| ROMANIA | |||||||||||
| JUDETUL ALBA | |||||||||||
| MUNICIPIUL ALBA IULIA | |||||||||||
| CONSILIUL LOCAL | |||||||||||
| DEVIZ GENERAL - extindere retea apa si bransamente al obiectivului de investitie „Extindere retea canalizare si apa pe strazile: Azur, Zenit, Albatros, Uranus, Orizont 3, Orizont 4, Orizont 6, Orizont 9, Orizont 10, Orizont 16, Orizont 21, Orizont 23, Orizont 24, Orizont 25, Orizont 26” | |||||||||||
| Nr. crt. | Denumirea capitolelor si subcapitolelor de cheltuieli | Valoare (fara TVA) | TVA | Valoare cu TVA | |||||||
| lei | lei | lei | |||||||||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||||
| CAPITOL 1 Cheltuieli pentru obtinerea si amenajarea terenului | |||||||||||
| 1.1 | Obtinerea terenului | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 1.2 | Amenajarea terenului | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 1.3 | Amenajari pentru protectia mediului si aducerea terenului la starea initiala | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 1.4 | Cheltuieli pentru relocarea/protectia utilitatilor | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| TOTAL CAPITOL 1 | 0.00 | 0.00 | 0.00 | ||||||||
| CAPITOL 2 Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii | |||||||||||
| TOTAL CAPITOL 2 | 0.00 | 0.00 | 0.00 | ||||||||
| CAPITOL 3 Cheltuieli pentru proiectare si asistenta tehnica | |||||||||||
| 3.1 | Studii | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.2 | Documentatii-suport si cheltuieli pentru obtinerea de avize, acorduri si autorizatii | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.3 | Expertizare tehnica | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.4 | Certificarea performantei energetice si auditul energetic al cladirilor | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.5 | Proiectare | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.5.1 | Tema de proiectare | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.5.2 | Studiu de prefezabilitate | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.5.3 | Studiu de fezabilitate/documentatie de avizare a lucrarilor de interventii si deviz general | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.5.4 | Documentatiile tehnice necesare in vederea obtinerii avizelor/acordurilor/autorizatiilor | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.5.5 | Verificarea tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.5.6 | Proiect tehnic si detalii de executie | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.6 | Organizarea procedurilor de achizitie | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 3.7 | Consultanta-Dirigentie de santier | 11,973.68 | 2,275.00 | 14,248.68 | |||||||
| 3.8 | Asistenta tehnica | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| TOTAL CAPITOL 3 | 11,973.68 | 2,275.00 | 14,248.68 | ||||||||
| CAPITOL 4 Cheltuieli pentru investitia de baza | |||||||||||
| 4.1 | Constructii si instalatii | 1,539,863.36 | |||||||||
| 4.1.1 | Pentru care exista standard de cost | ||||||||||
| [0003.1] str. Azur | 440,261.38 | 83,649.66 | 523,911.04 | ||||||||
| [0003.1.2] Extindere retea apa, str. Azur | 421,149.87 | 80,018.48 | 501,168.35 | ||||||||
| [0003.1.4] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI (6buc.) _ (1.0 x 1.0 x 1.8) | 8,831.35 | 1,677.96 | 10,509.31 | ||||||||
| [0003.1.5] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI (2 buc.)_ (1.0 x 1.5 x 1.8) | 10,280.16 | 1,953.23 | 12,233.39 | ||||||||
| [0003.2] str. Zenit | 316,147.25 | 60,067.98 | 376,215.23 | ||||||||
| [0003.2.2] Extindere retea apa, str. Zenit | 307,315.90 | 58,390.02 | 365,705.92 | ||||||||
| [0003.2.3] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI _ (1.0 x 1.0 x 1.8) | 8,831.35 | 1,677.96 | 10,509.31 | ||||||||
