ANEXĂ la proiectul de hotărâre nr. 40 din 13.05.2022

 

 

 

REGULAMENT

privind măsurile metodologice, organizatorice, termenele şi circulaţia proiectelor de hotărâri ale autoritatii deliberative

 

CAPITOLUL I

Dispoziţii Generale

 

Art.1. – (1) Pentru reglementarea unor activităţi de interes public local, Consiliul local adoptă hotărâri în limitele stabilite prin Constituţia României, republicată şi prin lege şi numai în domeniile în care are competenţe şi atribuţii legale. 

(2) In exercitarea atributiilor ce îi revin, Consiliul Local al comunei Cornetu adoptă hotărâri, cu majoritate absolută sau simplă, după caz.

(3) Prin excepție de la prevederile alin.(2), hotărârile privind dobândirea sau înstrăinarea dreptului de proprietate, în cazul bunurilor imobile se adoptă de Consiliul Local al Comunei Cornetu cu majoritate calificată, definită la art.5 lit.dd) din OUG nr.57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările si completările ulterioare, de două treimi din numărul consilierilor locali in funcție.

Art.2. – (1) Hotărârile Consiliului local se iniţiază, se elaborează, se adoptă şi se aplică în conformitate cu prevederile Constituţiei României, republicată, Legii nr.24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, ale O.U.G. nr. 57/2019 privind  Codul administrativ, cu modificarile si completările ulterioare, ale Legii nr.52/2003 privind transparența decizională în administrația publică, precum şi cu principiile ordinii de drept. 

(2) La iniţierea şi elaborarea proiectelor de hotărâri se va avea în vedere caracterul de acte administrative de autoritate subordonate legii, hotărârilor şi ordonanţelor Guvernului, altor acte de nivel superior sau de acelaşi nivel, cu care se află în conexiune, precum şi cu reglementările comunitare. 

(3) Reglementările cuprinse în hotărârile consiliului local nu pot contraveni unor prevederi din acte normative de nivel superior, şi nici nu pot contraveni principiilor şi dispoziţiilor acestora. 

Art.3. – Hotărârile consiliului local se adoptă pentru organizarea executării ori executarea în concret a legilor şi a celorlalte acte normative de nivel superior cu respectarea termenelor stabilite de acestea, precum şi a propriilor hotărâri. 

CAPITOLUL II

INIŢIEREA, ELABORAREA, REDACTAREA, STRUCTURA, CONŢINUTUL ŞI CIRCULAŢIA PROIECTELOR DE HOTĂRÂRI

 

Art.4. – (1) Potrivit prevederilor art. 136 alin.(1) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ, au dreptul să iniţieze proiecte de hotărâri consilierii locali, primarul sau cetăţenii, denumiţi în continuare iniţiatori. 

(2) Proiectele de hotărâri se elaborează de către cei care le propun, cu spijinul secretarului general al comunei Cornetu si al compartimentelor de resort din cadrul aparatului de specialitate al primarului.

Art.5. – În elaborarea proiectelor de hotărâri cu caracter normativ se parcurg următoarele etape: 

a.stabilirea obiectului şi scopului reglementării; 

b.stabilirea actelor normative care reglementează problematica respectivă şi abilitarea consiliului local să stabilească măsuri pentru aplicarea lor; 

c.culegerea şi selectarea informaţiilor; 

d.prelucrarea şi analizarea informaţiilor; 

e.elaborarea variantelor de soluţie, delimitarea celor optime ca scop şi posibilitate de înfăptuire. 

 

Art.6. – (1) Redactarea unui proiect de hotărâre se face de către iniţiator în conformitate cu normele de tehnică legislativă, cu sprijinul secretarului general al comunei şi al serviciilor din cadrul aparatului de specialitate al primarului. Secretarul general al comunei trebuie să verifice dacă proiectele de hotărâri au fost elaborate conform prevederilor Legii nr.24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

            (2) La redactarea unui proiect de hotărâre trebuie avute în vedere sistematizarea ideilor în text şi stilul: 

a.proiectul de hotărâre trebuie redactat într-un limbaj şi stil juridic specific normativ, concis, clar şi precis, care să excludă orice echivoc; 

b.se vor folosi cuvinte în înţelesul lor curent din limba română, cu evitarea regionalismelor; 

c.este interzisă folosirea neologismelor, dacă există un sinonim de largă răspândire în limba română; 

d.exprimarea prin abrevieri a unor denumiri sau termeni se poate face numai prin explicitare în text, la prima folosire;

 e.utilizarea verbelor se face la timpul prezent, forma afirmativă; 

f.nu este permisă prezentarea unor explicaţii prin folosirea parantezelor;

g.referirea în proiectul de hotărâre la un alt act normativ se face prin precizarea categoriei juridice a acestuia, a numărului său, a titlului şi a datei publicării acelui act sau numai a categoriei juridice şi a numărului, dacă astfel orice confuzie este exclusă. 

(3) Proiectele de hotărâri ale Consiliului Local al Comunei Cornetu, însoțite de referatele de aprobare ale acestora și de alte documente de prezentare și de motivare se înregistrează într-un registru special si se transmit de secretarul general al comunei Cornetu∶

a) compartimentelor de resort din cadrul aparatului de specialitate al primarului în vederea analizării si întocmirii rapoartelor de specialitate;

b) comisiilor de specialitate ale Consiliului Local al comunei Cornetu, în vederea desbaterii și întocmirii avizelor de specialitate.

