Nr. 2 / 25.01.2024
Caracter individual

HOTĂRÂRE

privind privind aprobarea Dispozitiei de santier nr. 1 si actualizarea indicatorilor tehnico-economici la obiectivul de investitii "Reabilitare Scoala Maxut, comuna Deleni, judetul Iasi" aprobat pentru finanțare prin Planul National de Redresare si Rezilienta

Inițiator proiect

Dumitru PRIGOREANU

Primarul comunei

Hotărâre

România

România

Județul Iași

Consiliul Local al comunei Deleni

Comuna Deleni

HOTĂRÂREA CONSILIULUI LOCAL

Nr. 2 din 25.01.2024

privind privind aprobarea Dispozitiei de santier nr. 1 si actualizarea indicatorilor tehnico-economici la obiectivul de investitii "Reabilitare Scoala Maxut, comuna Deleni, judetul Iasi" aprobat pentru finanțare prin Planul National de Redresare si Rezilienta

Analizând temeiurile juridice, respectiv:

  

  • prevederile Legii finanțelor publice nr. 500/2002 cu modificările si completările ulterioare.
  • - prevederile  OUG 57/2019 privind Codul Administrativ;

Ținând cont de:


-Dispozitiei de santier nr. 1;

-prevederile Ghidul de finantare aferent Planului Național De Redresare Și Reziliență, Componenta C5 – Valul renovarii, B.1 – Renovarea integrată (consolidare seismică și renovare energetică moderată) a clădirilor publice.            

Hotararea Consiliului Local Deleni nr. 108 din 07.10.2022;

Hotararii Consiliului Local Deleni nr. 34 din 30.03.2023 pentru aprobarea documentaţiei tehnico-economice (faza DALI) şi a indicatorilor tehnico-economici aferenti proiectului "Reabilitare Scoala Maxut, comuna Deleni, judetul Iasi" aprobat pentru finanțare prin Planul National de Redresare si Rezilienta


Luând act de:


-Referatul de aprobare nr. 15251 din data 18.12.2023 intocmit de primarul comunei Deleni;
 -  Raportul de specialitate constituit de catre sef. Birou contabilitate  in cadrul aparatului de specialitate al primarului comunei Deleni,  înregistrat    sub nr. 15251 din data 18.12.2023;

Procesul-verbal incheiat in plenul Consiliului Local al comunei Deleni, inregistrat sub nr........./.........., prin care se aproba Dispozitia de santier nr. 1 si actualizarea indicatorilor tehnico-economici la obiectivul de investitii  "Reabilitare Scoala Maxut, comuna Deleni, judetul Iasi" aprobat pentru finanțare prin Planul National de Redresare si Rezilienta,cu un numar de ......... Voturi “ pentru”;

Rapoartele de avizare   ale comisiilor de specialitate nr. 1,2,3 din cadrul Consiliului Local Deleni;

Faptul ca au fost indeplinite conditiile cerute de legea nr. 52/2003 privind transparenta decizionala;

În temeiul prevederilor art. 139 alin. (1) coroborat cu art. 196 alin. (1) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare,

Consiliul local al comunei deleni

întrunit în a 39-a ședință ordinară a mandatului 2020 - 2024, adoptă prezenta hotărâre.

            Art. 1. Se aproba Dispozitia de santier nr 1 la proiectul de investitii  "Reabilitare Scoala Maxut, comuna Deleni, judetul Iasi" aprobat pentru finanțare prin Planul National de Redresare si Rezilienta, parte integranta din prezenta Hotarare.

            Art. 2 - - Se aprobă DEVIZ GENERAL - TOTALIZATOR privind cheltuielile necesare realizării obiectivului de investiții "Reabilitare Scoala Maxut, comuna Deleni, judetul Iasi"  conform anexei nr. 1 la prezenta hotărâre;

            Art. 3 - - Se aprobă actualizarea si completarea indicatorii tehnico-economici aferenți obiectivului de investiții "Reabilitare Scoala Maxut, comuna Deleni, judetul Iasi"   conform anexei nr. 2 la prezenta hotărâre;

      Art 4. In conformitate cu dispoziţiile art. 154 si 155 din OUG 57/2019 privind Codul Administrativ, Primarul comunei Deleni cu aparatul de specialitate pe care îl conduce va asigura în condiţiile prevăzute de lege punerea în aplicare a prevederilor prezentei hotărâri.

          Art.5. Secretarul comunei Deleni  va  face cunoscut public prin afisare prevederile prezentei hotarari , un exemplar il va inainta Primarului Comunei Deleni,  biroului contabilitate si un exemplar il va comunica  Prefecturii Iasi – Serviciul controlul legalitatii actelor si contencios administrativ.


