Proiect de Hotărâre al autorității deliberative

Nr. 38 / 21.07.2023
Caracter normativ

Proiect de hotărâre

PLANUL DE ANALIZĂ ȘI ACOPERIRE A RISCURILOR în domeniul situațiilor de urgență a comunei MĂNĂȘTIUR

Avizul comisiilor de specialitate

  • Comisia 1

  • Comisia 2

  • Comisia 3

Raportul compartimentelor de resort

Raport Secretarul general

Forma inițiatorului

România

România

Județul Timiș

Consiliul Local al comunei Mănăștiur

Proiect de hotărâre

Nr. 38 din 21.07.2023

PLANUL DE ANALIZĂ ȘI ACOPERIRE A RISCURILOR în domeniul situațiilor de urgență a comunei MĂNĂȘTIUR

ROMÂNIA

JUDEȚUL TIMIȘ

COMITETUL LOCAL PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ

PRIMĂRIA MĂNĂȘTIUR

          Proiect de Hotărâre nr.38/21.07.2023

 

APROBAT

ÎN ŞEDINŢA CONSILIULUI LOCAL
 prin Hotărârea nr.______ din___ __.__.2023

 

PLANUL

DE ANALIZĂ ȘI ACOPERIRE A RISCURILOR

            în domeniul situațiilor de urgență                                        

a comunei MĂNĂȘTIUR 

 

APROB,

PREȘEDINTELE COMITETULUI LOCAL

 PENTRU SITUAȚII DE URGENȚĂ

Primar,

RUS IOAN

 

 

 

 

 

 

 

 

CUPRINS

    CAPITOLUL I - DISPOZIŢII GENERALE.... ...........Error! Bookmark not defined.

Secţiunea 1. Definiţie, scop, obiectiveError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 2- a. Responsabilităţi privind analiza şi acoperirea riscurilorError! Bookmark not defined.

CAPITOLUL II – CARACTERISTICILE UNITATII ADMINISTRATIV-TERITORIALE.. Error! Bookmark not defined.

Secţiunea 1. Aspecte administrativeError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 2-a. Amplasarea geografică şi relieful Error! Bookmark not defined.

Secţiunea a 3–a. Caracteristici climatericeError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 4-a. Reţeaua hidrograficăError! Bookmark not defined.

Poluări ale cursurilor de apăError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 5-a. PopulaţieError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 6-a. Căi de transport Error! Bookmark not defined.

Secţiunea a 7-a. Dezvoltare economicăError! Bookmark not defined.

7.1. IndustriaError! Bookmark not defined.

7.2. AgriculturaError! Bookmark not defined.

7.3.Turismul Error! Bookmark not defined.

Secţiunea a 8-a. Elemente principale ale infrastructurii localeError! Bookmark not defined.

8.1. Reţele de utilităţi Error! Bookmark not defined.

8.2. Locuri de adunare şi cazare a populaţiei în situaţii de urgenţă (tabere de sinistraţi) Error! Bookmark not defined.

Secţiunea a 9-a. Specific regional Error! Bookmark not defined.

CAPITOLUL III - ANALIZA RISCURILOR GENERATOARE DE SITUAŢII DE URGENŢĂ.. Error! Bookmark not defined.

Secţiunea 1. Analiza riscurilor naturaleError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 2-a. Analiza riscurilor tehnologiceError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 3-a. Analiza riscurilor biologiceError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 4-a. Analiza riscurilor de incendiuError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 5-a. Analiza riscurilor socialeError! Bookmark not defined.

CAPITOLUL IV – ACOPERIREA RISCURILOR.. Error! Bookmark not defined.

Secţiunea 1. Concepţia desfăşurării acţiunilor de protecţie şi intervenţieError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 2-a. Etapele de realizare a acţiunilorError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 3-a. Faze de urgenţă ale acţiunilorError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 4-a. Acţiuni de protecţie – intervenţieError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 5-a. InstruireaError! Bookmark not defined.

Secţiunea a 6-a. Realizarea circuitului informaţional – decizional şi de cooperareError! Bookmark not defined.

CAPITOLUL V – RESURSE UMANE, MATERIALE, FINANCIARE.. Error! Bookmark not defined.

CAPITOLUL VI – LOGISTICA ACŢIUNILOR.. Error! Bookmark not defined.

CAPITOLUL VII – DISPOZIŢII FINALE.. Error! Bookmark not defined.

ANEXE LA PLAN.. Error! Bookmark not defined.

 

 

 

CAPITOLUL I - DISPOZIŢII GENERALE

 

Secţiunea 1. Definiţie, scop, obiective

Planul de analiză şi acoperire a riscurilor (denumit în continuare P.A.A.R.) cuprinde riscurile potenţiale identificate la nivelul comunei Mănăștiur, măsurile, acţiunile şi resursele necesare pentru managementul riscurilor respective.

  1. Conform legislaţiei în vigoare la nivel naţional sunt definite următoarele tipuri de riscuri:
  2. Furtuni şi viscol;
  3. Inundaţii;
  4. Căderi masive de zăpadă;
  5. Tornade;
  6. Secetă;
  7. Temperaturi extreme;
  8. Incendii de vegetaţie;
  9. Avalanşe;
  10. Alunecări de teren;
  11. Cutremure de pământ;
  12. Accidente,avarii,explozii şi incendii în industrie, inclusiv prăbuşiri de teren cauzate de exploatări miniere sau alte activităţi tehnologice;
  13. Accidente,avarii,explozii şi incendii în activităţi de transport şi depozitare produse periculoase;
  14. Accidente, avarii, explozii şi incendii în activităţi de transport;
  15. Accidente, avarii, explozii, incendii, sau alte evenimente în activităţile nucleare sau radiologice;
  16. Poluare de ape;
  17. Prăbuşiri de construcţii,instalaţii sau amenajări;
  18. Eşecul utilităţilor publice;
  19. Căderi de obiecte din cosmos şi atmosferă;
  20. Muniţie neexplodată sau nedezactivată rămasă din timpul conflictelor militare;
  21. Epidemii;
  22. Epizootii/Zoonoze;
  23. Risc radiologic;
  24. Incendii;
  25. Situaţii determinate de atacul organismelor dăunătoare plantelor;

 

Scopul P.A.A.R. este de a asigura cunoaşterea, de către toţi factorii implicaţi, a tipurilor de risc care se pot manifesta pe teritoriul unităţii administrative teritoriale, a sarcinilor şi atribuţiilor ce le revin premergător, pe timpul şi după apariţia unei situaţii de urgenţă, de creare a unui cadru unitar şi coerent de acţiune pentru prevenirea şi gestionarea riscurilor generatoare de situaţii de urgenţă şi de a asigura un răspuns optim în caz de urgenţă, adecvat fiecărui tip de risc identificat.

Principalele tipuri de risc ce se pot manifesta la nivelul unităţii administrativ teritoriale Mănăștiur sunt prezentate în anexa nr. 1.

Obiectivele P.A.A.R. sunt:

Ø     Prevenirea manifestării riscurilor generatoare de situaţii de urgenţă, prin luarea măsurilor tehnice şi organizatorice specifice fiecărui tip de risc, reducerea frecvenţei de producere ori limitarea consecinţelor, în baza concluziilor rezultate în urma identificării şi evaluării tipurilor de risc, conform Schemei cu riscurile teritoriale întocmite la nivelul U.A.T. Mănăștiur;

Ø     Amplasarea şi dimensionarea unităţilor şi subunităţilor operative şi a celorlaltor forţe de pe raza judeţului Timiș, destinate asigurării funcţiilor de sprijin privind prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă;

Ø     Stabilirea concepţiei de intervenţie în situaţii de urgenţă şi elaborarea planurilor operative;

Ø     Alocarea şi optimizarea forţelor şi mijloacelor necesare prevenirii şi gestionării situaţiilor de urgenţă pe raza comunei Mănăștiur.

Secţiunea a 2- a. Responsabilităţi privind analiza şi acoperirea riscurilor

2.1. Acte normative de referinţă

P.A.A.R. se întocmeşte în baza următoarelor acte normative:

Ø     Legea nr. 307 /2006 privind apărarea impotriva incendiilor; 

Ø     Legea nr. 481 / 2004 privind protecția civilă;

Ø     O.M.A.I. nr. 132 din 29.01.2007 pentru aprobarea Metodologiei de elaborare şi a Structurii –cadru a Planului de analiză şi acoperire a riscurilor înaintat cu O.I.G. nr. 514 din 2007;

Ø     O.U.G. nr. 89 din 23.12.2014 pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă şi al apărării împotriva incendiilor, respective actele normative modificate prin această ordonanţă de urgenţă;

Ø      O.G. nr. 1 din 29.01.2014 privind unele măsuri în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă, precum şi pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.21/2004 privind Sistemul Naţional de Management al Situaţiilor de Urgenţă;

Ø      H.G. nr. 557 din 03.08.2016 privind managementul tipurilor de risc;

Ø     H.G. 1491 din 09.09.2004 pentru aprobarea Regulamentului cadru privind structura organizatorică, atribuţiile, funcţionarea şi dotarea comitetelor şi centrelor operative pentru situaţii de urgenţă;

Ø     H.G. 1492 din 09.09.2004 privind principiile de organizare, funcţionarea şi atribuţiile serviciilor de urgenţă profesioniste;

Ø     Concepția națională de răspuns post seism nr. 104529 din 10.11.2021;

Ø     Concepția națională de răspuns în caz de inundații nr. 1510/OP din 07.02.2018;

Ø     Concepția națională de răspuns în caz de incendii de pădure nr. 93152 din 20.08.2018;

Ø     Concepția națională de răspuns în caz de accident nuclear și/sau radiologic nr. 1793 din 12.08.2020.

 

2.2. Structuri organizatorice implicate

Pentru întocmirea şi punerea în aplicare a planului au fost implicate următoarele structuri organizatorice:

·       Consiliul Local al comunei Mănăștiur;

·       Primarul comunei Mănăștiur;

·       Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă;

·       Servicii şi structuri din Primăria comunei Mănăștiur;

·       Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă al comunei Mănăștiur.

Anexa nr.1a și anexa 1b.

 

2.3. Responsabilităţi ale organismelor şi autorităţilor cu atribuţii în domeniu

 

Responsabilităţile privind analiza şi acoperirea riscurilor revin tuturor factorilor care, potrivit legii, au atribuţii ori asigură funcţii de sprijin privind prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă în profil teritorial. 

PAAR se întocmeşte de Consiliul local al comunei Mănăștiur, prin organele competente, cu responsabilităţi în domeniu. 

PAAR se întocmesc şi se aprobă în termen de maximum 60 de zile de la aprobarea de către prefect a Schemei cu riscurile teritoriale din judeţul Timiș, elaborată de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Banat” al județului Timiș, şi se actualizează la fiecare început de an sau ori de câte ori apar alte riscuri decât cele analizate sau modificări în organizarea structurilor care, potrivit legii, au atribuţii ori asigură funcţii de sprijin privind 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă în profil teritorial. 

Primarul comunei Mănăștiur răspunde de asigurarea condiţiilor necesare elaborării PAAR. Pentru sprijinirea activităţii de analiză şi acoperire a riscurilor Consiliul local al comunei Mănăștiur poate comanda specialiştilor în domeniu elaborarea de studii, prognoze şi alte materiale de specialitate. 

După elaborare şi aprobare, PAAR se pune la dispoziţia secretariatului tehnic permanent al Comitetului local pentru situaţii de urgenţă, iar extrase din documentul respectiv se transmit celorlalte instituţii şi organisme cu atribuţii în prevenirea şi gestionarea riscurilor generatoare de situaţii de urgenţă, acestea având obligaţia să cunoască, în părţile care le privesc, conţinutul planului şi să le aplice corespunzător situaţiilor de urgenţă specifice. 

Inspectoratul judeţean pentru situaţii de urgenţă, prin centrele operaţionale, asigură pregătirea, organizarea şi coordonarea acţiunilor de răspuns, precum şi elaborarea procedurilor specifice de intervenţie, corespunzătoare tipurilor de riscuri generatoare de situaţii de urgenţă.

Operatorii economici, instituţiile publice, organizaţiile neguvernamentale şi alte structuri din unitatea administrativ-teritorială a comunei Mănăștiur, au obligaţia de a pune la dispoziţie Comitetului Local pentru Situaţii de Urgenţă toate documentele, datele şi informaţiile solicitate în vederea întocmirii PAAR.

 

 

 

CAPITOLUL II – CARACTERISTICILE UNITATII 

ADMINISTRATIV-TERITORIALE 

 

Secţiunea 1. Aspecte administrative

 

 

1.1.1. RESEDINTA LOCALITATII : - Mănăștiur

          Suprafata totala: 4186 ha 

           Populatia stabila: 1658 locuitori 

 

1.1.2.SCURTA DESCRIERE 

 

Datele privind înființarea Comunei Mănăștiur prima atestare documentară, precum și evoluția istorică

 

·      Toate localitățile Comunei Mănăștiur sunt atestate documentar.

·      Localitatea Mănăștiur  este atestata din anul 1427 și a fost amintită în comitatul Hunedoara în anul 1453, în județul Timiș în 1519, în districtul Făget în anul 1700, în districtul Bulci în anul 1779.

·           1890 – făcea parte din comitatul Caraș-Severin, districtul Beghei (Balint), era reședința de comună și avea 436 locuitori.

·           1921 – făcea parte din județul Caraș-Severin, plasa Beghei (Balint), era reședința de comună și avea 758 locuitori.

 

 

 

 

 

 

 

 

·           1935 – făcea parte din județul Severin, plasa Balint, era reședința de comună și avea 790 locuitori.

·            1956 – făcea parte din regiunea Timișoara, raionul Făget și era reședința de comună.

·           1966 – făcea parte din regiunea Banat, raionul Făget, era reședința de comună, avea 1366 locuitori și îi aparțineau și localitățile Pădurani cu 361 locuitori, Remetea-Luncă cu 568 locuitori și Topla cu 90 locuitori, total 2385 locuitori.

·           1972 – face parte din județul Timiș, are 1335 locuitori, este reședința de comună și îi aparțin și localitățile Pădurani cu 271 locuitori, Remetea-Luncă cu 507 locuitori și Topla cu 80 locuitori, total 2193 locuitori.

1.1.3.SATELE APARTINATOARE: 

·      Localitatea Pădurani este atestată în anul  1514.

·      1890 -  făcea parte din comitatul Caraș-Severin, districtul Birchiș și avea 397 locuitori.

·       1921 -  făcea parte din județul Caraș-Severin, plasa Birchiș și avea 524 locuitori 

·      1935  - făcea parte din județul Severin, plasa Birchiș și avea 553 locuitori.

·      1956 -  făcea parte din regiunea Timișoara, raionul Făget și aparține comunei 

Remetea-Luncă.

·      1966 -  făcea parte din regiunea Banat, raionul Făget, avea 361 locuitori și aparținea comunei Mănăștiur.

·      1972 -  face parte din judetul Timiș, are 271 locuitori și aparține comunei Mănăștiur.

Localitatea Remetea-Luncă este atestată în anul 1514.

·      1620 - făcea parte din județul Hunedoara, apoi Timiș.

·      1890 - făcea parte din comitatul Caraș-Severin, districtul Beghei (Balinț) cu 629 locuitori.

·      1921 -  făcea parte din județul Caraș-Severin, plasa Beghei (Balinț), era reședința de comună și avea 615 locuitori.

·      1972 - face parte din județul Timiș, are 507 locuitori și aparține comunei Mănăștiur.Localitatea Topla este atestată documentar in districtul Mănăștiur, comitatul Hunedoara în anul 1514.

·      1972 - făcea parte din județul Timiș, avea 80 de locuitori și aparținea comunei Mănăștiur.  

 


 

 

Fig. 1. Harta administrativă a județului Timiș

 

Secţiunea a 2-a. Amplasarea geografică şi relieful

Prezentarea generală a unității administrativ-teritoriale

 

·       Comuna Mănăștiur, județul Timiș este: 

a persoană juridică de drept public, cu capacitate juridică deplină și patrimoniu propriu; 

b) subiect juridic de drept fiscal; 

c) titulară a drepturilor și obligațiilor ce decurg din contractele privind administrarea bunurilor care aparțin domeniului public și privat al acesteia, precum și din raporturile cu alte persoane fizice sau juridice, în condițiile legii. 

 

·       Comuna Mănăștiur, Județul Timiș are sediul social în Satul Mănăștiur, strada Principală, nr. 297, codul de înregistrare fiscală 2510235

 

 

 

 

 

·       Comuna Mănăștiur are reședința în   satul Mănăștiur. 

              Comuna Mănăștiur  se delimitează din punct de vedere teritorial la nord - vest cu Comuna Ohaba Lungă, la est cu   Comuna Bethausen, la sud - est cu Comuna Dumbrava și la est cu Orașul Făget.

Comuna Mănăștiur are în componență un număr de 4 localități Mănăștiur (reședința), Pădurani, Remetea – Luncă și Topla.

 Comuna Mănăștiur potrivit legislației privind amenajarea teritoriului național, are rangul IV. 

·       Comuna Mănăștiur dispune de o rețea hidrografică formată din: râuri.

Pe teritoriul comunei Mănăștiur, se regăsesc o floră și faună diverse. 

 

Hidrografia, flora, fauna și tipul solurilor de la nivelul Comunei Mănăștiur

 

I. Hidrografia Comunei Mănăștiur

 1  Râuri 

(1) Râul Bega, cu o lungime de 3,00 km pe teritoriul Comunei Mănăștiur.

II.  Flora Comunei Mănăștiur 

Flora este reprezentată, în principal, de următoarele specii de plante: 

(a) stejar, 

(b) carpen, 

(c) fag, 

(d) tei, 

(e) graminee, 

(f) leguminoase

 (1) Pășunile limitrofe pădurilor sunt acoperite în proporție de 50% cu arbuști diverși:

(a) mesteacăn, 

(b) stejar, 

(c) plop, 

(d) păducel 

(e) murul și măceșul sunt prezente pe toate pășunile din regiune. 

(2) Stratul arbustifer şi ierbos este reprezentat de:

(a)   păiușul roșu,

(b) mușchi, 

(c) urzica moartă, 

(d) măcrișul iepurelui, 

(e) leurda.

 

4 (1) Pădurile din zona de deal sunt acoperite cu arbori de diferite esențe cum ar fi:

(a) cer, 

(b) gorun, 

(c) stejar, 

(d) carpen, 

(e) fag, 

(f) salcâm, 

(g) tei

(h)cireș sălbatic.

(2)   Plantele întâlnite în aceste păduri sunt: 

(a) feriga, 

(b) ghimpele

(c) păducelul,

(d) rostopasca, 

(e) urzica,

(f)   lumânărica.

5 (1) La partea superioară a sub zonei fagului se găsește sub zona de amestec a fagului cu bradul, molidul și pinul, ocupând zona cea mai înaltă a Munților Poiana Ruscă. (2) Insular se mai găsesc molidișuri pure ca: 

(a) picia excelsa, 

(b) bradul argintiu

(c) pe unii versanți abrupți fâșii înguste de esențe moi:

(a) plop, 

(b) arin, 

(c) mesteacăn. 

(3) (1) În regiune putem întâlni și importante plantații de castani.

(2) Dintre formele de atracție naturală care se găsesc în zonă putem aminti: 

(a) stâncile,

(b) peșterile,

(c) poienile,

(d) izvoarele (inclusiv izvoarele termale),

(e)   văile,

(f) cascadele, 

(g) râurile, 

 (h) pârâurile. 

 

III. Fauna Comunei Mănăștiur

6 (1) Fauna este diversificată, specifică zonei de interferență deal/munte din estul județului Timiș.

(2) În zonă se găsesc  următoarele specii:

(a) mistrețul,

(b) căprioara, 

(c) cerbul comun, 

(d) lupul, 

(e) șacalul, 

(f) pisica sălbatică,

(g) râsul

(h) popândăul (Citellus citellus), 

(i) hârciogul (Cricetus cricetus), 

(j) șoarecele de câmp (Microtus arvalis),

(k)vulpe

(l) dihorul,  

(m) iepurele

(n) veverița.

Păsările specifice zonei sunt:

(a) prepelița

(b) potârnichea

(c) sitarul

(d) cristeiul roșu, 

(e) cioara griva, 

(f) cioara de semănătură,

(g) coțofana,

(h)ciocănitoarea verzuie,

(i)  șoimul rândunelelor

(j) cucuveaua pitică

(k) turturica,

(l) botgrosul

(m)sturzul cântător,

(n)  mierla neagră,

(o) pițigoiul mare, 

(p)rațe

(r) gâște sălbatice

(s)stârci,

(ș) egrete

(t) lișițe.

 

              Teritoriul comunei se întinde pe câmpia subcolinară a Câmpiei Timișului. Relieful comunei aparține de lunca Begheiului, care se întinde, sub forma unei fâșii înguste de-a lungul râului Bega, cu orientare de la est la vest.
Teritoriul comunei este străbătut de calea ferata Timișoara - Ilia - Lugoj, având stație CFR în localitatea Mănăștiur, stație atât de călători cât și comercială, cu interes global pentru toate satele comunei

              

Caracteristicile pedologice ale solului:       

 

              Solul este definit ca stratul de la suprafaţa scoarţei terestre. Este format din particule minerale, materii organice, apă, aer şi organisme vii. Ca interfaţă dintre pământ, aer şi apă, solul îndeplineşte mai multe funcţii vitale pentru activităţile umane şi pentru supravieţuirea ecosistemelor: producerea de hrană/biomasă; depozitarea, filtrarea şi transformarea multor substanţe; sursa de biodiversitate, habitate, specii şi gene; serveşte drept platformă/mediu fizic pentru oameni şi activităţile umane; sursa de materii prime, bazin carbonifer; patrimoniu geologic şi arheologic. Principalele opt procese de degradare a solului sunt: eroziunea; degradarea materiei organice; contaminarea; alinizarea; compactizarea; pierderea biodiversităţii solului; scoaterea din circuitul agricol; alunecările de teren şi inundaţiile.

              

Solul poate fi poluat:

Ø         direct – prin deversări de deşeuri pe terenuri urbane sau rurale sau prin îngrăşăminte şi pesticide împrăştiate pe terenurile agricole;

Ø         indirect – prin depunerea agenţilor poluanţi din atmosferă, prin apa ploilor acide, transportul poluanţilor de către vânt de pe un loc pe altul, înfiltrarea în sol a apelor contaminate. 

              Solurile cele mai contaminate se vor afla în preajma surselor de poluare. Nivelul contaminării solului depinde şi de regimul ploilor, deoarece acestea spală în general atmosfera de agenţii poluanţi, care se depun pe sol, ducând la vehicularea acestora. 

 

 

 

 

Secţiunea a 3–a. Caracteristici climaterice

 

Comuna Mănăștiur și zona care o înconjoară, ca și întregul teritoriu al judeţului Timiş aparţine în întregime sectorului cu clima continental - moderată caracterizată prin veri calde cu precipitaţii relativ bogate şi ierni blânde datorită deselor pătrunderi de aer cald mediteranean, care fac ca stratul de zăpadă să aibă un caracter episodic. 

