I. Impozitul pe clădiri
Valorile impozabile pe metru pătrat, în cazul persoanelor fizice prevăzute la art. 457 alin.(2) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal.
Valoarea impozabilă a clădirii se ajustează în funcţie de rangul localităţii si zona în care este amplasată clădirea, prin înmulţirea valorii determinate conform art. 457, alin. (2) din Legea 227/2015 privind Codul fiscal cu coeficientul de corecţie corespunzător prevăzut la art. 457, alin. (6) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv:
Zona în cadrul localităţii | Rangul localitatii/coeficient de corectie | |
Valea Argovei IV | Silistea, Vladiceasca și Ostrovu V | |
A | 1,10 | 1,05 |
NIVELURILE PENTRU ANUL 2026 | |||
Tipul clădirii | Fara instalaţii de apă, canalizare, electrice şi încălzire | ||
Baza imp. | Coef. Corectie la baza imp | ||
Valea Argovei Rang IV Zona A | Silistea, Vladiceasca, Ostrovu Rang V Zona A | ||
A. Clădire cu cadre din beton armat sau cu pereţi exteriori din cărămidă arsă sau din orice alte materiale rezultate în urma unui tratament termic şi/sau chimic | 1606 | 1767 | 1686 |
B. Clădire cu pereţii exteriori din lemn, din piatră naturală, din cărămidă nearsă, din vălătuci sau din orice alte materiale nesupuse unui tratament termic şi/sau chimic | 535 | 589 | 562 |
C. Clădire-anexă cu cadre din beton armat sau cu pereţi exteriori din cărămidă arsă sau din orice alte materiale rezultate în urma unui tratament termic şi/sau chimic | 469 | 516 | 492 |
D. Clădire-anexă cu pereţii exteriori din lemn, din piatră naturală, din cărămidă nearsă, din vălătuci sau din orice alte materiale nesupuse unui tratament termic şi/sau chimic | 201 | 221 | 211 |
E. În cazul contribuabilului care deţine la aceeaşi adresă încăperi amplasate la subsol, demisol şi/sau la mansardă, utilizate ca locuinţă, în oricare dintre tipurile de clădiri prevăzute la lit. A-D | 75% din suma care s-ar aplica cladirii | ||
F. În cazul contribuabilului care deţine la aceeaşi adresă încăperi amplasate la subsol, la demisol şi/sau la mansardă, utilizate în alte scopuri decât cel de locuinţă, în oricare dintre tipurile de clădiri prevăzute la lit. A-D | 50% din suma care s-ar aplica cladirii | ||
I.1 a) Cota impozitului pe clădiri pentru clădirile rezidenţiale şi clădirile anexă aflate în proprietatea persoanelor fizice se stabileşte la 0,1% asupra valorii impozabile a clădirii calculată conform art 457 din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal.
b)Valoarea impozabilă a clădirii, exprimată în lei, se determină prin înmulţirea suprafeţei construite desfăşurate a acesteia, exprimată în metri pătraţi, cu valoarea impozabilă corespunzătoare, exprimată în lei/mp .
c)În cazul unei clădiri care are pereții exteriori din materiale diferite, pentru stabilirea valorii impozabile a clădirii se identifică în tabel valoarea impozabilă corespunzătoare materialului cu ponderea cea mai mare.
d)Suprafața construită desfășurată a unei clădiri se determină prin însumarea suprafețelor secțiunilor tuturor nivelurilor clădirii, inclusiv ale balcoanelor, logiilor sau ale celor situate la subsol sau la mansardă, exceptând suprafețele podurilor neutilizate ca locuință, ale scărilor și teraselor neacoperite.
e)Dacă dimensiunile exterioare ale unei clădiri nu pot fi efectiv măsurate pe conturul exterior, atunci suprafața construită desfășurată a clădirii se determină prin înmulțirea suprafeței utile a clădirii cu un coeficient de transformare de 1,4.
