism de către comisia de urbanism şi amenajarea teritoriului, de către primari sau de structurile de specialitate din cadrul consiliului judeţean
Art. 474 alin (4)
| Niveluri 2023 | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Niveluri 2024
| Procent 2024/2023 | |||||||||||||
17 | între 0 – 15 lei | 17 | 0 | ||||||||||||||
Taxa pentru eliberarea autorizaţiei de construire pentru o clădire rezidenţială sau clădire-anexă.
Art. 474 alin. (5) | Niveluri 2023 | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Niveluri 2024 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
0,5% din valoarea autorizată a lucrărilor de construcţie | 0,5% din valoarea autorizată a lucrărilor de construcţie | 0,5% din valoarea autorizată a lucrărilor de construcţie | 0 | ||||||||||||||
Taxa pentru eliberarea autorizaţiei de construire pentru alte construcţii decât cele menţionate la alin. (5).
Art. 474 alin. (6) | Niveluri 2023 | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Niveluri 2024 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
1 % din valoarea autorizată a lucrărilor de construcţie inclusiv valoarea instalaţiilor aferente | 1 % din valoarea autorizată a lucrărilor de construcţie inclusiv valoarea instalaţiilor aferente | 1 % din valoarea autorizată a lucrărilor de construcţie inclusiv valoarea instalaţiilor aferente | 0 | ||||||||||||||
Taxa pentru prelungirea unei autorizatii de construire
Art.474 alin(8) | Niveluri 2023 | Niveluri propuse prin Legea 227/2015 | Niveluri 2024 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
| 30% din cuantumul taxei initiale | 30% din cuantumul taxei initiale | 30% din cuantumul taxei in itiale | 0% | |||||||||||||
Taxa pentru eliberarea autorizaţiei de desfiinţare, totală sau parţială, a unei construcţii
Art. 474 alin. (9) | Niveluri 2023 | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Niveluri 20224 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
0,1% din valoarea impozabilă stabilită pt. determinarea impozitului pe clădiri, aferentă părţii desfiinţată | 0,1% din valoarea impozabilă stabilită pt. determinarea impozitului pe clădiri, aferentă părţii desfiinţată | 0,1% din valoarea impozabilă stabilită pt. determinarea impozitului pe clădiri, aferentă părţii desfiinţată | 0 % | ||||||||||||||
Taxa pentru eliberarea autorizaţiei de foraje sau excavări
Art. 474 alin. (10) | Niveluri 2023 | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Niveluri 2024 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
3 lei pentru fiecare m2 afectat | între 0 – 15 lei pentru fiecare m2 afectat | 3 lei pentru fiecare m2 afectat | 0% | ||||||||||||||
Taxa pentru eliberarea autorizaţiei necesare pt. lucrările de organizare de şantier în vederea realizării unei construcţii, care nu sunt incluse în altă autorizaţie de construire
Art. 474 alin. (12) | Niveluri 2023 | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Niveluri 2024 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
3 % din valoarea autorizată a lucrărilor de organizare de şantier | 3 % din valoarea autorizată a lucrărilor de organizare de şantier | 3 % din valoarea autorizată a lucrărilor de organizare de şantier | 0 % | ||||||||||||||
