Nr. 25 / 08.05.2026
Caracter normativ

HOTĂRÂRE

privind aprobarea bugetului local al comunei Negresti, jud. Neamt, pe anul 2026

Inițiator proiect

Rodica COZMA

Primarul comunei

Hotărâre

România

România

Județul Neamț

Consiliul Local al comunei Negrești

Comuna Negrești

HOTĂRÂREA CONSILIULUI LOCAL

Nr. 25 din 08.05.2026

privind aprobarea bugetului local al comunei Negresti, jud. Neamt, pe anul 2026

 Avand în vedere:

- prevederile   Legii nr. 273/2006 privind finantele publice locale  modificata si completata;

- prevederile  Legii nr.  9/2025   a bugetului de stat pe anul 2025;

- prevederile  art. 5 alin 2 si art. 32 din HG nr. 1183/2012 pentru aprobarea Normelor privind sistemul de cooperare  pentru asigurarea functiei de audit public intern, conform art. 1 alin. 2 din HCL nr. 19 din 23.02.2017 privind aderarea la Acordul de cooperare pentru organizarea si exercitarea activitatii de audit public intern  nr. 1431 din 15.12.2016, cu modificările aduse prin Actele aditionale subsecvente;

Vazand adresele nr. 7060  din 06.04.2026 si nr. 6815 din 02.04.2026  a A.J.F.P.  Neamt precum si  referatul de aprobare nr.  1653 din 05.05.20206 al primarului  si raportul de specialitate nr.  1654   din 05.05.2026  al Compartimentului  contabilitate, impozite si taxe din cadrul aparatului de specialitate al primarului; Luând act de Avizele favorabile ale comisiilor de specialitate din cadrul Consiliului local al comunei Negresti, județul Neamț.

În temeiul art.129 alin.2 lit.c, coroborat cu alin.6 lit.a, art.139 alin.3 lit.g, art.154 alin.1, art.196 alin.1 lit.a din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr.57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare;

H O T Ă R Ă Ș T E :


Art. 1.  Se  aproba   bugetul  local al comunei  Negresti pe anul 2026,  cu sume ce provin din sume defalcate  din T.V.A. pentru finantarea cheltuielilor descentralizate la nivelul comunelor, din   cotele defalcate din  impozitul pe venit  si din  venituri proprii,  repartizate de A.J.F.P. Neamt, conform anexei nr. 1 care face parte integranta din prezenta hotarare.

 Art. 2. Se  aproba  lista investitiilor pe anul 2026 conform anexei nr. 2 care face parte integranta din prezenta hotarare.

Art. 3.   Se  aproba  Raportul privind rezultatele etichetării cheltuielilor bugetare, detaliat pe capitole și surse de finanțare, conform anexei nr. 3 care face parte integranta din prezenta hotarare.

Art. 4.  Se  aproba   numarul de posturi si fondul aferent salariilor de baza pe anul 2026 conform anexei nr. 4 care face parte integranta din prezenta hotarare.

Art. 5. Se  aproba   asigurarea fondurilor necesare desfasurarii activitătii de audit public intern in sistem de cooperare pentru exercitiul bugetar al anului 2026  aferent Serviciului de Audit Public Intern prin cooperare din cadrul  Filialei Judetene Neamt a Asociatiei Comunelor din Romania, contributiile lunare  datorate fiind stabilite in baza Acordului de cooperare nr. 1431 din 15.12.2016 cu modificările aduse prin Actele  aditionale subsecvente.

Art. 6.  Secretarul general delegat al comunei Negresti va comunica si inainta   hotararea autoritatilor si persoanelor interesate.

PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ,

Anca-Antoneta DÎRLOMAN

CONTRASEMNEAZĂ PENTRU LEGALITATE:

p SECRETARUL GENERAL AL COMUNEI NEGREȘTI,

Mădălina-Elena UNGUREANU

cu atribuții delegate specifice secretarului general

PROCEDURI ADMINISTRATIVE OBLIGATORII,

anterioare atestării autenticității Hotărârii Consiliului Local nr. 25 / 08.05.2026

PROCEDURA DE VOT UTILIZATĂ Vot prin ridicarea mâinii individual
HOTĂRÂRE CU CARACTER NORMATIV
0Hotărâre care se adoptă cu votul:
majorității simple a consilierilor locali prezenți
Voturi necesare 6
1 Numărul consilierilor locali, potrivit legii 11
2 Numărul consilierilor locali în funcție 11
3 Numărul consilierilor locali prezenți la adoptarea hotărârii 11
4 Numărul voturilor „PENTRU” 11
5 Numărul voturilor „ÎMPOTRIVĂ” Voturile „ABȚINERE” se numără la voturile „ÎMPOTRIVĂ”. 0
6 Numărul voturilor „ABȚINERE” 0
7 Numărul consilierilor locali care absentează motivat 0
8 Numărul consilierilor locali care absentează nemotivat 0
9 Numărul consilierilor locali care nu iau parte la deliberare și la adoptarea hotărârii, neavând drept de vot 0
PROCEDURI ADMINISTRATIVE OBLIGATORII,

ulterioare adoptării Hotărârii Consiliului Local nr. 25 / 08.05.2026

Nr.
crt.
OPERAȚIUNI EFECTUATE Data
0 1 2
1 Adoptarea hotărârii 08.05.2026
2 Comunicarea către primar
3 Data până la care hotărârea trebuie comunicată prefectului, potrivit legii 21.05.2026
4 Comunicarea către prefectul județului 08.05.2026
5 Aducerea la cunoștință publică 18.05.2026
6 Devine obligatorie sau produce efecte juridice începând cu