I.2 Cota impozitului pe clădiri pentru clădirile nerezidenţiale, aflate în proprietatea persoanelor fizice, se stabileşte la 0.2 % asupra valorii clădirii calculată conform art. 458 din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal care pote fii:
a)valoarea rezultată dintr-un raport de evaluare întocmit de un evaluator autorizat în ultimii 5 ani anteriori anului de referință, depus la organul fiscal local până la primul termen de plată din anul de referință. În situația depunerii raportului de evaluare după primul termen de plată din anul de referință, acesta produce efecte începând cu data de 1 ianuarie a anului fiscal următor;
b) valoarea finală a lucrărilor de construcții, în cazul clădirilor noi, construite în ultimii 5 ani anteriori anului de referință;
c) valoarea clădirilor care rezultă din actul prin care se transferă dreptul de proprietate, în cazul clădirilor dobândite în ultimii 5 ani anteriori anului de referință. În situația în care nu este precizată valoarea, se utilizează ultima valoare înregistrată în baza de date a organului fiscal;
d)in cazul în care proprietarul clădirii nu depune raportul de evaluare la organul fiscal competent până la primul termen de plată a impozitului, impozitul se calculează prin aplicarea cotei de 2% asupra valorii impozabile determinate conform prevederilor art. 457, cu condiția ca proprietarul clădirii să fi fost notificat de către organul fiscal competent despre posibilitatea depunerii raportului de evaluare. Notificarea se comunică proprietarului clădirii prin publicarea acesteia în spațiul privat virtual sau prin poștă, în cazul contribuabililor care nu sunt înrolați în spațiul privat virtual. Termenul până la care trebuie comunicată notificarea este 31 octombrie a anului curent pentru impozitul datorat începând cu anul următor. În cazul în care notificarea nu este comunicată până la această dată, impozitul urmează a se calcula prin aplicarea cotei stabilite de o,2 % asupra valorii impozabile determinate conform prevederilor art. 457.
I.3.Calculul impozitului pe clădirile cu destinație mixtă aflate în proprietatea persoanelor fizice.
(1) În cazul clădirilor cu destinație mixtă aflate în proprietatea persoanelor fizice, impozitul se calculează prin însumarea:
a) impozitului calculat pentru suprafața folosită în scop rezidențial conform art. 457;
b) impozitului determinat pentru suprafața folosită în scop nerezidențial, indicată prin declarație pe propria răspundere, prin aplicarea cotei menționate la art. 458 asupra valorii impozabile determinate potrivit art. 457, fără a fi necesară stabilirea valorii prin depunerea documentelor prevăzute la art. 458 alin. (1).
(2) În cazul în care la adresa clădirii este înregistrat un domiciliu fiscal la care nu se desfășoară nicio activitate economică, impozitul se calculează conform art. 457.
(3) În cazul clădirilor cu destinație mixtă, când proprietarul nu declară la organul fiscal suprafața folosită în scop nerezidențial, potrivit alin. (1) lit. b), impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea cotei de 0.3% asupra valorii impozabile determinate conform art. 457.
I.4 Calculul impozitului/taxei pe clădirile deținute de persoanele juridice
(1) Pentru clădirile rezidențiale aflate în proprietatea sau deținute de persoanele juridice, impozitul/taxa pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,2% asupra valorii impozabile a clădirii.
(2) Pentru clădirile nerezidențiale aflate în proprietatea sau deținute de persoanele juridice, impozitul/taxa pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote cuprinse între 0,2%, inclusiv, asupra valorii impozabile a clădirii.
(3) Pentru clădirile nerezidențiale aflate în proprietatea sau deținute de persoanele juridice, utilizate pentru activități din domeniul agricol, impozitul/taxa pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote de 0,4% asupra valorii impozabile a clădirii.
(4) În cazul clădirilor cu destinație mixtă aflate în proprietatea persoanelor juridice, impozitul se determină prin însumarea impozitului calculat pentru suprafața folosită în scop rezidențial conform alin. (1), cu impozitul calculat pentru suprafața folosită în scop nerezidențial, conform alin. (2) sau (3).
(5) În cazul în care proprietarul clădirii nu a actualizat valoarea impozabilă în ultimii 5 ani anteriori anului de referință, cota impozitului/taxei pe clădiri este de 5%, cu condiția ca proprietarul clădirii să fi fost notificat de către organul fiscal competent despre posibilitatea depunerii raportului de evaluare. Notificarea se comunică proprietarului clădirii prin publicarea acesteia în spațiul privat virtual sau prin poștă, în cazul contribuabililor care nu sunt înrolați în spațiul privat virtual. Termenul până la care trebuie comunicată notificarea este 31 octombrie a anului curent pentru impozitul datorat începând cu anul următor. În cazul în care notificarea nu este comunicată până la această dată, impozitul urmează a se calcula prin aplicarea cotei stabilite potrivit alin. (1) sau (2), după caz, asupra valorii impozabile a clădirii.
