Nr. 85 / 24.06.2026
Caracter individual

HOTĂRÂRE

privind aprobarea Studiului de Fezabilitate actualizat și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții ”Amenajare port turistic în Municipiul Fetești”

Stare

Hotărâre

adoptată

devine obligatorie sau produce efecte juridice din:

26 Iunie 2026

Hotărâre

România

România

Județul Ialomița

Consiliul Local al municipiului Fetești

Municipiul Fetești

HOTĂRÂREA CONSILIULUI LOCAL

Nr. 85 din 24.06.2026

privind aprobarea Studiului de Fezabilitate actualizat și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiții ”Amenajare port turistic în Municipiul Fetești”

Analizând temeiurile juridice, respectiv:

  1. art.10 alin.(4) lit.a) și alin.(6) din H.G. nr. 907/2016 privind etapele de elaborare si continutul-cadru al documentatiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investitii finantate din fonduri publice;
  2. art.44 alin.(1) din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare;
  3. art.II punctul 42 coroborat cu art. VII alin.(1) din Legea nr. 141 din 25 iulie 2025 privind unele măsuri fiscal-bugetare;
  4. art. 129 alin. (2) lit.b), alin. (4) lit. d) din O.U.G. nr. 57/2019, privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare;
  5. H.C.L.Fetești nr. 20/10.02.2022 privind aprobarea Strategiei de Dezvoltare Urbană a Municipiului Fetești pentru perioada 2021-2027;
  6. H.C.L.Fetești nr. 95/30.05.2022, modificată prin H.C.L.Fetești nr. 218/23.11.2022;

Ținând cont de:

  1. Referatul de aprobare al Primarului Municipiului Feteşti;
  2. Raportul Serviciului Dezvoltare-Investiții din cadrul Primăriei Municipiului Feteşti;

Luând act de:

  1. Raportul de avizare al comisiei economice din cadrul Consiliului Local Municipal Feteşti;

În temeiul prevederilor art. 139 alin. (1) și alin. (3) lit. e) coroborat cu art. 196 alin. (1) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare,

Consiliul local al municipiului fetești

întrunit în a 20-a ședință ordinară a mandatului 2024 - 2028, adoptă prezenta hotărâre.

Art.1.Se aprobă Studiul de fezabilitate actualizat pentru obiectivul de investiții ”Amenajare port turistic în Municipiul Fetești”, elaborat de SC ENTRUST SOLUTIONS SRL, menționat în anexa nr.1 care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

Art.2.Se aprobă Devizul general actualizat cu cota de 21%TVA, faza Studiu de fezabilitate, pentru obiectivul de investiții Amenajare port turistic în Municipiul Fetești, cu o valoare totală estimată 24.967.193,00 lei cu TVA, din care C+M 13.882.935,00 lei cu TVA., conform anexei nr. 2 care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

Art.3.Se aprobă indicatorii tehnico-economici actualizați, faza Studiu de fezabilitate, pentru obiectivul de investiții Amenajare port turistic în Municipiul Fetești, conform anexei nr.3 care face parte integrantă din prezenta hotărâre.

Art.4.Prezenta hotărâre va fi adusă la îndeplinire de primarul municipiului prin aparatul de specialitate.

PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ,

Ion COZMA

CONTRASEMNEAZĂ PENTRU LEGALITATE:

SECRETARUL GENERAL AL MUNICIPIULUI FETEȘTI,

Nicu DICIANU

PROCEDURI ADMINISTRATIVE OBLIGATORII,

anterioare atestării autenticității Hotărârii Consiliului Local nr. 85 / 24.06.2026

PROCEDURA DE VOT UTILIZATĂ Vot prin ridicarea mâinii individual
HOTĂRÂRE CU CARACTER INDIVIDUAL
0Hotărâre care se adoptă cu votul:
majorității absolute a consilierilor locali în funcție
Voturi necesare 10
1 Numărul consilierilor locali, potrivit legii 19
2 Numărul consilierilor locali în funcție 18
3 Numărul consilierilor locali prezenți la adoptarea hotărârii 16
4 Numărul voturilor „PENTRU” 16
5 Numărul voturilor „ÎMPOTRIVĂ” Voturile „ABȚINERE” se numără la voturile „ÎMPOTRIVĂ”. 0
6 Numărul voturilor „ABȚINERE” 0
7 Numărul consilierilor locali care absentează motivat 0
8 Numărul consilierilor locali care absentează nemotivat 2
9 Numărul consilierilor locali care nu iau parte la deliberare și la adoptarea hotărârii, neavând drept de vot 0
PROCEDURI ADMINISTRATIVE OBLIGATORII,

ulterioare adoptării Hotărârii Consiliului Local nr. 85 / 24.06.2026

Nr.
crt.
OPERAȚIUNI EFECTUATE Data
0 1 2
1 Adoptarea hotărârii 24.06.2026
2 Comunicarea către primar 26.06.2026
3 Data până la care hotărârea trebuie comunicată prefectului, potrivit legii 07.07.2026
4 Comunicarea către prefectul județului 26.06.2026
5 Comunicarea către persoanele cărora li se adresează 25.06.2026
6 Devine obligatorie sau produce efecte juridice începând cu 26.06.2026