Art.7. – (1) Partile constitutive ale unui proiect se structureaza astfel∶ antet, titlul proiectului de hotarare, preambul, formula introductiva, partea dispozitivă, formula de atestare a autenticității actului.

(2) Antetul proiectului de hotărâre va fi sub forma∶

ROMÂNIA

                                                    JUDEȚUL ILFOV               

                            CONSILIUL  LOCAL AL COMUNEI CORNETU

_________________________________________________________________________________________

 

(3) Referatul de aprobare, raportul de specialitate si proiectul de hotărâre trebuie să aibă următoarele caracteristici de redactare∶ fontul folosit sa fie "Arial Narrow", iar dimensiunea fontului va fi de 11 sau 12.

(4) Titlul proiectului de hotărâre trebuie să cuprindă denumirea proiectului de hotărâre, precum şi obiectul reglementării exprimat sintetic, respectiv "Proiect de hotărâre privind ….".

(5)  Se interzice ca denumirea proiectului de hotărâre să fie aceeaşi cu cea a altui proiect de hotărâre în vigoare.

(6)  În cazul în care prin hotărâre se modifică ori se completează o altă hotărâre, titlul va exprima operaţiunea de modificare sau de completare a hotărârii avută în vedere. 

(7) Ca element de identificare, titlul se întregește, după adoptarea hotărârii consiliului local, cu un număr de ordine, la care se adaugă ziua, luna și anul în care a fost adoptată aceasta.

(8) Preambulul enunță, în sinteză, scopul si, după caz, motivarea proiectului de hotărâre, oportunitatea acestuia, temeiul de fapt. Preambulul precedă formula introductivă.

(9) În preambul se menționează referatul de aprobare, raportul de specialitate, respectiv avizele comisiilor de specialitate ale Consiliului Local al comunei Cornetu, precum și temeiurile juridice pe baza și în executarea cărora proiectul de hotărâre a fost inițiat. Dacă se invocă ordine, instrucțiuni, circulare ori alte normative emise de autoritățile administrației publice centrale si care nu sunt publicate în Monitorul Oficial, acestea se vor depune în copie conformă cu originalul, odată cu proiectul de hotărâre.

(10) Partea dispozitivă reprezintă conținutul propriu-zis al proiectului de hotărâre.

(11) Atestarea autenticității  - proiectul de hotărâre se semnează de către inițiator si se avizează pentru legalitate de către secretarul general al comunei Cornetu, se datează și se numerotează.

(12) Secretarului general al comunei Cornetu îi revine  sarcina de a verifica dacă proiectul de hotărâre este conform cu prevederile legale, dacă se integrează organic în sistemul legislației și dacă nu depășește competența Consiliului Local al comunei Cornetu.

Art.8 (1)  Elementul structural de bază al părţii dispozitive îl constituie articolul. Articolul cuprinde, de regulă, o singură dispoziție normativă aplicabilă unei situații date.

(2)   Structura articolului trebuie sa fie echilibrată, abordând exclusiv aspectele juridice necesare contextului reglementării.

(3) Articolul se exprimă în textul proiectului de hotărâre prin abrevierea "art".Articolele se numerotează în continuare, în ordinea din text, de la începutul până la sfârșitul proiectului de hotărâre. Dacă proiectul de hotărâre cuprinde un singur articol, acesta se va defini prin expresia "Articol unic".

Art.9 (1) În cazul în care din dispoziția normativă primară a unui articol decurg, în mod organic, mai multe ipoteze, acestea vor fi prezentate în alineate distincte, asigurându-se articolului o succesiune logică a ideilor și o corență a reglementării.

            (2) Alineatul este o subdiviziune a articolului, care de regulă este constituit dintr-o singură propoziţie sau frază, dar dacă acest lucru nu este posibil se pot adăuga noi propoziţii sau fraze, ce reprezintă teze separate prin punct. Alineatul se evidenţiază printr-o uşoară retragere de la alinierea textului pe verticală. 

(3) În hotărârile cu o anumită întindere, dacă un articol are două sau mai multe alineate, acestea se numerotează la începutul fiecăruia cu cifre arabe cuprinse în paranteză. 

Art.10 (1)  Enumerările în textul unui articol sau alineat se prezintă distinct prin utilizarea literelor alfabetului românesc şi nu prin liniuţe sau alte semne grafice.

 (2) O enumerare distinctă, marcată cu o literă, nu poate cuprinde, la rândul ei, o altă enumerare și nici alineate noi.

(3) Dacă ipoteza marcată cu o literă necesită o dezvoltare sau o explicare separată, aceasta se va face printr-un alineat distinct care să urmeze ultimei enumerări.

Art.11  (1) Ultimele articole dintr-un proiect de hotărâre vor cuprinde în mod obligatoriu∶

  1. La hotărârile cu caracter normativ temporar va fi prevăzută și perioada de aplicare sau data încetării aplicării sale;
  2. Denumirea autorităților, instituțiilor și persoanelor interesate de conținutul hotărârii, pentru a se asigura comunicarea lor;
  3. Denumirea celor stabiliți să asigure ducerea la îndeplinire a prevederilor înscrise în hotărâre și să informeze periodic conducerea consiliului local cu rezultatele obținute în urma aplicării ei. 

Art.12 (1) La redactarea textului unui proiect de hotărâre se pot folosi, ca părți componente ale

acestuia, anexe care conțin prevederi ce cuprind exprimări cifrice, desene, tabele, planuri sau alte asemenea.

(2) Pot constitui anexe la un proiect de hotărâre reglementările ce trebuie aprobate de Consiliul Local al comunei Cornetu, cum sunt∶ regulamente, statute, metodologii sau norme cu caracter predominant tehnic.