 

Anexa nr.1  la Hotararea Consiliului Local Deleni nr ___ din 25.01.2024

 

OBIECTIVUL: "REABILITARE SCOALA MAXUT, COMUNA DELENI, JUDETUL IASI"

BENEFICIAR: COMUNA DELENI, JUDEȚUL IASI




PROIECTANT: SC PRO CONSULTING EXPERT SRL







FAZA: PT








DEVIZ GENERAL - TOTALIZATOR

privind cheltuielile necesare realizării obiectivului de investiții

"REABILITARE SCOALA MAXUT, COMUNA DELENI, JUDETUL IASI"

în lei/euro la cursul infoeuro din

mai 2021

1 euro=

4.9227

lei

 

Nr. crt

Denumirea capitolelor de cheltuieli

Valoare (fără TVA)

Valoare TVA

Valoare (inclusiv TVA)

Valoare (fără TVA)

Valoare TVA

Valoare (inclusiv TVA)

 Lei

 Lei

Lei

Euro

 Euro

 Euro

1

2

3

4

5

6

7

8

PARTEA I

CAPITOLUL 1

Cheltuieli pentru obținerea și amenajarea terenului

1.1.

Obținerea terenului

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

1.2.

Amenajarea terenului 

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

1.3.

Amenajări pentru protecția mediului și aducerea la starea inițială

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

1.4

Cheltuieli pentru relocarea/protecţia utilităţilor

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

TOTAL CAPITOLUL 1

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

 

 

 

 

 

 

 

CAPITOLUL 2

Cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului

2.1.

Cheltuieli pentru asigurarea utilităților necesare obiectivului de investiții

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

TOTAL CAPITOLUL 2

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

 

 

 

 

 

 

 

CAPITOLUL 3 

Cheltuieli pentru proiectare si  asistenta tehnica

3.1.

Studii

17,000.00

3,230.00

20,230.00

3,453.39

656.14

4,109.53

 

3.1.1 Studii de teren

17,000.00

3,230.00

20,230.00

3,453.39

656.14

4,109.53

 

3.1.2 Raport privind impactul asupra mediului

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

3.1.3 Alte studii specifice

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

3.2

Documentaţii-suport şi cheltuieli pentru obţinerea de avize, acorduri şi autorizaţii

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

3.3

Cheltuieli pentru expertizarea tehnică a construcţiilor

5,000.00

950.00

5,950.00

1,015.70

192.98

1,208.69

3.4

Certificarea performanţei energetice şi auditul energetic al clădirilor, auditul pentru siguranta rutiera

7,000.00

1,330.00

8,330.00

1,421.98

270.18

1,692.16

3.5

Cheltuieli pentru proiectare

122,000.00

23,180.00

145,180.00

24,783.15

4,708.80

29,491.95

 

3.5.1 Temă de proiectare

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

3.5.2 Studiu de prefezabilitate

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

3.5.3 Studiu de fezabilitate/documentaţie de avizare a lucrărilor de intervenţii şi deviz general

50,500.00

9,595.00

60,095.00

10,258.60

1,949.13

12,207.73

 

3.5.4 Documentaţiile tehnice necesare în vederea obţinerii avizelor/acordurilor/autorizaţiilor

8,000.00

1,520.00

9,520.00

1,625.12

308.77

1,933.90

 

3.5.5 Verificarea tehnică de calitate a proiectului tehnic şi a detaliilor de execuţie

13,000.00

2,470.00

15,470.00

2,640.83

501.76

3,142.58

 

3.5.6 Proiect tehnic şi detalii de execuţie

50,500.00

9,595.00

60,095.00

10,258.60

1,949.13

12,207.73

 

3.5.7 Actualizare Proiect tehnic

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

3.6

Cheltuieli aferente organizării şi derulării procedurilor de achiziţii publice

20,000.00

3,800.00

23,800.00

4,062.81

771.93

4,834.75

3.7

Cheltuieli pentru consultanţă

57,000.00

0.00

57,000.00

11,579.01

2,200.01

13,779.02

 

3.7.1 Managementul de proiect pentru obiectivul de investiţii

57,000.00

0.00

57,000.00

11,579.01

2,200.01

13,779.02

 

3.7.2 Auditul financiar

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

3.8

Cheltuieli pentru asistenţă tehnică

50,000.00

9,500.00

59,500.00

10,157.03

1,929.84

12,086.86

 

3.8.1. Asistenţă tehnică din partea proiectantului

10,000.00

1,900.00

11,900.00

2,031.41

385.97

2,417.37

 

