Art.1./Se aprobă utilizarea sumei de 1.000.000,00 lei din excedentul bugetului local din anii precedenti ca sursă de finanţare a cheltuielilor secţiunii de dezvoltare în anul 2023.
Art.2./Se aprobă utilizarea sumei de 137.471,64 lei din excedentul bugetului fondurilor externe nerambursabile din anii precedenti ca sursă de finanţare a cheltuielilor secţiunii de dezvoltare în anul 2023.
Art.3./Se aprobă utilizarea sumei de 267.168,44 lei din excedentul bugetului instituţiilor publice si activităţilor finanţate integral sau parţial din venituri proprii din anii precedenti ca sursă de finanţare a cheltuielilor secţiunii de funcţionare în anul 2023.
Art.4./Cu ducerea la îndeplinire a prezentei hotărâri se încredinţează primarul şi şeful serviciului contabilitate.
Art.5./Prezenta hotărâre se comunică cu:
-Instituţia Prefectului – Judeţul Bihor;
- primarul orașului;
-Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Bihor;
-Trezoreria Marghita;
-serviciul contabilitate.