Climatul este unul temperat-continental, cu influențe mediteraneene și oceanice, datorită faptului că Banatul se găsește la adăpostul lanțului carpatic, care oprește masele de aer rece dinspre nord și nord-est și permite pătrunderea celor maritime dinspre sud-vest și vest. Temperatura medie anuală a aerului depășește 11°C în câmpie și 10°C în regiunea dealurilor Lipovei. Maxima absolută de 42°C a fost înregistrată în 1952, la Teremia Mare și în anul 2007, la Timișoara, iar temperatura minimă absolută de -39,9°C, în 1942, la Lugoj. Intervalul de zile fără îngheț depășește 195 de zile în vest și 180 de zile în est.

În judeţul Timiş îşi desfăşoară activitatea cinci staţii meteorologice: Timişoara (alt. 86 m), Sânnicolaul Mare (alt. 85 m), Banloc (alt. 83 m), Jimbolia (alt. 79 m) şi Lugoj (alt. 123 m), toate fiind situate în zona de câmpie din Banat.

Precipitațiile atmosferice prezintă variații ample de peste 80 mm chiar în cadrul ținutului cu climă de câmpie și creșteri importante pe dealurile din est. Maximul pluviometric se produce în luna iunie, ca urmare a intensificării activității ciclonice din nordul Oceanului Atlantic sau din bazinul Mării Mediterane. Durata medie anuală este de 29,8 zile la Timișoara și crește la 40–50 de zile pe dealurile din est. Grosimile medii ating maximum 8 cm în ianuarie și cca. 10 cm în est.

Vântul bate în câmpie dominant dinspre nord, în timp ce sudul județului este frecvent bântuit de vântul cald și uscat numit coșava.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabel nr.1 - Cantitatea de precipitaţii (l/m2) în perioada 2000-2022

Cantitatea de precipitaţii (l/m2)

 

Timişoara

Lugoj

Sânnicolau

Banloc

Jimbolia

2000

296.3

473.1

267.7

297.3

220.5

2001

685.7

817.6

633.8

733.2

698

2002

572.6

618.1

531.3

614.5

423

2003

577

521.5

409.7

556

460.1

2004

706.7

857.2

663.9

630.5

668.7

2005

791.3

948.5

678.6

915.2

681

2006

581.1

637.6

469.6

574.9

474.9

2007

649.2

830.5

558.7

663.4

691.2

2008

589.6

806.1

506.6

511

452.4

2009

624

737.8

538.5

742.5

636.1

2010

790.3

719.9

749.2

573.6

804.8

2011

389.8

421.4

304.4

491.9

349.2

2012

552.1

635.8

427.9

560.4

455.3

2013

622.3

658.7

556.4

665.9

528.6

2014

693.2

737.3

648.7

744.5

732.3

2015

574

451.1

480.7

535

388.7

2016

801.7

781.7

640.1

804.4

903.6

2017

515.5

604.9

330.2

478.8

400.5

2018

540.1

660.1

571.1

631.1

675.7

2019

459.9

575.2

480.7

552.2

572.6

2020

541.6

741.7

410.8

621.6

494.9

2021

543.5

605.8

396.6

595.5

530.8

2022

747.3

638.1

323.4

538.2

521.1

TOTAL

13844.8

15479.7

11578.6

14031.6

12764

 

 

 

În ultimii ani se constată o creştere a temperaturilor în sezonul cald, în perioada 2000 – 2022 fiind înregistrate 15 valuri de căldură (perioade de cel puţin 2 zile consecutive cu temperatura aerului mai mare de + 37°C ). În tabelul nr. 2 sunt  consemnate perioadele de timp în care au avut loc valuri de căldură precum şi temperatura maximă înregistrată pe raza județului, iar  în tabelul nr. 3 sunt   consemnate temperaturile minime înregistrate pe raza județului Timiș.

 

 

 

 

 

Tabel nr. 2- Temperatura maximă înregistrată pe raza județului Timiș

Nr. crt.

Perioada

Temperatura maximă înregistrată

1.      

2000

+40,1°C

2.      

2001

+37,5°C

3.      

2002

+38,0°C

4.      

2003

+38,1°C

5.      

2004

+37,6°C

6.      

2005

+36,6°C

7.      

2006                                

+34,8°C

8.      

2007

+42,0°C

9.      

2008

+39,4°C

10.   

2011

+37,7°C

11.   

2012

+39,7°C

12.   

2013

+38,5°C

13.   

2014

+35,1°C

14.   

2015

+37,7°C

15.   

2016

+34,7°C

16.   

2017

+40,8°C

17.   

2018

+34,8°C

18.   

2019

+37,3°C

19.   

2020

+36,7°C

20.   

2021

+39,0°C

21.   

2022

+39,8°C

 

Tabel nr.3   - Temperatura minimă înregistrată pe raza județului Timiș 

Nr. crt.

Anul

Temperatura minimă înregistrată

1.      

2000

-24,1°C

2.      

2001

-12,5°C

3.      

2002

-21,3°C

4.      

2003

-26,0°C

5.      

2004

-21,2°C

6.      

2005

-24,5°C

7.      

2006

-17,4°C

8.      

2007

-8,0°C

9.      

2008

-14,0°C

10.   

2009

-18,3°C

11.   

2010

-17,0°C

12.   

2011

-16,8°C

13.   

2012

-28,3°C

14.   

2013

-15,9°C

15.   

2014

-10,6°C

16.   

2015

-19,8°C

17.   

2016

-13,6°C

18.   

2017

-19,1°C

19.   

2018

-19,7°C

20.   

2019

-15,8°C

21.   

2020

-9,2°C

22.   

2021

-12,5°C

23.   

2022

-17,2°C

 

 

Principalele fenomene meteorologice care pot genera situaţii de urgenţă pe teritoriul comunei Mănăștiur sunt: variaţiile bruşte de temperatură, îngheţurile târzii şi timpurii, căldurile excesive, gerul, ploile torenţiale, seceta, grindina, vijelia, căderile masive de zăpadă şi viscolul. Toate aceste fenomene au fost prezente pe teritoriul comunei Mănăștiur, dar s-au produs cu o frecvenţă  și intensitate mai redusă.

 

Fenomenul de vijelie se produce pe raza comunei Mănăștiur în special în sezonul cald, între lunile aprilie şi septembrie. Din datele furnizate de unităţile meteorologice rezultă că între anii 2000 – 2022, pe teritoriul judeţului Timiș au fost înregistrate 110 fenomene de vijelie astfel:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabel nr.4 – Situația numărului de zile de vijelie în perioada 2000-2022

Număr zile de vijelie

Anul

Timişoara

Lugoj

Sânnicolau

Banloc

Jimbolia

2000

0

3

3

8

0

2001

1

2

2

7

1

2002

2

1

2

10

1

2003

0

1

3

6

1

2004

0

3

0

6

0

2005

0

1

2

0

0

2006

2

0

1

3

0

2007

0

1

1

6

 

2008

1

0

0

4

 

2009

0

0

0

1

 

2010

2

0

1

3

 

2011

0

0

0

0

 

2012

0

0

0

0

 

2013

0

0

0

0

 

2014

0

0

2

1

 

2015

1

0

0

0

 

2016

0

0

0

0

 

2017

2

1

0

2

 

2018

0

0

0

0

 

2019

2

2

0

2

 

2020

0

0

0

0

 

2021

0

1

0

1

 

2022

0

1

0

0

 

TOTAL

13

17

17

60

3

Fenomenul de grindină este şi el prezent pe teritoriul comunei  Mănăștiur, acesta fiind specific sezonului cald şi însoţeşte fenomenul de ploaie torenţială sau vijelie. Tot în intervalul 2000 – 2022 au fost înregistrate 101 zile cu fenomene de grindină după cum urmează:

Tabel nr.5 – Situația numărului de zile de grindină în perioada 2000-2022

Număr zile de grindină

Anul

Timişoara

Lugoj

Sânnicolau

Banloc

Jimbolia

2000

0

2

0

4

0

2001

0

0

2

1

1

2002

1

1

1

2

1

2003

1

0

0

1

0

2004

1

2

1

1

0

2005

2

2

1

0

0

2006

0

1

1

0

1

2007

0

1

1

3

 

2008

3

1

0

1

 

2009

1

0

4

2

 

2010

1

2

0

0

 

2011

2

0

1

0

 

2012

0

3

0

0

 

2013

1

2

3

0

 

2014

0

2

0

1

 

2015

0

0

0

1

 

2016

2

2

3

2

 

2017

1

2

0

0

 

2018

1

2

2

0

 

2019

2

1

1

0

 

2020

2

2

2

0

 

2021

1

2

1

1

 

2022

0

0

0

2

 

TOTAL

22

30

24

22

3

 

 

 

 

 

 

Fenomenul de uscăciune şi secetă apare în anii secetoşi şi foarte calzi, modificările climatice din ultimii ani determinând apariția tot mai frecventă a acestui fenomen începând cu 2015. 

 Cei mai secetoşi ani au fost: 1983, 1993, 2000, 2007, 2011, 2012, 2013, 2018. Frecvenţa şi intensitatea fenomenului de secetă este   mai redusă decât în regiunile de câmpie din sudul şi sud-estul ţării. 

În ultimii ani (2020, 2021 și 2022) s-a menținut nivelul relativ scăzut de precipitații, menținându-se deficitul de umiditate din sol.

Înzăpezirile şi căderile masive de zăpadă se înregistrează pe teritoriul comunei Mănăștiur, dar nu cu aceeaşi intensitate ca în nordul şi estul României, în care se înregistrează precipitaţii sub formă de ninsoare datorate fronturilor nordice şi siberiene. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabel nr.6 – Situația grosime maximă a stratului de zăpadă în perioada 2009-2022

Grosimea maximă a stratului de zăpadă (cm)

Anul

Timişoara

Lugoj

Sânnicolau

Banloc

2009

27

76

20

39

2010

29

42

35

28

2011

45

34

27

48

2012

75

79

46

90

2013

19

12

25

37

2014

25

23

19

23

2015

9

24

6

20

2016

3

5

2

7

2017

7

23

3

12

2018

63

64

31

84

2019

10

21

8

16

2020

0

2

1

4

2021

8

11

3

6

2022

7

14

9

2

Secţiunea a 4-a. Reţeaua hidrografică

Teritoriul comunei Mănăștiur este străbătut de: Râul Berega.

Râul Bega  este un râu în România și Serbia. Izvorăște în Munții Poiana Ruscă. Traversează orașele Făget și Timișoara, pe teritoriul României și orașul sârbesc Zrenjanin. Se varsă în râul Tisa lângă localitatea Titel.

Râul Bega se formează prin unirea a două brațe Bega Luncanilor și Bega Poieni în dreptul localității Curtea. În continuare râul trece prin localitățile MarginaFăgetRăchitaMănăștiur, LeucușeștiBethausenCutinaBodo Balinț.

În amonte de localitatea Chizătău debușează în râul Bega canalul Coșteiu-Chizătău de deviere a debitelor din Timiș. Râul trece apoi prin localitățile Chizătău și Topolovățu Mic. Imediat în aval de Topolovățu Mic apele mari ale râului Bega sunt deviate în spre râul Timiș prin derivația Topolovăț-Hitiaș.

În aval de Topolovățu Mic, cursul râului Bega este complet canalizat (vezi Canalul Bega). Fosta albie a râului Bega este colmatată în partea amonte. Aproximativ în aval de Timișoara albia a fost menținută sub denumirea de Bega Veche (pe alocuri fiind folosită și denumirea de Bega Bătrână) și a fost în mare parte reprofilată pentru drenarea zonei situate la nord de canalul Bega. Pe o porțiune de 1,9 km râul marchează frontiera româno-sârbească.

 

 

 

 

Râul Bega


 Râul Bega la
Bethausenjudețul Timiș

 

 

Date geografice

Bazin hidrografic

bazinul Dunării[*]  Modificați la Wikidata

Zonă de izvorâre

Munții Poiana Ruscă

Emisar

Tisa

Punct de vărsare

TitelSerbia

Date hidrologice

Bazin de recepție

2878 km²

Lungimea cursului de apă

256 km

Debit mediu

17 m³/s

Debit maxim înregistrat

72,6 m³/s

Debit minim înregistrat

5,48 m³/s

Date generale

 

Țări traversate

RomâniaJudețul Timiș
Serbia: Provincia 
Voivodina

 

Afluenți de stânga

Bega Luncanilor (Bega Mare),
 
Pârâul Carpenului,
 
Șopot,
 
Vădana,
 
Bucovăț,
 
Zopana,
 
Bălășina,
 
Gladna,
 
Timișel,
 
Canalul Coșteiu - Chizătău,
 
Bistra Orășenilor

Afluenți de dreapta

Bega Poieni (Bega Mică),
 
Homojdia,
 
Năndrăneasca,
 
Icui,
 
Zidileasca,
 
Pădurani,
 
Topla,
 
Fântâneaua Rece,
 
Cladova,
 
Nieregiș,
 
Fădimac,
 
Miniș,
 
Hezeriș,
 
Chizdia,
 
Temeșiț,
 
Mociur,
 
Valea Cărășița,
 
Vale,
 
Gherteamoș,
 
Potoc-Remetea,
 
Rastova,
 
Behela,
 
Bega Veche

Principalele localități traversate

România:
 
Margina,
 
Făget,
 
Răchita,
 
Mănăștiur,
 
Leucușești,
 
Bethausen,
 
Cutina,
 
Bodo
 
Balinț,
 
Chizătău,
 
Ictar-Budinți,
 
Topolovățu Mic,
 
Recaș,
 
Remetea Mare,
 
Ghiroda,
 
Timișoara
 
Utvin,
 
Sânmihaiu Român,
 
Uivar,
 
Otelec
Serbia:
 
Hetin
 
Srpski Itebej
 
Novi Itebej
 
Torac
 
Žitište
 
Banatski Dvor
 
Jankov Most
 
Klek
 
Zrenjanin
 
Ečka
 
Lukino Selo
 
Stajićevo
 
Perlez
 
Titel

 

 

 

 

 

 

Secţiunea a 5-a. Populaţie

Secţiunea a 6-a. Căi de transport

Rețeaua rutieră

 

A. Drumuri de interes național 

        1. Autostrăzi 

 Autostrada   A1, cu o lungime de 1km pe teritoriul Comunei Mănăștiur.

        2. Drumuri expres 

 Nu sunt drumuri expres pe teritoriul Comunei Mănăștiur.

        3. Drumuri internaționale E... 

 Nu sunt drumuri internaționale  pe teritoriul Comunei Mănăștiur.

        4. Drumuri naționale principale 

 Nu sunt drumuri naționale principale pe teritoriul Comunei Mănăștiur.

        5. Drumuri naționale secundare 

 Nu sunt drumuri naționale secundare pe teritoriul Comunei Mănăștiur.

 

 

B. Drumuri de interes județean 

          Drumul județean DI681 A cu o lungime de 12,00 km si DJ 609 B cu o lungime de 4 km pe teritoriul Comunei Mănăștiur.

 

C. Drumuri de interes local 

       1. Drumuri comunale 

(a) Drumul comunal DC 95 cu o lungime de 9,42 km; 

(b) DC 99 cu o lungime de  10,5   km    ;

(c)   DC 97 cu o lungime de 1,84  km pe teritoriul Comunei Mănăștiur.

      2. Drumuri vicinale 

 Nu sunt drumuri vicinale pe teritoriul Comunei

      3. Străzi

 Pe raza Comunei Mănăștiur sunt străzi cu o lungime totală de 13,5   de km. 

 

Rețeaua feroviară

Raza teritorială a Comunei Mănăștiur, Județul Timiș este străbătută de magistrale de cale ferată: CF Lugoj – Ilia    - 3 km

 

Secţiunea a 7-a. Dezvoltare economică

 

În comuna Mănăștiur sunt înregistrate un număr de 114 societăți comerciale și persoane fizice autorizate conform https://www.topfirme.com/judet/timis/localitate/manastiur/. Cifra de afaceri din Mănăștiur, Judetul Timis: 31 milioane lei (7 milioane euro)

 

Date statistice

Manastiur, Judetul Timis

Numar agenti economici

114 agenti economici

0,11% din totalul agentilor economici din Judetul Timis

Cifra de afaceri

31 milioane lei (7 milioane euro)

0,04% din cifra de afaceri din Judetul Timis

Numar angajati

113 angajati

0,06% din totalul de angajati din Judetul Timis

Profit

1,6 milioane lei (368.260 euro)

 

Lista coduri CAEN din Manastiur, Judetul Timis

1.CAEN: 113 - Cultivarea legumelor si a pepenilor, a radacinoaselor si tuberculilor

2.CAEN: 220 - Exploatare forestiera

3.CAEN: 1610 - Taierea si rindeluirea lemnului

4.CAEN: 2313 - Fabricarea articolelor din sticla

5.CAEN: 4120 - Lucrari de constructii a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale

6.CAEN: 4399 - Alte lucrari speciale de constructii n.c.a.

7.CAEN: 4520 - Intretinerea si repararea autovehiculelor

8.CAEN: 4711 - Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominanta de produse alimentare, bauturi si tutun

9.CAEN: 4729 - Comert cu amanuntul al altor produse alimentare, in magazine specializate

10.CAEN: 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

11.CAEN: 4941 - Transporturi rutiere de marfuri

12.CAEN: 5811 - Activitati de editare a cartilor

13.CAEN: 6832 - Administrarea imobilelor pe baza de comision sau contract

14.CAEN: 8553 - Scoli de conducere (pilotaj)

Top firme din Manastiur, Judetul Timis dupa cifra de afaceri

Cifra de afaceri din Manastiur, Judetul Timis: 31 milioane lei (7 milioane euro)

Lista firme

1.PAMIRCO SRL

105/A -, Manastiur, Judetul Timis

 

2.PUNTO OPS SRL

- 2, Manastiur, Judetul Timis

 

3.TOMONI TRANSPORT EUROPA S.R.L.

- 252, Manastiur, Judetul Timis

 

 

 

 

4.ABC PAUL & SOFI S.R.L.

- 65, Manastiur, Judetul Timis

5.KYRY TUN CONSTRUCT S.R.L.

- 175A, Manastiur, Judetul Timis

6.JULIO CRISALINA S.R.L.

- 228, Manastiur, Judetul Timis

7.LUGOJ DRIVE SRL

- 338A, Manastiur, Judetul Timis

8.TOM-COS FOREST S.R.L.

218 -, Manastiur, Judetul Timis

9.FĂGET DRIVE SRL

- 338A, Manastiur, Judetul Timis

10.COV CONSTRUCT STEF S.R.L.

- 6, Manastiur, Judetul Timis

11.ZĂRIONII SEP S.R.L.

- 45, Manastiur, Judetul Timis

12.AML RAZAL ADMIN SRL

- 41, Manastiur, Judetul Timis

13.AUTO PATRICIA & ABEL S.R.L.

- 307, Manastiur, Judetul Timis

14.BH - KODYART SRL

68 -, Manastiur, Judetul Timis

15.ALS IL PANNINOFRESCO SRL

- 27, Manastiur, Judetul Timis

16.PS BĂCĂNIA SIBIANULUI S.R.L.

- 134A, Manastiur, Judetul Timis

17.A&O LOGOS S.R.L.

- 45, Manastiur, Judetul Timis

18.RELU CRYS ALX S.R.L.

- 69, Manastiur, Judetul Timis

19.K.M.G. LINE S.R.L.

- 15, Manastiur, Judetul Timis

20.LASDAL S.R.L.

- 341, Manastiur, Judetul Timis

21.SI.FRA.NI BUILDING SRL

89 -, Manastiur, Judetul Timis

22.KAROMA S.R.L.

- 15 A, Manastiur, Judetul Timis

23.GLORY GLASS S.R.L.

- 15A, Manastiur, Judetul Timis

24.LENORA SHOP S.R.L.

- 9, Manastiur, Judetul Timis

Numarul total de angajati in Manastiur, Judetul Timis: 113 angajati

Lista firme

1.PAMIRCO SRL

105/A -, Manastiur, Judetul Timis

2.LUGOJ DRIVE SRL

- 338A, Manastiur, Judetul Timis

3.FĂGET DRIVE SRL

- 338A, Manastiur, Judetul Timis

4.COV CONSTRUCT STEF S.R.L.

- 6, Manastiur, Judetul Timis

5.TOM-COS FOREST S.R.L.

218 -, Manastiur, Judetul Timis

6.KYRY TUN CONSTRUCT S.R.L.

3 angajati

7.PUNTO OPS SRL

8.TOMONI TRANSPORT EUROPA S.R.L.

- 252, Manastiur, Judetul Timis

2 angajati

9.JULIO CRISALINA S.R.L.

- 228, Manastiur, Judetul Timis

2 angajati

10.ABC PAUL & SOFI S.R.L.

- 65, Manastiur, Judetul Timis

11.ZĂRIONII SEP S.R.L.

- 45, Manastiur, Judetul Timis

12.K.M.G. LINE S.R.L.

- 15, Manastiur, Judetul Timis

13.BH - KODYART SRL

68 -, Manastiur, Judetul Timis

14.LASDAL S.R.L.

- 341, Manastiur, Judetul Timis

15.SI.FRA.NI BUILDING SRL

89 -, Manastiur, Judetul Timis

16.KAROMA S.R.L.

- 15 A, Manastiur, Judetul Timis

17.GLORY GLASS S.R.L.

- 15A, Manastiur, Judetul Timis

18.AML RAZAL ADMIN SRL

- 41, Manastiur, Judetul Timis

19.ALS IL PANNINOFRESCO SRL

- 27, Manastiur, Judetul Timis

20.AUTO PATRICIA & ABEL S.R.L.

- 307, Manastiur, Judetul Timis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.1. Industria

 

Principalele activități economice în cele patru localități ale comunei sunt: prelucrarea lemnului, morărit, agricultură şi creşterea animalelor, fabricarea biscuitilor si piscoturilor, fabricarea prajiturilor si a produselor conservate de patiserie.

Activitatea industrială pe tritoriul comunei este relativ dezvoltată, existând aproximativ 24 societăți cu activități în diverse domenii. Activități industriale de prelucrare a resurselor locale de produse alimentare, cât și pentru producerea de bunuri pentru consumul local, inclusiv lucrul la domiciliu în mici ateliere, pot asigura condiții de dezvoltare rurală
Tot mai mulți locuitori se arată interesați de accesarea de fonduri europene pentru înființarea de ferme, exploatații agricole, achiziționare utilaje, activități în domeniul agricol și nonagricol, s.a.
             În comuna s-au dezvoltat domenii precum prelucrarea lemnului și dezvoltarea turismului local aspecte ce contribuie la creșterea numărului de locuri de muncă și reducerea șomajului

7.2. Agricultura

 

Județul Timiș ocupă locul întâi pe țară atât în ceea ce privește suprafața agricolă, cât și cea arabilă. Județul Timiș are o suprafață agricolă de 693.034 ha, dintre care suprafață arabilă 530.808 ha, plantații pomicole 8.503 ha, plantații viticole 3.803 ha, pășuni 121.814 ha, fânețe 28.106 ha.