(6) În cazul în care proprietarul clădirii nu a actualizat valoarea impozabilă în ultimii 5 ani anteriori anului de referință, diferența de taxă va fi datorată de proprietarul clădirii, cu condiția ca acesta să fi fost notificat de către organul fiscal competent, în conformitate cu prevederile alin. (5).
I.5 (1) Pentru plata cu anticipaţie a impozitului pe clădiri, datorat pentru întregul an de către contribuabili, până la data de 31 martie a 2026, se acordă o bonificaţie de 10%.
(2) Impozitul pe clădiri se plăteşte anual, în două rate egale, până la datele de 31 martie şi 30 septembrie, inclusiv.
(3) Impozitul pe clădiri, datorat aceluiaşi buget local de către contribuabili, de până la 50 lei inclusiv, se plăteşte integral până la primul termen de plată.
(4) În cazul în care contribuabilul deține în proprietate mai multe clădiri amplasate pe raza aceleiași unități administrativ-teritoriale, prevederile alin. (1) se referă la impozitul pe clădiri cumulat.
II. Impozitul/taxa pe teren
II.1 Nivelul impozitului/taxei pe teren pe hectar pentru terenurile situate în intravilanul comunei Valea Argovei , înregistrate în registrul agricol la categoria de folosinţă terenuri cu construcţii, se stabileşte prin înmulţirea suprafeţei terenului, exprimată în hectare, cu suma corespunzătoare prevăzută în următorul tabel:
Zona în cadrul localităţii | Nivelurile impozitului/taxei - lei/ha 2026 | Nivelurile impozitului/taxei - lei/ha – 2026 |
Rang IV Valea Argovei | Rang V Silistea, Vladiceasca, Ostrovu | |
A | 1104 | 884 |
II.2 Nivelul impozitului/taxei pe teren pe hectar pentru terenurile situate în intravilanul comunei Valea Argovei, înregistrate în registrul agricol la altă categorie de folosinţă decât cea de terenuri cu construcţii se stabileşte prin înmulţirea suprafeţei terenului, exprimată în hectare, cu suma corespunzătoare prevăzută, iar acest rezultat se înmulţeşte cu coeficientul de corecţie corespunzător (sumele includ coeficientul de corectie corespunzator ) .
Nr. crt. | Categoria de folosinţă | Baza imp. | Rang IV-1,10% Valea Argovei | Rang V-1 % Silistea, Vladiceasca, Ostrovu |
Zona A | Zona A | |||
1 | Teren arabil | 75 | 83 | 75 |
2 | Păşune | 56 | 62 | 56 |
3 | Fâneaţă | 56 | 62 | 56 |
4 | Vie | 122 | 134 | 122 |
5 | Livadă | 143 | 157 | 143 |
6 | Pădure sau alt teren cu vegetaţie forestieră | 75 | 83 | 75 |
7 | Teren cu ape | 41 | 45 | 41 |
8 | Drumuri şi căi ferate | 0 | 0 | 0 |
9 | Teren neproductiv | 0 | 0 | 0 |
10 | Plaja folosita pentru activitati economice | 41 | 45 | 41 |
In cazul contribuabililor persoane juridice, pentru terenul amplasat în intravilan, înregistrat în registrul agricol la altă categorie de folosință decât cea de terenuri cu construcții, impozitul/taxa pe teren se calculează conform prevederilor pct II.3 numai dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au prevăzut în statut, ca obiect de activitate, agricultură;
b) au înregistrate în evidența contabilă, pentru anul fiscal respectiv, venituri și cheltuieli din desfășurarea obiectului de activitate prevăzut la lit. a).
II.3 Nivelul impozitului/taxei pe teren pe hectar pentru terenurile situate în extravilanul comunei Valea Argovei se stabileşte prin înmulţirea suprafeţei terenului, exprimată în hectare, cu suma corespunzătoare prevăzută în următorul tabel, (sumele cuprind coeficientul de corecţie corespunzător ).