 (3) Anexa trebuie să aibă un temei – cadru în corpul hotărârii şi să se refere exclusiv la obiectul determinant prin textul de trimitere.

 (4) Textul – cadru de trimitere trebuie să facă, în finalul său, menţiunea că anexa face parte integrantă din proiectul de hotărâre. Dacă sunt mai multe anexe, în final se va include un articol distinct, cuprinzând aceeaşi menţiune, însoţită de nominalizarea expresă a tuturor anexelor.

            (5) Titlul anexei va cuprinde exprimarea sintetică a ideii din textul de trimitere.

(6) Dacă sunt mai multe anexe, acestea se numerotează cu cifre arabe, în ordinea în care au fost enunţate în textul proiectului. Anexele la proiectul de hotărâre vor purta antetul acesteia, precum şi menţiunea “Anexa nr. ______ la Hotărârea nr. __ din _____”. 

Art.13 – După intrarea în vigoare, pe durata existenţei unei hotărâri pot surveni unele evenimente, precum modificarea, completarea, revocarea / încetarea aplicabilităţii sau abrogarea.

Art.14 – (1) Modificarea constă în schimbarea expresă a textului unuia sau mai multor articole, teze ori alineate, dându-le o nouă formulare. 

(2) Pentru exprimarea normativă a intenţiei de modificare se nominalizează expres textul vizat, cu toate elementele de identificare. Proiectul de hotărâre se formulează utilizându-se sintagma „Se modifică art.___, care va avea următorul cuprins: ”, urmat de redactarea noului text.

            (3) Modificarea ori completarea unei hotărâri este admisă numai dacă nu se afectează concepţia generală sau caracterul unitar al acestora, ori dacă nu priveşte întreaga sau cea mai mare parte a reglementărilor. În caz contrar, ele se înlocuiesc cu o nouă reglementare, urmând să fie în întregime abrogate. 

(4) În cazul în care se modifică sau se completează o altă hotărâre, articolele se numerotează cu cifre romane, păstrându-se numerotarea cu cifre arabe pentru textele modificate sau completate.

Art.15 – Reglementările de modificare şi completare se încorporează în actul de bază de la data intrării lor în vigoare, identificându-se cu acesta, iar intervenţiile ulterioare de modificare sau completare vor fi raportate tot la actul de bază. 

Art.16 – (1) Completarea unei hotărâri constă în introducerea unei dispoziţii noi, cuprinzând soluţii şi ipoteze suplimentare, care se adaugă elementelor structurate existente prin utilizarea următoarei formule de exprimare: „După articolul ... / alineatul ... se introduce un nou articol/alineat, care va avea următorul cuprins: ”. 

(2) Actul de completare poate să dispună renumerotarea articolelor actului completat şi republicarea lui, sau ca acestea să dobândească numărul structurilor corespunzătoare din textul vechi, însoţite de un indice cifric pentru diferenţiere.

 Art.17 – (1) Revocarea/încetarea aplicabilităţii unei hotărâri constă în retractarea actului administrativ valid şi presupune o manifestare de vointa subsecventă celei care a dat nastere actului, prin care se pune capat, se înlătură sau încetează efectele acestui act. 

Art.18 – (1) Prevederile cuprinse într-o hotărâre, contrare unei reglementări de acelaşi nivel sau de nivel superior, vor fi abrogate. Abrogarea poate fi totală sau parţială. 

(2) În cazul abrogărilor parţiale, intervenite succesiv, ultima abrogare se va referi la întregul act normativ, nu numai la textele rămase în vigoare. 

(3) Abrogarea unei hotărâri, parţială sau totală, are întotdeauna caracter definitiv, nemaiputându-se repune în vigoare. 

(4) Abrogarea poate fi hotărâtă, de regulă, printr-o prevedere distinctă în  finalul unei hotărâri care reglementează o anumită problematică, dacă aceasta afectează reglementări conexe anterioare. 

Art.19 – (1) Proiectele de hotărâri trebuie să fie însoţite de referate de aprobare, întocmite de iniţiatori, în care se vor arăta succint : 

a) cerinţele care justifică intervenţia normativă, atât din punct de vedere al legalităţii şi al oportunităţii, cât şi al eficienţei şi eficacităţii; 

b) efectele avute în vedere prin noua reglementare în funcţie de obiectul reglementării, precum şi, după caz, influenţa acestuia asupra bugetului local al comunei;

            c) fazele parcurse în pregătirea proiectelor, evidenţiindu-se sursele de documentare, evaluări statistice, specialiştii consultanţi şi alte asemenea surse de informare utilizate; 

d) referiri la avizele obţinute şi, după caz, influenţa acestora asupra proiectelor; 

e) menţiuni, după caz, dacă se impune modificarea, completarea revocarea/încetarea aplicabilităţii sau abrogarea unor hotărâri anterioare în materia respectivă de către consiliul local. 

 

(2) Referatele de aprobare a proiectelor de hotărâri se semnează de iniţiatori. 

Art.20 – (1) Rapoartele de specialitate și avizele consultative trebuie întocmite înainte de termenul de 30 de zile de la înregistrarea proiectelor de hotărâre propuse pentru a fi înscrise pe proiectul ordinii de zi a ședințelor ordinare ale consiliului local, respectiv în termen de cel mult 3 zile de la înregistrarea proiectelor de hotărâre propuse spre a fi înscrise pe proiectul ordinii de zi a ședințelor extraordinare. În situația ședințelor extraordinare convocate de îndată, rapoartele compartimentelor de specialitate se întocmesc în procedură de urgență, cel târziu odată cu proiectul hotărârii.