Taxa pentru eliberarea autorizaţiei de amenajare de tabere de corturi, căsuţe sau rulote ori campinguri
Art. 474 alin. (13) | Niveluri 2023 | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Niveluri 2024 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
2 % din valoarea autorizată a lucrărilor de construcţie | 2 % din valoarea autorizată a lucrărilor de construcţie | 2 % din valoarea autorizată a lucrărilor de construcţie | 0 % | ||||||||||||||
Taxa pentru eliberarea autorizaţiei de construire pentru chioşcuri, tonete, cabine, spaţii de expunere, situate pe căile şi în spaţiile publice, precum şi pentru amplasarea corpurilor şi a panourilor de afişaj, a firmelor şi reclamelor
Art. 474 alin. (14) | Niveluri 2023 | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Niveluri 2024 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
8 lei pentru fiecare m2 de suprafaţă ocupată de construcţie | între 0 – 8 lei pentru fiecare m2 de suprafaţă ocupată de construcţie | 8 lei pentru fiecare m2 de suprafaţă ocupată de construcţie | 0 % | ||||||||||||||
Taxa pentru eliberarea unei autorizatii privind lucrarile de racorduri si bransamente la retelele publice de apa si canalizare persoane juridice | 500 lei pentru fiecare racord |
| 500 lei pentru fiecare racord | 0 % | |||||||||||||
Taxa pentru eliberarea unei autorizatii privind lucrarile de racorduri si bransamente la retelele publice de apa si canalizare persoane fizice | 200 lei pentru fiecare racord |
| 200 lei pentru fiecare racord | 0 % | |||||||||||||
Taxa pentru eliberarea unei autorizaţii privind lucrările de racorduri şi branşamente la reţele publice de gaze, termice, energie electrică, telefonie şi televiziune prin cablu
Art. 474 alin. (15) | Niveluri 2023 | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Niveluri 2024 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
20 lei pentru fiecare racord |
| 20 lei pentru fiecare racord | 0 % | ||||||||||||||
Taxa pentru eliberarea certificatului de nomenclatură stradală şi adresă
Art. 474 alin. (16) | Niveluri 2023 | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Niveluri 2024 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
9 lei | între 0 – 9 lei | 9 lei | 0 % | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
| 20 lei | 20 lei | 20 lei | 0% | |||||||||||||
Taxa pentru eliberarea atestatului de producător/carnetului de comercializare a produselor din sectorul agricol
Art. 475 alin. (2) – Compartiment Registrul Agricol | Taxa emitere/vizare practicată în 2023 | Nivelurile propuse prin legea 227/2015 | Taxa emitere/vizare aplicabilă în 2024 | Procent 2024/2023 | |||||||||||||
80/20 lei | între 0 – 80 lei | 80/20 lei | 0 % | ||||||||||||||
| |||||||||||||||||
Taxa pentru eliberarea/vizarea anuală a autorizaţiei privind desfăşurarea activităţii de alimentaţie publică - calculată pe fiecare punct de lucru -datorată de persoanele a căror activitate se incadrează în grupele 561 - Restaurante, 563 - Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor şi 932 - Alte activităţi recreative şi distractive potrivit Clasificării activităţilor din economia naţională - CAEN, actualizată prin Ordinul preşedintelui Institutului Naţional de Statistică nr. 337/2007 privind actualizarea Clasificării activităţilor din economia naţională – CAEN Art. 475 alin. (3) – Biroul Taxe şi Impozite Locale
