ANEXĂ la hotărârea nr. 25 din 19.09.2025

 

 

ROMÂNIA

 

Judeţul Suceava

 

PRIMĂRIA  COMUNEI    FÂNTÂNA MARE

 

 

 

               Avizat,

Direcţia pentru Agricultură Judeţeană Suceava

 

 

 

 

 

AMENAJAMENT  PASTORAL

U.A.T. FÂNTÂNA MARE

 

 

 

 

        Aprobat prin 

H.C.L. nr…………din…………….

Secretar general Popa Alin

…………….

 

 

Amenajamentul pastoral este valabil începând cu data de 

01.10.2025

 

2025

 

 

INTRODUCERE

4

CAPITOLUL I 

SITUAȚIA TERITORIAL - ADMINISTRATIVĂ 

13

 

1.1 Amplasarea teritorială a localității 

13

 

1.2. Denumirea deținătorului legal 

13

 

1.3.  Documente care atestă dreptul de proprietate sau deținere legală. Istoricul proprietății 

13

 

1.4. Gospodărirea anterioară a pajiștilor din amenajament 

14

CAPITOLUL II 

ORGANIZAREA TERITORIULUI 

16

 

2.1. Denumirea trupurilor de pajiște care fac obiectul acestui studiu 

16

 

2.2. Amplasarea teritorială a trupurilor de pajiște. Vecinii și hotarele pajiștii 

17

 

2.3. Constituirea și materializarea parcelarului și subparcelarului descriptiv 

18

 

2.4. Baza cartografică utilizată 

18

 

2.5. Suprafața pajiștilor. Determinarea suprafețelor 

19


2.6. Enclave

20

CAPITOLUL III 

CARACTERISTICI GEOGRAFICE ȘI CLIMATICE 

20

 

3.1. Indicarea zonei geografice și caracteristicile reliefului 

20

 

3.2. Altitudine, expoziție, pantă 

20

 

3.3. Caracteristici pedologice și geologice 

21

 

3.4. Rețeaua hidrografică 

21

 

3.5. Date climatice 

22

CAPITOLUL IV 

VEGETAȚIA 

23

 

4.1. Date fitoclimatice 

23

 

4.2 Descrierea tipurilor  de stațiune 

23

 

4.3 Tipuri de pajiști. Descrierea tipurilor 

23

 

4.4. Descrierea vegetației lemnoase 

24

CAPITOLUL V 

CADRUL DE AMENAJARE 

25

 

5.1. Procedee de culegere a datelor din teren 

25

 

5.2. Obiective social-economice și ecologice 

26

 

5.3. Stabilirea categoriilor de folosință a pajiștilor 

27

 

5.4. Fundamentarea amenajamentului pastoral 

29

CAPITOLUL VI 

ORGANIZAREA, ÎMBUNĂTĂȚIREA, DOTAREA ȘI FOLOSIREA PAJIȘTILOR 

32

 

6.1. Lucrări de repunere în valoare a suprafețelor de pajiști 

32

 

6.2. Amestecuri de ierburi recomandate pentru reînsămânţarea sau supraînsămânţarea pajiştilor 

35

 

6.3. Capacitatea de păşunat

38

 

6.4. Organizarea pășuna  tului pentru diferitele specii de animale 

39

 

6.5. Căi de acces 

41

 

6.6. Construcții zoopastorale și surse de apă 

43

CAPITOLUL VII 

DESCRIERE PARCELARĂ 

44

CAPITOLUL VIII

DESCRIEREA VEGETAŢIEI FORESTIERE

55

CAPITOLUL IX

DIVERSE 

57

 

9.1. Data intrării în vigoare a amenajamentului; durata acestuia

57

 

 

9.2. Colectivul de elaborare a lucrării de amenajare 

57

 

9.3. Hărțile ce se atașează amenajamentului

57

 

9.4. Evidența lucrărilor executate anual pe fiecare parcelă

58


 

 

 

Concluzii si recomandari

59

 

Bibliografie

59

 

Anexe

60

Studio pedologic

61

 

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAJIȘTILE DIN ROMÂNIA -     IMPORTANT PATRIMONIU

NAȚIONAL

Pajiștile sunt un element esențialal sistemelor de agricultură durabilă, care

răspund exigențelor cererii de alimente sănătoase și de calitate superioară.