| [0003.3] str. Albatros | 242,880.98 | 46,147.39 | 289,028.37 | ||||||||
| [0003.3.2] Extindere retea apa, str. Albatros | 223,769.47 | 42,516.20 | 266,285.67 | ||||||||
| [0003.3.3] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI _ (1.0 x 1.0 x 1.8) | 8,831.35 | 1,677.96 | 10,509.31 | ||||||||
| [0003.3.4] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI (2 buc)_ (1.0 x 1.5 x 1.8) | 10,280.16 | 1,953.23 | 12,233.39 | ||||||||
| [0003.4] str. Uranus | 40,594.92 | 7,713.03 | 48,307.95 | ||||||||
| [0003.4.2] Extindere retea apa, str. Uranus | 40,594.92 | 7,713.03 | 48,307.95 | ||||||||
| [0003.6] str. Orizont 4 | 21,821.87 | 4,146.16 | 25,968.03 | ||||||||
| [0003.6.2] Extindere retea apa, str. Orizont 4 | 9,458.50 | 1,797.12 | 11,255.62 | ||||||||
| [0003.6.4] Bransament apa, str. Orizont 4 | 3,532.02 | 671.08 | 4,203.10 | ||||||||
| [0003.6.5] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI _ (1.0 x 1.0 x 1.8) | 8,831.35 | 1,677.96 | 10,509.31 | ||||||||
| [0003.7] str. Orizont 6 | 25,644.79 | 4,872.51 | 30,517.30 | ||||||||
| [0003.7.2] Extindere retea apa, str. Orizont 6 | 9,747.33 | 1,851.99 | 11,599.32 | ||||||||
| [0003.7.4] Bransament apa, str. Orizont 6 | 7,066.11 | 1,342.56 | 8,408.67 | ||||||||
| [0003.7.5] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI _ (1.0 x 1.0 x 1.8) | 8,831.35 | 1,677.96 | 10,509.31 | ||||||||
| [0003.8] str. Orizont 9 | 18,574.08 | 3,529.08 | 22,103.16 | ||||||||
| [0003.8.2] Extindere retea apa, str. Orizont 9 | 8,293.92 | 1,575.84 | 9,869.76 | ||||||||
| [0003.8.4] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI _ (1.0 x 1.5 x 1.8) | 10,280.16 | 1,953.23 | 12,233.39 | ||||||||
| [0003.9] str. Orizont 10 | 107,781.67 | 20,478.52 | 128,260.19 | ||||||||
| [0003.9.2] Extindere retea apa, str. Orizont 10 | 72,728.81 | 13,818.47 | 86,547.28 | ||||||||
| [0003.9.4] Bransament apa, str. Orizont 10 | 24,772.70 | 4,706.81 | 29,479.51 | ||||||||
| [0003.9.5] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI _ (1.0 x 1.5 x 1.8) | 10,280.16 | 1,953.23 | 12,233.39 | ||||||||
| [0003.10] str. Orizont 16 | 110,446.61 | 20,984.86 | 131,431.47 | ||||||||
| [0003.10.2] Extindere retea apa, str. Orizont 16 | 83,964.41 | 15,953.24 | 99,917.65 | ||||||||
| [0003.10.4] Bransament apa, str. Orizont 16 | 17,650.85 | 3,353.66 | 21,004.51 | ||||||||
| [0003.10.5] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI _ (1.0 x 1.0 x 1.8) | 8,831.35 | 1,677.96 | 10,509.31 | ||||||||
| [0003.11] str. Orizont 21 | 84,600.04 | 16,074.01 | 100,674.05 | ||||||||
| [0003.11.2] Extindere retea apa, str. Orizont 21 | 58,117.84 | 11,042.39 | 69,160.23 | ||||||||
| [0003.11.4] Bransament apa, str. Orizont 21 | 17,650.85 | 3,353.66 | 21,004.51 | ||||||||
| [0003.11.5] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI _ (1.0 x 1.0 x 1.8) | 8,831.35 | 1,677.96 | 10,509.31 | ||||||||
| [0003.12] str. Orizont 23 | 44,734.60 | 8,499.57 | 53,234.17 | ||||||||
| [0003.12.2] Extindere retea apa, str. Orizont 23 | 28,837.14 | 5,479.06 | 34,316.20 | ||||||||
| [0003.12.4] Bransament apa, str. Orizont 23 | 7,066.11 | 1,342.56 | 8,408.67 | ||||||||
| [0003.12.5] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI _ (1.0 x 1.0 x 1.8) | 8,831.35 | 1,677.96 | 10,509.31 | ||||||||
| [0003.13] str. Orizont 24 | 20,972.14 | 3,984.71 | 24,956.85 | ||||||||
| [0003.13.2] Extindere retea apa, str. Orizont 24 | 10,691.98 | 2,031.48 | 12,723.46 | ||||||||
| [0003.13.4] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI _ (1.0 x 1.5 x 1.8) | 10,280.16 | 1,953.23 | 12,233.39 | ||||||||
| [0003.14] str. Orizont 25 | 65,403.03 | 12,426.58 | 77,829.61 | ||||||||
| [0003.14.2] Extindere retea apa, str.Orizont 25 | 37,472.02 | 7,119.68 | 44,591.70 | ||||||||