(2) Inițiatorii vor prezenta proiectul de hotărâre însoțit de referatul de aprobare și de alte documente de prezentare și de motivare, la secretarul general al comunei Cornetu pentru ănregistrare și pentru a le transmite compartimentelor de resort din cadrul aparatului de specialitate al primarului în vederea analizării și întocmirii rapoartelor de specialitate.

(3) În cazul în care s-au cerut rapoarte de specialitate de la două ori mai multe compartimente de resort, acestea vor elabora un raport comun.

(4) Prin raportul compartimentului de resort se asigură fundamentarea proiectului de hotărâre supus dezbaterii Consiliului Local al comunei Cornetu.

(5) Raportul compartimentului de resort va fi înaintat secretarului general al comunei, în vederea emiterii avizului sîu de legalitate, dar și pentru a fi înaintat, împreună cu proiectul de hotărâre și cosiilor de specialitate ale consiliului local în vederea întocmirii avizului consultativ al acestora.

(6) Odată cu transmiterea proiectelor de hotărâri se comunică și data de depunere a rapoartelor și a avizelor, avându-se grijă ca rapoartele compartimentelor de resort să poată fi transmise și comisiilor de specialitate înainte de pronunțarea acestora.

(7) După examinarea proiectului de hotărâre, comisia de specialitate a Consiliului Local al comunei Cornetu emite un aviz cu privire la adoptarea sau, după caz, respingerea proiectului.

(8) Avizele comisiilor de specialitate ale Consiliului Local al comunei Cornetu pot fi favorabile sau nefavorabile. În cazul în care avizul este favorabil, se pot formula amendamente în cadrul comisiei de specialitate, iar amendamentele formulate și adoptate în comisie însoțesc proiectul de hotărâre care va fi dezbătut în ședința Consiliului Local al comunei Cornetu.

(9) Avizul comisiei de specialitate și amendamentele formulate se transmit secretarului general al comunei Cornetu, care dispune măsurile corespunzătoare înaintării lor către consilierii locali și către inițiatori, după caz, cel mai târziu în ziua ședinței.

(10) Fiecare proiect de hotărâre înscris pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local al comunei Cornetu este supus dezbaterii numai dacă este însoțit de∶

a) referat de aprobare;

b) raportul compartimentului de resort din cadrul aparatului de specialitate al primarului;

c) avizele cu caracter consultativ al comisiilor de specialitate ale Consiliului Local al comunei Cornetu;

d) alte documente prevazute de legislația specială.

 

Art.21 Secretarul general al comunei Cornetu transmite proiectele de hotărâri și celelalte documente comisiilor de specialitate în atribuțiile cărora se încadrează obiectul reglementărilor propuse, în vederea avizării.

Art.22 (1) Comisia de specialitate căreia i s-a transmis proiectul de hotărâre însoțit de documentele prevăzute de lege prezintă avizul comisiei. 

(2) Raportul comisiei de specialitate va fi depus la secretarul general al comunei înainte de ținerea ședinței Consiliului Local al comunei Cornetu.

Art.23 (1) Secretarul general al comunei Cornetu întocmește un dosar care va cuprinde∶

  1. Proiectul de hotărâre, cu menționarea inițiatorului;
  2.  referatul de aprobare, ca instrument de prezentare și motivare, semnat de inițiator;
  3. Raportul compartimentului de resort din cadrul aparatului de specialitate al primarului;
  4. Raportul/rapoartele de avizare ale comisiilor de specialitate ale consiliului local.

 

(2) Secretarul general al comunei Cornetu va verifica îndeplinirea condițiilor de formă și de fond pentru fiecare proiect de hotărâre, inclusiv respectarea normelor de tehnică legislativă prevăzute de Legea nr.24/2000, republicată, cu modificările si completările ulterioare.

            (3)   Dacă în urma analizei, secretarul general al comunei Cornetu constată nerespectarea prevederilor unor acte normative de nivel superior, va restitui la inițiator proiectul de hotărâre și celelalte documente pentru a fi refăcute în concordanță cu propunerile și observațiile primite.

            (4) În termen de 24 de ore de la primire, inițiatorul va restitui secretarului general al comunei Cornetu proiectul de hotărâre reformulat în mod corespunzător.

            (5) În situația în care între inițiator si secretarul general al comunei Cornetu există puncte de vedere diferite, proiectul de hotărâre va fi prezaentat cu obiecții în scris și motivate, care vor fi anexate și prezentate în ședința Consiliului Local al comunei Cornetu.

            (6) Inițiatorul proiectului de hotărâre poate renunța sau îl poate retrage, în orice moment, la susținerea acestuia.

            Art.24 Secretarul general al comunei Cornetu prezintă primarului proiectele de hotărâri asupra cărora își exercită viza, însoțite de documentele care stau la baza elaborării și eventualele obiecții, în vederea însușirii îi includerii lor pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local al comunei Cornetu.

CAPITOLUL III

Dezbaterea publică a proiectelor de hotărâri

 

            Art.25 (1) În cadrul procedurilor de elaborare a proiectelor de acte normative autoritatea administrașiei publice locale are obligația de a publica un anunț referitor la această acțiune pe site-ul propriu, să-l afișeze la sediul propriu, într-un spațiu accesibil publicului și să-l transmită  către mass-media central sau locală, după caz. Autoritatea administrației publice va transmite proiectele de acte normative tuturor persoanelor care ua depus o cerere pentru primirea acestor informații.