1.1. pe perioada de execuţie a lucrărilor

10,000.00

1,900.00

11,900.00

2,031.41

385.97

2,417.37

 

1.2. pentru participarea proiectantului la fazele incluse în programul de control al lucrărilor de execuţie, avizat de către Inspectoratul de Stat în Construcţii

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

3.8.2 Dirigenţie de şantier, asigurată de personal tehnic de specialitate, autorizat

40,000.00

7,600.00

47,600.00

8,125.62

1,543.87

9,669.49

 

3.8.3 Coordonator in materie de securitate si sanatate potrivit prevederilor Hotararii Guvernului nr. 300/2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru santierele temporare sau mobile, cu modificarile si completarile ulterioare

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

TOTAL CAPITOLUL 3

278,000.00

52,820.00

330,820.00

56,473.07

10,729.88

67,202.96

 

 

 

 

 

 

 

 

CAPITOLUL  4

Cheltuieli pentru investiția de bază

4.1

Construcţia si instalații 

3,109,774.16

590,857.09

3,700,631.25

631,721.24

120,027.04

1,307,975.15

4.2

Montaj utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale

26,435.90

5,022.82

31,458.72

5,370.20

1,020.34

6,390.54

4.3

Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care necesită montaj

181,770.00

34,536.30

216,306.30

36,924.86

7,015.72

43,940.58

4.4

Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care nu necesită montaj şi echipamente de transport

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

4.5

Dotări

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

4.6

Active necorporale

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

TOTAL CAPITOLUL 4

3,317,980.06

630,416.21

3,948,396.27

674,016.30

128,063.10

1,358,306.27

 

 

 

 

 

 

 

 

CAPITOLUL 5

Alte cheltuieli

5.1

Organizare de șantier

                    908.79 

            172.67 

                   1,081.46 

                     184.61 

                    35.08 

                     219.69 

 

5.1.1. Lucrări de construcții și instalații aferente organizării de șantier

                    908.79 

            172.67 

                   1,081.46 

                     184.61 

                    35.08 

                     219.69 

 

5.1.2. Cheltuieli conexe organizării de șantier

                           -   

                   -   

                             -   

                            -   

                         -   

                            -   

5.2

Comisioane, cote, taxe, costul creditului

                34,508.31 

                   -   

                 34,508.31 

                  7,010.04 

                         -   

                  7,010.04 

 

5.2.1. Comisioanele şi dobânzile aferente creditului băncii finanţatoare

                           -   

                   -   

                             -   

                            -   

                         -   

                            -   

 

5.2.2. Cota aferentă ISC pentru controlul calităţii lucrărilor de construcţii

                15,685.59 

                   -   

                 15,685.59 

                  3,186.38 

                         -   

                  3,186.38 

 

5.2.3. Cota aferentă ISC pentru controlul statului în amenajarea teritoriului, urbanism şi pentru autorizarea lucrărilor de construcţii

                  3,137.12 

                   -   

                   3,137.12 

                     637.28 

                         -      

                     637.28 

 

5.2.4. Cota aferentă Casei Sociale a Constructorilor - CSC

                15,685.59 

                   -   

                 15,685.59 

                  3,186.38 

                         -   

                  3,186.38 

 

5.2.5. Taxe pentru acorduri, avize conforme şi autorizaţia de construire/desfiinţare

                           -   

                   -   

                             -   

                            -   

                         -   

                            -   

5.3

Cheltuieli diverse și neprevăzute 

                           -   

                   -   

                             -   

                            -   

                         -   

                            -   

5.4

Cheltuieli pentru informare și publicitate

                10,000.00 

         1,900.00 

                 11,900.00 

                  2,031.41 

                  385.97 

                  2,417.37 

 

TOTAL CAPITOLUL 5

                45,417.10 

         2,072.67 

                 47,489.77 

                  9,226.05 

                  421.04 

                  9,647.10 

 

 

 

 

 

 

 

 

CAPITOLUL 6

Cheltuieli pentru probe tehnologice și teste

6.1

Pregatirea personalului de exploatare

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

6.2

Probe tehnologice și teste

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

TOTAL CAPITOLUL 6

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

 

 

 

 

 

 

 

CAPITOLUL 7

Cheltuieli aferente marjei de buget si pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de pret

7.1

Cheltuielile aferente marjei de buget sunt in cuantum de 25% din valoarea cumulata a cheltuielilor prevazute la cap./subcap. 1.2, 1.3, 1.4, 2, 3.1, 3.2, 3.3, 3.5, 3.7, 3.8, 4, 5.1.1

