Proiect de Hotărâre al autorității deliberative

Nr. 323 / 02.11.2020
Caracter individual

Proiect de hotărâre

privind constatarea încetării mandatului de consilier local al domnului Grigore Emil Cătălin

Forma inițiatorului

România

România

Județul Ialomița

Consiliul Local al municipiului Fetești

Municipiul Fetești

Proiect de hotărâre

Nr. 323 din 02.11.2020

privind constatarea încetării mandatului de consilier local al domnului Grigore Emil Cătălin

Analizând temeiurile juridice, respectiv:

  1. art.129 alin.(2) lit.a), art.204 alin.(2) lit.a) și alin.(3) din O.U.G.nr.57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare

Ținând cont de:

  1. Referatul constatator al Primarului Municipiului Feteşti;

Luând act de:

  1. demisia scrisă a domnului Grigore Emil Cătălin înregistrată la nr. 9481/30.10.2020;

În temeiul prevederilor art. 139 alin. (1) coroborat cu art. 196 alin. (1) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare,

Consiliul local al municipiului fetești

adoptă prezenta hotărâre.

Art. 1 - Se ia act de demisia domnului Grigore Emil Cătălin, consilier local ales la alegerile din 27 septembrie 2020 pe listele Partidului Social Democrat.

Art. 2 - Se constată încetarea de drept a mandatului de consilier local al domnului Grigore Emil Cătălin începând cu data de 30.10.2020 și se declară vacant locul de consilier local.

Art. 3 - Prezenta hotărâre va fi comunicată de îndată Judecătoriei Fetești pentru a valida mandatul supleantului.


INIȚIATOR PROIECT:

PRIMARUL MUNICIPIULUI FETEȘTI

Laurențiu-Georgică ȘONCHERECHE

AVIZEAZĂ PENTRU LEGALITATE:

SECRETARUL GENERAL AL MUNICIPIULUI FETEȘTI

Nicu DICIANU

Documente de prezentare și motivare

Intervenții în cadrul ședinței

Dl.Dicianu Nicu – secretar general – Doamnelor si domnilor consilieri, inca de la inceput vreau sa va aduc la cunostinta faptul ca prin Ordinul nr. 598 din 31.10.2020 al Prefectului Judetului Ialomita, a fost declarat ca legal constituit Consiliul Local Fetesti. Astazi ati fost convocati in sedinta extraordinara prin dispozitia domnului primar. Va supun atentiei faptul ca pentru aceasta sedinta trebuie ales din randul dumneavoastra un presedinte. Va rog sa faceti propuneri si sa supunem la vot.

Dl.consilier Sima Catalin l-a propus pe dl.Mitache Gheorghe.

Se supune la vot propunerea.

Se exprima 11 voturi ''pentru'' si o abtinere si se adopta Hotararea nr.143/06.11.2020, privind alegerea preşedintelui de sedinta.

Dl.Dicianu Nicu – Dl.Mitache Gheorghe va conduce lucrarile sedintei de astazi.

Dl.Mitache Gheorghe -presedintele de sedinta – Buna ziua. Declar deschisa sedinta de astazi a Consiliului Local. Sunt prezenti 12 consilieri din totalul de 15 in functie, sedinta este legal constituita. Absent: dl.consilier Velicu Laurentiu. Domnii Grigore Emil Catalin si Nica Viorel si-au inaintat demisiile din functia de consilieri locali. La sedinta participa de drept dl.primar Sonchereche Laurentiu Georgica si domnul secretar general Dicianu Nicu.

Rezultate voturi