Proiect de Hotărâre al autorității deliberative

Nr. 20 / 18.06.2021
Caracter normativ

Proiect de hotărâre

privind aprobarea acordării unui sprijin financiar pentru Parohia Tăcuta

Avizul comisiilor de specialitate

  • Comisia 1

  • Comisia 2

Viză CFPP

Viză CFPP - obținută

Raportul compartimentelor de resort

Forma inițiatorului

România

România

Județul Vaslui

Consiliul Local al comunei Tăcuta

Comuna Tăcuta

Proiect de hotărâre

Nr. 20 din 18.06.2021

privind aprobarea acordării unui sprijin financiar pentru Parohia Tăcuta

Analizând temeiurile juridice, respectiv:

  1. prevederile Ordonanţei de Guvern nr.82/2001 privind stabilirea unor forme de sprijin financiar pentru unităţile de cult aparţinând cultelor religioase recunoscute în România, aprobată prin Legea nr.125/2002 şi ale Normelor metodologice de aplicare aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.1470/2002, cu modificările şi completările ulterioare;
  2. prevederile Legii nr. 273/2006 privind finanțele publice,  cu modificările și completările ulterioare;

Ținând cont de:

  1. Adresa nr.  18 din 7.06.2021 a Parohiei Tăcuta,  reprezentată prin preot  paroh  Vână Sorin;
  2. Raportul de specialitate al compartimentului financiar contabil nr. 2273 din 17.06.2021;
  3. Referatul  de aprobare al primarului Comunei Tăcuta înregistrate cu nr. 2274  din 17.06.2021;

Luând act de:

  1. pevederilor art.129 alin.1) ,alin.2) lit.”b” ,alin.4 lit.”a”,alin.8) lit.”a” , din O.U.G. nr.57 /2019 privind Codul Administrativ, republicat cu modificările și completările ulterioare ;

În temeiul prevederilor art. 139 alin. (1) coroborat cu art. 196 alin. (1) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare,

Consiliul local al comunei tăcuta

adoptă prezenta hotărâre.

Art. 1. Se aprobă acordarea unui sprijin financiar pentru  unitatea de cult "Parohia Tăcuta" din comuna  Tăcuta, sat Tăcuta, județul Vaslui. 

Art. 2. 

(1)Se aprobă alocarea sumei de 10.000 lei  din bugetul local al comunei TĂCUTA pentru finanțarea cheltuielilor ocazionate pentru lucrările de  reparatii la Biserica ortodoxa din satul  Tăcuta.

(2)Se aprobă alocarea sumei de 9449 lei  din bugetul local al comunei TĂCUTA pentru finanțarea cheltuielilor ocazionate pentru lucrările de  reparatii la Biserica ortodoxa din satul  Dumasca.

(3)Se aprobă alocarea sumei de 3582 lei  din bugetul local al comunei TĂCUTA pentru finanțarea cheltuielilor ocazionate pentru lucrările de  reparatii la Biserica ortodoxa din satul  Mircești.

Art. 3. Cu aducerea la îndeplinire a prevederilor prezentei hotărâri se încredințează Primarul comunei Tăcuta – Ionel Florin, prin compartimentele de specialitate. 

Art. 4. Prezenta hotărâre se comunică, prin grija secretarului general al   comunei Tăcuta : Instituţiei Prefectului-  Judetului  Vaslui, Primarului comunei Tăcuta, Parohiei Tăcuta,prin reprezentantul legal;spre afișare si publicare pe site-ul instituției.

INIȚIATOR PROIECT:

PRIMARUL COMUNEI TĂCUTA

Florin IONEL

AVIZEAZĂ PENTRU LEGALITATE:

SECRETARUL GENERAL AL COMUNEI TĂCUTA

Cornelia ALEXA

Documente de prezentare și motivare

  • Forma inițiatorului
    Forma inițiatorului
  • Referat de aprobare
    Referat de aprobare
  • Avizul comisiei de specialitate ( Comisia 1 )
    Avizul comisiei de specialitate ( Comisia 1 )
  • Avizul comisiei de specialitate ( Comisia 2 )
    Avizul comisiei de specialitate ( Comisia 2 )

Prezentare proiect în cadrul ședinței

Dl. Primar prezintă proiectul de hotărâre privind acordarea unui sprijin financiar pentru Parohia Tăcuta. D-na contabil prezintă raportul compartimentului financiar-contabil.

Amendamente

Se propune un amendament pentru a modifica suma alocată pentru Biserica Tăcuta la 10.000 lei, amendament cu care sunt de acord toți consilierii prezenți.


Intervenții în cadrul ședinței

Dl. Călin arată că trebuie să luăm în considerare lucrările urgente care trebuie făcute la biserici.

Dl. Beraru I. arată că trebuie să avem în vedere că va solicita și Parohia Protopopești-Focșeasca sume pentru a racorda casa de prăznuire la rețeaua de energie electrică.

Dl. Chiper V. este de părere că trebuie să aprobăm sumele solicitate.

Rezultate voturi