| Taxa emitere/vizare practicată în anul 2023 | Taxa emitere/vizare aplicabilă în anul 2024 | Procent modificare 2024/2023 | ||||||||||||||
200 lei/an pentru o suprafata de pina la 200 m.p. 1000 lei/an pina la 300 mp, inclusiv, 3000 lei/an,pina la 500 m.p. inclusiv,
4000 lei/an peste 500 m.p. | 200 lei/an 1000 lei/an 3000 lei/an, 4000 lei/an
| 0 % | |||||||||||||||
**) Termenul de plată a taxei de viză este de 31 martie anul în curs. | |||||||||||||||||
CAPITOLUL VI – TAXA PENTRU FOLOSIREA MIJLOACELOR DE RECLAMĂ ŞI PUBLICITATE
| |||||||
Taxa pentru afişaj în scop de reclamă şi publicitate
Biroul Taxe şi Impozite Locale
Art. 477 alin (5), Art. 478 alin (2)
| NIVELURILE PRACTICATE ÎN ANUL 2023 | Niveluri propuse prin legea 227/2015 | NIVELURILE APLICABILE ÎN ANUL 2024
| Procent modificare2024/2023 | |||
lei/m2 sau fracţiune de m2 | lei/m2 sau fracţiune de m2 | lei/m2 sau fracţiune de m2 | - % - | ||||
a) în cazul unui afişaj situat în locul în care persoana derulează o activitate economică | 37 | între 0 şi 32, inclusiv | 42 | 14 % | |||
b) în cazul oricărui alt panou, afişaj sau structură de afişaj pentru reclamă şi publicitate | 28 | între 0 şi 23, inclusiv | 32 | 14 % | |||
| |||||||
CAPITOLUL VI – IMPOZITUL PE SPECTACOLE | |||||||
Manifestarea artistică sau activitatea distractivă– Biroul Taxe şi Impozite Locale
| NIVELURILE PRACTICATE ÎN ANUL 2023 lei/spectacol | NIVEL ANUL 2024 lei/spectacol | |||||
a) în cazul videotecilor | - | - | |||||
b) în cazul discotecilor | 3 | 3 | |||||
Manifestarea artistică sau activitatea distractivă -Art. 481 – Biroul Taxe şi Impozite Locale | NIVELURILE APLICATE ÎN ANUL 2023 | NIVELURILE APLICABILE ÎN ANUL 2024 | |||||
| 2% | 2% | |||||
| 5% | 5% | |||||
CAPITOLUL IX – ALTE TAXE Art. 486
Taxa pentru eliberarea autorizatiei pentru desfasurarea unei activitati economice
| 20 lei | 20 lei | 0% |
Taxa pentru eliberarea/vizarea anuală a autorizaţiei | 10 lei | 10 lei | 0 % |
Taxa anuala pentru vehicule lente | 20 lei | 20 lei | 0 % |
Taxa multiplicare documente | 0,3 lei/pagina A4
| 0,3 lei/pagina A4 | 0% |
Taxa eliberare adeverinte cu exceptia adeverintelor pentru cazuri sociale | 5 lei | 5 lei | 0% |
Taxa eliberare certificate fiscale | 7 lei | 7 lei | 0% |
Taxa imprimate | 5 lei | 5 lei | 0 % |
Taxa pentru eliberarea certificatului de inregistrare a vehiculelor pentru care nu exista obligatia inmatricularii.La nivelul de mai jos se adauga placutele de inregistrare | 5 lei | 5 lei | 0 %
|
| 41 lei/buc | 45 lei/buc | 0% |
Taxa arhiva | 10 lei | 10 lei | 0 % |
Taxa inregistrare arenda | 25 lei/ha sau fractiune ha | 25 lei/ha sau fractiune ha | 0 % |
Taxa pentru utilaje hipo | 20 lei/an | 20 lei/an | 0% |
Transmitere fax | 3 lei/pagina | 3 lei /pagina | 0 % |
Taxa inchiriere camin cultural Fantana Mare |
| 500 lei/zi, pentru cumatrii,botezuri,aniversari | 0% |
Taxa inchiriere camin cultural Fantana Mare |
| 1000 lei/zi, pentru nunti | 0% |
Taxa inchiriere camin cultural Cotu Baii | 200 lei/zi | 200 lei/zi | 0 % |
Taxa inchiriere buldoexcavator | 175 lei/ora | 175 lei/ora | 0% |