Zona în cadrul localităţii | Rangul localitatii | |
Valea Argovei IV | Silistea, Vladiceasca și Ostrovu V | |
A | 1,10 | 1,05 |
Nr. crt. | Categoria de folosinţă | Baza imp. | Valea Argovei IV (lei) | Silistea, Vladiceasca și Ostrovu V (lei) |
1 | Teren cu construcţii | 83 | 91 | 87 |
2 | Teren arabil | 134 | 147 | 141 |
3 | Păşune | 75 | 83 | 79 |
4 | Fâneaţă | 75 | 83 | 79 |
5 | Vie | 148 | 163 | 155 |
6 | Livadă | 150 | 165 | 158 |
7 | Pădure sau alt teren cu vegetaţie forestieră, | 43 | 47 | 45 |
8 | Teren cu apă | 15 | 17 | 16 |
9 | Drumuri şi căi ferate | 0 | 0 | 0 |
10 | Teren neproductiv | 0 | 0 | 0 |
11 | Plaja folosita pentru activitati economice | 15 | 17 | 16 |
II.4 Plata impozitului și a taxei pe teren
(1) Impozitul pe teren se plătește anual, în două rate egale, până la datele de 31 martie și 30 septembrie inclusiv.
(2) Pentru plata cu anticipație a impozitului/taxei pe teren, datorat/e pentru întregul an de către contribuabili, până la data de 31 martie a anului respectiv, se acordă o bonificație de până la 10%
(3) Impozitul pe teren, datorat aceluiași buget local de către contribuabili, persoane fizice și juridice, de până la 50 lei inclusiv, se plătește integral până la primul termen de plată.
(4) În cazul în care contribuabilul deține în proprietate mai multe terenuri amplasate pe raza aceleiași unități administrativ-teritoriale, prevederile alin. (2) se referă la impozitul pe teren cumulat.
III. Impozitul pe mijloacele de transport
III.1.a) Pentru vehiculele din listă se stabilesc următoarele niveluri pe fiecare grupă de 200 cm3 sau fracţiune:
Art. 470 alin. (2) | ||||||||
Nr. crt. | Mijloace de transport cu tracțiune mecanică | NIVELURILE STABILITE DE CONSILIUL LOCAL PENTRU ANUL 2026 | ||||||
I. Vehicule înmatriculate (lei/200 cm³ sau fractiune din aceasta) | ||||||||
Lei/200 cm3 sau fracțiune din aceasta Norma de poluare: Non-euro, E0-E3 | Lei/200 cm3 sau fracțiune din aceasta Norma de poluare: E4 | Lei/200 cm3 sau fracțiune din aceasta Norma de poluare: E5 | Lei/200 cm3 sau fracțiune din aceasta Norma de poluare: E6 | Lei/auto Hibride cu emisii de CO2 peste 50g/Km | ||||
1 | Motociclete, tricicluri, cvadricicluri și autoturisme cu capacitatea cilindrică de până la 1.600 cm3, inclusiv | 19,5 | 18,8 | 17,6 | 16,5 | 16,2 | ||
2 | Motociclete, tricicluri și cvadricicluri cu capacitatea cilindrică de peste 1.600 cm3 | 22,1 | 21,3 | 19,9 | 18,7 | 18,4 | ||
3 | Autoturisme cu capacitatea cilindrică între 1.601 cm3 si 2.000 cm3 inclusiv | 29,7 | 28,5 | 26,7 | 25,1 | 24,6 | ||
4 | Autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2.001 cm3 si 2.600 cm3 inclusiv | 92,2 | 88,6 | 82,8 | 77,8 | 76,3 | ||
5 | Autoturisme cu capacitatea cilindrică între 2.601 cm3 si 3.000 cm3 inclusiv | 182,9 | 172,8 | 154,1 | 151,2 | 149,8 | ||