            (2) Proiectele de hotărâre cu caracter normativ care urmează a se discuta în ședintele Consiliului Local se aduc la cunoștință locuitorilor comunei cu cel puțin 30 de zile lucrătoare înainte de supunerea spre analiză, avizare și adoptare, printr-un anunț publicat pe site-ul propriu. Anunțul trebuie să cuprindă data afișării, un referat de aprobare privind necesitatea adoptării actului normativ propus, un studiu de oportunitate/impact si/sau de fezabilitate, dup[ caz, textul complet al proiectului actului respectiv, termenul limită, locul și modalitatea în care cei interesați pot trimite în scris propuneri, sugestii, opinii cu valoare de recomandare privind proiectul de act normativ.

            (3) Anunțul referitor la elaborarea unui proiect de hotărâre normativă cu relevanță asupra mediului de afaceri se transmite de către initiator asociațiilor de afaceri și altor asociații legal constituite, pe domenii specific de activitate cu cel puțin 30 de zile lucrătoare înainte de supunerea spre avizare de către autoritățile publice.

(4)  La publicarea anunțului, autoritatea administrației publice va stabili o perioadă de cel puțin 10 zile calendaristice pentru proiectele de acte normative prevăzute la alin.(2), pentru a primi în scris propuneri, sugestii sau opinii cu privire la proiectul de act normativ supus dezbaterii publice.

            (5) Primarul comunei Cornetu desemnează prin dispoziție persoana responsabilă pentru relația cu societatea civilă, care primește propunerile, sugestiile și opiniile persoanelor interesate cu privire la proiectele de hotărâri propuse. Persoana responsabilă pentru relația cu societatea civilă va organiza întâlnirea, va public ape site-ul propriu și va afișa la sediul propriu, alături de documentele menționate la alin.(2), și modalitatea de colectare a recomandărilor, modalitatea de înscriere și luare a cuvântului, timpul alocat luării cuvântului și orice alte detalii de desfășurare a dezbaterii publice prin care se asigură dreptul la libera exprimare al oricărui cetățean interesat.

            (6) Proiectul de act normativ se transmite spre analiză și avizare autorităților publice interesate numai după definitivare, pe baza observațiilor și propunerilor formulate.

            Art.26 (1) În cazul în care o altă autoritate publică sau o asociație legal constituită a solicitat în scris organizarea de întâlniri pentru dezbaterea publică a proiectelor de hotărâri normative, cu aplicabilitate generală, acestea se organizează în cel mult 10 zile de la publicarea datei și locului unde urmează să fie organizate. Desfașurarea dezbaterii publice va avea loc conform prevederilor art.7 alin.10 din Legea nr.52/2003, privind transparența decizională în administrația publică, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

            (2) Printre proiectele de hotărâri cu aplicabilitate generală care fac obiectul dezbaterilor publice se enumeră∶ adoptarea bugetului local, aprobarea impozitelor și taxelor locale, aprobarea Strategiei de Dezvoltare economico-socială a comunei Cornetu, aprobarea Regulamentelor de organizare și funcționare privind serviciile comunitare de utilități publice de interes local, aprobarea Regulamentului local de implicare a publicului în elaborarea sau revizuirea planurilor de urbanism sau de amenajare a teritoriului din competența Consiliului local, aprobarea Regulamentului de organizare și funcționare a asociațiilor de proprietari etc.

            (3) În cazul proiectelor de hotărâri unde se impune adoptarea de soluții imediate, în vederea evitării unei grave atingeri aduse interesului public, adoptarea acestora se va face în procedura de urgență prevăzută în reglementările în vigoare.

            (4) La dezbaterea publică vor participa obligatoriu inițiatorul și/sau inițiatorii proiectului de hotărâre, experții și/sau specialiștii care au participat la elaborarea notei de fundamentare, a referatului de aprobare privind necesitatea adoptării actului normative propus, a studiului de impact și/sau de fezabilitate, după caz, și a proiectului de act normativ.

            Art.27 ( 1) Persoana responsabilă cu relația cu societatea civilă va primi și va consemna toate sugestiile și punctele de vedere cu privire la proiectul de act normativ supus consultării publice.

            (2) Propunerile, sugestiile sau opiniile cu privire la proiectul de act normative supus dezbaterii publice se vor consemna într-un registru, menționându-se data primirii, persoana și datele de contact de la care s-a primit propunerea, opinia sau recomandarea.

            (3) Persoanele sau organizațiile interesate care transmit în scris propuneri, sugestii sau opinii cu privire la proiectul de act normative supus dezbaterii publice trebuie să menționeze articolul sau articolele din proiectul de act normative la care se referă, menționând data trimiterii și datele de contact ale expeditorului.

            Art.28 (1) Inițiatorul și/sau inițiatorii proiectului de hotărâre și experții și/sau specialiștii care au participat la elaborarea proiectului de act normative trebuie să analizeze toate recomandările primate în scris, în timpul dezbaterilor publice, referitoare la proiectul de act normativ, redactând, după caz, justificarea în scris a renunțării la unele recomandări.

            (2) Proiectul de act normativ, precum și instrumentele de prezentare și motivare, se definitivează de către compartimentul de specialitate initiator, la nivelul autorității locale pe baza observațiilor și propunerilor formulate în perioada de consultare publică și se transmit spre analiză și avizare autorităților publice interesate numai după definitivare.