In plus, pe lângă rolul decisiv de asigurarea furajelor pentru animale, pajiștile au o funcție importantă în dezvoltarea rurală și a mediului înconjurător reflectată prin: conservarea   biodiversității,   îmbunătățirefeartilitățiisolurilor,   fixarea  simbiotică  a echilibru hidrologic, prevenirea inundațiilorși alunecărilor de       sechestrarea carbonului, calitatea peisajului și important patrimoniu cultural.

INTRODUCERE

Din cele mai vechi timpuri iarba produsă pe pajiști a constituit fura;u! de bază pentru creșterea animalelor ierbivore domestice, ceea ce a permis dezvoltarea primelor civilizații umane.

Explozia demografică a determinat o expansiune a pajiștilor printr-o luptă continuă a omului cu vegetația forestieră, pentru a produce hrană animalelor, care îi asigură mijloace de trai precum alimente (lapte, carne) și materii prime (lână, piei), forțemotrice pentru transport și lucrările câmpului cât și alte necesități.

În zilele noastre, sistemele de creștere a animalelor bazate pe valorificarea pajiștilor, trebuie să facă fațănecesitățilorde hrană tot mai mari, având în veuc:c ca producția de furaje obținutepe aceste suprafețe să țină pasul cu cerințeletot mai mari de carne și lapte și cu schimbările climatice. In același timp, producerea furajelor pe pajiști trebuie să reducă competiția din cadrul terenului arabil pentru producerea hranei oamenilor, a animalelor și a biocombustibililor.

ROLUL      PAJIȘTILOR      ÎN      DEZVOLTAREA          DURABILĂ  A AGRICULTURII

Dezvoltarea durabilă este un proces complex ce se desfășoară prin și sub intervenția umană, care vizează dezvoltarea societății, materializarea lui bazându-se pe faptul că dezvoltarea durabilă a întregului este asigurată de dezvoltarea durqbilă a fiecărei părți a activității (MARUȘCA și colab., 2010).

In acest sens, dezvoltarea durabilă a agriculturii constituie o parce a acescui proces, agricultura fiind o componentă indispensabilă a acesteia (MOTCĂ și colab. 1994). Creșterea animalelor, în special a bovinelor și ovinelor, are un rol însemnat în imprimarea unui comportament antientropic prin care se realizează durabilitatea agriculturii. Pajiștile sunt un element esențialal sistemelor de agricultură sustenabilă reprezentat prin: asigurarea furajelor, bunăstarea animalelor, calitatea solurilor și folosirea optimă a terenurilor slab productive, în special pentru producerea biomasei, sursăenergetică regenerabilă.

Prin plantele furajere din pajiști se intensifică procesul de fotosinteză din ecosisteme și se introduce în sol o cantitate mai mare de materie organică, menținându-seîn sol o viață biologică activă. Prin rădăcinile plantelor furajere de pajiști, care au rol de liant în prezența materiei organice, se oprește procesul de distrugere a structurii granulare a solurilor, în cele mai multe cazuri conducând Ia îmbunătățireaacestora (MOCANU, HERMENEAN, 2013; SIMTEA și colab., 1990).

Alături de administrarea gunoiului de grajd, plantele furajere de pajiști au un rol însemnat în menținereaconținutuluide humus din sol, fapt ce imprimă o portanță ridicată solului, care atenuează acțiunea de tasare a animalelor și a mașinilor agricole grele. Asolamentele cu sole înierbate au un rol esențial în menținerea microfaunei din sol și în întreruperea ciclurilor biologice pentru boli și dăunători, ceea ce conduce Ia reducerea cantităților de pesticide, care sunt nocive pentru microfaună și mediu înconjurător.