6 | Autoturisme cu capacitatea cilindrică de peste 3.001 cm3 | 319,0 | 297,3 | 294,4 | 290,0 | 275,5 | ||
7 | Autobuze, autocare, microbuze | 31,2 | 30,0 | 28,1 | 26,4 | 25,9 | ||
8 | Alte vehicule cu tracțiune mecanică cu masa totală maximă autorizată de până la 12 tone, inclusiv | 39,0 | 37,5 | 35,1 | 33,0 | 32,4 | ||
b) În cazul mijloacelor de transport hibride cu emisii de CO2 mai mici sau egale cu 50g/km, impozitul se reduce cu 30%, conform hotărârii consiliului local c) In cazul autovehiculelor actionate electric, impozitul pe mijloacele de transport este in valoare de 40lei/an. d) In cazul unui atas, impozitul pe mijlocul de transport este de 50% din impozitul pentru motocicletele respective. III.2 -. ART. 470 alin. 2 2 Vehicule înregistrate : În cazul oricăruia dintre următoarele autovehicule, impozitul pe mijloacele de transport se calculează în funcție de capacitatea cilindrică a acestuia, prin înmulțirea fiecărei grupe de 200 cm3 sau fracțiune din aceasta cu suma corespunzătoare din tabelul următor: | ||||||||
Mijloace de transport cu tractiune mecanica | NIVELURILE STABILITE DE CONSILIUL LOCAL PENTRU ANUL 2026 | |||||||
I. Vehicule inmatriculate | lei/200 cm3 sau fractiune din aceasta | |||||||
1 Tractoare inmatriculate | 18 | |||||||
Vehicule inregistrate | ||||||||
1.1 vehicule înregistrate cu capacitate cilindrică < 4.800 cm3 | 4 | |||||||
1.2 vehicule înregistrate cu capacitate cilindrică > 4.800 cm3 | 6 | |||||||
2. Vehicule fără capacitate cilindrică evidențiată | 150 | |||||||
* grupa de 200 cm3 sau fractiune din aceasta | ||||||||
Noile valori pentru mijloace de transport marfă cu masa totală autorizată egală sau mai mare de 12 tone, actualizate la cursul valutar a monedei EURO în vigoare în prima zi lucrătoare a lunii octombrie conform https://www.mdlpa.ro/pages/politici fiscale si bugetare locale cu respectarea prevederilor art. 491 din Codul fiscal: 1 EURO = 5,0806 LEI
III.3 -Art. 470 alin. (5) si (6)
Prin excepție de la prevederile alin. (1), sumele prevăzute în tabelul prevăzut la art. 470 alin. (5) și (6) se indexează anual în funcție de rata de schimb a monedei euro în vigoare în prima zi lucrătoare a lunii octombrie a fiecărui an și publicată în Jurnalul Uniunii Europene și de nivelurile minime prevăzute în Directiva 1999/62/CE de aplicare la vehiculele grele de marfă pentru utilizarea anumitor infrastructuri. Cursul de schimb a monedei euro și nivelurile minime, exprimate în euro, prevăzute în Directiva 1999/62/CE de aplicare la vehiculele grele de marfă pentru utilizarea anumitor infrastructuri se comunică pe site-urile oficiale ale Ministerului Finanțelor Publice și Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației.