| [0003.14.4] Bransament apa, str. Orizont 25 | 17,650.85 | 3,353.66 | 21,004.51 | ||||||||
| [0003.14.5] CONSTRUCTII CAMIN DIN BOLTARI _ (1.0 x 1.5 x 1.8) | 10,280.16 | 1,953.23 | 12,233.39 | ||||||||
| 4.1.2 | Pentru care nu exista standard de cost | ||||||||||
| 4.2 | Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale | ||||||||||
| 4.2.1 | Pentru care exista standard de cost | ||||||||||
| 4.2.2 | Pentru care nu exista standard de cost | ||||||||||
| 4.3 | Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj | ||||||||||
| 4.3.1 | Pentru care exista standard de cost | ||||||||||
| 4.3.2 | Pentru care nu exista standard de cost | ||||||||||
| 4.4 | Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care nu necesita montaj si echipamente de transport | ||||||||||
| 4.5 | Dotari | ||||||||||
| 4.6 | Active necorporale | ||||||||||
| TOTAL CAPITOL 4 | 1,539,863.36 | 292,574.04 | 1,832,437.40 | ||||||||
| CAPITOL 5 Alte cheltuieli | |||||||||||
| 5.1 | Organizare de santier | 0.00 | |||||||||
| 5.1.1 | Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier | ||||||||||
| 5.1.2 | Cheltuieli conexe organizarii santierului | ||||||||||
| 5.2 | Comisioane, cote, taxe, costul creditului | 16,938.50 | 3,218.31 | 20,156.81 | |||||||
| 5.2.1 | Comisioanele si dobanzile aferente creditului bancii finantatoare | ||||||||||
| 5.2.2 | Cota aferenta ISC pentru controlul calitatii lucrarilor de constructii | 7,699.32 | 1,462.87 | 9,162.19 | |||||||
| 5.2.3 | Cota aferenta ISC pentru controlul statului in amenajarea teritoriului, urbanism si pentru autorizarea lucrarilor de constructii | 1,539.86 | 292.57 | 1,832.44 | |||||||
| 5.2.4 | Cota aferenta Casei Sociale a Constructorilor - CSC | 7,699.32 | 1,462.87 | 9,162.19 | |||||||
| 5.2.5 | Taxe pentru acorduri, avize conforme si autorizatia de construire/desfiintare | ||||||||||
| 5.3 | Cheltuieli diverse si neprevazute | 61,594.53 | 11,702.96 | 73,297.50 | |||||||
| 5.4 | Cheltuieli pentru informare si publicitate | 4,105.26 | 780.00 | 4,885.26 | |||||||
| TOTAL CAPITOL 5 | 82,638.29 | 15,701.28 | 98,339.57 | ||||||||
| CAPITOL 6 Cheltuieli pentru probe tehnologice si teste | |||||||||||
| 6.1 | Pregatirea personalului de exploatare | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| 6.2 | Probe tehnologice si teste | 0.00 | 0.00 | 0.00 | |||||||
| TOTAL CAPITOL 6 | 0.00 | 0.00 | 0.00 | ||||||||
| CAPITOL 7 | |||||||||||
| Cheltuieli aferente marjei de buget si pentru construirea rezervei de implementare pentru ajustare de pret | |||||||||||
| 7.1 | Cheltuieli aferente marjei de buget 25% din ( 1.2 + 1.3 + 1.4 + 2 + 3.1 + 3.2 + 3.3 + 3.5 + 3.7 + 3.8 + 4 + 5.1.1) | 155,183.70 | 29,484.90 | 184,668.61 | |||||||
| 7.2 | Cheltuieli pentru construirea rezervei de implementare pentru ajustare de pret | 64,157.89 | 12,190.00 | 76,347.89 | |||||||
| Total capitol 7 | 219,341.60 | 41,674.90 | 261,016.50 | ||||||||
| TOTAL GENERAL | 1,853,816.94 | 352,225.22 | 2,206,042.16 | ||||||||
| din care: C+M (1.2+1.3+1.4+2+4.1+4.2+5.1.1) | 1,539,863.36 | 292,574.04 | 1,832,437.40 | ||||||||
| TOTAL GENERAL (cu TVA) din care: | 2,206,042.16 | ||||||||||
| buget de stat | 2,137,764.40 | ||||||||||
| buget local | 68,277.76 | ||||||||||
| Preţuri fără TVA | Cu standard de cost | Fără standard de cost | |||||||||
| Valoare CAP. 4 | 1,539,863.36 | ||||||||||
| Valoare investiţie | 1,853,816.94 | ||||||||||
| Cost unitar aferent investiţiei | 6,179.39 | ||||||||||
| Cost unitar aferent investiţiei (EURO) | 1,242.56 | ||||||||||
| Data | 03,01,2024 | ||||||||||
| Curs Euro | 4.9731 | ||||||||||
| Valoare de referinţă pentru determinarea încadrării în standardulde cost (locuitori beneficiari/ locuitori echivalenţi beneficiari/km) | 300.00 | ||||||||||