Pe lângă rolul principal de asigurare a necesarului de furaje pentru cel puțin 60% din efectivul de bovine și 80% din efectivul de ovine, pajiștile au o serie de funcții importante în dezvoltarea rurală și a mediului înconjurător.

Prin înierbare se consolidează biologic taluzurile drumurilor, halde miniere, industriale și menajere,pârtii de schi și alte terenuri lipsite de vegetație pentru a fi protejate de factorii distructivi, se stimulează pedogeneza și se înfrumusețează peisajul.Acestea funcții reflectă și definesc multifuncționalitateapajiștilor.

Toate activitățileconexe care rezultă din folosirea și valorifica:ca

precum prelucrarea produselor animaliere, colectarea florei medicinale, apicultura etc., constituie o altăfuncțieeconomică importantă a acestor suprafețe.

Pajiștile        permanente  constituie     importante   habitate          pentru animalele sălbatice și de conservare a biodiversității speciilor de plante și animale.

Acestea se pot rezuma prin următoarele:

-        în România există un numărde 783 de tipuri de habitate, din care aproape

60% se întâlnesc în pajiștile permanente;

-        pe teritoriul țării s-au identificat 3700 de specii de plante, din care peste

70% aparțin vegetației pajiștilor permanente. Dintre acestea, 74 de specii au dispărut, 485 sunt amenințatecu dispariția, 200 de specii sunt vulnerabile, 23 sunt declarate monumente ale naturii și 1253 sunt specii rare;

-        dintre speciile de animale sălbatice, 5 specii au dispărut, iar peste 30 sunt

amenințatecu dispariția;

-        structura floristică a vegetației pajiștilor din România este foarte diversă,

cu indici de biodiversitate foarte ridicați în comparație cu multe țări din Europa;

-        fondul genetic de germoplasmă al populațiilor de specii cu valoare

economică este foarte mare, România fiind considerată un rezervor biologic natural

de îmbunătățirea procesului genetic Ia multe specii agricole;

-        o floră meliferă și medicinală deosebit de bogată.

In cadrul ecosistemelor agricole afectate de eroziune, contribuțiapajiștilor este esențialăîn protejarea solului, combătând acele fenomene care conduc Ia declanșareași accelerarea procesului de eroziune (RESNIERIȚĂ, 1956).

Astfel, durata în timp pentru îndepărtarea unui strat de sol, pe adâncimea de 20 cm, în urma procesului de eroziune, pe terenurile în pantă acoperite de pajiști este de 29000 ani, față de 100 de ani pentru terenurile în pantă cultivate în sistem de rotațieși de numai 13 ani pentru terenurile în pantă cultivate cu porumb siloz în monocultură.

Prin diversitatea speciilor de plante și de animale, pajiștile permanente, înobilează și înfrumusețează mediu înconjurător oferind importante spații de recreere pentru civilizația umană.

Din păcate structura funcțională a pajiștilor din România datorită unei

gospodăriri necorespunzătoare, este profund perturbată din cauza agresivității unor specii de plante invazive (ex. feriga mare, etc.) care au înlocuit speciile valoroase în proporție ridicată. Balanța estimativă de azot fixat biologic (NFB) în agroecosistemele de pajiști și culturi de leguminoase din România este de: 30 kg/ha pe an pentru pajiștile permanente; 80 kg/ha pe an pentru pajiștile temporare și de 160 kg/ha pe an pentru leguminoasele perene (MARUȘCA și colab., 2010).

Fixarea anuală a azotului atmosferic de către leguminoase prin culturi

furajere permit reducerea costurilor de producție și a riscurilor de poluare cu nitrați.

