Proiect de Hotărâre al autorității deliberative

Nr. 76 / 13.06.2025
Caracter individual

Proiect de hotărâre

privind alegerea preşedintelui de sedinţă pentru perioada iulie-septembrie 2025

Avizul comisiilor de specialitate

Raportul compartimentelor de resort

Forma inițiatorului

România

România

Județul Ialomița

Consiliul Local al municipiului Fetești

Municipiul Fetești

Proiect de hotărâre

Nr. 76 din 13.06.2025

privind alegerea preşedintelui de sedinţă pentru perioada iulie-septembrie 2025

Analizând temeiurile juridice, respectiv:

  1. art.123 alin.(1) din O.U.G. nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare;
  2. art.9 alin.(1) din Regulamentul de organizare şi funcţionare a Consiliului Local Municipal Feteşti, aprobat prin H.C.L.nr.139/27.11.2024, cu modificările și completările ulterioare;

Ținând cont de:

  1. Referatul de aprobare al Primarului Municipiului Feteşti;
  2. Raportul secretarului general al Municipiului Feteşti;

Luând act de:

  1. Raportul de avizare al comisiei juridice din cadrul Consiliului Local al Municipiului Feteşti;

În temeiul prevederilor art. 139 alin. (1) coroborat cu art. 196 alin. (1) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare,

Consiliul local al municipiului fetești

adoptă prezenta hotărâre.

Art.unic - Se alege preşedinte de sedinţă pentru perioada iulie-septembrie 2025 doamna/domnul consilier local _____________________.

INIȚIATOR PROIECT:

PRIMARUL MUNICIPIULUI FETEȘTI

Laurențiu-Georgică ȘONCHERECHE

AVIZEAZĂ PENTRU LEGALITATE:

SECRETARUL GENERAL AL MUNICIPIULUI FETEȘTI

Nicu DICIANU

Intervenții în cadrul ședinței

Doamna consilier Postole Olivia invocă faptul că proiectul de hotărâre este neclar și nu cunoaște care este obiectul acestuia, în sensul că nu se știe ce se votează.

Domnul Dicianu Nicu, secretar general, precizează că proiectul de hotărâre este întemeiat pe dispozițiile art.10 alin.(5) și art.27 alin.(3) din Legea nr.51/2006, precum și pe dispozițiile art.2 pct.3 lit.c) din O.U.G.nr.109/2011. În acest sens precizează care sunt atribuțiile forurilor deliberative ale unităților administrativ-teritoriale membre ale asociațiilor de dezvoltare intercomunitară și menționează situațiile în care este necesară acordarea unor mandate speciale de către forurile deliberative asociațiilor de dezvoltare intercomunitară.

Doamna consilier Postole Olivia precizează că nu este clar obiectul votului.

Domnul Dicianu Nicu precizează că obiectul votului este menționat în cuprinsul art.1 din proiectul de hotărâre nr.79/18.06.2025. De asemenea domnul secretar general subliniază că s-a luat legătura cu conducerea ADI Constanța, iar aceștia au precizat că solicitarea este necesară pentru declanșarea procedurii de selecție a administratorilor la SC RAJA SA Constanța, conform O.U.G.nr.109/2011. În continuare se precizează faptul că pentru modificări/ajustări de tarife ale operatorului SC RAJA SA Constanța este necesară emiterea unei hotărâri a autorității deliberative separat conform legislației actuale.

Domnul primar Șonchereche Laurențiu Georgică precizează că Asociația Municipiilor din România are o propunere legislativă de modificare a legislației actuale privind aprobarea de către consiliile locale a modificărilor/ajustărilor de tarife ale furnizorilor de utilități publice, în sensul că nu va mai fi necesară emiterea unei hotărâri de consiliu local privind modificarea/ajustarea acestora, singurul organism abilitat va fi ANRSC.

Rezultate voturi