 

 

 

Suprafața totală a pajiștilor de pe teritoriul comunei Mănăștiur este de 1247,83 ha (tabelul 1.), incluzând toate cele patru localități componente, aceasta fiind exploatată în regim de pășunat liber cu ovine, bovine, caprine și mai puțin cabaline.

Tabelul .1.

 

1.1.Suprafața agricolă a localității Mănăştiur

 

Analiza situație cu privire la :

Unitatea de măsură

Pentru comună

Pentru centru de comună

Suprafața totală în intravilan existent

Ha

205,58

111,52

Suprafața totală teren agricol

Ha

3311,90

 

Grădini/arabil

Ha

1644,44

 

Pășuni

Ha

944,55

 

Fânețe

Ha

303,28

 

Livezi

Ha

13,44

 

Păduri

Ha

207,5

 

Ape și bălți

Ha

9

 

Neproductiv

Ha

119,3

 

Curți și construcții

Ha

66,39

 

 

Suprafață pășunilor, în anumite zone, este invadată de vegetație lemnoasă arbustivă și lăstăriș, formând desișuri de Prunus Spinosa, Crataegus Monogyna, Cornus Mas, Sanguisorb

Minor, Corylus Avelana, Rosa Canina, iar ca și lăstăriș dominant Robinia Pseudacacia, Fraxinus Excelsior Populus Alba, Ulmus Laevis etc.

Aceste suprafețe au rol important deoarece reprezintă refugii pentru fauna sălbatică și pentru polenizatori.

Pajiștile din zonele joase de luncă prezintă un procent ridicat de Cyperaceae și Juncaceae și specii edificatoare luncilor inundabile în care se întâlnesc specii de graminee precum Alopecurus Pratensis, Agrostis stolonifera, aceste pajiști au o valoare furajeră mai slabă datorită apei care stagnează în cantități și perioade variabile.


 

Pe pajișile din comună domină un mozaic de vegetație tipică pajiștilor mezofile, iar pe alocuri este prezentată vegeteție nitrofilă datorită faptului că nu au fost împrăștiate dejecțiile rămase după pășunat în zonele de târlire, ori animalele au fost menținute o perioadă prea lungă într-un singur loc.

Comuna Mănăștiur se încadrează la următoarele tipuri de pajiști: pajiști de câmpie și podișuri joase sau pășuni productive, mezofile, pajiști de lunci, văi și depresiuni.

Un rol important în determinarea condițiilor ecologice pentru creșterea plantelor pe pajiști îl reprezintă solul pe care vegetează.

Flora şi fauna sălbatică este diversificată, specifică zonei de interferență deal/munte din estul județului Timiș. În zonă se găsesc următoarele animale sălbatice: mistreț, căprioară, cerb, iepure, lup, veveriță, vulpe, dihor. Păsările specifice zonei sunt: uliul șorecar, bufnița, corbul, fazanul și prepelița.

 

2.1.   CARACTERISTICI PEDOLOGICE ȘI GEOLOGICE

 

Solul, ca element al agroecosistemelor de pajişte, poate favoriza productivitatea acestora, printr-o seamă de însuşiri specifice, precum: cantitatea, calitatea şi echilibrul elementelor nutritive pe care le pune la dispoziţia plantelor, volumul edafic util, textura, porozitatea, permeabilitatea, regimul aerohidric şi termic, compoziţia mineralogică, reacţia şi saturaţia în baze, etc.

Solurile caracteristice pajiștilor din comuna Mănăștiur sunt cele brun de pădure și luviosolurile albice cu diferite grade de gleizare și pseudogleizare.

In localitatea Mănăștiur pajiștile sunt afectate pe alocuri de factori limitativi precum excesul de umiditate, gleizare, suprapășunat și subpășunat și invadarea cu vegetație lemnoasă, în special arbuști.

 

Solurile din zona de deal se caracterizează printr-o anumită uniformitate, datorită climatului temperat, acestea fiind luvisolurile care au o răspândire mare în câmpiile înalte, în cadrul lor intrând solurile brune, luvice și luviosolurile albice.


 

Clasa luviosolurilor include următoarele tipuri de sol:

•          solul brun-roscat

•        solul brun-argiloiluvial

•        solul brun-roscat luvic

•        solul brun luvic

•          luvisolul albic

•        planosolul

Solurile din zona de câmpie și de deal se caracterizează prin fertilitate ridicată, dar și prin structură moale sau semidură. Luviosolurile sunt de culoare deschisă, cu profil net diferențiat, cu acumulare de humus brut nesaturat, cu însușiri fizico-chimice, chimice și biochimice, cu potențial de fertilitate moderat.

Aceste soluri sunt folosite atât în agricultură ca teren arabil, îndesebi pentru cultura cerealelor și a plantelor tehnice, cât și în silvicultură, pomicultură și viticultură, dar și pentru pășuni și fânețe.

7.3.Turismul

Secţiunea a 8-a. Elemente principale ale infrastructurii locale

Instituţii şcolare:

  • Şcoala Gimnazială ,,George Gârda,, Mănăștiur
  • Grădiniţa cu program normal Mănăștiur
  • Grădiniţa cu program normal Remetea-Luncă

 Instituţii sanitare:

  • Cabinet Medical Uman Mănăștiur
  • Cabinet Sanitar-Veterinar Mănăștiur

Instituţii culturale:

  • Căminul Cultural Mănăștiur
  • Căminul Cultural Remetea-Luncă

 Baze sportive şi de agrement:

  • Parc de joacă pentru copii Mănăștiur

 Biserici, mănăstiri şi alte lăcaşe de cult:

  • Biserica Ortodoxă Română Mănăștiur
  • Biserica Ortodoxă Română Remetea-Luncă
  • Biserica Ortodoxă Română Pădurani
  • Biserica Romano-Catolică Mănăștiur
  • Biserica Penticostală Mănăștiur
  • Biserica Penticostală Remetea-Luncă

·        Biserica Nazarineană Mănăștiur

 Monumente ale eroilor şi opere comemorative ridicate în memoria ostaşilor români şi străini:

  • Monumentul eroilor căzuţi în Primul şi al Doilea Război Mondial 
  • Cruce comemorativă în cinstea eroilor căzuţi 

 Ruga şi alte manifestări cultural-religioase:

 

Nr. crt.

Denumirea programului, proiectului sau activității, după caz

Descrierea elementelor de identitate locală de natură culturală, istorică, obiceiurilor și/sau tradițiilor care se promovează/consolidează

Perioada în care se realizează

 

0

1

2

3

 

1.

Ruga Bisericii Mănăștiur

Obicei religios, folcloric și de promovare a meșteșugurilor locale

15 August

 

2.

Ruga Bisericii Remetea-Luncă

Obicei religios, folcloric și de promovare a meșteșugurilor locale

8 Septembrie

 

3.

Ruga Bisericii Pădurani

Obicei religios, folcloric și de promovare a meșteșugurilor locale

15 Octombrie

 

Ruga  Topla

Obicei religios, folcloric și de promovare a meșteșugurilor  locale

25 Septembrie

 

5

Festivalul George Garda

Concurs de interpretare și creație în grai bănățean

Iunie-Iulie/Anual

 

  • La nivelul localitătii există reţele de telecomunicaţii, comunicaţii date şi internet:

- reţele fixe: ROMTELECOM, DIGI

- reţele mobile: ORANGE: VODAFONE, TELEKOM

- furnizori de internet: ROMTELECOM, RCS-RDS

8.3. Reţele de utilităţi 

 

Serviciile publice existente

 

Serviciile comunitare de utilități publice furnizate la nivelul Comunei Mănăștiur sunt, după caz: 

a) serviciul public de alimentare apă și canalizare, furnizat de Primaria Mănăștiur; 

b) serviciul public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat; NU ARE

c) serviciul public de transport; NU ARE

d) serviciul public de salubrizare, furnizat de: PEJ COMPANY

e) serviciul public de iluminat; NU ARE

f) alte servicii publice. NU ARE

 

Transportul și distribuția energiei electrice de pe raza teritorială a Comunei Mănăștiur sunt furnizate de  S.C. ELECTRICA S.A.

 

- Alimentarea cu gaze naturale pe raza teritorială a Comunei Mănăștiur. NU ARE

 Serviciul public de administrare a domeniului public al Comunei Mănăștiur. NU ARE

 

Alimentarea  cu   apă  potabilă

          Activitatea specifică de baza, a Serviciului public de alimentare cu apa si canalizare, este activitatea de alimentare cu apă potabilă a utilizatorilor din comuna Manastiur, adică a populaţiei, a agenţilor economici şi instituţiilor publice. Activitatea constă în realizarea următoarelor operaţii tehnologice : captarea apei brute, tratarea apei brute, dezinfectia apei potabile, distribuţia şi furnizarea acesteia către populaţie, agenţi economici şi instituţiile publice, pe baza contractelor de prestare/furnizare a serviciului de alimentare cu apă si canalizare, în conformitate cu prevederile Regulamentului propriu al serviciului de alimentare cu apă şi canalizare, .

 

          Alimentarea cu apa potabila

 

In cadrul serviciului public de alimentare cu apă şi canalizare al comunei Manastiur, se află doua sisteme de alimentare cu apă, respectiv cel al localitatii Manastiur-Remetea Lunca si cel al localitatii Padurani, avand in componenta urmatoarele elemente de sistem: 

-        sursa de alimentare cu apă;

-        statia de tratare si dezinfectie a apei ;

-        inmagazinarea apei ;

-        staţii de pompare a apei in reteaua de distributie;

-        reţelele de distribuţie a apei potabile; 

-        branşamente si cismele stradale.

-    sistemul de canalizare si epurare a apelor uzate.

Sistemul de alimentare cu apa a localitatii Manastiur-Remetea Lunca

Sursa de alimentare cu apa pentru sistemul de alimentare cu apa a comunei Manastiur, o constituie captarea din subteran a apei, cu ajutorul a 2 puturi forate la adancimea de 152 m echipate cu pompe sumersibile de tip Grundfoss SP 17-8, dimensionate pentru un debit zilnic maxim necesar de 293,72 mc/zi, respectiv pentru un debit maxim orar de 28,46 mc/h. 

Capacitatea de captare asigura un debit de 7,06 l/sec, respectiv cite 3,53 mc/sec pe fiecare put la o presiune de 6 bar. 

Conducta de aductiune este din PE-HD, avand diametrul de 90 mm, in lungime totala de 480 ml, pozata ingropat, din care 210 ml intre cele 2 puturi si 270 intre statia de tratare si rezervorul de inmagazinare.

Capacitatea proiectata pentru alimentarea cu apa a tuturor utilizatorilor in regim normal de functionare, trebuie sa asigure 80 l/om/zi, de unde rezulta ca sistemul de captare are o rezerva de capacitate si ca urmare nu este necesara marirea capacitatii de captare, respectiv forarea altor puturi in etapa actuala.

Regimul de functionare este de 24 ore/zi, respectiv 365 zile/an.

Captarea apei respecta prevederile legislatiei de specialitate, inclusiv din punct de vedere sanitar-veterinar, fiind constituita zona de protectie prin imprejmuire cu gard de protectie pe o suprafata de 400 mp, incadrindu-se in categoria zonelor cu regim sanitar sever.

Fluxul tehnologic al tratarii din sistemul de alimentare cu apa a comunei Manastiur, se realizeaza cu ajutorul unei instalatii de reducere a amoniului, dat fiind faptul ca apa bruta obtinuta din captare are amoniu in exces, formata din 2 bazine pentru realizarea amestecului dintre clor si apa, 3 filtre sub presiune cu carbune activ, o instalatie de clorinare cu clor   si o instalatie de aer comprimat pentru actionarea pneumatica a vanelor de inchidere/deschidere. Cele doua bazine de contact sunt de fapt niste cilindri metalici (recipienti) cu diametrul de 1422 mm, in care se injecteaza solutia de clor pina la atingerea unui asa zis « punct de rupere », cind are loc oxidarea cloraminelor, dupa care apa este trecuta prin cele trei filtre cu carbune activ care sa elimine compusi de reactie dintre clor si NH4.

Dupa aceasta actiune de eliminare a amoniului in exces, are loc clorinarea propriu zisa a apei pentru dezinfectie.  

Tot acest flux tehnologic, respectiv toate aceste componente care participa la aceasta tratare, sunt introduse intr-un container metalic izolat termic si anticoroziv, avind dimensiunile de 12,2 x 2,57 x 2,4 m, asezat pe o fundatie de beton supraterana, la cota 134,8 m altitudine, la care se racordeaza conducta de aductiune a apei brute, conducta de transport a apei tratate catre rezervorul de inmagazinare, conducta de evacuare a apei reziduale catre canalizare si racordul electric pentru compresorul de aer comprimat.

Inmagazinarea apei potabile (dupa tratare) la sistemul de alimentare cu apa a comunei Manastiur-Remetea Lunca, se face intr-un singur rezervor de inmagazinare, de 200 mc la Manastiur, amplasat la altitudinea de 155,5 m,  realizat din elemente metalice prefabricate, cu dimensiunea de 1,22 m x 1,22 m, asamblate sub forma unui paralelipiped suprateran, asezat pe un sistem de grinzi transversale la o inaltime 0,60 m, asezate la rindul lor pe un radier de beton cu grosimea de 30 cm si intr-unul de 100 mc la Remetea Lunca.

In sistemul de distributie a apei potabile din localitatea Manastiur, distributia apei potabile se realizeaza gravitational, fiind dimensionat pentru o presiune de serviciu de 12 m CA, avind in vedere un consum de 80 l/om/zi, respectiv 7,9 l/sec, iar in Remetea Lunca se realizeaza cu ajutorul unei statii de pompare, compusa din 3 pompe de distributie de tip Willo cu capacitatea de 7,02Mc/h, din care una in functiune si doua de rezerva, urmand ca si a doua sa intre in functiune pe masura maririi numarului de utilizatori, ramanand deci doar o pompa de rezerva.

Reteaua de distributie din localitatea Manastiur-Remetea Lunca este realizata in conducta de PE-HD si are o lungime totala de 14,962 km, din care 8,226 km in Manastiur si 6,736 in Remetea Lunca, cu diametrul cuprins intre 63 si 160 mm, cu grosimea peretelui de 8 mm.

Reteaua de distributie este prevazuta cu 19 cismele stradale amplasate la capete de strazi si in incinta scolii, gradinitei si dispensarului.

Bransamentele prevazute pentru alimentarea utilizatorilor, sunt dotate cu apometre, amplaste in caminele de bransament, 80 % dintre acestea fiind asezate pe domeniul privat si 20 % asezate pe domeniul public. Bransamentele sunt realizate din conducta de PE-HD cu diametrele cuprinse intre 24 – 32 mm. 

Numarul total al bransamentelor in comuna Manastiur este de 539  din care 522 pentru populatie, 5 pentru agenti economici si 12 pentru institutii publice. 

Din numarul total de bransamente pentru populatie, 359 bransamente se afla in localitatea Manastiur, si 147 bransamente se afla in localitatea Remetea Lunca si 13 in localitatea Padurani. 

Din numarul total de bransamente pentru agentii economici, toate cele 5 bransamentele se afla in localitatea Manastiur si niciunul in celelalte  localitatati.

Din numarul total de bransamente pentru institutiile publice, 9 bransamente se afla in localitatea Manastiur , 3 in Remetea Lunca si 1 in Padurani.

 

Sistemul de alimentare cu apa a localitatii Padurani

Sursa de alimentare cu apa pentru sistemul de alimentare cu apa a localitatii Padurani, care are o populatie de 65 locuitori, respectiv 62 de gospodarii, o constituie captarea din subteran a apei, cu ajutorul unui put forat la adincimea de 180 m echipat cu pompa sumersibila, avind parametri, Q = 3,2 mc/h, H = 20,5 mCA, P = 0,37 Kw si vas de expansiune de 3000 l, dimensionat pentru un debit zilnic maxim necesar de 13,73 mc/zi, respectiv pentru un debit maxim orar de 0,57 mc/h. 

Capacitatea de captare asigura un debit de 0,159 l/sec la o presiune de 6 bar. 

Capacitatea proiectata pentru alimentarea cu apa a tuturor utilizatorilor in regim normal de functionare, trebuie sa asigure 50 l/om/zi, de unde rezulta ca sistemul de captare are o rezerva de capacitate de si ca urmare nu este necesara marirea capacitatii de captare, respectiv forarea altor puturi in etapa actuala.

Conducta de aductiune este din PE-HD, avind diametrul de 90 mm, in lungime totala de 6 ml, pozata ingropat.

Sistemul de alimentare cu apa a localitatii Padurani nu include o instalatie de tratare a apei.

Inmagazinarea apei potabile la sistemul de alimentare cu apa a localitatii Padurani, se face intr-un singur rezervoar de inmagazinare, de 50 mc, realizat in constructie de polstif, semiingropat.

Apa din foraj extrasa cu ajutorul electropompei submersibile, este trimisa in rezervorul de inmagazinare, prin vasul de expansiune de 300 l, iar din rezervorul de inmagazinare este pompata si refulata in reteaua de distributie prin intermediul a doua (2) pompe de tip GRUNFOS echipate cu hidrofor, care asigura si mentine presiunea pe reteaua de distributie, a caror parametri au umatoarele valori: Q = 3,2 – 22,6 mc/h, H max = 50 mCA, Hmin = 26mCA, P = 1,5 kw/pompa, n = 2900 rot/min, vas expansiune 8 l.

Reţeleua de distribuţie a apei potabile din localitatea Padurani are o lungime de 2,0 km si este executata din conducte de PEHD, cu diametrul de  63 mm.

Distributia apei este asigurata de 7 cismele stradale si 13 bransamente a caror camin de bransament se afla pe proprietatea privata.

 

Activitatea de întreţinere şi reparatii se asigură de către personalul propriu angajat, cu dotările de care dispunem, iar atunci cînd nu avem posibilităţi tehnice, apelăm la diverse firme specializate şi dotate pentru acest domeniu. Piesele de schimb necesare activitatii de intretinere si reparatii, se asigură de pe piaţa liberă, orientată către domeniul instalaţiilor sanitare. 

 

Sistemul de canalizarea si epurarea apelor uzate Manastiur

A.Sistemul de canalizare si epurare al apelor uzate din comuna Manastiur este comun pentru toate trei localitatile, avand o singura statie de epurare a apelor uzate, amplasata in localitatea Manastiur. 

Sistemul de canalizare al apelor uzate din comuna Manastiur are in componenta trei sisteme de colectare, respectiv cate unul in fiecare din cele trei localitati, interconectate intre ele, care apoi prin intermediul unui colector duce catre statia de epurare.

Reteua de canalizare din fiecare localitate este de tip separativ si are o lungime totala de 23,76 km, din care 11,5 km in localitatea Manastiur, 7,36 km in localitatea Remetea Lunca si 4,9 km in localitatea Padurani. Ea este realizata din conducte PVC – KGEM cu diametrul de 250 mm.

Pe reteaua de canalizare sunt amplasate un numar de 13 statii de pompare a apelor uzate de la utilizatori la reteaua de canalizare, repartizate pe gospodarii in functie de capacitatea statiei, din care 7 statii in localitatea Manastiur, 4 statii in localitatea Padurani si 2 statii in localitatea Remetea Lunca.

Refularea statiilor de pompare se face prin conducte din PEHD 80 cu diametrul de 90 – 110 mm, in lungime totala de 4,4 km, din care 1,64 km in localitatea Manastiur, 1,534 km in localitatea Padurani si 0,23 km in localitatea Remetea Lunca.

Apele uzate din retelele de canalizare a localitatilor Padurani si Remetea Lunca se intalnesc in colectorul cu diametrul de 315 mm, in lungime de 1,85 km ce duce apoi spre statia de epurare Manastiur.

B. Statia de epurare a apelor uzate din comuna Manastiur este de tip SRB mecano-biologica cu trei trepte, respectiv pentru 3500 locuitori echivalenti si are o capacitate proiectata  de 200 mc/zi, respectiv 2,31 l/ sec. Apa uzata colectata de sistemul de canalizare al comunei este transportata prin colectorul principal la statia de epurare.

  Statia de epurare este de tip constructie zidita si are o tehnologie de epurare mecano-biologica, iar evacuarea apei epurata se realizeaza cu ajutorul unei statii de pompare in raul  Bega aflat la o distanta de 50 m.

Statia de epurare este echipata cu o treapta mecanica si o treapta biologica, apa uzata fiind supusa unui contact simultan cu microorganisme si cu (aer) oxigen, care transforma compusi organici din apa contaminata in bioxid de carbon si apa. Bioxidul de carbon se elimina in atmosfera prin aerare, iar compusii organici in namol.

In componenta unitatii de tratare mecanica se afla urmatoarele elemente:

 -gratar mecanic rotativ cu deznisipator cu capacitatea de Q = 30 mc/h si un separator de grasimi ;

- bazin tampon de omogenizare, egalizare, cu un volum total de 56 mc, dotat cu elemente de aerare cu membrane, suflanta cu aer, 2 pompe de alimentare cu apa uzata ;

- debitmetru cu inductie.

In componenta unitatii de tratare biologica se afla urmatoarele elemente:

- reactor biologic monobloc de tip SRB, dotat cu elemente de aerare cu membrane, 4 suflante, 4 buc senzori de oxigen dizolvat si un mixer sumersibil ;

- o unitate de stocare si dozare coagulant ;

- o unitate de dezinfectie cu ultraviolete.

Statia de epurare mai are in componenta un bazin de stabilizare si concentrare namol cu capacitatea de 19,25 mc, o instalatie de deshidratare namol, ce are in componenta un dozator de reactivi, 2 ventilatoare de aerisire, 2 compresoare si un microfiltru si conducta de evacuare a apei epurate din PVC pozata cu panta de 0,003 %.

Apa epurata este evacuata gravitational intr-un cheson, iar de aici cu ajutorul a 2 pompe sumersibile este refulata catre raul Bega. 

Circuitul namolului cuprinde stabilizarea si concentrarea acestuia, stocarea namolului in exces si deshidratarea acestuia. 

Namolul se colecteaza in saci textili si se atarna pe un support deasupra platformei de uscare, reducand umiditatea pana la un continut de substanta uscata de 20 – 22 %, dupa care se preia de unitati specializate, iar apele rezultate din deshidratare se introduc in circuitul statiei de epurare.   

Procesul tehnologic de epurare al apelor uzate cuprinde treapta mecanica, treapta biologica si dezinfectie cu UV.

-Numarul total al racordurilor realizate pana in prezent este de 548, din care, 383 in localitatea Manastiur, 147 in localitatea Remetea Lunca, 18 in localitatea Padurani . 