            (3) După finalizarea procedurii de consultare publică, responsabilul pentru relația cu societatea civilă informează participanții care au luat parte la consultarea publică cu privire la decizia finală și la modul în care recomandările făcute de părțile interesate pe parcursul procesului au fost valorificate, prin consemnarea în  Registrul pentru consemnarea și analizarea propunerilor, opiniilor sau recomandărilor primate conținând situația concluziilor și recomandărilor rezultate în urma consultării în urma consultării publice organizate, respectiv∶ numărul de recomandări primate, modul cum au fost ele valorificate în îmbunătățirea reglementării, precum și, după caz, justificarea în scris a renunțării la unele recomandări.

            (4) În termen de 10 zile calendaristice de la încheierea dezbaterii publice se va asigura accesul public pe site-ul și la sediul autorității publice responsabile, la minuta dezbaterii publice, recomandările scrise colectate, versiunile îmbunătățite ale proiectului de act normative în diverse etape ale elaborării, rapoartele de avizare, precum și versiunea finală adoptată a actului normativ.

            (5) Punctele de vedere exprimate în cadrul ședințelor publice au valoare  de recomandare.

            (6) Difuzarea anunțului și invitarea specială a unor persoane la ședința publică sunt în sarcina persoanei responsabile desemnată de către primarul comunei.

(7) Minuta ședinței publice va fi publicată pe site-ul propriu.

 

 

CAPITOLUL IV

Dispoziții cu privire la analiza și supunerea spre adoptare a proiectelor de hotărâri

 

            Art.29  (1) Primarul comunei Cornetu, primind proiectele de hotărâri, va asigura includerea acestora pe ordinea de zi a ședinței ordinare a consiliului local și va dispune convocarea consilierilor locali și a invitaților a căror prezență este necesară pentru desfășurarea lucrărilor ședinței.

            (2) Pentru dezbaterea proiectelor de hotărâri în ședința ordinară a consiliului local, secretarul general al comunei va lua măsuri pentru transmiterea documentelor necesare consilierilor locali.

            (3) Consilierii locali sunt convocați în scris, prin mijloace electronice, prin grija secretarului general al comunei, cel târziu în ziua ulterioară primirii de către acesta a dispoziței sau a documentelui de convocare inițiat de cel puțin o treime din numărul consilierilor locali în funcție.

            (4) Data ședinței consiliului local precizată cu ocazia convocării se stabilește în termen de 5 zile de la data comunicării dispoziției de convocare pentru ședințele ordinare în termen de 3 zile de la data comunicării dispoziției sau documentului de convocare pentru ședințele extraordinare, cu respectarea modului de calcul al termenelor procedurale, prevăzut de art.181 din Legea nr.134/2010 privind Codul de procedură civilă, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

            (5) În caz de forță majoră și/sau de maxima urgență pentru rezolvarea intereselor locuitorilor comunei Cornetu ori în alte situații stabilite de Regulamentul de Organizare și Funcționare a Consiliului local, convocarea acestuia pentru ședința extraordinară, prin excepție de la prevederile alin.3 lit.b, se face de îndată.

            (6) Proiectele de hotărâre incluse pe ordinea de zi aprobată  de Consiliul local vor fi dezbătute și adoptate în conformitate cu prevederile din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr.57/2019 privind Codul administrative, cu modificările și completările ulterioare, și cu procedura stabilită prin Regulamentul de organizare și funcționare a consiliului local.

            (7) Fiecare proiect de hotărâre înscris pe ordinea de zi a ședinței consiliului local este supus dezbaterii numai dacă este însoțit de∶ referatul de aprobare, ca instrument de prezentare și motivare, semnat de initiator, rapoartele compartimentelor de resort din cadrul aparatului de specialitate al primarului, avizele cu caracter consultativ ale comisiilor de specialitate ale consiliului local, alte documente prevăzute de legislația specială.

            (8) Secretarul general al comunei asigură îndeplinirea condițiilor de la alin7 și adduce la cunoștința consiliului local cazul neîndeplinirii acestora înainte de adoptarea ordinii de zi.

            Art.30 (1) Dezbaterea proiectului de hotărâre va fi precedată de prezentarea de către initiator a referatului de aprobare care a condus la promovarea proiectului,  de către reprezentantul  compartimentului de resort a raportului de specialitate și de către președintele comisiei de specialitate a avizului acesteia.

            (2) În cazul în care documentele prezentate la alin.1 au fost studiate de toți consilierii, la propunerea președintelui și cu votul majorității consilierilor, acestea nu se mai prezintă.

            (3) În situația în care avizul de legalitate al secretarului general al comunei asupra proiectului de hotărâre este dat cu obiecții, se va da obligatoriu cuvântul acestuia pentru a motiva obiecțiile.

            (4) Dezbaterile proiectului de hotărâre pot fi generale sau pe articole,  iar consilierii locali, precum și ceilalți inițiatori la ședință au posibilitatea de a formula amendamente de fond sau de formă.

            (5) Amendamentele se formulează în scris și se pot depune de către primar, oricare dintre consilierii locali, un grup de consilieri locali sau o comisie de specialitate. Inițiatorul unui amendament îl poate retrage sau poate renunța la susținerea acestuia, în orice moment. În acest caz, amendamentul nu se mai supune la vot.

            (6) Pentru a putea fi dezbătut amendamentul, acesta trebuie depus la secretarul general cel mai târziu în ziua ședinței consiliului local.

            (7) Amendamentele la proiectele de hotărâri ale consiliului local se transmit în formă scrisă și trebuie să conțină∶ numele inițiatorului sau inițiatorilor; numărul de înregistrare și titlul proiectului de hotărâre a consiliului local pentru care se depune amendamentul; tipul amendamentului șu semnătura persoanei care propune amendamentul.

