Art. 1 - Pentru bunurile din domeniul public şi privat date în în administrare Serviciului Public de gospodarie comunală Lupac, pentru exercitarea dreptului de operare asupra sistemului public de alimentare cu apă şi canalizare, precum şi pentru gestiunea serviciului public de alimentare cu apă şi canalizare, se aprobă redevenţa calculată prin aplicarea procentului de 1 %, (care este inferior procentului de suportabilitate de 3,5% pentru alimentare cu apa si canalizare stabilit prin Hotărârea de Guvern, nr. 246/2006) la valoarea amortizării anuale a mijloacelor fixe, calculată la 01.08.2023 conform paln de amotizare, Anexa 1 , după cum urmează:
Amortizare anuală canalizare 131116,8 x1% = 1311,2 lei redevenţa anuală
Art. 2 - Valoarea redevenţei va fi actualizată anual, în funcţie de amortizarea calculată la 31decembrie a anului precedent.
Art. 3 - Cantitatea de apă uzată pereluată în sistemul de canalizare a localitaţilor Lupac, Clocotici va reprezenta o cota de 100% din cantitatea de apă captată din surse propri ale utilizatorilor personae fizice si juridice care au o contorizare la sursele propri de apă şi sunt racordaţi la sistemul de canalizare
Art. 4 - Cantitatea de apă uzată pereluată în sistemul de canalizare a localitaţilor Lupac, Clocotici ale utilizatorilor personae fizice si juridice care nu au o contorizare la sursele propri de apă şi sunt racordaţi la sistemul de canalizare se va calcula cu urmatoarea formula
Cantitatea totală de apă uzată/ gospodărie/lună=NxC unde:
N- nr. de persoane din gospodarie
C- repereintă cantitatea medie lunara de apă uzată generată de o persoană într-o lună exprimata în merti cubi după urmatoarea formulă:
C=(C1:P):12
Unde:
C1- repreprezintă volumul total mediu anual de apă uzată evacuat prin intermediul statiei de epurare din Lupac şi Clocotici calculat prin însumarea volumelor totale medii de apa uzată evacuate, aprobate prin Autorizaţile de gospodarire a apelor nr.55/23.11.2023
P- reprezintă numarul total de persoane care locuiesc în gosspodariile branşate la sistemele de canalizare.
Cantitatea totală de apă uzată se va actualiza în funcţie de modificarea elementelor de calucl, respectiv modificarea numarului de persoane din gospodariile bransate la sistemele de canalizare(P) şi modificarea volumului total mediu anual de apă uzată evacuată prin intermediul staţilor de epurare(C1)
Art. 5 - Prezenta hotărâre va fi dusă la îndeplinire de Serviciul Public de gospodarie comunală Lupac, se va comunica:
- primarului comunei Lupac,
- Compartimentului Financiar- Contabilitate,
- Instituţiei Prefectului judeţului Caras-Severin;
- va fi adusă la cunoştinţă publică în condiţiile legii.