 Din numarul total de utilizatori racordati pana in prezent, 531 sunt pentru populatie, 5 pentru agenti economici si 12 institutiile publice.

Intregul sistem este comandat si controlat cu ajutorul unui panou de comanda, echipat cu toate elementele de automatizare si control necesare, care dirijeaza epurarea pe loturi, apa epurata putand fi refulata in emisar chiar dupa fiecare lot de apa uzata, iar namolul rezultat in urma aerarii se decanteaza si sedimenteaza in rezervor, existind posibilitatea ca acesta sa fie evacuat atunci cind se afla in exces.

Apele pluviale sunt colectate prin rigole stradale si dirijate prin pante catre extravilanul localitatii, de unde ajung in reteaua hidrografica.

 

            Activitatea specifică de baza, a Serviciului public de alimentare cu apa si canalizare, este activitatea de alimentare cu apă potabilă a utilizatorilor din comuna Manastiur, adică a populaţiei, a agenţilor economici şi instituţiilor publice. Activitatea constă în realizarea următoarelor operaţii tehnologice : captarea apei brute, tratarea apei brute, dezinfectia apei potabile, distribuţia şi furnizarea acesteia către populaţie, agenţi economici şi instituţiile publice, pe baza contractelor de prestare/furnizare a serviciului de alimentare cu apă si canalizare, în conformitate cu prevederile Regulamentului propriu al serviciului de alimentare cu apă şi canalizare, .

 

 

 

            Alimentarea cu apa potabila

 

In cadrul serviciului public de alimentare cu apă şi canalizare al comunei Manastiur, se află doua sisteme de alimentare cu apă, respectiv cel al localitatii Manastiur-Remetea Lunca si cel al localitatii Padurani, avand in componenta urmatoarele elemente de sistem: 

-        sursa de alimentare cu apă;

-        statia de tratare si dezinfectie a apei ;

-        inmagazinarea apei ;

-        staţii de pompare a apei in reteaua de distributie;

-        reţelele de distribuţie a apei potabile; 

-        branşamente si cismele stradale.

-    sistemul de canalizare si epurare a apelor uzate.

Sistemul de alimentare cu apa a localitatii Manastiur-Remetea Lunca

Sursa de alimentare cu apa pentru sistemul de alimentare cu apa a comunei Manastiur, o constituie captarea din subteran a apei, cu ajutorul a 2 puturi forate la adancimea de 152 m echipate cu pompe sumersibile de tip Grundfoss SP 17-8, dimensionate pentru un debit zilnic maxim necesar de 293,72 mc/zi, respectiv pentru un debit maxim orar de 28,46 mc/h. 

Capacitatea de captare asigura un debit de 7,06 l/sec, respectiv cite 3,53 mc/sec pe fiecare put la o presiune de 6 bar. 

Conducta de aductiune este din PE-HD, avand diametrul de 90 mm, in lungime totala de 480 ml, pozata ingropat, din care 210 ml intre cele 2 puturi si 270 intre statia de tratare si rezervorul de inmagazinare.

Capacitatea proiectata pentru alimentarea cu apa a tuturor utilizatorilor in regim normal de functionare, trebuie sa asigure 80 l/om/zi, de unde rezulta ca sistemul de captare are o rezerva de capacitate si ca urmare nu este necesara marirea capacitatii de captare, respectiv forarea altor puturi in etapa actuala.

Regimul de functionare este de 24 ore/zi, respectiv 365 zile/an.

Captarea apei respecta prevederile legislatiei de specialitate, inclusiv din punct de vedere sanitar-veterinar, fiind constituita zona de protectie prin imprejmuire cu gard de protectie pe o suprafata de 400 mp, incadrindu-se in categoria zonelor cu regim sanitar sever.

Fluxul tehnologic al tratarii din sistemul de alimentare cu apa a comunei Manastiur, se realizeaza cu ajutorul unei instalatii de reducere a amoniului, dat fiind faptul ca apa bruta obtinuta din captare are amoniu in exces, formata din 2 bazine pentru realizarea amestecului dintre clor si apa, 3 filtre sub presiune cu carbune activ, o instalatie de clorinare cu clor   si o instalatie de aer comprimat pentru actionarea pneumatica a vanelor de inchidere/deschidere. Cele doua bazine de contact sunt de fapt niste cilindri metalici (recipienti) cu diametrul de 1422 mm, in care se injecteaza solutia de clor pina la atingerea unui asa zis « punct de rupere », cind are loc oxidarea cloraminelor, dupa care apa este trecuta prin cele trei filtre cu carbune activ care sa elimine compusi de reactie dintre clor si NH4.

Dupa aceasta actiune de eliminare a amoniului in exces, are loc clorinarea propriu zisa a apei pentru dezinfectie.  

Tot acest flux tehnologic, respectiv toate aceste componente care participa la aceasta tratare, sunt introduse intr-un container metalic izolat termic si anticoroziv, avind dimensiunile de 12,2 x 2,57 x 2,4 m, asezat pe o fundatie de beton supraterana, la cota 134,8 m altitudine, la care se racordeaza conducta de aductiune a apei brute, conducta de transport a apei tratate catre rezervorul de inmagazinare, conducta de evacuare a apei reziduale catre canalizare si racordul electric pentru compresorul de aer comprimat.

Inmagazinarea apei potabile (dupa tratare) la sistemul de alimentare cu apa a comunei Manastiur-Remetea Lunca, se face intr-un singur rezervor de inmagazinare, de 200 mc la Manastiur, amplasat la altitudinea de 155,5 m,   realizat din elemente metalice prefabricate, cu dimensiunea de 1,22 m x 1,22 m, asamblate sub forma unui paralelipiped suprateran, asezat pe un sistem de grinzi transversale la o inaltime 0,60 m, asezate la rindul lor pe un radier de beton cu grosimea de 30 cm si intr-unul de 100 mc la Remetea Lunca.

In sistemul de distributie a apei potabile din localitatea Manastiur, distributia apei potabile se realizeaza gravitational, fiind dimensionat pentru o presiune de serviciu de 12 m CA, avind in vedere un consum de 80 l/om/zi, respectiv 7,9 l/sec, iar in Remetea Lunca se realizeaza cu ajutorul unei statii de pompare, compusa din 3 pompe de distributie de tip Willo cu capacitatea de 7,02Mc/h, din care una in functiune si doua de rezerva, urmand ca si a doua sa intre in functiune pe masura maririi numarului de utilizatori, ramanand deci doar o pompa de rezerva.

Reteaua de distributie din localitatea Manastiur-Remetea Lunca este realizata in conducta de PE-HD si are o lungime totala de 14,962 km, din care 8,226 km in Manastiur si 6,736 in Remetea Lunca, cu diametrul cuprins intre 63 si 160 mm, cu grosimea peretelui de 8 mm.

Reteaua de distributie este prevazuta cu 19 cismele stradale amplasate la capete de strazi si in incinta scolii, gradinitei si dispensarului.

Bransamentele prevazute pentru alimentarea utilizatorilor, sunt dotate cu apometre, amplaste in caminele de bransament, 80 % dintre acestea fiind asezate pe domeniul privat si 20 % asezate pe domeniul public. Bransamentele sunt realizate din conducta de PE-HD cu diametrele cuprinse intre 24 – 32 mm. 

Numarul total al bransamentelor in comuna Manastiur este de 539  din care 522 pentru populatie, 5 pentru agenti economici si 12 pentru institutii publice. 

Din numarul total de bransamente pentru populatie, 359 bransamente se afla in localitatea Manastiur, si 147 bransamente se afla in localitatea Remetea Lunca si 13 in localitatea Padurani. 

Din numarul total de bransamente pentru agentii economici, toate cele 5 bransamentele se afla in localitatea Manastiur si niciunul in celelalte   localitatati.

Din numarul total de bransamente pentru institutiile publice, 9 bransamente se afla in localitatea Manastiur , 3 in Remetea Lunca si 1 in Padurani.

 

Sistemul de alimentare cu apa a localitatii Padurani

Sursa de alimentare cu apa pentru sistemul de alimentare cu apa a localitatii Padurani, care are o populatie de 65 locuitori, respectiv 62 de gospodarii, o constituie captarea din subteran a apei, cu ajutorul unui put forat la adincimea de 180 m echipat cu pompa sumersibila, avind parametri, Q = 3,2 mc/h, H = 20,5 mCA, P = 0,37 Kw si vas de expansiune de 3000 l, dimensionat pentru un debit zilnic maxim necesar de 13,73 mc/zi, respectiv pentru un debit maxim orar de 0,57 mc/h. 

Capacitatea de captare asigura un debit de 0,159 l/sec la o presiune de 6 bar. 

Capacitatea proiectata pentru alimentarea cu apa a tuturor utilizatorilor in regim normal de functionare, trebuie sa asigure 50 l/om/zi, de unde rezulta ca sistemul de captare are o rezerva de capacitate de si ca urmare nu este necesara marirea capacitatii de captare, respectiv forarea altor puturi in etapa actuala.

Conducta de aductiune este din PE-HD, avind diametrul de 90 mm, in lungime totala de 6 ml, pozata ingropat.

Sistemul de alimentare cu apa a localitatii Padurani nu include o instalatie de tratare a apei.

Inmagazinarea apei potabile la sistemul de alimentare cu apa a localitatii Padurani, se face intr-un singur rezervoar de inmagazinare, de 50 mc, realizat in constructie de polstif, semiingropat.

Apa din foraj extrasa cu ajutorul electropompei submersibile, este trimisa in rezervorul de inmagazinare, prin vasul de expansiune de 300 l, iar din rezervorul de inmagazinare este pompata si refulata in reteaua de distributie prin intermediul a doua (2) pompe de tip GRUNFOS echipate cu hidrofor, care asigura si mentine presiunea pe reteaua de distributie, a caror parametri au umatoarele valori: Q = 3,2 – 22,6 mc/h, H max = 50 mCA, Hmin = 26mCA, P = 1,5 kw/pompa, n = 2900 rot/min, vas expansiune 8 l.

Reţeleua de distribuţie a apei potabile din localitatea Padurani are o lungime de 2,0 km si este executata din conducte de PEHD, cu diametrul de  63 mm.

Distributia apei este asigurata de 7 cismele stradale si 13 bransamente a caror camin de bransament se afla pe proprietatea privata.

Activitatea de întreţinere şi reparatii se asigură de către personalul propriu angajat, cu dotările de care dispunem, iar atunci cînd nu avem posibilităţi tehnice, apelăm la diverse firme specializate şi dotate pentru acest domeniu. Piesele de schimb necesare activitatii de intretinere si reparatii, se asigură de pe piaţa liberă, orientată către domeniul instalaţiilor sanitare. 

 

Sistemul de canalizarea si epurarea apelor uzate Manastiur

A.Sistemul de canalizare si epurare al apelor uzate din comuna Manastiur este comun pentru toate trei localitatile, avand o singura statie de epurare a apelor uzate, amplasata in localitatea Manastiur. 

Sistemul de canalizare al apelor uzate din comuna Manastiur are in componenta trei sisteme de colectare, respectiv cate unul in fiecare din cele trei localitati, interconectate intre ele, care apoi prin intermediul unui colector duce catre statia de epurare.

Reteua de canalizare din fiecare localitate este de tip separativ si are o lungime totala de 23,76 km, din care 11,5 km in localitatea Manastiur, 7,36 km in localitatea Remetea Lunca si 4,9 km in localitatea Padurani. Ea este realizata din conducte PVC – KGEM cu diametrul de 250 mm.

Pe reteaua de canalizare sunt amplasate un numar de 13 statii de pompare a apelor uzate de la utilizatori la reteaua de canalizare, repartizate pe gospodarii in functie de capacitatea statiei, din care 7 statii in localitatea Manastiur, 4 statii in localitatea Padurani si 2 statii in localitatea Remetea Lunca.

Refularea statiilor de pompare se face prin conducte din PEHD 80 cu diametrul de 90 – 110 mm, in lungime totala de 4,4 km, din care 1,64 km in localitatea Manastiur, 1,534 km in localitatea Padurani si 0,23 km in localitatea Remetea Lunca.

Apele uzate din retelele de canalizare a localitatilor Padurani si Remetea Lunca se intalnesc in colectorul cu diametrul de 315 mm, in lungime de 1,85 km ce duce apoi spre statia de epurare Manastiur.

B. Statia de epurare a apelor uzate din comuna Manastiur este de tip SRB mecano-biologica cu trei trepte, respectiv pentru 3500 locuitori echivalenti si are o capacitate proiectata   de 200 mc/zi, respectiv 2,31 l/ sec. Apa uzata colectata de sistemul de canalizare al comunei este transportata prin colectorul principal la statia de epurare.

  Statia de epurare este de tip constructie zidita si are o tehnologie de epurare mecano-biologica, iar evacuarea apei epurata se realizeaza cu ajutorul unei statii de pompare in raul  Bega aflat la o distanta de 50 m.

Statia de epurare este echipata cu o treapta mecanica si o treapta biologica, apa uzata fiind supusa unui contact simultan cu microorganisme si cu (aer) oxigen, care transforma compusi organici din apa contaminata in bioxid de carbon si apa. Bioxidul de carbon se elimina in atmosfera prin aerare, iar compusii organici in namol.

In componenta unitatii de tratare mecanica se afla urmatoarele elemente:

 -gratar mecanic rotativ cu deznisipator cu capacitatea de Q = 30 mc/h si un separator de grasimi ;

- bazin tampon de omogenizare, egalizare, cu un volum total de 56 mc, dotat cu elemente de aerare cu membrane, suflanta cu aer, 2 pompe de alimentare cu apa uzata ;

- debitmetru cu inductie.

In componenta unitatii de tratare biologica se afla urmatoarele elemente:

- reactor biologic monobloc de tip SRB, dotat cu elemente de aerare cu membrane, 4 suflante, 4 buc senzori de oxigen dizolvat si un mixer sumersibil ;

- o unitate de stocare si dozare coagulant ;

- o unitate de dezinfectie cu ultraviolete.

Statia de epurare mai are in componenta un bazin de stabilizare si concentrare namol cu capacitatea de 19,25 mc, o instalatie de deshidratare namol, ce are in componenta un dozator de reactivi, 2 ventilatoare de aerisire, 2 compresoare si un microfiltru si conducta de evacuare a apei epurate din PVC pozata cu panta de 0,003 %.

Apa epurata este evacuata gravitational intr-un cheson, iar de aici cu ajutorul a 2 pompe sumersibile este refulata catre raul Bega. 

Circuitul namolului cuprinde stabilizarea si concentrarea acestuia, stocarea namolului in exces si deshidratarea acestuia. 

Namolul se colecteaza in saci textili si se atarna pe un support deasupra platformei de uscare, reducand umiditatea pana la un continut de substanta uscata de 20 – 22 %, dupa care se preia de unitati specializate, iar apele rezultate din deshidratare se introduc in circuitul statiei de epurare.   

Procesul tehnologic de epurare al apelor uzate cuprinde treapta mecanica, treapta biologica si dezinfectie cu UV.

-Numarul total al racordurilor realizate pana in prezent este de 548, din care, 383 in localitatea Manastiur, 147 in localitatea Remetea Lunca, 18 in localitatea Padurani . 

 Din numarul total de utilizatori racordati pana in prezent, 531 sunt pentru populatie, 5 pentru agenti economici si 12 institutiile publice.

Intregul sistem este comandat si controlat cu ajutorul unui panou de comanda, echipat cu toate elementele de automatizare si control necesare, care dirijeaza epurarea pe loturi, apa epurata putand fi refulata in emisar chiar dupa fiecare lot de apa uzata, iar namolul rezultat in urma aerarii se decanteaza si sedimenteaza in rezervor, existind posibilitatea ca acesta sa fie evacuat atunci cind se afla in exces.

Apele pluviale sunt colectate prin rigole stradale si dirijate prin pante catre extravilanul localitatii, de unde ajung in reteaua hidrografica.

 

 

 

 

 

 

Figura 7 - Stadiul conectarii populatiei la sistemele centralizate de alimentare cu apa/ canalizare/ epurare la 31.dec.2020

Localitatile componente UAT 

Nr. Locuitori

Alimentare cu apa in sistem centralizat

Canalizare in sistem centralizat/ bazine vidanjabile etanse

Epurare in sistem centralizat

Nr. locuitori conectati la sisteme centralizate de alimentare cu apa 31.dec.2020

Lucrari ce mai sunt necesare pana la conectarea 100% a UAT

Nr. locuitori conectati la canalizare in sistem centralizat 31.dec.2020

Nr. locuitori cu bazine vidanjabile etanse 31.dec.2020

Lucrari ce mai sunt necesare pana la conectarea 100% a UAT

Nr. locuitori conectati la epurare in sistem centralizat (statie de epurare) 31.dec.2020

Lucrari ce mai sunt necesare pana la conectarea 100% a UAT

16

17

18

19

20

21

22

23

24

Manastiur

1209

470 gospodarii / 1209 locuitori

nu sunt

470 gospodarii / 1209 locuitori

 

-

470 gospodarii / 1209 locuitori

nu este cazul

Padurani

65

55 gospodarii / 65 locuitori

nu sunt

55 gospodarii / 65 locuitori

 

-

55 gospodarii / 65 locuitori

nu este cazul

Remetea     Lunca 

405

167 gospodarii/ 405 locuitori

nu sunt

167 gospodarii/ 405 locuitori

 

-

167 gospodarii/ 405 locuitori

nu este cazul

TOTAL 

1679

692  gospodarii/       1.679 locuitori

 

692  gospodarii/       1.679 locuitori

 

 

692  gospodarii/       1.679 locuitori

 

 

8.4. Locuri de adunare şi cazare a populaţiei în situaţii de urgenţă (tabere de sinistraţi)

 

Prin planurile de evacuare în situaţii de urgenţă întocmite la nivelul unităţilor administrative  din judeţul Timiș sunt stabilite locurile de adunare şi cazare a  populaţiei afectate de situaţii de urgenţă la nivelul judeţului Timiș. (locația taberelor de sinistrați se regăsește în anexa nr.3 ).

 

 

Secţiunea a 9-a. Specific regional

 

 

Luând în considerare aşezarea judeţului Timiș, la frontiera de Vest a României, o caracteristică regională ce trebuie luată în considerare este riscul transfrontalier la producerea unor dezastre precum: 

§       Inundaţiile pe râul Bega şi Timiș, care au gura de vărsare în Serbia;

§       Poluările accidentale pe cursurile de apă ce traversează frontiera româno-maghiară;

§       Accidentele pe căi de comunicaţii unde sunt implicate substanţe periculoase pot avea efecte transfrontaliere dacă se produc în apropierea zonei de graniţă;

§       Incendii de vegetaţie sau culturi agricole care pot izbucni în zona de frontieră şi se pot propaga în ţările vecine.

§       Producerea unor accidente grave pe căile de comunicaţii (autostradă , cale ferată) în apropierea graniţei cu  implicarea unor cetăţeni români;   

 

 

CAPITOLUL III - ANALIZA RISCURILOR GENERATOARE DE SITUAŢII DE URGENŢĂ

 

Secţiunea 1. Analiza riscurilor naturale

Analiza riscurilor posibile în teritoriul administrativ permite cunoaşterea mecanismelor şi condiţiilor de producere, amploarea şi efectele posibile ale acestora.

Tipurile de riscuri pe raza teritorial – administrativă COMUNEI sunt următoarele:

 

a1) INUNDAŢII 

Se pot produce pe râul Bega inundând terenurile agricole din extravilanul localității.

 

 

Pragurile de precipitaṭii măsurate, care pot avea impact asupra stării hidrologice,

pentru care se emit informări :


 
 

PRAGUL DE ATENȚIE:

precipitații care totalizează cantități de 15l/mp în maxim 3 ore

 
 



 



 


 

 

 

 

 

 

 

   

a2) FURTUNI, TORNADE, SECETĂ, ÎNGHEŢ

Furtuni puternice însoţite de vânt se pot produce pe tot parcursul anului şi pot afecta populaţia şi animalele, clădiri, reţele de utilizări publice din toate localităţile componente ale comunei.

Principalele efecte ale acestui fenomen pot fi:

§       Decesul sau rănirea persoanelor surprinse în spaţii deschise; 

§       Întreruperea alimentării cu energie electrică a localităţilor;

§       Întreruperea traficului rutier, feroviar sau aerian; 

§       Avarierea locuinţelor, gospodăriilor şi obiectivelor economico-sociale;

§       Distrugerea culturilor agricole;

§       Întreruperea alimentării cu energie electrică poate să ducă şi la întreruperea alimentării cu apă, în cazul localităţilor ce au staţii de pompare;

§       Întreruperea reţelei de telefonie fixă sau mobilă;

§       Producerea de inundaţii;

 

Pe teritoriul comunei s-au produs tornade/furtuni în perioada de vară şi pot afecta populaţia şi animalele, acele clădiri de pe teritoriu comunei aflate intr-o stare avansată de degradare, reţele de utilităţi publice din toată localitatea, în special reţelele electrice.

 

Fenomenul de secetă poate să afecteze populaţia şi animalele din localităţile comunei, precum şi vegetaţia în special în lunile de vară. Ca efect principal acest fenomen poate să ducă la o lipsă de apă ducând în final la scăderea producţiei agricole sau discontinuităţi  ale alimentării cu apă în anumite zone ale localităţi.

 

Îngheţul, înzăpezirile şi căderile masive de zăpadă. Fenomenul de înzăpezire este cauzat în special de viscol şi se manifestă în  zonele de câmpie şi în zona de munte în momentul căderii unor cantităţi mari de zăpadă în timp foarte scurt, acestea ducând la blocarea căilor de comunicaţii şi izolarea localităţilor pentru o perioadă scurtă de timp.

Efecte:

§       Întreruperea circulaţiei pe drumurile publice;

§       Întreruperea alimentării cu energie electrică;

§       Întreruperea reţelei de telefonie mobilă;

§       Avarierii la locuinţe, gospodării şi obiectivelor economico-sociale;

§       Izolarea localităţii;

Efectele acestor tipuri de fenomene meteo periculoase, pot fi prevenite prin măsuri de informare şi protecţie a populaţiei, prin măsuri de protecţie a animalelor şi culturilor, măsuri care se pun în aplicare la primirea avertizărilor transmise de Centrul Operaţional al Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă.

Alte măsuri care se iau în cazul manifestării unor astfel de fenomene sunt:

- de recunoaştere, supraveghere;

- măsuri de prevenire şi intervenţie ( salvare, acordare de prim – ajutor, degajarea unor elemente de construcţii prăbuşite, limitarea accesului în zonele afectate sau posibil a fi afectate);

- măsuri de reabilitare a clădirilor afectate de furtuni puternice sau tornade;

- măsuri sanitare pentru cazurile de hipotermie ( în caz de îngheţ ), degerături sau de hidratare ( în caz de secetă)

- evaluarea pagubelor şi transmiterea situaţiei acestora către Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, Instituţia Prefectului şi ISUJ;

 

În caz de secetă hidrologică, se pot lua măsuri de intervenţie la nivelul CLSU , în vederea aplicării planurilor de restricţii şi folosire a apei în perioadele deficitare. Potrivit legii, populaţia reprezintă ultima categorie de utilizatori, căreia i se aplică restricţii. În consecinţă, aplicarea restricţiilor trebuie să vizeze marii utilizatori de apă, atât din industrie cât si din agricultură. De asemenea se vor identifica şi alte surse de apă, care ar putea fi utilizate în perioadele secetoase.