Taxa balast constructii | 50 lei | 50 lei | 0 % |
Taxa masuratoare teren | 50 lei | 50 lei | 0 % |
Viza contract de instrainare-dobindire a unui mijloc de transport/factura/,fisa inmatriculare/,radiere auto in vederea dobindirii sau instrainarii mijloacelor de transport | 25 lei | 25 lei | 0 % |
Taxa salubrizare
Persoana plecata din localitate in strainatate mai mult de 3 lui, va putea fi scutita de taxa de salubrizare proportional cu perioada plecata pe baza declaratiei pe propria raspundere data anterior plecarii, pentru orice constructie existenta se calculeaza taxa salubrizare, echivanet o persoana, numarul maxim de persoane impozitate la o locuinta este de 5. | 50 lei/pers/an | 60 lei/pers/an | 20% |
Anexa 24 – deschiderea procedurii succesorale | 20 lei | 20 lei | 0 % |
Taxa comert stradal | 6 lei | 6 lei | 0 % |
Anexa nr.2
Taxele speciale pentru emiterea avizului si inregistrarea orarelor de functionare a unitatilor comerciale pe raza comunei Fântâna Mare instituite in baza Regulamentul Privind Eliberarea Avizului Program Şi A Autorizaţiei De Funcţionare Pentru Desfăşurarea Activităţilor Comerciale În Comuna Fântâna Mare conform Ordonanţei Guvernului nr. 99/2000 privind comercializarea produselor şi serviciilor de piaţă
Nr. crt | DENUMIREA SERVICIULUI PENTRU PERCEPEREA TAXEI | Taxa emitere/vizare practicată în anul 2021 | Taxa emitere/vizare aplicabilă în anul 2022 | Procent modificare 2020/2019 |
Taxa pentru eliberarea avizului de funcţionare pentru agenţi economici ** | Intre 200 si 4000 lei/an | Intre 200 si 4000 lei/an | 0% | |
Taxa viza anuala a certificatului de functionare | 10 lei | 10 lei | 0% |
** se aplică agenţilor economici ce desfăşoară activităţi comerciale şi prestări servicii altele decât codurile CAEN 5610 – restaurante şi CAEN 5630 – baruri, conform Regulamentul Privind Eliberarea Avizului Program Şi A Autorizaţiei De Funcţionare Pentru Desfăşurarea Activităţilor Comerciale În Comuna Fântâna Mare
Anexa 3
TAXE SPECIALE AFERENTE ACTIVITĂŢII DE STARE CIVILA
Nr. crt | Specificatie | Taxe practicate în anul 2022 | Taxe aplicabile în anul 2022 | Procent modificare 2022/2022 |
Taxă specială pentru eliberarea dovezii de stare civilă (anexa 9 ) | 10 lei | 10 lei | 0 % | |
Taxă pentru înregistrarea la cerere, în actele de stare civilă a schimbării numelui şi a sexului | 10 lei | 10 lei | 0 % | |
Taxă pentru transcrierea la cerere, în registrele de stare civilă române, a actelor de stare civilă întocmite de autorităţile străine. | 25 lei | 25 lei | 0 % | |
Taxa oficierea casatoriei in afara programului de lucru, simbata si duminica | 100 lei | 100 lei | 0% | |
Taxa pentru oficierea casatoriei in afara localului primariei | 200 lei | 200 lei | 0% | |
Taxa pentru constatarea divortului si emiterea certificatului de divort. | 600 lei | 600 lei | 0% |
Anexa 4
TAXE SPECIALE AFERENTE BIROULUI REGISTRUL AGRICOL
– REGISTRUL AGRICOL –
Nr. crt | Specificatie | Taxe practicate în anul 2021 | Taxe aplicabile în anul 2022 | Procent modificare 2022/ 2021 | ||||
Taxă eliberare/vizare atestat de producător agricol | 80 lei | 80 lei | 0 % | |||||
Taxă eliberare carnet de comercializare a produselor agricole certificat de producător | 20 lei | 20 lei | 0 % | |||||
