Art. 1 - Se aproba nivelurile pentru valorile impozabile, impozitele si taxele locale si alte taxe asimilate acestora precum si amenzile aplicabile pentru anul 2026, conform anexelor ce fac parte integranta din prezenta hotarare.
Art. 2 - Se stabilesc zonele A si B ale localitatii si rangul IV, pentru diferentierea impozitelor pe cladiri si teren pentru persoanele fizice, delimitate astfel: zona A - de la cetateanul Cibu Ion, pana la Panduru Ralita, pe partea nordica a D.J-402 din centrul comunei, cat si de la cetateanul Lungu Petre pana la Mustatea Nicolae pe partea sudica a D.J. 402 din centrul comunei. Restul localitatii, reprezinta zona B.
Art. 3 Se stabilesc impozitele și taxele locale pentru anul 2026, prin indexarea anumitor taxe si impozite cu rata inflației pe anul 2025, respectiv de 5,6%, conform prevederilor art. 491 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, după cum urmează:
a) Impozitul/taxa pe clădirile rezidenţiale si cladirile-anexa aferente aflate in proprietatea persoanelor fizice se calculează prin aplicarea cotei de impozitare 0,08% asupra valorii impozabile a clădirii, determinată pe baza criteriilor și normelor prevazute de art 457, art 460 si art 461 din Codul fiscal.
b) Impozitul/taxa pe clădirile nerezidentiale si cladirile-anexa aferente aflate in proprietatea persoanelor fizice se calculează prin aplicarea cotei de impozitare 0.2% asupra valorii impozabile a clădirii, determinată pe baza criteriilor si normelor prevazute de art. 458, art. 460 si art. 461 dn Codul fiscal.
c) Pentru clădirile nerezidențiale aflate în proprietatea sau deținute de persoanele juridice, impozitul/taxa pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote de 1,0%, inclusiv, asupra valorii impozabile a clădirii.
Art. 4 - Se stabileste o bonificatie de 10% pentru persoanele fizice si juridice care platesc anticipat pana la 31 martie 2026, pentru teren, cladiri si taxe auto, potrivit art.462 alin. 2 din Legea 227/2015 privind Codul fiscal - cu modificarile si completarile ulterioare;
Art 5. - Se stabileste scutirea de impozit pe cladiri, teren, taxa asupra mijloacelor de transport auto, taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor si autorizatiilor precum si alte taxe prevazute in art. 456, din Legea 227/2015 privind Codul fiscal pentru:
- veteranii de razboi,si vaduvele veteranilor de razboi,care nu s-au recasatorit;
- cladirea folosita ca domiciliu aflata in proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevazute la art. 1 din Legea 118/1990 si art 456 alin 1 lit o) din Legea 227/2015, cu modificarile si completarile ulterioare
Art.6 In cazul cladirilor aflate in proprietatea persoanelor juridice, valoarea impozabila actualizeaza o data la 5 ani, pe baza unui raport de evaluare intocmit de un evaluator autorizat. In cazul in care proprietarul nu a facut evaluarea, cota impozitului este de 5%.
Art. 7 Cu ducere la indeplinire a hotararii se insarcineaza Compartimentul financiar-contabil. Secretarul general al comunei va comunica prezenta tuturor celor interesati.