Nr. axe | Nu mai putin de | Mai putin de |
| Alte sisteme de suspensie pentru axele motoare | ||||||
2 axe | Tone | Tone | euro | Lei -nerotunjit | Lei- rotunjit | euro | Lei -nerotunjit | Lei- rotunjit | ||
12 | 13 | 0 | 0.00 | 0.00 | 31 | 157.4986 | 157 | |||
13 | 14 | 31 | 157.4986 | 157 | 86 | 436.93 | 437 | |||
14 | 15 | 86 | 436.93 | 437 | 121 | 614.75 | 615 | |||
15 | 18 | 121 | 614.75 | 615 | 274 | 1392.08 | 1392 | |||
3 axe | 15 | 17 | 31 | 157.4986 | 157 | 54 | 274.35 | 274 | ||
17 | 19 | 54 | 274.35 | 274 | 111 | 563.95 | 564 | |||
19 | 21 | 111 | 563.95 | 564 | 144 | 731.61 | 732 | |||
21 | 23 | 144 | 731.61 | 732 | 222 | 1127.89 | 1128 | |||
23 | 25 | 222 | 1127.89 | 1128 | 345 | 1752.81 | 1753 | |||
25 | 26 | 222 | 1127.89 | 1128 | 345 | 1752.81 | 1753 | |||
4 axe | 23 | 25 | 144 | 731.61 | 732 | 146 | 741.77 | 742 | ||
25 | 27 | 146 | 741.77 | 742 | 228 | 1158.38 | 1158 | |||
27 | 29 | 228 | 1158.38 | 1158 | 362 | 1839.18 | 1839 | |||
29 | 31 | 362 | 1839.18 | 1839 | 537 | 2728.28 | 2728 | |||
31 | 32 | 362 | 1839.18 | 1839 | 537 | 2728.28 | 2728 | |||
2+1 axe | 12 | 14 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
14 | 16 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
16 | 18 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
18 | 20 | 14 | 74.13 | 71 | 32 | 162.58 | 163 | |||
20 | 22 | 32 | 162.58 | 163 | 75 | 381.05 | 381 | |||
22 | 23 | 75 | 381.05 | 381 | 97 | 492.82 | 493 | |||
23 | 25 | 97 | 492.82 | 493 | 175 | 889.11 | 889 | |||
25 | 28 | 175 | 889.11 | 889 | 307 | 1559.74 | 1560 | |||
2+2 axe | 23 | 25 | 30 | 152.42 | 152 | 70 | 355.64 | 356 | ||
25 | 26 | 70 | 355.64 | 356 | 115 | 584.27 | 584 | |||
26 | 28 | 115 | 584.27 | 584 | 169 | 858.62 | 859 | |||
28 | 29 | 169 | 858.62 | 859 | 204 | 1036.44 | 1036 | |||
29 | 31 | 204 | 1036.44 | 1036 | 335 | 1702.00 | 17025 | |||
31 | 33 | 335 | 1702.00 | 1702 | 465 | 2362.48 | 2362 | |||
33 | 36 | 465 | 2362.48 | 2362 | 706 | 3586.90 | 3587 | |||
36 | 38 | 465 | 2362.48 | 2362 | 706 | 3586.90 | 3587 | |||
2+3 axe | 36 | 38 | 370 | 1879.82 | 1880 | 515 | 2616.51 | 2617 | ||
38 | 40 | 515 | 2616.51 | 2617 | 700 | 3556.42 | 3556 | |||
3+2 axe | 36 | 38 | 327 | 1661.36 | 1661 | 454 | 2306.59 | 2307 | ||
38 | 40 | 454 | 2306.59 | 2307 | 628 | 3190.62 | 3191 | |||
40 | 44 | 628 | 3190.62 | 3191 | 929 | 4719.88 | 4720 | |||
3+3 axe | 36 | 38 | 186 | 944.99 | 945 | 225 | 1143.14 | 1143 | ||
38 | 40 | 225 | 1143.14 | 1143 | 336 | 1707.08 | 1707 | |||
40 | 44 | 336 | 1707.08 | 1707 | 535 | 2718.12 | 2718 | |||
III.4 -Art. 470 alin. (7) Remorci, semiremorci sau rulote | |
Masa totală maximă autorizată | NIVELURILE STABILITE DE CONSILIUL LOCAL PENTRU ANUL 2026 |
Impozit - lei - | |
a. Până la 1 tonă, inclusiv | 9 |
b. Peste 1 tonă, dar nu mai mult de 3 tone | 34 |
c. Peste 3 tone, dar nu mai mult de 5 tone | 52 |
d. Peste 5 tone | 64 |
III.5.-Art. 470 alin. (8) Mijloace de transport pe apă | |
1. Luntre, bărci fără motor, folosite pentru pescuit și uz personal | 21 |
2. Bărci fără motor, folosite în alte scopuri | 56 |
3. Bărci cu motor | 210 |
4. Nave de sport și agrement | 1119 |
5. Scutere de apă | 210 |
6. Remorchere și împingătoare: | X |
a) până la 500 CP, inclusiv | 559 |
b) peste 500 CP și până la 2000 CP, inclusiv | 909 |
c) peste 2000 CP și până la 4000 CP, inclusiv | 1398 |
d) peste 4000 CP | 2237 |
7. Vapoare - pentru fiecare 1000 tdw sau fracțiune din acesta | 182 |
8. Ceamuri, șlepuri și barje fluviale: | X |
a) cu capacitatea de încărcare până la 1500 de tone, inclusiv | 182 |
b) cu capacitatea de încărcare de peste 1500 de tone și până la 3000 de tone, inclusiv | 280 |
c) cu capacitatea de încărcare de peste 3000 de tone | 490 |
III.6.-Art. 472 alin. (2) Pentru plata cu anticipație a impozitului pe mijlocul de transport, datorat pentru întregul an de către contribuabili, până la data de 31 martie a anului respectiv inclusiv, se acordă o bonificație de până la 10% inclusiv | COTA STABILITĂ DE CONSILIUL LOCAL PENTRU ANUL 2026 |
10% | |
IV.Taxa pentru eliberarea certificatelor, avizelor și a autorizațiilor
IV.b Taxa pentru avizarea certificatului de urbanism de către comisia de urbanism şi amenajarea teritoriului, de către primari sau de structurile de specialitate din cadrul consiliului judeţean se stabileşte la 23 lei.