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

7.2

Cheltuieli pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de pret

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

TOTAL CAPITOLUL 7

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

0.00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TOTAL GENERAL

3,641,397.16

685,308.88

4,326,706.04

739,715.43

139,214.03

1,435,156.33

 

Din care: C + M                                 

3,137,118.85

596,052.58

3,733,171.43

637,276.06

121,082.45

1,314,585.38









 


Anexa nr. 2 la Hotararea Consiliului Local Deleni nr ___ din 25.01.2024

 

1. Indicatorii tehnico – economici ai obiectivului "Reabilitare Scoala Maxut, comuna Deleni, judetul Iasi":

Indicatori tehnici

Corp C1

SUPRAFAȚA CONSTRUITĂ EXISTENTA =  336,00 m²

SUPRAFAȚA CONSTRUITĂ DESFAȘURATĂ EXISTENTA=672,00 m²

 

SUPRAFAȚA CONSTRUITĂ PROPUSA =  397,30 m²

SUPRAFAȚA CONSTRUITĂ DESFAȘURATĂ PROPUSA= 766,90 m²

 

In cadrul proiectului se vor

 

Rezultate

Valoare la începutul implementării proiectului

Valoare la finalul implementării proiectului

Consumul anual specific de energie finală pentru încălzire (kWh/m2 an)

229,48

99,97

Consumul de energie primară totală (kWh/m2 an)

410,36

210,80

Consumul de energie primară totală utilizând surse convenționale (kWh/m2 an)

410,36

76,66

Consumul de energie primară totală utilizând surse regenerabile (kWh/m2 an)

0,00

134,14

Nivel anual estimat al gazelor cu efect de seră (echivalent kgCO2/m2 an)

28,93

17,37

 

Intervențiile de creștere a eficienței energetice propuse pentru clădire conduc la o reducere a consumului anual specific de energie finală pentru încălzire de 71,64% față de consumul anual specific de energie pentru încălzire înainte de renovarea clădiri.

Intervențiile de creștere a eficienței energetice propuse pentru clădire conduc la reduceri ale consumului de energie primară și reduceri ale emisiilor de CO2, de 87,98%, în comparație cu starea de pre-renovare

 

Amplasament: Scoala Maxut, localitatea Maxut, comuna Deleni, judetul Iasi

Indicatorii economici:

Nr. crt

Denumirea capitolelor de cheltuieli

Valoare (fara TVA)

Valoare TVA

Valoare (inclusiv TVA)

Lei

Lei

Lei

1.

Valoarea eligibila a investiției

3.109.571,14

590.818,52

3.700.389,66

2.

Valoarea neelgibila a investiției

531.826,02

94.490,36

626.316,38

3.

Valoarea totală a investiției

3.641.397,16

685.308,88

4.326.706,04

PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ,

Maria SCÎRȚU

CONTRASEMNEAZĂ PENTRU LEGALITATE:

SECRETARUL GENERAL AL COMUNEI DELENI,

Florin PETRARU

PROCEDURI ADMINISTRATIVE OBLIGATORII,

anterioare atestării autenticității Hotărârii Consiliului Local nr. 2 / 25.01.2024

PROCEDURA DE VOT UTILIZATĂ Vot prin ridicarea mâinii individual
HOTĂRÂRE CU CARACTER INDIVIDUAL
0Hotărâre care se adoptă cu votul:
majorității absolute a consilierilor locali în funcție
Voturi necesare 9
1 Numărul consilierilor locali, potrivit legii 17
2 Numărul consilierilor locali în funcție 17
3 Numărul consilierilor locali prezenți la adoptarea hotărârii 17
4 Numărul voturilor „PENTRU” 17
5 Numărul voturilor „ÎMPOTRIVĂ” Voturile „ABȚINERE” se numără la voturile „ÎMPOTRIVĂ”. 0
6 Numărul voturilor „ABȚINERE” 0
7 Numărul consilierilor locali care absentează motivat 0
8 Numărul consilierilor locali care absentează nemotivat 0
9 Numărul consilierilor locali care nu iau parte la deliberare și la adoptarea hotărârii, neavând drept de vot 0
PROCEDURI ADMINISTRATIVE OBLIGATORII,

ulterioare adoptării Hotărârii Consiliului Local nr. 2 / 25.01.2024

Nr.
crt.
OPERAȚIUNI EFECTUATE Data
0 1 2
1 Adoptarea hotărârii 25.01.2024
2 Comunicarea către primar
3 Data până la care hotărârea trebuie comunicată prefectului, potrivit legii 07.02.2024
4 Comunicarea către prefectul județului 26.01.2024
5 Comunicarea către persoanele cărora li se adresează
6 Devine obligatorie sau produce efecte juridice începând cu