CARACTERISTICILE PRINCIPALE SI INDICATORII TEHNICO-ECONOMICI AI OBIECTIVULUI DE INVESTITIE : „INFIINTAREA RETELEI DE APA UZATA CU STATIE DE EPURARE SI MODERNIZARE ALIMENTARE CU APA, IN COMUNA VALEA ARGOVEI, JUDETUL CALARASI” actualizati in urma modificărilor legislative conform OUG 47/2022 si incheierii Actului Aditional Nr. 7/ 06.06.2022 la Contractul de lucrari (proiectare si executie) nr. 274/30.08.2018
TITULAR: Comuna Valea Argovei, judetul Calarasi
BENEFICIAR: Comuna Valea Argovei, judetul Calarasi
AMPLASAMENT : Satele Valea Argovei, Vladiceasca si Silistea, comuna Valea Argovei, judetul Calarasi – Regiunea de dezvoltare SUD MUNTENIA, Romania
PROIECTANT: SC INFRA & CIVIL DESIGN SRL
INDICATORI ECONOMICI AI INVESTITIEI:
VALOAREA INVESTITIEI :
Lei (inclusiv TVA 19%)
TOTAL GENERAL
18.456.610,44 lei
Din care Construcţii - Montaj
14.792.002,82 lei
• SURSĂ DE FINANŢARE/ CHELTUIELI ELIGIBILE/ CONTRIBUTIE PROPRIE:
In conformitate cu OUG 28/2013 – pentru aprobarea Programului National de Dezvoltare Locala, Ordonanta 47/2022 si devizul general actualizat, din valoarea totala a investitiei de 18.456.610,44 lei cu TVA, cheltuielile eligibile sunt 16.911.317,29 lei cu T.V.A (Bugetul de stat) iar cheltuielile neeligibile sunt in cuantum de 1.545.293,15 lei cu T.V.A (contributie proprie).
Pana la 15.04.2022 (data intrarii in vigoare a OUG 47/ 2022) a fost decontata suma totala de 14.488.504,67 lei cu T.V.A. din care cheltuieli eligibile in valoare de 13.838.390,59 lei cu T.V.A. de la bugetul de stat reprezentand un procent de 83,71% din valoarea actualizata a contractului de finantare Nr. 4343/ 14.12.2017 conform Act Aditional Nr. 2 inreggistrat cu Nr. 1539/ 07.12.2021 respectiv Nr. 4987/ 10.12.2021 , iar cheltuieli neeligibile in valoare de 650.114,08 lei cu T.V.A. (contributie proprie de la bugetul local).
Valoarea totala a restului de executat actualizat conform OUG 47/ 2022 la data de 15.04.2022 este de 3.968.105,77 lei cu T.V.A., din care cheltuieli eligibile in valoare de 3.072.926,70 lei cu T.V.A., iar cheltuieli neeligibile in valoare de 895.179,07 lei cu T.V.A. (contributie proprie).
Fata de valoarea de 16.911.317,29 lei alocata pana in prezent prin Programul National de Dezvoltare Locala conform Contractului de finantare Nr. 4343/ 14.12.2017, pentru finalizarea investitiei conform devizului general actualizat este necesara suplimentarea contractului de finantare cu suma de 617.522,08 lei, suma care va fi solicitata Ministerului Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei atunci cand va fi utilizat un procent de cel putin 85% din valoarea alocata prin contractul de finantare potrivit prevederilor art. 5 alin (4) din OUG 47/2022.
INDICATORI TEHNICI AI INVESTITIEI :
Captare reprezentata de 1 put forat de mare adancime echipat cu o electropompa submersibila.
Gospodarie de apa proiectata in satul Valea Argovei care cuprinde :
• rezervor de inmagazinare din tole metalice galvanizate cu membrana butilica, avand volumul util V=300 mc – 1 buc ;
• container administrativ – 1 buc ;
• container pentru grupul de pompare, pompa de incendiu si instalatia de clorinare ;
• grup de pompare pentru consum format din 3 pompe (2A+1R) – 1 ans ;
• pompa de incendiu – 1 buc;
• instalatie de clorinare – 1 ans;
• conducte tehnologice, camine de vane si de vizitare ;
• instalatii electrice ;
• dotari ;
• grup electrogen prevazut in container – 1 buc;
• imprejmuire zona de protectie sanitara (din plasa de sarma, fixata pe stalpi metalici, cu inaltimea la coama de 2,05 m inclusiv porti acces) – L = 160 m.
Gospodarii de apa existente in satele Silistea si Valea Argovei :
• inlocuire grupuri de pompare existente – 4 buc;
• inlocuire instalatii de clorinare existente – 4 buc.
Retea de distributie in lungime totala de L = 265 m din conducte din PEID, PE100, SDR17, PN10, De 110 mm.
Retea de canalizare menajera - curgere gravitationala in lungime totala de L= 19395 m din care:
• 8627 m conducte din PVC-U multistrat, SDR 41, SN4, De 200 mm ;
• 10768 m conducte din PVC-U multistrat, SDR 41, SN4, De 250 mm.
Racorduri la reteaua de canalizare – 771 buc, alcatuite din conducta de racord din PVC multistrat, SDR 41, SN4, De 160 mm si camin de racord individual.