 

b) Incendii de vegetație uscată

În cazul incendiilor, acestea pot avea loc îndeosebi în perioada de primăvară – toamnă, dar şi în perioada de vară în condiţii de secetă prelungită, datorită unor acţiuni de igienizare a păşunilor sau a terenurilor agricole.

Măsurile care se iau în asemenea situaţii sunt următoarele :

Ø     observarea şi cercetarea zonelor incendiate şi pe direcţiile de propagare afrontului incendiului;

Ø     intervenţia pentru izolarea incendiilor şi limitarea propagării ( cu formaţiuni ale serviciului de pompieri profesionişti, a serviciului voluntar, cetăţeni, formaţiuni de sprijin).

Ø     înstiinţarea şi alarmarea populaţiei şi salariaţilor unităţilor dispuse pe direcţia de propagare a incendiului;

Ø     evacuarea unor bunuri materiale de valoare şi a altor materiale inflamabile sau explozive din clădirile, depozitele, atelierele, ameninate;

Ø      întreruperea alimentării cu gaze, energie electrică a zonelor periclitate;

Ø     salvarea oamenilor şi animalelor vătămate de efectele incendiului,trierea şi acordarea primului ajutor sanitar ( veterinar ),transportul cu targa sau cu mijloace de transport şi continuarea tratamentului medical ( veterinar ) la unităţile specializate;

Ø     asigurarea medicală a forţelor de intervenţie, de transport, de hrănire, de cazare sinistraţi, de spitalizare temporară;

Ø     organizarea pazei şi ordinii pe perimetrul zonelor afectate.

Avalanşe

Nu există pericolul producerii avalanşelor.            

1.     Cutremure

România este considerată una dintre țările cu cea mai activă seismicitate din Europa și între primele 10 țări din lume în ceea ce privește expunerea la cutremur, după suprafața construită, conform statisticilor la nivel european și internațional (Atlas of the Human Planet 2017 - Global Exposure to Natural Hazards). Evaluările recente de risc indică faptul că aproape 75% din populație și peste 60% din infrastructura existentă sunt expuse riscului seismic, reprezentând o pondere de peste 70% din produsul intern brut (PIB). Conform analizei Băncii Mondiale și Comisiei Europene (Economic Analysis of Prevention and Preparedness – Financial Risk and Opportunities to Build Resilience in Europe, 2021), între statele membre ale UE, România se situează pe locul trei în ceea ce privește pierderile medii anuale asociate riscului seismic, acestea fiind estimate la 512 milioane Euro, majoritatea ca urmare a avarierii clădirilor rezidențiale. 

Înainte de cutremurul din anul 1940, în România nu existau reglementări tehnice referitoare la proiectarea seismică a clădirilor. Prăbușirea blocului Carlton, cea mai înaltă clădire de beton armat din București la vremea respectivă, și distrugerea aproape totală a orașului Panciu, alături de alte orașe puternic afectate, precum Focşani, Mărăşeşti, Tecuci, Galați și Iași, ca urmare a cutremurului din 1940, a condus la inițierea și redactarea unui prim set de reglementări de proiectare seismică a clădirilor. Proiectarea seismică a structurilor pentru construcții a fost reglementată1 în anul 1963 prin normativul P13-63, normativ revizuit în 1970. 

În ciuda acestor progrese în domeniul reglementărilor în construcții, cutremurul din 4 martie 1977 a provocat peste 1.500 de decese, peste 11.300 răniți, distrugeri sau avarieri grave a mai mult de 150.000 apartamente din zone urbane și 20.000 case din zone rurale, peste 360.000 locuințe din mediul urban și 100.000 locuințe din mediul rural necesitând reparații sau consolidări. 

Raportul Băncii Mondiale (1978) 2 indică pierderi materiale de 2,048 miliarde USD (cca. 5% din PIB-ul calculat la rata de schimb din România la acel moment, echivalentul a cca. 8 miliarde dolari în prezent), dintre care 1,42 miliarde USD în sectorul construcțiilor și utilităților publice. Totuși, pachetul de reglementări, limitat la nivelul de cunoștințe existent la vremea elaborării acestora, a contribuit la prevenirea avarierilor grave și prăbușirilor unui număr important de clădiri realizate după 1950, dar nu și la evitarea distrugerilor și pagubelor cutremurului din 1977 în privința clădirilor înalte realizate înainte de 1940 (care au rămas în funcțiune, până în prezent, fără consolidări, având avarieri neevaluate) sau a unor tipuri structurale cu vulnerabilități specifice. 

Înainte de cutremurul din 1977, normele inginerești erau considerate principala sursă de asigurare a siguranței structurale, nefiind luate măsuri de evaluare sau consolidare a clădirilor construite înainte de normativul din 1963 sau a celor care suferiseră avarieri la cutremurul din 10 noiembrie 1940. De asemenea, nu au existat înregistrări accelerografice la cutremure puternice în teritoriul național, iar proiectarea seismică a clădirilor se baza doar pe datele seismologilor (hărți de zonare și microzonare) și coeficienți seismici preluați din date internaționale, acestea fiind deficitare față de realitatea națională. 

Pe baza lecțiilor învățate după cutremurul din Vrancea din 1977, a fost elaborat un nou normativ de proiectare seismică (P100-78), aprobat prin Ordinul consiliului de coordonare a activității de investiții nr. 23/IX/15 iunie 1978, care a avut ca scop îmbunătățirea cerințelor, în sensul creșterii siguranței seismice a construcțiilor. 

Specificul mișcării seismice din sursa de adâncime intermediară (subcrustală) Vrancea (cca. 100 km) a fost complet diferit de ceea ce se cunoștea din alte țări de la cutremure de suprafață (crustale), fiind o mișcare seismică cu perioadă lungă de oscilație. 

De asemenea, accelerațiile terenului au fost mult mai mari, comparativ cu cele prevăzute de normativul în vigoare, de unde și efectele produse asupra clădirilor existente, care erau proiectate la un nivel inferior al forțelor seismice și implicit, cu vulnerabilitate ridicată. În mod special, unda de perioadă lungă a avut capacitatea de a afecta structurile înalte și zvelte, în timp ce codurile de proiectare ale acelei epoci considerau că acest tip de structuri ar suferi mai puțin (deoarece mișcările cunoscute din surse de suprafață aveau perioade scurte de oscilație). Deși aplicarea acestor reglementări a promovat implementarea unor soluții de construcție mai sigure și mai reziliente pentru clădirile moderne, populația și fondul construit existent rămân extrem de expuse riscului seismic. 

Riscul seismic  este definit ca probabilitatea de apariţie a unui cutremur de pământ care, ar putea provoacă avarii importante ale clădirilor (I > sau  = IX MSK), într-o anumită perioadă de timp, cutremur însoţit de apariţia unor distrugeri, pierderi, pagube şi dereglări ale activităţilor economice şi sociale, pe teritoriul judeţului Timiș.

Riscul seismic exprimă probabilitatea de a se produce efecte nefavorabile la nivel uman, material, economic sau de mediu, într-o anumită perioadă de timp, apărute în urma interacțiunii dintre evenimentele seismice și condițiile de vulnerabilitate de la nivelul societății, cu impact negativ asupra funcționării normale a unei comunități sau a societății. 

Riscul seismic este o funcție de trei componente interconectate: hazard seismic, expunere și vulnerabilitate. 

· Hazardul seismic se referă la probabilitatea de producere a unui cutremur care poate cauza pierderi de vieți, rănirea persoanelor sau alte tipuri de impact asupra sănătății, precum și avarii și daune la nivelul bunurilor, infrastructurii, mijloacelor de trai, furnizării de servicii și resurselor de mediu. 

· Expunerea se referă la oameni, bunuri, sisteme sau alte elemente prezente în zonele expuse hazardului, care, astfel, sunt supuse unor potențiale pierderi.

 · Vulnerabilitatea reprezintă condițiile care cresc măsura în care persoanele, comunitățile, bunurile sau sistemele sunt susceptibile a fi afectate nefavorabil de impactul hazardurilor. Vulnerabilitatea fizică se referă la nivelul de avariere a fondului construit, apărut în urma materializării unui hazard, pe când vulnerabilitatea socială se referă la daunele suferite din punct de vedere al mijloacelor de trai, legăturilor sociale, populațiilor vulnerabile și altor factori care pot influența capacitatea unei comunități de a răspunde, de a face față și de a își reveni în urma unui dezastru. Aceste trei componente pot fi completate cu o a patra componentă, capacitatea de reziliență, care se referă la combinația tuturor punctelor forte, atributelor și resurselor pe care le are la dispoziție o persoană, o comunitate, o societate sau o organizație și care pot fi folosite pentru a realiza obiectivele stabilite.

 

 

Vulnerabilitatea tipurilor reprezentative de clădiri 

Un indicator important privind evaluarea vulnerabilității seismice a clădirilor existente îl constituie versiunea normativului (codului) folosit pentru proiectarea clădirilor. Primele structuri din România proiectate seismic au fost construite în anii 1950, deși primul normativ de proiectare seismică a fost publicat în 1963 (normativul P13-63). De atunci, normativul a fost actualizat de mai multe ori. Edițiile publicate sunt P13-70, P100-78, P100-81, P100-92, P100- 1/2006 și P100-1/2013. 

Clădirile existente se pot împărți, astfel, în patru categorii, în funcție de versiunea de normativ folosită la proiectarea lor:

 · perioda Pre-cod corespunde clădirilor construite înainte de anul 1963, când a intrat în vigoare primul normativ de proiectare seismică; 

· perioada Cod de nivel inferior corespunde clădirilor construite între 1963 și 1977; 

· perioada Cod de nivel moderat corespunde clădirilor construite între 1978 și 1992; 

· perioada Cod de nivel superior corespunde clădirilor construite după 1992. 

În ansamblu, clădirile proiectate conform versiunilor mai vechi ale normativului, se consideră a fi mai vulnerabile la cutremur decât clădirile proiectate conform versiunilor mai recente. 

Normativul P100-78 este considerat drept prag pentru prioritizarea clădirilor din punct de vedere al vulnerabilității seismice, motiv pentru care, în codul de proiectare P100-3/2019, se recomandă evaluarea seismică cu prioritate a tuturor clădirilor proiectate înainte de intrarea în vigoare a normativului P100-78, în raport cu hazardul seismic din amplasament. 

Deși versiunea normativului (codului) folosită pentru proiectarea clădirilor este un factor important în evaluarea vulnerabilității seismice, acesta nu este suficient pentru a o caracteriza în întregime.

Vulnerabilitatea seismică a unei clădiri poate fi afectată și de alți factori precum calitatea execuției, modificările structurale post-construire, funcțiunea, ratele de ocupare și degradările suferite de clădire. Pentru a include în evaluare și aceste aspecte, fondul construit se poate grupa în tipuri reprezentative de clădiri, în funcție de practicile de construcție din România de-a lungul anilor, astfel că sistemele structurale din zidărie portantă sunt specifice preponderent clădirilor vechi (perioada Pre-cod), iar sistemele structurale din beton armat sunt specifice preponderent perioadelor ulterioare Pre-cod. În prezent, cele mai multe clădiri sunt, fie cu sisteme structurale din zidărie portantă (în cazul clădirilor rezidențiale cu regim mic de înălțime), fie cu sisteme structurale din beton armat monolit (turnat in-situ). Folosirea betonului prefabricat este limitată, în prezent, la clădirile comerciale sau industriale cu un singur nivel.

Clasele de risc seismic pentru clădiri: 

Riscul seismic este o măsură a degradărilor si avariilor anticipate pentru o construcţie situata pe un amplasament dat, intr-un interval de timp dat. Încadrarea în clase de risc seismic se face de către experţi. 

 

- Clasa I de risc seismic. Imobilele încadrate în această clasă prezintă pericol major de prăbuşire în cazul unui seism cu magnitudinea mai mare de 7 grade pe scara Richter. (Corespunzând construcţiilor cu risc ridicat de prăbuşire la cutremure) 

 

- Clasa II de risc seismic. Aici intră imobilele pentru care posibilitatea de prăbuşire în caz de cutremur este mică. Cu toate acestea, un seism major poate afecta elementele de compartimentare, scările, fără însă a pune în pericol structura de rezistență. (Corespunzând construcţiilor la care probabilitatea de prăbuşire este redusa, dar la care sunt aşteptate degradări structurale majore) 

 

- Clasa III de risc seismic. În această categorie intră clădirile care pot suferi avarii minore în cazul unui seism. Astfel, poate cădea tencuiala, pot apărea fisuri şi crăpături la pereţi, fără ca viața locatarilor să fie pusă în pericol. (Corespunzând construcţiilor la care sunt aşteptate degradări structurale care nu afectează semnificativ siguranţa structurala, dar la care degradările elementelor nestructurale pot fi importante) 

 

- Clasa IV de risc seismic. Aceasta corespunde construcţiilor la care răspunsul seismic aşteptat este similar celui corespunzător construcţiilor noi, proiectate şi executate pe baza prescripţiilor în vigoare.        

Severitatea unui cutremur poate fi exprimată în mai multe feluri, atât prin intermediul magnitudinilor cât și prin cel al intensităților. Cu toate că acești doi parametri sunt foarte diferiți, ei sunt de foarte multe ori confundați. 

Scara Richter de magnitudini este instrumentul de compararea mărimilor cutremurelor. Magnitudinea unui cutremur, exprimată de obicei pe scara Richter, este o măsura a tăriei cutremurului sau a energiei eliberate din focar sub forma de unde seismice. Este o mărime specifica unui cutremur, și se determină instrumental folosind amplitudinea maximă și frecvența oscilațiilor, măsurată pe seismogramele înregistrate.

 Scara intensităților : Mercalli modificată: Efectele unui cutremur la suprafață pământului sunt reprezentate numeric prin termenul numit intensitate seismică, cea mai folosita este Scara Mercalli modificată care este rezultatul scării realizate de Mercalli în 1902 și al modificărilor efectuate ulterior de alți seismologi. Aceasta scara cuprinde 12 niveluri crescătoare de intensități, de la mișcări imperceptibile la distrugeri catastrofice și este reprezentată de obicei prin cifre romane. 

Scara intensităților nu are o bază matematică, fiind aranjată arbitrar doar pe baza efectelor observate. Evaluarea intensității unui cutremur poate fi făcută doar după rapoartele martorilor oculari și după studierea și interpretarea rezultatelor cercetărilor din teren. Scara de intensități este mai folositoare persoanelor care nu lucrează în domeniu decât scara de magnitudini, deoarece intensitatea se referă la efectele reale de la suprafața locului de interes. 

GRAD

DESCRIERE

MAGNITUDINE (pe scara Richter)

I. Instrumental

Cutremurul nu este perceput decât de puține persoane aflate în condiții favorabile.

Între 2 și 3 grade

II. Slab

Se simte de puține persoane, în special de cele ce se găsesc la etajele superioare ale clădirilor.

Între 3 și 4 grade

III. Perceptibil

Se percepe în interiorul clădirilor, mai pronunțat la etajele superioare. Durata poate fi apreciată.

4 grade

IV. Moderat

În timpul zilei este resimțit de multe persoane care se află în interiorul clădirilor. În exterior puțin perceptibil.

Între 4 și 5 grade

V. Destul de puternic

Este simțit aproape de toți oamenii. Ușoare degradări ale tencuielilor, iar unele obiecte instabile se răstoarnă.

Între 5 și 6 grade

VI. Puternic

Mișcarea este simțită de toată lumea producând panică. Tencuiala cade, clădirile suferă avarii. Avarii însemnate la clădirile slab executate.

6 grade

VII. Foarte puternic

Produce panică, iar oamenii părăsesc locuințele. Avarii ușoare până la moderate la structurile de rezistență obișnuite. Avarii considerabile la construcțiile slab executate sau necorespunzător proiectate. Coșurile se prăbușesc.

Între 6 și 7 grade

VIII. Distructiv

Avarii ușoare la structurile proiectate seismic. Avarii considerabile la clădirile obișnuite. Prăbușirea structurilor de rezistență defectuos executate. Dislocări ale zidăriei de umplutură, căderea coșurilor înalte, monumentelor etc.

7 grade

IX. Violent

Avarii însemnate la structurile de rezistență proiectate antiseismic. Se produc înclinări ale clădirilor cu schelet de rezistență bine proiectate. Distrugeri ale clădirilor slab executate. Crăpături în pământ. Conductele subterane se rup.

Între 7 și 8 grade

X. Intens

Majoritatea construcțiilor proiectate antiseismic se distrug odată cu fundațiile. Pământul se crapă puternic. Se produc alunecări de terenuri.

8 grade

XI. Extrem

Puține structuri de rezistență rămân nedistruse. Apar falii la suprafața pământului. Conductele subterane complet distruse. Prăbușiri și alunecări puternice ale terenului.

Mai mare de 8 grade

XII. Catastrofic

Distrugerea este aproape totală. Obiectele sunt azvârlite în sus. Au loc modificări ale reliefului.

Mai mare de 9 grade

 

Intensitatea, exprimată de obicei pe scara Mercalli modificată , este o măsura subiectiva care descrie cât de puternic a fost simțit un soc într-un loc dat. Ea se bazează pe efectele observate ale mișcărilor produse de un cutremur asupra oamenilor, clădirilor, terenului etc. Cutremurele pot avea durate diferite. Cutremurul principal este urmat de altele cu intensitate din ce în ce mai mică. Acestea sunt provocate de faptul că rocile dislocate încep să se reașeze într-o poziție stabilă, ceea ce poate din nou provoca distrugeri enorme.

Ca urmare a mişcării seismice există pericolul producerii alunecărilor de teren, lichefieri şi tasări ale terenului, a unor accidente tehnologice, situaţii de urgenţă însoţite de: incendii, explozii şi contaminare chimică. Acestea pot acţiona pe teritoriul judeţului sau numai în anumite părţi ale acestuia.

Cutremure de pământ, localizate în zona Banat, considerată a doua ca importanţă după cea vrânceană, datorită faliilor existente în interiorul plăcilor tectonice. Zona are o activitate seismică continuă de intensitate medie, cu perioade de revenire mari dar inconstante, producându-se cutremure de tip intraplacă. Seismele sunt de suprafaţă, cu adâncimi ale surselor de 5-20 km., afectând puternic zone   restrânse în jurul epicentrului de cca 5-10 km.

Datele istorice privind seismele bănăţene, încep la sfârşitul secolului XVIII. Pentru județul Timiș sunt menţionate 24 cutremure cu intensitate mai mare de IV grade şi 23 cu magnitudini mai mari decât 4,0 (tabelul 1). Se observă că cele mai mari seisme de magnitudine maximă 5,7 (intensitate VIII) s-au produs în jurul anului 1991. Trebuie menţionat că zona Banat este caracterizată de mutarea zonelor active. Dacă în perioadele anterioare, zonele active au fost cele din sud (Moldova Nouă) şi nord (Arad, Sânicolau Mare), în secolul nostru au fost mai active zonele centrale (Banloc, Parţa).

 

Tabel nr. 21 - Lista cutremurelor din Banat (M ³ 4,1) în perioada 1794-1993   (Radu, 1994)

Nr.

crt.

Data

Timp propag. (GMT)

h m s

Lat

(N0)

Long

(E0)

H

(km)

Intensitatea la epicentru

Magnitudinea pe scara Richter

1.      

1794 oct. 19

09

46,2

21,3

10

VII

4,7

2.      

1847 oct. 15

06:15

46,2

21,3

10

VII

4,7

3.      

1859 oct. 17

09:30

46,1

20,9

10

VII

4,7

4.      

1879 oct. 11

02:45

44,7

21,7

10

VII

4,7

5.      

1879 oct. 17

02:53

44,7

21,7

10

VI

4,1

6.      

1879 oct. 20

10:45

44,7

21,7

10

VI

4,1

7.      

1879 oct. 31

18:30

46,1

20,7

10

VII

4,7

8.      

1879 nov. 1

06:30

46,1

20,7

10

VI-VII

4,5

9.      

1879 nov. 19

23:10

45,7

21,2

10

VI

4,1

10.   

1879 dec. 22

04:03

44,7

21,7

10

VI

4,1

11.   

1880 apr. 13

11:20

44,7

21,7

10

VI

4,1

12.   

1887 iul. 10

02:56

46,0

21,2

10

VI

4,1

13.   

1894 dec. 19

21:30

45,0

21,7

8

VII

4,7

14.   

1900 ian. 29

01:15

46,0

21,2

8

VII

4,7

15.   

1901 apr. 2

16:55

45,5

20,75

18

VII

5,0

16.   

1902 ian. 21

12:46

45,8

21,5

5

VI

4,1

17.   

1903 iul. 20

10:40

45,5

21,1

6

VI

4,1

18.   

1909 aug. 31

21:21:29

45,1

21,9

20

VI

4,4

19.   

1910 oct. 11

11:52:09

44,9

22,4

7

VI

4,3

20.   

1912 apr. 16

04:30

45,2

21,9

10

VI

4,1

21.   

1915 oct. 9

21:30

45,4

21,1

4

VI-VII

4,4

22.   

1915 oct. 19

08:30

45,4

21,1

5

VII

4,8

23.   

1915 oct. 27

-

45,4

21,1

(5)

VI

4,1

24.   

1927 mai 31

22:58:15

44,9

21,7

10

VI

4,4

25.   

1936 sep. 6

04:49:02

45,7

21,1

10

VII

4,8

26.   

1938 iul. 8

06:32:49

46,0

20,7

6

VI-VII

4,3

27.   

1941 aug. 30

04:41:44

45,7

20,85

7

VII

4,8

28.   

1956 oct. 1

23:23

45,4

21,1

4

VI

4,1

29.   

1957 sep. 22

14:44

45,6

21,1

4

VI

4,1

30.   

1959 mai 29

20:38:28

45,65

21,2

5

VII-VIII

5,0

31.   

1960 oct. 22

19:17:48

45,6

21,1

12

VI

4,1

32.   

1973 aug. 23

14:52:43

45,71

21,15

25

VI

4,2

33.   

1974 apr. 17

01:31:34

46,0

21,1

20

VI

4,1

34.   

1978 ian. 17

02:29:33

45,77

21,06

15

VI

4,0

35.   

1991 iul. 12

10:42:21

45,38

21,05

11

VIII

5,7

36.   

1991 iul. 18

11:56:31

44,9

22,35

12

VIII

5,6

37.   

1991 iul. 19

01:27:32

45,31

21,05

10

VII

4,8

38.   

1991 aug. 12

04:59:39

45,47

21,15

14

VI

4,2

39.   