Taxă înregistrare contract de arendare | 25 lei | 25 lei | 0 % | |||||
Taxă vânzare-cumparare terenuri agricole din extravilan conf. Legii 17/2014 şi O.A.P. 719/2014 | 10 lei/parcelă | 10 lei/parcelă | 0 % | |||||
Taxă eliberare adeverinţe registrul agricol, xerocopii registre agricole (pt. 1 filă), bilete de adeverire a proprietăţii animalelor, etc. | 5 lei | 5 lei | 0 % | |||||
Taxă eliberare copie dupa înscrisuri, adeverinţe, titluri de proprietate, fişe de evidenţ muncii, procese-verbale de punere în posesie, etc. | 5 lei / copie | 5 lei / copie | 0 % | |||||
ALTE TAXE SPECIALE
Nr crt | DENUMIREA SERVICIULUI PENTRU PERCEPEREA TAXEI | Tarife practicate în anul 2021
| Tarife aplicabile în anul 2022 | Cine aplică |
Taxa pentru multiplicarea (xeroxarea) documentelor(contribuabili) | 1 leu/pagină A4 | 1 leu/pagină A4 | Birou taxe şi impozite | |
2 lei/pagină A3 | 2 lei/pagină A3 | Birou taxe şi impozite | ||
Taxa pentru afişe publicitare şi anunţuri de mică publicitate | 1 leu/mp/zi | 1 leu/mp/zi | Birou taxe şi impozite | |
Taxa pentru amplasare totem publicitar pe teren domeniu public | 120 lei/mp/an, dar nu mai puţin 1 mp | 120 lei/mp/an, dar nu mai puţin 1 mp | Birou taxe şi impozite | |
Taxa închiriere stâlp electric pentru amplasare indicatoare şi casete publicitare | 100 lei/stâlp/lună | 100 lei/stâlp/lună | Birou taxe şi impozite | |
Taxa pentru identificarea documentelor din arhiva instituţiei. | 10 lei | 10 lei | Birou taxe şi impozite | |
Taxa pentru copierea documentelor din arhiva instituţiei. | 1 leu – pagină A4 | 1 leu – pagină A4 | Birou taxe şi impozite | |
2 lei – pagină A3 | 2 lei – pagină A3 | Birou taxe şi impozite | ||
Taxa pentru furnizarea de informaţii privind bunurile cu care contribuabilii figurează în evidenţele fiscale | 20 lei/ persoană verificată | 20 lei/ persoană verificată | Birou taxe şi impozite | |
Taxa pentru viză de conformitate autentic cu originalul (cu excepţia actelor pentru şcoală, ajutoare sociale, ajutoare încălzire) | 20 lei/document | 20 lei/document | Birou taxe şi impozite | |
Taxa pentru emiterea adeverinţelor sau a oricăror alte înscrisuri în regim de urgenţă | 8 lei | 8 lei | Birou taxe şi impozite | |
Efectuarea la cererea persoanelor fizice a verificărilor în actele de stare civilă pt. stabilirea arborelui genealogic, întocmirea şi eliberarea Anexei 24 | 20 lei | 20 lei | Birou taxe şi impozite |
Anexa 5
LIMITELE MINIME ŞI MAXIME ALE AMENZILOR ÎN CAZUL PERSOANELOR JURIDICE |
Nr. crt. | Specificaţie | Nivel 2022 | Nivel propus 2023 | Cine aplică |
1. | Nerespectarea art. 458 alin. (10), privind solicitarea şi obţinerea autorizaţiei de foraje şi excavări. | 2.000 | 2000 | Primarul comunei |
2. | Nerespectarea art. 458 alin. (15), privind solicitarea şi obţinerea autorizaţiei pentru lucrările de racorduri şi branşamente la reţele publice de apă, canalizare, gaze, termice, energie electrică, telefonie şi televiziune prin cablu. | 2.000 | 2000 | Primarul comunei |
3. | Nerespectarea art. 475 alin 3, privind solicitarea şi obţinerea autorizaţiei pentru desfăşurarea activităţii economice si de alimentaţie publică. | 2.000 | 2000 | Primarul comunei |