            (8) Secretarul general numerotează amendamentele depuse pentru fiecare proiect de hotărâre în ordine crescătoare a articolelor  din cadrul proiectului de hotărâre. Secretarul general numerotează amendamentele depuse ținănd cont de ordinea textelor asupra cărora se formulează amendamente în cadrul proiectului de hotărâre. În cazul în care două sau mai multe amendamente se referă la același text din cadrul proiectului de hotărâre, acestea se numerotează în ordinea în care au fost primate de către secretarul general.

            (9) În mod exceptional, în timpul dezbaterilor se pot formula amendamente verbale la proiectul de hotărâre. Conținutul amendamentelor verbale se menționează în procesul-verbal de ședință.

            (10) Amendamentele se supun votului consiliului local în ordinea numerotării lor. Dacă s-a adoptat un amendament, celelalte amendamente care suprind prevederi contrare amendamentului adoptat se socotesc response fără a mai fi supuse cotului.

            (11) După supunerea la vot a tuturor amendamentelor se supune la vot proiectul de hotărâre în forma cu amendamente.

            (12) Dacă în urma dezbaterilor din ședința consiliului local se impugn modificări de fond în conținutul proiectului de hotărâre, la propunerea primarului, a secretarului general al comunei sau a consilierilor locali și cu acordul majorității consilierilor locali prezenți, președintele de ședință retransmite proiectul de hotărâre, în vederea reexaminării de către initiator și de către compartimentele de specialitate.

            (13) Proiectele de hotărâri response de consiliul local nu pot fi readuse în dezbaterea acestuia în cursul aceleiași ședințe.

            (14) Dacă prin raportul comisiei de specialitate se propune respingerea proiectului de hotărâre, după închiderea dezbaterii generale, președintele de ședință poate cere consiliului să se pronunțe prin vot.

            (15) Consiliul local trece la dezbaterea pe articole a proiectului de hotărâre sau a propunerilor cu modificările făcute de comisii potrivit avizului comisiei de specialitate.

            (16) La discutarea fiecărui articol consilierii pot lua cuvântul pentru a-și exprima punctual de vedere.

            (17) Președintele poate supune consiliului local spre aprobare sistarea discuțiilor la articolul dezbătut.

            Art.31 (1) După închiderea dezbaterilor generale și pe articole se supune votului fiecare articol în parte și proiectul de hotărâre în ansamblul său.

            (2) Înaintea închiderii dezbaterilor, inițiatorul proiectului de hotărâre poate cere, motivat, retragerea sau amânarea proiectului de pe ordinea de zi.

            Art.32 (1) Dezbaterile din cadrul ședințelor consiliului local, precum și modul în care și-a exercitat votul fiecare consilier se consemnează într-un proces-verbal, semnat de președintele de ședință și secretarul general al comunei, care își asumă, prin semnătură, responsabilitatea veridicității celor consemnate.

            (2) La începutul fiecărei ședințe de consiliu local, secretarul general supune spre aprobare procesul-verbal al ședinței anterioare, consilierii locali având dreptul să conteste conținutul procesului-verbal și să ceară menționarea exacta a opiniilor exprimate în ședința anterioară.

            (3) Procesul-verbal și documentele care au fost dezbătute în ședință se depun într-un dosar special al ședinței respective, care va fi numerotat, semnat și sigilat de președintele de ședință și de secretarul general al comunei, după aprobarea procesului verbal.

            (4) O copie a procesului-verbal al ședinței se va afișa la sediul primăriei, se va  publica pe pagina de internet a instituției și în Monitorul Oficial Local, prin grija secretarului general al comunei, în termen de 3 zile de la data aprobării acestuia.

            Art. 33 (1) În exercitarea atribuțiilor ce îi revin, consiliul local adoptă hotărâri, cu majoritate absolută sau simplă, după caz.

            (2) Prin excepție de la prevederile alin.1, hotărârile privind dobândirea sau înstrăinarea dreptului de proprietate în cazul bunurilor imobile se adoptă de consiliul local cu majoritatea calificată definite la art.5 lit.dd) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr.57/2019, privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare, de două treimi din numărul consilierilor locali în funcție.

            (3) Se adoptă cu majoritatea absolută a consilierilor locali în funcție,  prevăzută la art.5 lit.cc) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr.57/2019, privind Codul administrative, cu modificările și completările ulterioare, următoarele hotărâri ale consiliului local∶ hotărârile  privind bugetul local, hotărârile privind contractarea de împrumuturi, în conditiile legii, hotărârile prin care se stabilesc impozite și taxe locale, hotărârile privind participarea la programe de dezvoltare județeană, regională, zonală sau de cooperare transfrontalieră, hotărârile privind organizarea și dezvoltarea urbanistică a localităților și amenajarea teritoriului, hotărârile privind asocierea sau cooperarea cu alte autorități publice, cu persoane juridice române sau străine, hotarârile privind administrarea patrimoniului, hotărârile privind exercitarea atribuțiilor prevăzute la art.92, alte hotărâri necesare bunei functionări a consiliului local, stabilite prin legi special sau regulamentul de organizare si funcționare a consiliului local. 

            (4) Votul consilierilor locali este individual și poate fi deschis sau secret.

            (5) Votul deschis se exprimă prin oricare din următoarele modalități∶

            a)   prin ridicarea mâinii;

            b) prin apel nominal, efectuat de președintele de ședință;

            c) electronic.

 

            (6) Consiliul local poate stabili ca unele hotărâri să fie luate prin vot secret. Hotărârile cu caracter individual cu privire la persoane sunt luate întotdeauna prin vot secret, cu excepțiile prevăzute de lege.