1991 aug. 14

23:36:03

45,32

21,22

10

VII

4,6

40.   

1991 dec. 2

08:49:41

45,45

21,12

9

VIII

5,6

41.   

1991 dec. 19

03:12:22

45,91

21,57

10

VI

4,1

42.   

1992 dec. 19

09:34:06

45,64

20,94

16

VII

4,1

 

Cutremurele produse în judeþul Timiș reprezintã o serie de caracteristici specifice:

·       adâncimile focarelor sunt mici, între 5 ºi 15 km;

·       suprafeþele zonelor epicentrale, unde efectele sunt maxime, sunt foarte reduse;

·        izoseistele au forme ușor eliptice pânã la circulare;

·       prezintã un numãr relativ mic de preșocuri, urmate fiind de un numãr foarte mare de replici sau postșocuri;

·       principalele falii delimitate au orientãri și profunzimi diferite;

·       focarele principalelor cutremure din judeþ se aflã la intersecþia sau în apropierea intersecþiei dintre faliile geologice de vârste diferite.

 

Distribuþia în spaþiu a epicentrelor acestor cutremure evidenþiazã un numãr relativ mare de zone cu risc seismic ridicat, astfel:

   zone cu cutremure cu intensitate în epicentru de 8° Mercalli:

Ø    Banloc-Ofseniþa ;

Ø     Voiteg; 

Ø     ªag-Parþa;

Ø     Vinga-Variaº

   zone cu cutremure cu intensitate de 7° Mercalli:

Ø    Periam;

Ø    Sânnicolau Mare;

Ø    Sânmihaiu Român;

Ø    Jimbolia ºi la graniþa cu Serbia;

Ø    Timiºoara;

Ø     Sãcãlaz;

Ø     Peciu Nou;

Ø     Ciacova;

Ø     Recaº;

Ø     Buziaº.

 

În județul Timiș sunt definite 8 principale falii seismice: 

-       Timiºoara Vest; 

-       Sãcãlaz-Sânmihaiu Român;

-       Banloc-Liebling- Buziaº; 

-       Voiteg-Peciu Nou-Cãrpiniº; 

-       Vinga-Variaº; 

-       Buziaº-Recaº- Vinga; 

-       Becicherecu Mic-Maºloc;

-       Sacoºu Mare-Arad.

-        

Din multitudinea zonelor seismice din Banat, judetul Timiº   are ºi el cateva zone cu risc seismic ridicat. Amintim zonele cele mai importante cu intensitatile, perioada ºi numarul de evenimente produse:

Nr. crt.

Zona epicentrală

Instesitatea maximă observată

Anul

Număr de evenimente

Sânnicolaul Mare

VII

1879

7

2

Bărăteaz 

VII

1900

3

3

Periam – Variaş

VII

1859

4

4

Jimbolia – Bulgăruş

VII

1941

3

5

Cărpiniş

V

1889

4

6

Sânandrei – Hodon 

V

1950

2

7

Recaş

V

1896 – 1902

2

8

Timişoara (Mehala)

VII

1879

18

9

Sânmihai – Sacalz 

VI

1973

4

10

Şag - Parţa

VII

1959

8

11

Rudna - Ciacova

V

1907

2

12

Liebling - Voiteg

VII-VIII

1991

8

13

Banloc - Ofseniţa

VII-VIII

1915 – 1991

10

 

 

Pe baza studiilor efectuate la INCERC Bucureşti pentru zona seismogenă Banat, magnitudinile şi perioadele de revenire a seismelor din județul Timiș sunt prezentate în tabelul de mai jos:

 

 

 

 

 

Magnitudine

M

Perioada de revenire

varianta 1             varianta 2

4

8

16

4,5

20

40

5

50

100

5,5

125

250

5,75

220

440

6

560

1120

6,25

6600

13200

 

Sunt date două variante, una optimistă cu perioade de revenire mai mari şi una pesimistă cu perioade de revenire mai mici. Considerând varianta optimistă, rezultă următoarele valori, ţinând seama de literatura de specialitate:

 

Starea limită                                              Magnitudine                        Intensitate

§  de serviciu (perioada de revenire 8-10 ani)                  4                                        VI

§  de avariere (perioadă de revenire 50 ani)                     5                                    VII-VIII

§  ultimă (perioadă de revenire de peste 450 ani)            6                                         IX

 

Seismele de suprafaţă au şi componente verticale mari şi sunt caracterizate de perioade foarte scurte 0,2-0,4 sec., amplificând foarte mult acceleraţiile structurilor rigide, cum sunt zidăriile.

               Fig. 8- Zonarea seismică a României în funcţie de valoarea de vârf a acceleraţiei terenului

 

      

 

2.     Alunecări de teren

- la nivelul comunei Mănăștiur nu exista risc de alunecari de teren

3.     Căderi de obiecte din atmosferă sau din cosmos

Căderi de obiecte cosmice (meteoriţi, sateliţi sau elemente ale acestora cu încărcătură nucleară sau fără), aparate de zbor atmosferice sau stratosferice, se pot produce pe întreg teritoriul judeţului.

Datorită evoluţiei aleatoare a factorilor de mediu şi a gradelor şi tipurilor extrem de diversificate ale avariilor care se pot produce nu se poate face o clasificare şi nu pot fi încadrate pe tipuri şi zone probabile de producere.

În cazul producerii unei situaţii de urgenţă de această natură, un rol important revine unităţilor şi subunităţilor de la nivelul judeţului ale Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Apărării, ROMATSA și Serviciului Român de Informaţii.

Secţiunea a 2-a. Analiza riscurilor tehnologice

 

 

A ) RISCURILE TEHNOLOGICE

a ) RISCURI INDUSTRIALE – Operatori economici care intră sub incidenţa Legii 59 / 2016 sau a Legii nr. 92 / 2003: nu este cazul

 

b ) DE TRANSPORT ŞI DEPOZITARE PRODUSE PERICULOASE:

O probabilitate mărită de producere a accidentelor pe timpul transportului substanţelor

periculoase există pe  DJ 691.

b1) Transportul rutier

Ca urmare a traficului mare pe căile de comunicaţii care traversează teritoriul comunei Mănăștiur – DJ 609B și 681A, riscul producerii unor accidente de circulaţie în care să fie implicate autovehicule care transportă substanţe periculoase sau tipuri de substanţe chimice folosite în procesele tehnologice este destul de mare.

De asemenea pot să se producă accidente de circulaţie în care sunt implicate autovehicule care transportă carburanţi pentru staţiile de carburanţi din zonă.

Tot odată există riscul producerii unor accidente de circulaţie în care să fie implicate autovehicule destinate transportului de persoane ( autobuze şi microbuze).

Măsurile care se vor lua de către autorităţile locale în astfel de situaţii sunt următoarele:

-        alarmarea Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă al comunei Mănăștiur;

-        anunţarea organelor competente ( telefon 112 ) pentru cercetare, constatare şi sprijin în asigurarea acţiunilor de intervenţie (ISUJ, IJP, GARDA DE MEDIU etc.);

-        luarea unor măsuri de oprire a circulaţiei;

-        acordarea primului ajutor, trierea şi transportul victimelor către unităţile spitaliceşti ( asigurarea unor spaţii pentru spitalizare temporară );

-        intervenţia pentru limitarea şi lichidarea incendiilor izbucnite;

-        degajarea căii de comunicaţii de vehiculele avariate, etc.

b2) Transportul feroviar

- pe raza comunei Mănăștiur există transport feroviar.

b3) Transportul aerian – Distanţa faţă de aeroportul din Timișoara este relativ mare.

Riscul producerii unor accidente aviatice este scăzut.

 

b4) Transportul prin reţele magistrale

Teritoriul comunei este traversat de reţele electrice de înaltă tensiune care pot fi afectate în urma manifestării unor fenomene meteo periculoase ,furtuni însoţite de vânt puternic.

În situaţia producerii unor astfel de fenomene se vor lua măsuri de înştiinţare a populaţiei asupra pericolului de electrocutare, de izolare a zonelor afectate şi interzicerea accesului, de anunţare a SC Electrica SA pentru executarea lucrărilor specifice de reparaţii, precum şi de asigurare a condiţiilor normale de funcţionare a principiilor instituţiei de pe raza comunei.

c ) NUCLEARE

Dispunerea judeţului Timiș la 475 km de Centrala atomoelectrică de la Cernavodă, la 243 km de Centrala atomoelectrică de la Kozlodui, Bulgaria şi la 123 km de centrala atomoelectrică de la Paks, Ungaria, arată că teritoriul judeţului poate fi afectat doar de efectele ulterioare ale accidentului, respectiv de contaminarea radioactivă produsă în urma accidentului.

Nu trebuie exclusă nici posibilitatea producerii unor urgenţe radiologice în urma căderii de obiecte cosmice, cu încărcătură nucleară, care se pot produce pe întreg teritoriul judeţului Timiș.

Toţi utilizatorii de surse radioactive din judeţ au autorizaţiile necesare eliberate de către CNCAN şi îşi desfăşoară activitatea în conformitate cu prevederile legale, iar la nivelul judeţului Timiș există Planul de urgenţă radiologică, care se va pune în aplicare în cazul producerii  unei urgenţe în care sunt implicate substanţe radioactive. 

Măsuri pe care autorităţile locale le iau în această situaţie sunt:

 înştiinţarea populaţiei asupra pericolului de iradiere;

 măsurile de protecţie şi de autoprotecţie;

 solicitarea de sprijin instituţiilor şi organismelor cu atribuţii în astfel de situaţii;

 

d ) Prăbuşiri de construcţii, instalaţii sau amenajări

Pe teritoriul comunei nu au existat astfel de fenomene, însă ele ar putea să apară la construcţiile aflate într-o stare avansată de degradare, situate în apropierea unor căi de acces sau spaţii cu circulaţie intensă.

Măsurile care se iau în această situaţie sunt de izolare a zonelor respective şi executarea unor lucrări de reabilitare sau demolare după caz.

 

e) EŞECUL UTILITĂŢILOR PUBLICE

Reţelele electrice de pe raza comunei pot fi afectate în urma unor furtuni însoţite de vânt puternic existând astfel posibilitatea de întrerupere a alimentării cu energie electrică a localităţilor comunei.

În situaţia producerii unor astfel de fenomene se vor lua măsuri de înştiinţare a populaţiei asupra pericolului de electrocutare, de izolare a zonelor afectate şi interzicerea accesului, de anunţare a societăţilor abilitate în executarea lucrărilor specifice de reparaţii, precum şi de asigurare a condiţiilor normale de funcţionare a principalelor instituţii de raza comunei.

g ) CĂDERI DE OBIECTE DIN ATMOSFERĂ SAU DIN COSMOS

Se pot produce în orice zonă a judeţului prin accidente aviatice, prăbuşirea unor sateliţi, rachete de plasare a acestora pe orbită, meteoriţi sau componente din echipamentele de transport şi plasare pe orbita extraterestră care pot provoca iradierea sau contaminarea populaţiei şi mediului înconjurător peste limitele maxime admise de 5 mSv/an ( 500 mrem/an ).

Pe teritoriul comunei nu au existat astfel de fenomene, însă în situaţia producerii acestora se vor lua următoarele măsuri :

 cercetarea locului unde s-a produs evenimentul;

 căutarea şi salvarea eventualelor victime;

 limitarea şi lichidarea eventualelor incendii;

 anunţarea autorităţilor judeţene cu atribuţii în astfel de situaţii.

 

h ) MUNIŢIE NEEXPLODATĂ

Ca urmare a numeroaselor confruntări armate şi a acţiunilor militare aeriene şi terestre de pe teritoriul ţării noastre în timpul celor două războaie mondiale, în majoritate zonelor din județul Timiș au rămas neexplodate însemnate cantităţi de muniţii de diferite tipuri şi calibre.

În cazul depistării acestor muniţii se vor lua următoarele măsuri:

 încetarea imediată a lucrului sau oricăror activităţi în zona respectivă;

 protejarea muniţiilor sau elementelor de muniţii rămase neexplodate de surse de căldură, inclusiv cea solară;

 împrejmuirea locului şi asigurarea pazei locului;

 anunţarea ISUJ, tel 112 sau 0256.434.870, 0256.434.871

Existenţa acestor muniţii a căror descoperire se realizează, de regulă, ca urmare a unor lucrări agricole, industriale, silvice sau chiar prin spălarea naturală a unor terenuri, a provocat, acolo unde neştiinţa sau inconştienţa unor oameni a permis-o, numeroase victime omeneşti şi pagube materiale.

Ca urmare a efectelor mânuirii necorespunzătoare a muniţiilor neexplodate şi a pagubelor materiale cauzate de explozii de muniţii, la nivel național s-au tras următoarele concluzii, destul de îngrijorătoare:

Ø     Majoritatea victimelor sunt copii sau persoane de vârsta a treia;

Ø     Multe dintre accidentele prezentate s-au petrecut ca urmare a acţiunii cu diferite scule (aparat de sudură, aparat de tăiat metale), sau direct ca urmare a lovirii sau încălzirii acestora;

Ø     Deşi muniţia descoperită este foarte veche şi prezintă un grad avansat de degradare, componentele acestora sunt toate active, manipularea necorespunzătoare ducând la explozia instantanee a acesteia;

Ø     Deşi acţiunile preventive sunt numeroase, acestea executându-se atât în şcoli cât şi în cadrul diferitelor convocări, nu se acorda atenţia deosebită acestor muniţii neexplodate;

Ø     Accidentele în rândul populaţiei civile ca urmare a mânuirii imprudente a muniţiilor descoperite neexplodate au fost pe tot teritoriul ţării.

Desigur că muniţii şi elemente de muniţii rămase din timpul conflictelor militare pot fi din punct de vedere probabilistic descoperite oriunde pe teritoriul judeţului, nu numai ca urmare a utilizării lor efective în luptele ce au avut loc, dar şi ca urmare a ascunderii acestora pentru a nu fi capturate de adversar.

În decursul anului 2022 echipa pirotehnică din cadrul I.S.U. „Banat” al Judeţului Timiş, a avut un număr de 25 misiuni, dintre care 22 de asanare muniție și 3 de distrugere. 

Astfel, un număr de 1215 muniții și elemente de muniții de diverse tipuri au fost asanate și 1214 distruse doar în anul 2022.

Secţiunea a 3-a. Analiza riscurilor biologice

Potrivit datelor furnizate de Direcția de Sănătate Publică Timiș în anul 2022 la nivelul județului au fost centralizate/raportate următoarele cazuri de infecție : 

Nr. Crt.

Tip infecție

Nr. de infecții

Observații

1

Coronavirus

85203

 

2

Tuberculoză

272

 

3

Infecții acute respiratorii

40675

 

4

Scarlatină

22

 

5

Sifilis

17

 

6

Salmoneloză

14

 

7

Hepatita A

43

 

8

Hepatita B

2

 

9

Hepatita E

2

 

10

Pertussis

6

 

11

Malarie

1

 

12

Rotavirus

131

 

13

Giardia

168

 

14

Campylobacterioză

45

 

 

3.1. epidemii:

-se pot produce în comuna Mănăștiur, ca urmare a apariţiei unor focare de infecţie. 

-prognoza epidemiologică referitor la evoluţia bolilor infecţioase estimează:

·        pe termen scurt şi mediu (3-6 luni) existenţa riscului creşterii morbidităţii prin boli cu transmitere aeriană (viroze respiratorii, pneumonii şi gripe) în contextul evoluţiei ciclice sezoniere a acestora (sezon rece), vor fi afectate zonele urbane aglomerate precum şi locuitorii din zonele afectate de inundaţii

·        pe termen lung existenţa riscului creşterii morbidităţii la aceleaşi categorii de boli infecţioase în mediu rural şi îndeosebi la anumite grupuri etnice (rromi) care se sustrag programului obligatoriu de vaccinare şi nu sunt înscrişi la medici de familie

 Prin focar epidemic se înţelege apariţia unui număr de cazuri de boală transmisibilă în filiaţie directă în timp şi spaţiu şi pentru care măsurile de control sunt instituite de autorităţile de sănătate publică judeţene, fără activarea comitetelor locale pentru situaţii de urgenţă.

 Epidemia reprezintă apariţia unui număr mai mare de cazuri de boală transmisibilă faţă de cel aşteptat într-o anumită perioadă de timp, într-un anumit loc şi la o anumită categorie de populaţie.

 Pandemia reprezintă fenomenul epidemic extins la scară globală cu un număr foarte mare de cazuri de îmbolnăvire de acelaşi fel.

Acţiunile şi măsurile de prevenire şi control a epidemiilor se organizează şi se desfăşoară în scopul apărării vieţii şi al asigurării protecţiei populaţiei împotriva efectelor negative ale apariţiei şi răspândirii bolilor transmisibile.

Surse potenţiale de izbucnire a pandemiilor îl reprezintă: Spitalul de Boli Infecţioase “Victor Babeș” Timișoara, laboratoarele de analize din cadrul spitalelor, coloniile de muncitori veniţi din alte ţări (China) şi cei care se întorc din călătoriile făcute în alte ţări.

În anul 2020, un nou tip de coronavirus s-a răspândit și la nivelul țării care au impus măsuri, scenarii de evoluție, reglementări privind limitarea răspândirii bolii, tratării bolnavilor infectați cu SARS CoV2, etc. Având în vedere evoluția situației epidemiologice internaționale determinate de răspândirea SARS CoV2 la nivelul a peste 150 de țări, în care aprox. 4,359,949 de persoane au fost infectate și peste 299,758 au decedat, precum și declararea pandemiei, la data de 11.03.2020, de către Organizația Mondială a Sănătății, la data de 16.03.2020 a fost instituită starea de urgență pe teritoriul României.

Măsuri generale adoptate la nivelul întregii societăți

1. Măsuri în vederea conștientizării de către populație a faptului că infecția cu noul coronavirus SARS CoV2 este o boală transmisibilă nouă pentru populația umană, concomitent cu diseminarea informației că focarele apărute pot fi gestionate și că marea majoritate a celor infectați se vor recupera.

2. Începerea adoptării și practicării riguroase a celor mai importante măsuri de prevenție pentru Covid-19 prin spălarea frecventă a mâinilor și acoperirea întotdeauna a gurii și nasului în timpul strănutului sau tusei.

3. Renunțarea la călătoriile neesențiale în țările/regiunile cu transmitere comunitară extinsă.

4. Actualizarea continuă a cunoștințelor despre Covid-19 privind semnele și simptomele sale, deoarece strategiile și activitățile de răspuns vor continua să se îmbunătățească pe măsura ce se acumulează noi informații despre această boală.

5. Pregătirea în vederea sprijinirii active a răspunsului la Covid-19 într-o varietate de moduri, inclusiv adoptarea unor practici mai stricte de distanțare socială, concomitent cu implementarea de măsuri pentru ajutorarea persoanelor vârstnice cu risc ridicat.

3.2.epizootii:

Epizootii ( gripă aviară, pestă porcină, febră aftoasa ) pot să apară la cele două ferme de animale de pe teritoriul comunei,la gospodăriile populaţiei sau ca urmare a deplasărilor la târgurile de animale organizate săptămânal.

Măsurile care se vor lua în astfel de situaţii:

 anunţarea autorităţilor (CJSU, DSP, DSV, etc.);

 sprijinirea activităţii pentru identificarea agenţilor patogeni de către organele de specialitate;

 sprijinirea recoltării probelor de laborator ( de aer, apă , sol, furaje) de la suprafeţe, colectării probelor şi eventualelor rozătoare care transmit asemenea boli, tratamentelor, vaccinării triajului şi examinării sanitar – veterinare ale animalelor înainte de sacrificare;

 organizarea asistenţei sanitar – veterinare împreună cu Direcţia Sanitar – Veterinară a judeţului Timiș;

 înlăturarea cadavrelor şi animalelor care nu sunt corespunzătoare sacrificării, pentru a putea fi incinerate sau îngropate;

 măsuri de monitorizare a gradului de contaminare a produselor vegetale şi animale;

 interzicerea deplasarii animalelor dintr-un areal in altul

 interzicerea tirgurilor de animale pe raza comunei

Identificarea riscurilor asupra sănătăţii animalelor:

Având în vedere faptul că judeţul Timiş este un judeţ de graniţă cele mai mari riscuri asupra sănătăţii animalelor sunt factorii virali şi mircobiologici patogeni, care produc boli de mare difuzabilitate transmisibile la animale:

-        A – 010 – febra aftoasă

-        A – 130 – pesta porcină clasică

-        A – 150 – pesta aviară (influenţa aviară – gripa aviară)

-        A – 090 – blue tongue (boala limbii albastre)

-        Antrax

-        Tetanosul

-        Botulismul

Teritoriul judeţului Timiş este indemn de aceste boli.

 

Controlul apei, alimentelor – produse de origine animală şi furajelor.

 

3.3. ZOONOZE

Prin planul cifric al acţiunilor sanitare veterinare medicii veterinari de stat efectuează acţiuni de depistare în unităţile de tăiere privind principalele boli transmisibile la om (zoonoze);

-        Trichineloza – B – 225

-        Cisticercoza – B – 252

-        Echinococoza – B – 053

-        Listerioza – C – 611

-        Salmoneloza – C – 620

-        Tuberculoza – B – 105

-        Leptospiroza – B – 056

-        Antrax – B – 051

-        Bruceloza – B – 103, B – 151, B – 152, B – 153

-        Campliobacterioza – B – 104

-        Botulism – C – 615

-        Rabie – B – 058

-        Parazitoze la peşti

Pe teritoriul judeţului Timiș în anul 2021 s-au semnalat 25 focare de pestă porcină, iar în anul 2022 s-au semnalat  14 focare de pestă porcină,  acestea fiind stinse până la data 14.02.2023.

 

Secţiunea a 4-a. Analiza riscurilor de incendiu

 

Situaţia  de urgenţă produsă cel mai frecvent  pe teritoriul judeţului  Timiș este incendiul. 

În   perioada 2017-2022 pe teritoriul județul Timiș s-au produs 3774 incendii precum şi 3979 arderi necontrolate (care nu produc pagube materiale).  

Din totalul incendiilor, funcţie de domeniul de activitate unde s-au produs, în conformitate cu evaluarea statistică din ultimii 5 ani, avem următoarea repartiţie în procente:

 

-        61 % s-au produs la gospodării cetăţeneşti, anexe şi terenuri ale acestora ;

-        2 % la activităţi de servicii colective, sociale şi personale (culte, cultură, sportive, turism, etc.) ;

-        3 % în comerţ şi alimentaţie publică ;

-        19 % la mijloace de transport şi depozitare ;

-        4 % la construcţii industriale de producţie şi de depozitare;

-        1 % învăţământ, sănătate şi asigurări sociale;

-        10 % în alte domenii de activitate.

Incendiile au fost generate de următoarele cauze probabile :

-        34 % - scurtcircuit electric

-        19 % - flacără

-        9 % - jar sau scânteie

-        38 % - alte surse

În perioada 2017-2022, din cele 3774  de incendii produse pe raza judeţului Timiș, 1662 s-au manifestat în mediul urban (44,04%), iar 2112 în mediu rural (55,96 %).  