IV.c Taxa pentru eliberarea autorizaţiei de foraje sau excavări se stabileşte la 11 lei/mp.
IV.d Taxa pentru autorizarea amplasării de chioşcuri, containere, tonete, cabine, spaţii de expunere, corpuri şi panouri de afişaj, firme şi reclame situate pe căile şi în spaţiile publice este de 11 lei, pentru fiecare metru pătrat de suprafaţă ocupată de construcţie.
IV.e Taxa pentru eliberarea unei autorizaţii privind lucrările de racorduri şi branşamente la reţele publice de apă, canalizare, gaze, termice, energie electrică, telefonie şi televiziune prin cablu se stabileşte de consiliul local şi este de 44 lei, pentru fiecare racord.
IV.f Taxa pentru eliberarea certificatului de nomenclatură stradală şi adresă se stabileşte la 12 lei.
IV.g Taxa pentru eliberarea atestatului de producator se stabileşte la valoarea de 53 lei.
IV.h Taxa pentru eliberarea carnetului de comercializare a produselor din sectorul agricol se stabileşte la 53 lei.
Taxa pentru avizarea anuala a carnetului de comercializare a produselor din sectorul agricol se stabileşte la 26 lei.
IV.i(1) Taxă pentru eliberarea/vizarea anuală a autorizaţiei privind desfăşurarea activităţii de alimentaţie publică, clasificată în clasa CAEN 5610 – „restaurante” şi 5630 –„baruri”, se stabileşte astfel:
a) pentru unităţile cu suprafaţă desfăşurată până la 500 mp - 310 lei;
b) pentru unităţile cu suprafaţă desfăşurată peste 500 mp - 6219 lei;
(2) Taxa se plăteşte anticipat la eliberarea/vizarea autorizaţiei de funcţionare. Autorizaţiile pentru desfăşurarea unei activităţi economice se vizează anual, până la data de 31 decembrie pentru anul următor.
IV.j Taxa pentru eliberarea autorizaţiilor sanitare de funcţionare se stabileşte la 32 lei.
V. Taxa pentru afişaj în scop de reclamă şi publicitate
V.a) în cazul unui afişaj situat în locul în care persoana derulează o activitate economică, suma este de 49 lei.
V.b) în cazul oricărui altui panou, afişaj sau oricărei altei structuri de afişaj pentru reclamă şi publicitate, suma este de 36 lei.
V.ALTE TAXE LOCALE
a)Pentru utilizarea temporara a locurilor publice pentru depozitarea de materiale se stabileste o taxa de 21 lei/zi.
b)Pentru detinerea in proprietate sau folosinta a utilajelor autorizate sa functioneze in scopul obtinerii de venit 1 lei /zi
c)Taxa pentru acordul de functionare emis in baza O.G. 99/2000,privind comercializarea produselor si serviciilor de piata = 32 lei.
d)Taxa pentru utilizarea temporara a locurilor publice ,pentru amenajarea de terase,umbrele= 0.2 lei/zi/mp
e)Taxa comert stradal = 15 lei /zi.