            (7) Pentru exercitarea votului secret se folosesc buletine de vot.

            (8) Redactarea buletinelor de vot trebuie să fie fără echivoc. Pentru exprimarea opțiunii se folosesc, de regulă, cuvintele da sau nu.

            (9) Buletinele de vot se introduc în urnă. La numărarea voturilor nu se iau în calcul buletinele de vot pe care nu a fost exprimată opțiunea consilierului local sau au fost folosite ambele cuvinte prevăzute la alin.9.

            (10) Abținerile se numără la voturile împotrivă.

            (11) Dacă pe parcursul desfășurării ședinței nu este întrunită majoritatea legală necesară pentru adoptarea proiectului de hotărâre, președintele de ședință amână votarea până la întrunirea acesteia.

            Art.34 (1) După desfășurarea ședinței, hotărârile consiliului local se semnează de către președintele de ședință și se contrasemnează, pentru legalitate, de către secretarul general al comunei.

            (2) În cazul în care președintele de ședință refuză, în scris, să semneze, hotărârea consiliului local se semnează de cel puțin 2 consilieri locali dintre cei care au participat la ședință. Modalitatea de desemnare a acestor consilieri se stabilește prin regulamentul de organizare și funcționare a consiliului local.

            (3) Secretarul general al comunei nu contrasemnează hotărârea în cazul în care consideră că aceasta este ilegală. În acest caz, în următoarea ședință a consiliului local depune în scris și expune în fața acestuia opinia sa motivată, care se consemnează în procesul verbal al ședinței.

            Art. 35 (1) După semnarea hotărârilor adoptate în ședința Consiliului local, prin grija secretarului general al comunei se va asigura înregistrarea și numerotarea hotărârilor în registrul special de evidență în cadrul anului calendaristic și comunicarea hotărârilor în cel mult 10 zile lucratoare de la data adoptării, prefectului județului, pentru a-și exercita atributul prevăzut la art.200, coroborat cu art.255 alin.1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare. De asemenea, prin grija secretarului general al comunei se asigură și publicarea hotărârilor în Monitorul Oficial Local al comunei Cornetu din cadrul site-ului www.primariacornetu.ro.

            (2) În termen de 5 zile de la data comunicării oficiale către prefect, secretarul general al comunei va asigura, după caz∶

            a) aducerea la cunoștință publică a hotărârilor cu caracter normativ;

            b) transmiterea hotărârilor la instituțiile și/sau autoritățile interesate ori obligate a asigura aducerea la îndeplinire, dacă pentru acestea nu s-a cerut de către prefect reanalizarea lor;

            c) prezentarea în ședința ordinară a consiliului local a hotărârilor pentru care s-a cerut reanalizarea, în vederea modificării sau revocării. Consiliul local se va pronunța prin hotărâre, potrivit metodologiei prezentului regulament.

            (3) Aducerea la cunoștința publică a hotărârilor cu caracter normativ se face prin publicarea acestora pe site-ul primăriei, cu respectarea dispozițiilor art.197 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare și a Regulamentului nr.679/2016 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date.

            Art.36 (1) După intrarea în vigoare a hotărârilor consiliului local, acestea pot fi supuse modificării, completării, revocării/încetării aplicabilității, abrogării, suspendării și republicării sau alte asemenea, cu respectarea prevederilor Legii nr.24/2000, privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

            (2) În cazul în care se va interveni asupra unei hotărâri printr-unul din procedeele prevăzute la alin.1, acesta se va putea face numai pe baza unei hotărâri a consiliului local și cu respectarea termenului stabilit în acest scop sau din propria inițiativă, cu respectarea regulilor prevăzute de Legea nr.24/2000, privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

            (3) Orice intervenție asupra unei hotărâri a consiliului local facută în condițiile prevăzute la alin.1 și 2 se va face tot printr-o hotărâre a consiliului local.

CAPITOLUL IV

Dispoziții finale

 

            Art.37 Referatele de aprobare, rapoartele de specialitate și avizele originale, variantele și formele succesive ale proiectelor de acte care fac obiectul reglementării prin prezentul regulament, precum și un original al hotărârii se păstrează în dosarul special al ședinței, astfel încât să se asigure cunoașterea întregului proces de elaborare a actelor respective.

            Art.38 (1) În situația în care împotriva unei hotărâri a consiliului local se introduce acțiune la instanța de contencios administrativ, secretarul general al comunei va comunica aceasta de îndată Consiliului local și inițiatorului, care are obligația să reanalizeze actul respectiv, pronunțându-se, cu propuneri de menținere, de modificare și/sau completare, ori revocare, încetare a aplicabilității acestora.

            (2) Propunerile inițiatorului redactate sub forma unei note care exprimă punctele de vedere ale acestuia vor fi comunicate contestatarului, prin grija secretarului general al comunei.

            (3) Primarul va lua măsuri ca să se susțină în fața instanțelor de judecată prevederile actelor ce fac obiectul contestatiilor.

            Art.39 Prezentul regulament poate fi modificat și/sau completat prin hotărâre a Consiliului local, în condițiile legii și cu respectarea normelor de tehnică legislativă prevăzute în Legea nr.24/2000, privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

 

           PRESEDINTE DE SEDINTA,                                    CONTRASEMNEAZA PENTRU LEGALITATE,

           Raluca-Elena Nita                                                          SECRETARUL GENERAL AL COMUNEI,

                                                                                                                        Daniela Vasilescu