Situaţia incendiilor şi arderilor necontrolate produse în perioada 2017-2022 pe teritoriul judeţului Timiș este redată în tabelul nr. 24, iar evoluţia numărului de incendii şi arderi necontrolate în aceeaşi perioadă este redată în figura nr. 13. 

 

Tabel 9- Situaţia incendiilor şi arderilor necontrolate produse pe teritoriul judeţului Timiș

 în perioada 2017 - 2022

Anul

2017

2018

2019

2020

2021

2022

TOTAL

Incendii

663

595

656

563

641

656

3774

Arderi necontrolate

893

511

802

403

592

778

3979

 


 

 

 

Fig. 13 - Graficul cu evoluţia numărului de incendii şi arderi necontrolate

 

            În  judeţul Timiş în anul 2022 au avut loc 656 incendii cu pagube (1,8 pe zi), faţă de 641 incendii în anul precedent. Din cele 656 de incendii, 296 (45,12%) au avut loc în mediul urban şi 360 (54,88%) în mediul rural.

La nivelul comunei Mănăștiur sunt aproximativ 671 de gospodării, acestea sunt în proporţie de 100 % încălzite cu sobe pe lemne/centrală, fiind posibile incendii sau explozii datorită unor defecţiuni la instalaţiile interioare a locuinţelor sau a nerespectării procedurilor specifice de întreținere/curățare a instalațiilor.

Restul gospodăriilor care nu sunt alimentate cu gaze naturale, folosesc combustibil solid pentru încălzirea locuinţelor şi pentru prepararea hranei, acestea la fel fiind expuse la posibile explozii respectiv incendii ca urmare a unor defecţiuni la instalaţiile de încălzit şi pregătit hrana.

Posibile incendii pot apărea şi ca urmare a defecţiunilor la instalaţiile electrice, gospodăriile comunei Mănăștiur, fiind în totalitate racordate la reţeaua de distribuţie a energiei electrice.

În perioada de primăvară – toamnă, dar şi în perioda de vară în condiţii de secetă prelungită, datorită unor acţiuni de igienizare a păşunilor sau a terenurilor agricole de vegetaţie uscată, pot apărea incendii pe raza comunei Mănăștiur.

În comuna Mănăștiur există multe gospodării care au anexe pentru depozitarea furajelor pentru animale, acestea putănd fi expuse la incendii ca urmare a nerespectării interzicerii de acţiune cu foc deschis în zonele acestora şi a unor nereguli la instalaţiile electrice.

Posibile incendii pot apărea şi la operatorii economici de pe raza comunei.

Pentru prevenirea incendiilor vor fi efectuate activităţi de îndrumare şi control, la gospodăriile şi agenţii economici de pe teritoriul comunei , de către compartimentul de prevenire din cadrul SVSU al comunei, mediatizând măsurile de apărare împotriva incendiilor prin afişe şi pliante de îndrumare.

Măsuri: alarmarea SVSU al comunei Mănăștiur în vederea limitării, lichidării, salvării victimelor şi bunurilor afectate. În funcţie de amploarea incendiului şi de capacitatea de răspuns a SVSU, se va solicita sprijin serviciilor de urgenţă profesioniste.

Secţiunea a 5-a. Analiza riscurilor sociale

 

Manifestările tradiţionale periodice sunt cele desfăşurate cu ocazia strânsului recoltelor, sărbători religioase, praznice, sărbători câmpeneşti, târguri de animale sau ale meşterilor populari, precum şi pe timpul festivalurilor, concertelor în aer liber. 

Comuna Mănăștiur – Ruga Campeneasca a Comunei Manastiur se desfasura în data   19 august 2023 ,la Căminul cultural, grad de risc scăzut;

 

a)     Alte tipuri de riscuri

În tabelul nr. 25 sunt prezentate zonele şi obiectivele cele mai mari din punct de vedere al riscului la producerea unor situaţii de urgenţă de pe teritoriul judeţului Timiș. 

Tabel 25-Obiective economice expuse diferitelor tipuri de riscuri

Nr. crt.

Zona / obiectivul cu risc crescut

Tipul de risc

1

Minimarketuri: Pamirco SRL ,ABC PAUL & SOFI S.R.L.

Incendiu

2

Staţii de alimentare cu carburanţi situaţi pe raza comunei, Cornu Boulanjerie- Fabrică de panificație, Fabrica de prelucrare a lemnului PAMIRCO.

Incendiu, explozii

3

COV CONSTRUCT STEF S.R.L, TOM-COS FOREST S.R.L KYRY TUN CONSTRUCT S.R.L.., PUNTO OPS SRL, TOMONI TRANSPORT EUROPA S.R.L., JULIO CRISALINA S.R.L, ZĂRIONII SEP S.R.L.

Incendiu, explozie, poluare

 

 

 

CAPITOLUL IV – ACOPERIREA RISCURILOR

Secţiunea 1. Concepţia desfăşurării acţiunilor de protecţie şi intervenţie

Acţiunile de protecţie şi intervenţie pentru limitare şi înlăturarea efectelor tipurilor de riscuri produse pe raza judeţului Timiș se vor desfăşura într-o concepţie unitară, cu respectarea următoarelor principii:

a. pregătirea şi conducerea într-o concepţie unitară a acţiunilor, pe bază de planuri şi procedure întocmite din timp, care se completează şi se actualizează la specificul situaţiilor create;

b. concentrarea efortului principal pentru salvarea vieţii, bunurilor materiale şi protecţia mediului;

c. economia de forţe şi mijloace prin întrebuinţarea graduală şi eficientă a acestora pe tipuri de urgenţe, pe etape, subetape de acţiune şi pe schimburi, potrivit scopului şi complexităţii misiunilor, în funcţie de amploarea situaţiilor de urgenţă;

d. organizarea şi executarea oportună a manevrei de forţe şi mijloace în scopul concentrării

efortului principal dintr-un raion (punct de lucru, obiectiv, sector) în altul, pe timpul acţiunilor de intervenţie, în funcţie de evoluţia situaţiei operative;

e. realizarea şi menţinerea cooperării neîntrerupte între forţele participante la acţiunile de intervenţie, precum şi cu alte structuri existente în zonă şi solicitate în sprijin;

f. conducerea continuă, fermă, suplă şi oportună a acţiunilor de intervenţie;

g. asigurarea acţiunilor de intervenţie;

h. menţinerea unei capacităţi permanente de răspuns prin constituirea unei rezerve de forţe şi

mijloace.         

       Cursul acţiunilor  va fi stabilit funcţie de tipul de risc produs, intensitatea şi amploarea acestuia, cu respectarea planurilor și procedurilor de intervenție. La nivel judeţean, comandantul acţiunii este şeful Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Timiș.

În situaţia în care şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Ministerului Afacerilor Interne devine comandantul acţiunii, inspectorii şefi ai inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă devin de drept comandanţi ai intervenţiei în zona de competenţă.

            Subunităţile inspectoratului pentru situaţii de urgenţă vor constitui nucleele grupărilor de forţe şi mijloace constituite de comitetele locale, serviciile publice deconcentrate şi organizaţiilor nonguvernamentale.

Nivelurile de acţiune sunt următoarele:

-        nivelul  local: acţionează forţe şi mijloace din unitatea teritorial administraivă respectivă;

-        nivelul judeţean: acţionează forţe şi mijloace din subordinea comitetului judeţean pentru situaţii de urgenţă;

-        nivelul regional/naţional: acţionează forţe şi mijloace de intervenţie ale judeţului Timiș şi ale altor judeţe.

            În funcţie de tipul de risc produs şi de localizarea acestuia, prin ordin a prefectului se convoacă capabilităţile cuprins în Registrul de riscuri şi capabilităţi, în cele două urgenţe: Alpha şi Bravo. În cazul unor situaţii speciale de urgenţă care depăşesc forţele şi mijloacele judeţene, se solicită prin intermediul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă activarea forţelor constituite la nivel naţional în urgenţa Charlie. Solicitarea introducerii urgenţelor Alfa şi Beta poate fi făcută către prefectul judeţului de către oricare dintre şefii instituţiilor cuprinse în Registrul de riscuri şi capabilităţi al judeţului Timiș.     

Din punct de vedere al organizării intervenţiei ISU Timiș teritoriul judeţului Timiș este împărţit în 7 raioane de intervenţie, conform figurii nr. 14

Fig.10 Raioanele de intervenţie ale subunităţilor ISU Timiș

 

Acţiunile de protecţie şi intervenţie pentru limitare şi înlăturarea efectelor tipurilor de riscuri produse pe raza judeţului Timiș se vor desfăşura într-o concepţie unitară, cu respectarea următoarelor principii:

a)     pregătirea şi conducerea într-o concepţie unitară a acţiunilor, pe bază de planuri şi proceduri întocmite din timp, care se completează şi se actualizează la specificul situaţiilor create;

b)     concentrarea efortului principal pentru salvarea vieţii, bunurilor materiale şi protecţia mediului;

c)     economia de forţe şi mijloace prin întrebuinţarea graduală şi eficientă a acestora pe tipuri de urgenţe, pe etape, subetape de acţiune şi pe schimburi, potrivit scopului şi complexităţii misiunilor, în funcţie de amploarea situaţiilor de urgenţă;

d)     organizarea şi executarea oportună a manevrei de forţe şi mijloace în scopul concentrării efortului principal dintr-un raion (punct de lucru, obiectiv, sector) în altul, pe timpul acţiunilor de intervenţie, în funcţie de evoluţia situaţiei operative;

e)     realizarea şi menţinerea cooperării neîntrerupte între forţele participante la acţiunile de intervenţie, precum şi cu alte structuri existente în zonă şi solicitate în sprijin;

f)      conducerea continuă, fermă, suplă şi oportună a acţiunilor de intervenţie;

g)     asigurarea acţiunilor de intervenţie;

h)     menţinerea unei capacităţi permanente de răspuns prin constituirea unei rezerve de forţe şi mijloace.

            Asistenţa medicală de urgenţă este asigurată pe teritoriul judeţului Timiș de mijloacele tehnice şi personalul atât  aparţinând I.S.U.J. Timiș, serviciilor voluntare pentru situaţii de urgenţă, cât si Serviciului de ambulanţă judeţean Timiș.

 

La producerea tipurilor de riscuri se va acţiona astfel:

·     Salvarea vieţii persoanelor aflate în zona de acţiune a riscului este prioritară. Salvarea persoanelor trebuie să fie urmată în cel mai scut timp de asigurarea condiţiilor de cazare, hrănire şi acordare a asistenţei medicale pentru sinistraţi;

·     Ulterior salvării persoanelor se va acţiona pentru salvarea animalelor, bunurilor materiale, valorilor culturale aflate în zona de acţiune a riscului;

·     Concentrarea efortului prin alocarea forţelor şi mijloacelor la dispoziţie se face pentru salvarea persoanelor, în zonele cele mai afectate de tipul de risc produs;

·     Constituirea rezervelor de intervenţie este obligatorie. De regulă, funcţie de situaţia produsă, rezervele de forţe şi mijloace vor fi dispuse cât mai aproape de zonele în care se intervine, folosindu-se spaţiile de dispunere a tehnicii, de hrănire şi cazare a personalului existente pe raza unităţilor administrativ – teritoriale; 

·     Manevra de forţe şi mijloace constituie principala modalitate de adaptare a jhdispozitivului de intervenţie la evoluţia riscului produs. Manevra stă la baza concentrării efortului.

 

Evitarea manifestării riscurilor, reducerea frecvenţei de producere ori limitarea consecinţelor acestora se realizează prin următoarele acţiuni:

                  1.        Monitorizarea permanentă a parametrilor meteo, seismici, de mediu, hidrografici, şi transmiterea avertizărilor / alertelor către C.J.S.U. şi C.L.S.U. de pe raza judeţului Timiș:

Ø     Monitorizarea tipurilor de riscuri pe teritoriul judeţului Timiș are loc prin eforturile conjugate ale dispeceratelor serviciilor de urgenţă profesioniste precum şi ale altor instituţii din cadrul Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Timiș şi centrelor operative cu activitate nepermanentă care după activare asigură permanenţa la primăriile localităţilor, respectiv activitatea de secretariat a comitetelor locale pentru situaţii de urgenţă;

Ø     Datele şi informaţiile despre tipurile de riscuri se vor concentra la Dispeceratul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Banat” al Judeţului Timiș, care întocmeşte rapoarte informative către Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Timiș/Prefectura Judeţului Timiș, Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă şi Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă; 

Ø     Datele şi informaţiile de interes general vor fi transmise prin grija dispeceratului comun din cadrul I.S.U. „Banat” al  jud. Timiș tuturor instituţiilor implicate.

                  2.        Pregătirea forţelor şi mijloacelor, dotarea cu materiale şi mijloace, supravegherea punctelor critice, identificarea clădirilor care prezintă risc, etc.:

Ø     Se stabilesc 4 etape de pregătire a forţelor şi mijloacelor destinate intervenţiei în situaţii de urgenţă:

§       Gradul I: informarea factorilor de conducere despre evoluţia potenţial periculoasă a tipurilor de risc;

§       Gradul II: verificarea forţelor şi mijloacelor avute la dispoziţie de către comitetele locale pentru situaţii de urgenţă şi de către serviciile de urgenţă; actualizarea bazelor de date;

§       Gradul III: activarea centrelor operative cu activitate nepermanentă care să asigure serviciul de permanenţă la sediile primăriilor şi desfăşurarea şedinţelor extraordinare ale comitetelor locale pentru analiza situaţiei create şi stabilirea măsurilor ce vor fi luate pentru limitarea şi înlăturarea efectelor situaţiilor de urgenţă; prin ordin al Prefectului Judeţului Timiș   s-a stabilit că activarea permanenţei în cadrul primăriilor are loc începând cu introducerea codurilor de nivel GALBEN;  

§       Gradul IV: alertarea forţelor şi mijloacelor, aducerea acestora în stare completă de operativitate şi desfăşurarea acţiunilor de intervenţie; prin ordin al Inspectorului general s-a stabilit că trecerea la creşterea capacităţii operaţionale are loc începând cu introducerea codurilor de nivel PORTOCALIU, dacă nu se specifică punctual alte măsuri. 

Ø     Dotarea cu mijloace şi materiale de intervenţie se realizează în două direcţii principale:

§       Dotarea cu tehnică şi materiale de intervenţie a structurilor destinate să intervină în situaţii de urgenţă;

§       Dotarea cu materiale şi tehnică de intervenţie pentru constituirea rezervei operative a comitetelor pentru situaţii de urgenţă.

                  3.        Informarea populaţiei asupra modului de comportare la producerea riscurilor şi pregătirea pentru punerea în aplicare a măsurilor de autoprotecţie, respectiv autoevacuare:

Ø     Informarea populaţiei asupra modului în care să acţioneze în cazul producerii diferitelor tipuri de riscuri este o îndatorire principală, permanentă, a tuturor structurilor care au atribuţii în domeniul situaţiilor de urgenţă;

Ø     Căile de informare a populaţiei sunt următoarele:

§       Informarea elevilor în cadrul programelor instituite de către Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiș;

§       Difuzarea materialelor  informative de genul broşurilor şi pliantelor, în rândul populaţiei, cu ocazia diferitelor manifestări;

§       Utilizarea mass – media şi internet (social media, siteuri);

Scopul ultim al activităţii de informare a populaţiei este dezvoltarea unei culturi a situaţiilor de urgenţă în rândul populaţiei judeţului Timiș;

                  4.        Exerciţii:

Ø     Exerciţiile desfăşurate de serviciile de urgenţă şi structurile comitetelor judeţean / locale pentru situaţii de urgenţă vor urmări realizarea interoperabilităţii între structurile care intervin, creşterea capacităţii de acţiune, verificarea documentelor de organizare şi planificare a măsurilor de protecţie şi intervenţie;

Ø     Iniţierea exerciţiilor şi aplicaţiilor poate fi rezultatul iniţiativei oricăreia dintre struturile cu atribuţii în realizarea intervenţiei;

Ø     În cadrul exerciţiilor se va urmări realizarea unei cooperări largi între toate structurile care asigură funcţii de sprijin;

Ø     O atenţie specială se va acorda desfăşurării exerciţiilor şi aplicaţiilor comune, cu participare internaţională, cu angrenarea forţelor şi mijloacelor transfrontaliere, în cadrul Euroregiunii DKMT sau în cadrul acordului de cooperare transfrontalier în situaţii de urgenţă între Timiș - Csonograd. În principiu, se va desfăşura minim o aplicaţie internaţională pe an.

Secţiunea a 2-a. Etapele de realizare a acţiunilor

 

Desfăşurarea intervenţiei cuprinde următoarele operaţiuni principale:

 

Alertarea și/sau alarmarea C.L.S.U. și S.V.S.U Mănăștiur

 

Informarea personalului de conducere asupra situaţiei create are loc prin următoarele forme:

o      Transmiterea de S.M.S-uri de către I.S.U. Timiș;

o      Transmiterea de fax-uri;

o      Şedinte ale comitetelor locale pentru situaţii de urgenţă;

o      Şedinţe ale comitetului judeţean pentru situaţii de urgenţă;

o      Şedințe de comandă;

o      Şedinţe de cooperare.

Deplasarea la locul intervenţiei are loc pe traseele stabilite cu respectarea regulilor şi măsurilor de siguranţă în cazul deplasării pe drumurile publice.

Deplasarea la locul intervenţiei a forţelor şi mijloacelor de urgenţă se face conform deciziei proprii fiecărui serviciu, locul de întâlnire fiind locul intervenţiei.

În cazul situaţiilor de urgenţă care se manifestă pe o zonă extinsă sau a căror localizare nu este precisă şi deci necesită acţiuni de căutare – salvare, se vor stabili unul sau mai multe puncte de întâlnire a forţelor, la limita raionului în care urmează să se execute căutarea. 

Deplasarea se face cu mijloacele de semnalizare optică şi acustică în funcţiune.

Intrarea în acţiune a forţelor, amplasarea mijloacelor şi realizarea dispozitivului preliminar de intervenţie au loc cu respectarea următoarelor reguli:

·       Dispozitivul preliminar de intervenţie trebuie să faciliteze realizarea dispozitivului de intervenţie;

·       Protecţia personalului şi tehnicii proprii este prioritară;

Transmiterea dispoziţiilor preliminarii urmăreşte pregătirea tehnicii şi materialelor şi realizarea unor măsuri minime de protecţie şi intervenţie funcţie de datele deţinute înainte de realizarea recunoaşterii.

Dispoziţiile preliminarii pot fi transmise astfel:

§       Pe timpul deplasării către locul intervenţiei, prin mijloacele de comunicaţii şi informatice;

§       La ajungerea în zona afectată de tipul de risc produs, înainte sau concomitent cu executarea recunoaşterii.

Recunoaşterea, analiza situaţiei, luarea deciziei, darea ordinului de intervenţie se realizează urmărindu-se:

·     Stabilirea cât mai exactă a caracteristicilor riscului produs;

·     Prezentarea de către responsabili pe probleme specifice a unor evaluări concrete a ale situaţiei;

·     Stabilirea a 2 – 3 cursuri ale acţiunilor şi selectarea celui mai adecvat;

·     Darea oportună a ordinului de intervenţie.

Evacuarea, salvarea şi / sau protejarea persoanelor, animalelor şi bunurilor:

·       Se va acţiona cu prioritate pentru salvarea persoanelor şi asigurarea condiţiilor de supravieţuire pentru sinistraţi;

·       Detalierea măsurilor de evacuare este cuprinsă în Planul de evacuare în cazul producerii situaţiilor de urgenţă pe raza judeţului Timiș.

Realizarea, adaptarea şi finalizarea dispozitivului de intervenţie la situaţia concretă:

·       Se va realiza un dispozitiv de intervenţie flexibil, păstrând libere căile de acces necesare pentru realizarea manevrei;

·       Pentru dispozitivul de intervenţie adoptat se va realiza un sistem de comunicaţii care să permită coordonarea forţelor şi mijloacelor;

·       Şefii sectoarelor de intervenţie vor fi stabiliţi de către comandantul intervenţiei, de regulă dintre comandanţii formaţiunilor de intervenţie, ale I.S.U.J. sau ale forţelor de cooperare;

·       Se va realiza rezerva de forţe şi mijloace;

·       Atât dispozitivul de intervenţie cât şi rezerva de forţe şi mijloace vor fi astfel dispuse încât personalul şi tehnica să nu se afle sub acţiunea efectelor riscului produs.

Manevra de forţe şi mijloace:

·       Este metoda principală prin care dispozitivul realizat se adaptează situaţiei concrete;

·       Se realizează prin gruparea de resurse la locul intervenţiei, în scopul concentrării efortului pe direcţiile de intervenţie, concomitent cu asigurarea scoaterii efectivelor, tehnicii şi materialelor pentru intervenţie din zonele cu pericol iminent.

·       Manevra trebuie să fie simplă în concepţie, să corespundă misiunii, să se execute în timp scurt şi să asigure continuitatea intervenţiei.

Localizarea şi limitarea efectelor riscului produs:

·       Acţiunile de protecţie şi intervenţie vor fi astfel hotărâte încât să aibă drept rezultat localizarea şi limitarea efectelor riscului produs, în special prin eliminarea posibilităţii propagării efectelor riscului prin declanşarea altor tipuri de riscuri;

·       Operaţiunile concrete de localizare şi limitare a efectelor riscului produs se vor desfăşura cu respectarea procedurilor standard operaţionale şi a măsurilor de siguranţă;

·       Prioritară este asigurarea securităţii persoanelor care intervin.

Înlăturarea efectelor riscului produs:

·       Este o acţiune specializată a structurilor cu atribuţii în domeniu, care asigură funcţii de sprijin;

·       Este prioritară reabilitarea infrastructurii pentru a se crea posibilitatea ca prin acţiunile ulterioare să se restabilească starea de normalitate;

·       Înlăturarea efectelor riscului produs se va realiza sub coordonarea preşedinţilor C.L.S.U., respectiv C.J.S.U.

Regruparea forţelor şi mijloacelor după îndeplinirea misiunii:

·       Raionul de regrupare se stabileşte de către comandantul acţiunii;

·       Condiţiile minime necesare pentru alegerea raionului de regrupare sunt: existenţa căilor de acces, posibilitatea de trecere rapidă la îndeplinirea unei noi misiuni, existenţa mijloacelor te comunicaţii, existenţa spaţiilor de cazare şi hrănire.

Stabilirea cauzei producerii riscului, a condiţiilor care au favorizat evoluţia acestuia şi a urmărilor:

·       Cauza producerii riscului va fi stabilită de către un colectiv de specialişti numiţi de comandantul acţiunii şi şefii structurilor de cooperare;

·       La nivelul C.L.S.U. se vor numi comisii de evaluare a urmărilor riscului produs care vor înainta către Secretariatul tehnic permanent  al C.J.S.U. documentele rezultate în urma evaluării.