Statii de pompare apa uzata menajera :
• Statii de pompare ape uzate menajere SPAU1….SPAU 10, prevazute cu 2 pompe submersibile (1A+1R) – 10 buc cu urmatoarele caracteristici :
• Statie de pompare ape uzate menajere SPAU 1, constructie din material plastic, avand 2 pompe submersibile (1A+1R) pentru un debit Q= 3,0 l/s, inaltimea de pompare H(p) =9,0 mCA si puterea P = 1,0 kW ;
• Statie de pompare ape uzate menajere SPAU 2 constructie din material plastic, avand 2 pompe(1A+1R) pentru un debit Q= 4,4 l/s si inaltimea de pompare H(p)= 16,5 mCA si puterea P = 4,0 kW ;
• Statie de pompare ape uzate menajere SPAU 3 constructie din material plastic, avand 2 pompe(1A+1R) pentru un debit Q= 3,0 l/s si inaltimea de pompare H(p) =14,5 mCA si puterea P = 1,5 kW ;
• Statie de pompare ape uzate menajere SPAU 4 constructie din material plastic, avand 2 pompe(1A+1R) pentru un debit Q= 3,0 l/s si inaltimea de pompare H(p) =12,0 mCA si puterea P = 1,2 kW ;
• Statie de pompare ape uzate menajere SPAU 5 constructie din material plastic, avand 2 pompe(1A+1R) pentru un debit Q= 3,0 l/s si inaltimea de pompare H(p) =14,5 mCA si puterea P = 1,5 kW ;
• Statie de pompare ape uzate menajere SPAU 6 constructie din material plastic, avand 2 pompe(1A+1R) pentru un debit Q= 3,3 l/s si inaltimea de pompare H(p) =15,5 mCA si puterea P = 3,5 kW ;
• Statie de pompare ape uzate menajere SPAU 7 constructie din material plastic, avand 2 pompe(1A+1R) pentru un debit Q= 3,0 l/s si inaltimea de pompare H(p) =21,0 mCA si puterea P = 4,0 kW ;
• Statie de pompare ape uzate menajere SPAU 8 constructie din material plastic, avand 2 pompe(1A+1R) pentru un debit Q= 3,9 l/s si inaltimea de pompare H(p) = 28,5 mCA si puterea P = 2,4 kW ;
• Statie de pompare ape uzate menajere SPAU 9 constructie din material plastic, avand 2 pompe(1A+1R) pentru un debit Q= 3,0 l/s si inaltimea de pompare H(p) = 23,0 mCA si puterea P = 2,3 kW ;
• Statie de pompare ape uzate menajere SPAU 10 constructie din material plastic, avand 2 pompe(1A+1R) pentru un debit Q= 3,0 l/s si inaltimea de pompare H(p) =14,0 mCA si puterea P = 1,5 kW ;
• Imprejmuiri zona de acces (din plasa de sarma, fixata pe stalpi metalici, cu inaltimea la coama de 2,05 m inclusiv porti acces) – L= 12 m/statie – total 120 m.
Conducte de refulare de la statiile de pompare cu o lungime totala L= 3331 m din conducte din PEID, SDR 17, PN 10, De 90 mm.
Subtraversari ale conductei de distributie, conductei de canalizare menajera si ale conductei de refulare:
• Subtraversari de drumuri realizate prin foraj orizontal in conducta de protectie din OL cu lungimea totala L= 234 m.
Statie de epurare ape uzate menajere :
• Capacitatea Quzimax = 241 mc/zi ;
• Imprejmuiri zona de acces statie de epurare (din plasa de sarma, fixata pe stalpi metalici, cu inaltimea la coama de 2,05 m inclusiv porti acces) cu lungimea L= 130 m.
Conducta de evacuare din PVC-U multistrat, SDR 41, SN4, De 250 mm avand lungimea L = 127 m si gura de varsare din beton armat – 1 buc.
Desfacere - refacere sistem rutier (asfalt) in vederea pozarii conductelor :
• Desfacere -refacere sistem rutier(asfalt) cu suprafata S = 20 mp.
Desfacere - refacere rigole betonate in vederea pozarii conductelor
• Desfacere -refacere rigole betonate cu lungimea L = 250 ml.
Desfacere - refacere rigole din pamant in vederea pozarii conductelor
• Desfacere -refacere rigole din pamant cu lungimea L = 200 ml.
Desfacere-refacere platforme betonate si podete in vederea pozarii conductelor
• Desfacere refacere platforme betonate si podete in vederea pozarii conductelor cu suprafata S= 1190 mp.
Refacere drumuri balastate dupa pozarea conductelor
• Refacere drumuri balastate cu lungimea L = 11962 ml.
Durata de implementare (executie) a proiectului: conform graficului de realizare – 35 luni.
Acesti indicatori tehnico-economici sunt in conformitate cu devizul general pentru intreaga investitie si devizul general pentru restul de executat actualizate in urma modificarilor legislative conform OUG 47/2022, in baza centralizatorului situatiilor de lucrari si listelor de cantitati prezentate de executantul investitiei – SC CONSIM INVEST SRL, anexe ale Actului Aditional Nr. 7/ 06.06.2022 la Contractul de lucrari (proiectare si executie) nr. 274/30.08.2018, cele doua devize fiind parte integranta din prezenta hotarare.
PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ,
Gabriel-Lucian MOLDOVEANU
CONTRASEMNEAZĂ PENTRU LEGALITATE:
SECRETARUL GENERAL AL COMUNEI VALEA ARGOVEI,
Ionel-Daniel ALEXE