f)Taxa pentru înregistrarea mopedelor din categoriile L1e-B şi L2e, precum şi cvadriciclurile uşoare din categoria L6, potrivit prevederilor Regulamentului (UE) nr. 168/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 15 ianuarie 2013 g)privind omologarea şi supravegherea pieţei pentru vehiculele cu două sau trei roţi şi pentru cvadricicluri -63 lei.
h)Taxa pentru înregistrarea tractoarelor agricole din categoriile T şi C, potrivit prevederilor Regulamentului (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 5 februarie 2013 privind omologarea şi supravegherea pieţei pentru vehiculele agricole şi forestiere -63 lei.
i)Taxa pentru înregistrarea remorcilor şi semiremorcilor destinate a 7 tractate de tractoarele agricole sau forestiere din categoria R, potrivit prevederilor Regulamentului (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 5 februarie 2013-60 lei. Taxa pentru înregistrarea utilajelor tractate interschimbabile agricole din categoria S, potrivit prevederilor Regulamentului (UE) nr. 167/2013 al Parlamentului European şi al Consiliului din 5 februarie 2013-63 lei.
j)Taxa pentru înregistrarea vehiculelor destinate efectuării de servicii ori lucrări, denumite maşini autopropulsate, precum şi vehiculele lente, potrivit prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare-63 lei.
k)Taxa pentru înregistrarea vehiculele cu tracţiune animală, potrivit prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002, republicată, cu modificările şi completările ulterioare-63 lei
l)Taxa divort pe cale administrativa – 776 lei
m)Taxa de informare si consultare a publicului cand P.U.Z. este initiat de persoane fizice sau juridice -621 lei
n)Taxa cheltuieli de executare silita -38 lei/ dosar executare
VI-TAXE SPECIALE
–Pentru buna desfasurare a serviciilor publice locale se instituie urmatoarele taxe speciale :
1. Taxa salubritate populatie = 17 lei / persoana /luna.
2. Taxa alimentare cu apa = 2 lei /mc
- RATA INFLATIEI 2024 5,6%
-Rata de schimb a monedei Euro in vigoare in prima zi lucratoare a lunii octombrie a anului 2025, respectiv 1 octombrie si publicata in Jurnalul Uniunii Europene din 30 septembrie 2025,conform prevederilor art .491 din Codul Fiscal :respective 1 euro =5,0806 lei
VII -CONTRAVENTII
1. Constituie contravenţii următoarele fapte, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât să fie considerate, potrivit legii, infracţiuni:
a) depunerea peste termen a declaraţiilor de impunere prevăzute la art. 461 alin. (2), (6), (7), alin. (10) lit. c), alin. (12) şi (13), art. 466 alin. (2), (5), alin. (7) lit. c), alin. (9) şi (10), art. 471 alin. (2), (4), (5) şi alin. (6) lit. b) şi c), art. 474 alin. (7) lit. c), alin. (11), art. 478 alin. (5) şi art. 483 alin. (2);
b) nedepunerea declaraţiilor de impunere prevăzute la art. 461 alin. (2), (6), (7), alin. (10) lit. c), alin. (12) şi (13), art. 466 alin. (2), (5) şi alin. (7) lit. c), alin. (9) şi (10), art. 471 alin. (2), (4), (5) şi alin. (6) lit. b) şi c), art. 474 alin. (7) lit. c), alin. (11), art. 478 alin. (5) şi art. 483 alin. (2).
(2) Contravenţia prevăzută la lit. a) se sancţionează cu amendă de la 74 lei la 293 lei, iar cele de la lit. b) cu amendă de la 293 lei la 735 lei.
(3) Încălcarea normelor tehnice privind tipărirea, înregistrarea, vânzarea, evidenţa şi gestionarea, după caz, a abonamentelor şi a biletelor de intrare la spectacole constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 343 lei la 1.666 lei.
(4 ) Necomunicarea informaţiilor şi a documentelor de natura celor prevăzute la art. 494 alin. (12) în termen de cel mult 15 zile lucrătoare de la data primirii solicitării constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 528 la 2.640 lei.
(5) În cazul persoanelor juridice, limitele minime şi maxime ale amenzilor prevăzute la alin. (3) şi (4) se majorează cu 300%.
(6) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către primari şi persoane împuternicite din cadrul autorităţii administraţiei publice locale.
(7) Contravenţiilor prevăzute în prezentul capitol li se aplică dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.