Întocmirea procesului – verbal de intervenţie şi a raportului de intervenţie:

·       Procesul verbal de intervenţie şi raportul de intervenţie la acţiunile de intervenţie specifice desfăşurate de către I.S.U.J. se întocmesc conform metodologiei în vigoare de către fiecare dintre structurile care participă la intervenţie;

·       Rapoartele operative / intervenţie pentru celelalte tipuri de riscuri de întocmesc conform procedurilor proprii ale instituţiilor cu rol primar în gestionarea situaţiilor de urgenţă produse de respctivele tipuri de risc, în  cazul apariţiei sau producerii situaţiilor de urgenţă; de asemenea se vor utiliza aplicaţiile informatice special destinate din dotarea dispeceratului ISUJ, cu respectarea procedurilor de lucru specifice fiecăreia;

·       Centralizarea rapoartelor subunităţilor şi ale C.L.S.U. se face de către dispeceratul I.S.U.J.;

·       Rapoartele informative se transmit de către dispeceratul I.S.U.J. la Prefectură/CJSU,   I.G.S.U. şi Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă.

Retragerea forţelor şi mijloacelor de la locul intervenţiei în locurile de dislocare permanentă:  

·       Retragerea în locurile de dislocare permanentă se face la ordinul comandantului acţiunii;

·       Despre ajungerea în locurile de dislocare permanentă comandanţii forţelor de intervenţie vor raporta la dispeceratul inspectoratului.

Restabilirea capacităţii de intervenţie:

·       Restabilirea capacităţii de intervenţie trebuie să aibă loc în cel mai scurt timp pentru a da posibilitatea executării altor misiuni de intervenţie;

·       De restabilirea capacităţii de intervenţie răspund comandanţii forţelor de intervenţie (comandanţii intervenţiei, comandantul acţiunii).

Informarea inspectoratului general al IGSU şi a Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă despre modul de desfăşurare al acţiunilor de protecţie şi intervenţie:

·       Informarea inspectoratului general şi a Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă are loc în următoarele faze ale desfăşurării intervenţiei: la primirea anunţului despre riscul produs, la începerea acţiunilor de intervenţie, la modificarea situaţiei create – prin înscrierea tuturor comentariilor în fişa de caz şi trimiterea acesteia, la terminarea acţiunilor de intervenţie;

·       Funcţie de durata acţiunilor de intervenţie, comandantul acţiunii poate stabili şi alte faze de raportare.

Analiza intervenţiilor şi evidenţierea măsurilor de prevenire / optimizare necesare:

·       Analiza intervenţiilor, respectiv stabilirea măsurilor de optimizare şi generalizarea experienţei pozitive au loc cu întregul personal care a participat la intervenţie în cadrul activităţilor periodice de evaluare;

·       Pentru forţele coordonate de către C.L.S.U., respectiv de C.J.S.U., analiza intervenţiilor va avea loc în şedinţe de comitet local sau judeţean.

          Secţiunea a 3-a. Faze de urgenţă ale acţiunilor

            Fazele de urgenţă ale acţiunilor de intervenţie ale structurilor serviciilor profesioniste pentru situaţii de urgenţă, funcţie de locul, natura, amploarea şi evoluţia riscului produs, sunt următoarele:

·       Urgenţa I – asigurată de către gărzile de intervenţie ale subunităţilor în raionul cărora s-a produs riscul;

·       Urgenţa a-II-a – asigurată de către subunităţile Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Banat” al Judeţului Timiș;

·       Urgenţa a-III-a – asigurată de către subunităţile I.S.U.J. Timiș în cooperare cu cele ale inspectoratelor judeţelor limitrofe;

·       Urgenţa a-IV-a – asigurată de grupări operative dislocate la ordinul inspectorului general al I.G.S.U., în cazul unor intervenţiie de amploare şi de lungă durată.

Din punct de vedere al structurilor coordonate de către comitetele pentru situaţii de urgenţă, fazele de urgenţă sunt: 

·       Urgenţa I – asigurată de forţele existente pe raza unităţii administrativ teritoriale unde   s-a produs riscul;

·       Urgenţa II – asigurată de către forţele coordonate de către C.J.S.U. Timiș.

Secţiunea a 4-a. Acţiuni de protecţie – intervenţie

Salvarea şi / sau protejarea oamenilor, animalelor şi bunurilor materiale, evacuarea şi transportul victimelor, cazarea sinistraţilor, aprovizionarea cu alimente, medicamente şi materiale de primă necesitate:

·     Salvarea şi protejarea oamenilor este prioritară în toate situaţiile;

·     Salvarea persoanelor care se află sub acţiunea efectelor riscurilor produse are loc pe toată durata intervenţiei, începând cu etapa executării recunoaşterii;

·     Când se constată existenţa unui număr mare de victime se vor constitui echipe într-un număr suficient de mare; 

IMPORTANT: La constatarea unui număr de 11 victime se activează Planul Roşu al judeţului Timiș, conform procedurilor cuprinse în respectivul plan;   

·     Salvarea şi protejarea populaţiei reprezintă o acţiune deosebit de complexă la care participă toate forţele care cooperează;

·     Transportul victimelor de va executa cu ambulanţele I.S.U.J., ale Serviciului de Ambulanţă Timiș, ale structurilor sanitare existente pe raza judeţului Timiș;

·     Transportul sinistraţilor, animalelor şi bunurilor materiale, spre locurile în care se evacuează, se va efectua conform prevederilor Planului de evacuare în situaţii de urgenţă al judeţului Timiș;

·     Animalele evacuate vor fi dislocate în locurile stabilite prin planul judeţean de evacuare asigurându-li-se hrană şi asistenţă sanitar – veterinară;

·     Se va acorda o atenţie deosebită asistenţei medicale acordate sinistraţilor precum şi preîntâmpinării apariţiei epidemiilor în taberele de sinistraţi.

Acordarea primului ajutor medical şi psihologic, precum şi participarea la evacuarea populaţiei, instituţiilor publice şi operatorilor economici afectaţi: 

·     Primul ajutor premedical şi medical se va acorda de către personalul structurilor sanitare în cooperare cu personalul Filialei judeţene a Crucii Roşii;

·     Evacuarea în situaţii de urgenţă va fi coordonată de Centrul de Coordonare a Evacuării;

·     Toate serviciile publice deconcentrate, instituţiile publice şi organizaţiilor neguvernamentale vor contribui la realizarea acţiunilor de evacuare, prin funcţiile de sprijin pe care le asigură;

·     Primul ajutor psihologic va fi acordat de structurile desemnate de Direcția de Sănătate Publică a judeţului Timiș, precum şi a psihologilor din cadrul Colegiul Psihologilor din România – filiala Timiș.

Aplicarea măsurilor privind ordinea şi siguranţa publică pe timpul producerii situaţiei de urgenţă specifice:

·     Asigurarea măsurilor de ordine şi siguranţă publică revine structurilor Inspectoratului Judeţean de Poliţie, Inspectoratului Judeţean de Jandarmi şi Poliţiei Locale;

·     În raioanele evacuate vor fi instituite restricţii de acces şi se va asigura paza clădirilor evacuate şi a bunurilor materiale rămase;

·     Persoanele evacuate vor fi luate în evidenţă de organele serviciului de evidenţă informatizată a populaţiei precum şi de către personalul posturilor de poliţie din zonele rurale.

·     Dirijarea şi îndrumarea circulaţiei pe direcţiile şi în zonele stabilite ca accesibile:

·     Pe itinerariile de deplasare pentru evacuare vor fi intituite restricţii de circulaţie şi vor avea prioritate convoaiele ce transportă evacuaţi;

·     În taberele de sinistraţi se va asigura ordinea şi siguranţa publică, respectiv: prevenirea panicii, prevenirea apariţiei elementelor infracţionale, respectarea dispoziţiilor organelor de conducere ale taberelor;

·     Organele care administrează comunicaţiile rutiere şi de cale ferată vor stabili, vor marca şi vor comunica organelor de poliţiei, organelor media şi participanţilor la trafic, rutele ocolitoare care să permită continuarea deplasărilor fără a intra în zonele afectate de tipul de risc produs.

Diminuarea şi / sau eliminarea avariilor la reţele şi clădiri cu funcţiuni esenţiale, a căror integritate pe durata cutremurelor este vitală pentru protecţia populaţiei: subunităţile ISU şi sediile poliţiei, spitale şi alte construcţii aferente serviciilor sanitare care sunt dotate cu secţii de chirurgie şi de urgenţă, clădirile instituţiilor cu responsabilitate în gestionarea situaţiilor de urgenţă, în apărarea şi securitatea naţională, staţiile de producere şi distribuţie a energiei şi / sau care asigură servicii esenţiale pentru celelalte categorii de clădiri menţionate, garajele de vehicule ale serviciilor de urgenţă de diferite categorii, rezervoarele de apă şi staţiile de pompare esenţiale pentru situaţii de urgenţă, clădiri care conţin gaze toxice, explozivi şi alte substanţe periculoase, precum şi pentru căi de transport, clădiri pentru învăţământ.

·     Compartimentul de control şi inspecţie pentru calitatea lucrărilor în construcţii Timiș gestionează evidenţa clădirilor posibil a fi afectate de situaţii de urgenţă, în special cutremure şi alunecări de teren şi determină gradul de afectare după producerea tipului de risc; de asemenea va stabili dacă clădirile afectate pot fi în continuare utilizate, va institui dacă este cazul restricţii privind utilizarea clădirilor şi măsuri de consolidare;

·     Structurile cu atribuţii în situaţii de urgenţă, conform planurilor proprii de evacuare vor fi în măsură să organizaze în alte locaţii desfăşurarea activităţilor specifice şi asigurarea funcţiilor de sprijin repartizate;

·     Operatorii economici şi instituţiile publice deţinătoare de substanţe periculoase, la producerea riscurilor vor pune în aplicare planurilor proprii întocmite (Seveso);

·     Furnizorii de utilităţi publice vor opri furnizarea în obiectivele şi zonele afectate iar după desfăşurarea acţiunilor de intervenţie vor reface reţelele afectate;

·     Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă în cooperare cu Compania de Apă gestionează baza de date referitoare la posibilităţile de alimentare cu apă a autospecialelor de stingere;

·     Forţe ale poliţiei şi jandarmilor vor asigura paza clădirilor afectate în care se află explozivi, până la restabilirea stării de normalitate.

Limitarea proporţiilor situaţiei de urgenţă specifice şi înlătuarea efectelor acesteia cu mijloacele din dotare: 

·     Funcţie de tipul riscului produs acţiunile de limitare şi înlăturare a efectelor vor fi desfăşurate de forţele şi mijloacele specifice;

·     În toate situaţiile se va organiza cooperarea între forţele şi mijloacele care desfăşoară intervenţia.    

Secţiunea a 5-a. Instruirea

 

o       Pregătirea în domeniul situaţiilor de urgenţă cuprinde:

 

a) pregătirea personalului de conducere din cadrul administraţiei publice locale cu atribuţii în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă (conform Ordinului Prefectului, ISU Timiș si documentelor de pregatire pentru anul 2023);

 

b) pregătirea membrilor comitetului local pentru situaţii de urgenţă, centrelor operative, celulelor de urgenţă, a inspectorilor şi personalului de specialitate cu atribuţii în domeniul protecţiei civile şi apărării împotriva incendiilor (conform Ordinului Prefectului, ISU Timiș și documentelor de pregătire pentru anul 2023);

 

c) pregatirea personalului din serviciul public voluntar (conform Ordinului Prefectului, ISU Timiș și documentelor de pregătire pentru anul 2023);

 

d) pregătirea salariaţilor din primărie (conform Dispozitiei primarului comunei Mănăștiur);

 

e) pregătirea în unităţi şi instituţii de învăţământ. (conform Ordinului Prefectului, ISU Timiș și deciziei directorului);

 

f) pregatirea populatiei.

 

Pregătirea personalului nominalizat la punctul 1 litera “a” şi “b” se va executa prin :

- cursuri organizate în cadrul Centrului Naţional de Pregătire pentru Managementul Situaţiilor de Urgenţă, Centrului Naţional pentru Securitate la Incendiu şi Protecţie Civilă, Centrului Zonal Cluj Napoca, în baza ordinelor primite în acest sens;

- prin convocări, instructaje, antrenamente de specialitate, aplicaţii, exerciţii şi cursuri de specialitate.

 

Pregătirea serviciilor de urgenţă voluntare şi private se organizează conform tematicii stabilite şi aprobată de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Banat” al judeţului Timiș.

 

Pregătirea salariaţilor, din instituţiile publice şi operatorii economici se realizează prin instructaje şi antrenamente de avertizare, alarmare, evacuare, adăpostire, prim ajutor etc. în funcţie de tipurile de risc la care sunt expuşi în conformitate cu O.M.A.I. nr 712/2005 cu modificările şi completările ulterioare.

 

Pregătirea populaţiei se realizează prin participarea la exerciţiile de alarmare publică, prin intermediul mass-media şi prin acţiunile organizaţiilor neguvernamentale, potrivit specificului acestora.

 

Pergătirea în unităţi şi instituţii de învăţământ, cuprinde :

- instruirea conducătorilor/directorilor/cadrelor didactice desemnate să efectueze pregătirea în domeniu-se realizează centralizat, printr-un curs specializat la Centrul Naţional de Pregătire pentru Managementul Situaţiilor de Urgenţă ;

- pregătirea preşcolarilor, elevilor şi studenţilor-se organizează şi se desfăşoară conform protocoalelor încheiate între inspectoratul pentru situaţii de urgenţă şi inspectoratul şcolar.

Pregătirea preşcolarilor şi elevilor se desfăşoară prin parcurgerea temelor de specialitate şi

prin activităţi extraşcolare incluse în cadrul programelor şi planurilor activităţilor de profil, funcţie de particularităţile de vârstă specifice nivelurilor de învăţământ.

Comunităţile de elevi se instruiesc şi prin participarea la exerciţiile şi activităţile practice organizate şi conduse de către inspectoratul pentru situaţii de urgenţă.

 

2. Obiectivul de bază al pregătirii în domeniul situaţiilor de urgenţă îl constituie formarea/perfecţionarea deprinderilor pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă, precum şi informarea şi antrenarea populaţiei, salariaţilor, elevilor şi a studenţilor privind modul de protecţie,

acţiune şi comportare în cazul producerii situaţiilor de urgenţă.

3. Pe timpul pregătirii în domeniul situaţiilor de urgenţă se va urmări:

· cunoaşterea riscurilor potenţiale care pot afecta localitatea;

· cunoaşterea măsurilor de prevenire, protecţie şi intervenţie;

· pregătirea profesională a serviciilor de urgenţă precum şi a altor forţe care participă la

acţiunile de intervenţie;

· antrenarea populaţiei, salariaţilor, elevilor şi a studenţilor privind protecţia, acţiunea şi

comportarea în situaţiile de urgenţă generate de principalele tipuri de risc.

 

Pregătirea cetățenilor precum și regulile de comportare în diverse situații de urgență  sunt prevăzute în anexa nr. _____.

 

Secţiunea a 6-a. Realizarea circuitului informaţional – decizional şi de cooperare

Sistemul informaţional - decizional cuprinde ansamblul subsistemelor destinate observării, detectării, măsurării, înregistrării, stocării şi prelucrării datelor specifice, alarmării, notificării, culegerii şi transmiterii informaţiilor şi a deciziilor de către factorii implicaţi în acţiunile de prevenire şi gestionare a unei situaţii de urgenţă.

Informarea secretariatului tehnic permanent al Comitetelui Judetean pentru Situatii de Urgenta, asupra locului producerii unei situaţii de urgenţă specifice, evoluţiei acesteia, efectelor negative produse, precum şi asupra măsurilor luate, se realizează prin rapoarte operative.

Primarul, conducerea comitetului local pentru situaţii de urgenţă şi cele ale unităţilor social-economice amplasate în zone de risc, au obligaţia să asigure preluarea de la staţiile centrale şi locale a datelor şi avertizărilor meteorologice şi hidrologice, în vederea declanşării acţiunilor preventive şi de intervenţie.

Culegerea informaţiilor referitoare la evenimentul produs pe teritoriul oraşului se realizează prin vizualizare directă, prin discuţii cu martorii evenimentului sau cu alte persoane prezente la faţa locului, toate informaţiile fiind transmise ulterior Comitetului Local pentru Situaţii de Urgenţă, de către membrii ai Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Mănăștiur, consilierii locali, delegaţi săteşti sau alte persoane.

Realizarea legăturii cu I.S.U.J. se face prin instituirea serviciului de permanenţă la sediul Primăriei.

Realizarea alarmării populaţiei se face cu mijloace de alarmare speciale (sirene electrice) şi cu mijloace secundare de alarmare (clopotele bisericilor).

De asemenea se va ţine permanent legătura cu toţi agenţii economici din zona de competenţă, pentru schimb de informaţii şi sprijinirea acţiunilor de intervenţie.

Fluxul informațional decizional în situații de urgență este cel din anexa nr. ___________.

CAPITOLUL V – RESURSE UMANE, MATERIALE, FINANCIARE

 

Principalele forţe de pe teritoriul comunei Mănăștiur sunt :

a). Formaţiunile Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă compuse din:

 compartimentul de prevenire;

 formațiune specializată compusă din grupă de interventie si doua echipe

specializate

b) formaţiuni de sprijin constituite din restul populaţiei prezente în localitate şi instituţii

publice (poliţie, poliția locală, etc.).

 

Acţiunile preventive organizate şi desfăşurate în scopul acoperirii riscurilor sunt:

 controale de prevenire;

 informarea preventivă;

 pregătirea populaţiei;

 constatarea şi sancţionarea încălcărilor la prevederile legale;

Pe lângă structurile serviciilor publice comunitare profesioniste pentru situaţii de urgenţă, mai pot acţiona: unităţile poliţiei, jandarmeriei şi poliţiei de frontieră, structurile poliţiei comunitare, unitatea specială de aviaţie a M.A.I., unităţile specializate/detaşamente din cadrul Ministerului Apărării Naţionale, unităţile pentru asistenţa medicală de urgenţă ale Ministerului Sănătăţii, organizaţiile nonguvernamentale specializate în acţiuni de salvare, unităţile şi formaţiunile sanitare şi de inspecţie sanitar-veterinară, formaţiuni de pază a persoanelor şi a bunurilor, precum şi detaşamente şi echipe din cadrul serviciilor publice descentralizate şi societăţilor comerciale specializate, incluse în planurile de apărare şi dotate cu forţe şi mijloace de intervenţie, formaţiunile de voluntari ai societăţii civile specializaţi în intervenţia în situaţii de urgenţă şi organizaţi în ONG-uri cu activităţi specifice.

Forţele auxiliare se stabilesc din rândul populaţiei şi salariaţilor, formaţiunilor de voluntari, altele decât cele instruite special pentru situaţii de urgenţă, care acţionează conform sarcinilor stabilite pentru formaţiile de protecţie civilă organizate la operatorii economici şi societăţile comerciale în planul de apărare specific.

Resursele financiare necesare acţiunilor şi măsurilor pentru prevenirea şi gestionarea unei situaţii de urgenţă specifice se suportă, potrivit legii, din bugetul de stat şi/sau din bugetele locale, după caz, precum şi din alte surse interne şi internaţionale, în scopul realizării acţiunilor şi măsurilor de prevenire, intervenţie operativă, recuperare şi reabilitare, inclusiv pentru dotarea cu utilaje, echipamente, materiale şi tehnica necesare şi pentru întreţinerea acestora, precum şi pentru pregătirea efectivelor, atât pentru forţele profesioniste cât şi pentru forţele specializate voluntare din cadrul societăţii civile.

Fluxul informațional decizional în situații de urgență este cel din anexa nr. ______.

 

CAPITOLUL VI – LOGISTICA ACŢIUNILOR

 

Sistemul forţelor şi mijloacelor de intervenţie în cazul producerii unei situaţii de urgenţă se stabileşte prin planurile de apărare specifice elaborate, potrivit legii, de către autorităţile, instituţiile publice, societatea civilă şi operatorii economici cu atribuţii în acest domeniu, conform regulamentelor privind prevenirea şi gestionarea situaţiilor de urgenţă specifice tipurilor de riscuri. 

Forţele şi mijloacele de intervenţie se organizează, se stabilesc şi se pregătesc din timp şi acţionează conform sarcinilor stabilite prin planurile de apărare specifice. 

Logistica acţiunilor de pregătire teoretică şi practică, de prevenire şi gestionare a situaţiei de urgenţă specifice se asigură de către autorităţile, instituţiile şi operatorii economici cu atribuţii în domeniu, în raport de răspunderi, măsuri şi resurse necesare.

Numărul de interven/ii a crescut, atât numeric cât țiu ca și grad de complexitate, deficitul de tehnică de intervenție la nivelul unității fiind de aproximativ 50%.

Pentru îndeplinirea misiunilor de salvare în timp competitive, calitativ și mai ales în condiții de siguranță, în funcție de interacțiunea cu factorii aflați în schimbare, corelați cu creșterea exigenței comunităților față de acțiunea SALVATORILOR. Este necesară reînoirea parcului auto cu tehnică net performantă din punct de vedere a capacității și timpului de răspuns la intervenție, cu dotări ce să asigure acoperirea nevoilor actuale privind complexitatea intervențiilor.

 

 

CAPITOLUL VII – DISPOZIŢII FINALE

 

Planul de analiză şi acoperire a riscurilor al județului Timiș intră în vigoare la data  aprobării sale de către Consiliul Local Mănăștiur.

 

 

 

 

 

ANEXE LA PLAN

 

·       Anexa nr. 1 - Lista autorităţilor şi factorilor care au responsabilităţi în analiza şi acoperirea riscurilor în unitatea administrativ-teritorială;

·       Anexa nr. 2 - Tipurile de risc care se pot manifesta în unitățile administrativ-teritoriale ale     județului Timiș;

·       Anexa nr. 3 - Situația spațiilor de evacuare/cazare și locațiile taberelor de sinistrați pe teritoriul comunei Mănăștiur; 

·       Anexa nr.   - Planificarea exercitiilor în situații de urgență pe teritoriul comunei Mănăștiur;

·       Anexa nr.    - Măsuri și acțiuni de prevenire riscurilor, de reducere a frecvenţei de producere și de limitare/înlăturare a consecinţelor acestora, pe tipuri de riscuri;

·       Anexa nr.    - Reguli de comportare pentru cetățeni în situații de urgență;

·       Anexa nr.   - Planuri și proceduri de acțiune în situații de urgență;

·       Anexa nr.    - Schema fluxului informațional decizional


INIȚIATOR PROIECT:

Ioan RUS

AVIZEAZĂ PENTRU LEGALITATE:

p SECRETARUL GENERAL AL COMUNEI MĂNĂȘTIUR

Neli-Daniela DEJICA

cu atribuții delegate specifice secretarului general

Rezultate voturi