NOTĂ:
Contravenţiilor prevăzute li se aplică dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
Anexa 6
TAXE PENTRU OCUPAREA TEMPORARĂ A DOMENIULUI PUBLIC/ PRIVAT
COMERŢ STRADAL ŞI ALTE ACTIVITĂŢI DESFĂŞURATE PE DOMENIUL PUBLIC/PRIVAT al COMUNEI FÂNTÂNA MARE
– Biroul Taxe şi Impozite Locale –
Nr. crt. | Specificaţie | Tarif 2022 Lei/mp/zi | Tarif 2023 Lei/mp/zi | Procent 2023/2022
|
I. Venituri din comerţ stradal | ||||
1. | Tonete produse diverse | 2,00 | 2,00 | 0 % |
2. | Chioscuri produse diverse | 2,00 | 2,00 | 0 % |
3. | Comercializare carte, presă, papetărie | 1,00 | 1,00 | 0 % |
4. | Standuri în faţa unităţii | 5,00 | 5,00 | 0 % |
5. | Comercializare flori | 2,00 | 2,00 | 0 % |
6. | Comert sezonier în faţa unitatilor de alimentatie publica - TERASE | 0,50 | 0,50 | 0 % |
7. | Maşini de îngheţată, lăzi frigorifice, dozatoare, dulapuri frigorifice | 5,00 | 5,00 | 0 % |
8. | Comerţ ambulant şi alte asemenea (pop-corn, vată pe băţ, porumb fiert, fructe de sezon, ş.a.) | 5,00 | 5,00 | 0 % |
II. Venituri din activităţi desfăşurate pe domeniul public (cu excepţia evenimentelor organizate de PRIMĂRIA COMUNEI FÂNTÂNA MARE) | ||||
1. | Venituri din activităţi promoţionale, expoziţii şi alte asemenea | 1,50 | 1,50 | 0 % |
2. | Circuri, menajerii, parcuri de distracţie, servicii de agrement | 1,50 | 1,50 | 0 % |
3. | Festivaluri, târguri, activităţi social – culturale şi alte asemenea | 1,50 | 1,50 | 0 % |
III. Depozitare diverse materiale pe domeniul public | 2,00 | 2,00 | 0 % | |
IV. Firme instalate în faţa unităţii, reclame temporare, etc. | 5,00 | 5,00 | 0 % | |
NOTĂ: Tarifele menţionate nu sunt purtătoare de T.V.A.
Anexa 7
CUANTUMUL AMENZILOR
CE URMEAZĂ A FI APLICATE PENTRU OCUPAREA ABUZIVĂ A DOMENIULUI PUBLIC/PRIVAT al Comunei Fântâna Mare
– Biroul Taxe şi Impozite Locale –
Nr. crt. | Specificaţie | Nivel parcticat în anul 2022 | Nivel aplicabil în anul 2023 | Procent de modificare 2023/2022 |
I. Contravenţii pentru activităţi de comerţ sau alte activităţi economice practicate pe domeniul public al Comunei Fântâna Mare | ||||
1. | Desfăşurarea diverselor activităţi pe domeniul public fără autorizare din partea Administratorului terenului | 500 – 1.000 | 500 – 1.000 | 0 % |
2. | Ocuparea domeniului public, sau privat al Comunei Fântâna Mare fără achitarea taxelor legale | 500 – 1.000 | 500 – 1.000 | 0 % |
3. | Nerespectarea amplasamentului, perioadei, suprafeţei ocupate sau a tipului de mobilier stradal aprobat | 500 – 1.000 | 500 – 1.000 | 0 % |
4. | Neîntreţinerea mobilierului urban şi a curăţeniei în zona învecinată prin efectuarea periodică a lucrărilor de modernizare, igienizare si salubrizare a locului public; neîntreţinerea spaţiilor verzi din vecinătatea amplasamentului precum şi nerespectarea altor condiţii de autorizare a ocupării domeniului public prevăzute în Regulament si contractul de închiriere/concesiune a terenului | 500 – 1.000 | 500 – 1.000 | 0 % |
5. | Neeliberarea domeniului public în urma somaţiei scrise şi/sau continuarea activităţii după ce s-a dispus oprirea acesteia | 500 – 1.000 | 500 – 1.000 | 0 % |
6. | Refuzul nejustificat al comerciantului de a se supune controlului | 500 – 1.000 | 500 – 1.000 | 0 % |