Prin îmbogățirea materiei organice în compuși azotați, ca urmare a fixării biologice a azotului, leguminoasele stabilesc direct sau indirect interacțiuni pozitive cu speciile vecine, interacțiunice se manifestă mai ales în condiții pedoclimatice dificile, limitând efectele negative ale competiției interspecifice. Conform literaturii de specialitate cantitatea estimată de C02 stocat (sechestrat) în agroecosistemele de pajiști permanente este de 4,7 t/ha pe an, în cele de pajiști temporare de 4,2 t/ha pe an, fațăde doar 1,8 t/ha pe an de C02 stocat de culturile cerealiere. Rezultă că pe parcursul  unui an, cele cca  4,9 milioane de  pajiști   permanente  din țaranoastră pot sechestra o cantitatea totală estimată de aproximativ 23 milioane tone. O contribuție esențială își aduc plantele furajere din pajiști și pentru creșterea reținere a apei și a posibilității de a o ceda când plantele au nevoie de ea.

Comparativ cu culturile anuale, pajiștiie pełmanenie au un efect protector pentru calitatea apei, regularizarea fluxului de apă și a poluanților. După pădure, pajiștea este cea mai importantă sursă de reținere și filtrare a apei pluviale (DUMITRESCU și colab., 1979).

 

SITUAȚIA PAJIȘTILOR DIN ȚARA NOASTRĂ

Pajiștile permanente din țaranoastră au o răspândire de aproximativ 4,9 milioane hectare, România ocupând, în Europa, locul al V-Iea după Franța, Marea Britania, Spania și Germania.

Pajiștile din țara noastră, care reprezintă 33% din suprafața agricolă,

constituie o parte din avuția națională, de    importanță   majoră prin dimensiunea resurselor de furaje și calitatea acestora, precum și prin celelalte funcții cu efect benefic asupra protecției și frumusețiimediului înconjurător.

Aria de răspândire a suprafeței pajiștilor se regăsește pe toate formele de relief, respectiv de Ia altitudinea din Delta Dunării și câmpie, pânăIa altitudinea de 2500 m de pe platourile alpine ale munților Carpați. Aceasta face ca resursele funciare pentru pajiștile din România să fie extrem de variate sub toate aspectele: fizico-geografice; climatice; hidrografice; profunzimea solului; tipurile de sol   și însușirilor lor fizico-chimice (ROTAR, VIDICAN 2003; VîNTU și colab., 2004). în funcție de modul de folosințăpajiștile se împart în pășuni și fânețe.Din suprafața totală  de   pajiști din țaranoastră 68% o reprezintă pășunile, iar 32%  fânețele.

Repartizarea pajiștilor din noastră, funcțiede formele de relief. Se constată că 79% din suprafața de pajiști este situată în zona de deal și montană.

 Ponderea pășunilor și fânețelordin suprafața totală de pajiști, %

Zona de munte   32%      Zonade șes  21% , Zona deal 47%

 Repartizarea suprafeței de pajiști pe forme de relief, în %

Reducerea dramatică a efectivelor de animale, care Ia nivelul anului 2009 (Anuarul statistic al României, 1990-2010), au ajunsIa bovine Ia cca 40 %, respectiv Ia ovine Ia cca. 60 % din efectivul anului 1990, a atras după sine diminuarea considerabilă a suprafeței de pajiști și culturi furajere necesarc pcntŕu asigur,ăca hranei acestora. Ca urmare, o mare parte din suprafețele ocupate cu aceste culturi au fost abandonate.

          Este oportună reintroducerea în circuitul agricol a acestor suprafețe pentru obținereade biomasă necesarăproducerii biocombustibililor, aceasta în contextul în care astăzi mai mult ca oricând criza combustibililor fosili este în plină desfășurareși se pune tot mai mult accent pe utilizarea mai largă a energiilor regenerabile, nepoluante.

FACTORII LIMITATIVI Al PRODUCTIVITĂȚIPIAJIȘTILOR

Datorită faptului că pajiștile sunt amplasate în condiții staționalefoarte variate, ocupând, de regulă, suprafețele improprii altor culturi, fie datorită proprietăților fizico-chimice deficitare ale solului, fie datorită orografiei terenului sau a temperaturii insuficiente cu durată prea scurtă de vegetație de Ia altitudini mai înalte și alte cauze, productivitatea lor este strâns legată, atât de condițiile de mediu în care se găsesc, cât și de activitățileomului și animalelor sale.

Din datele MADR prezentate în „Programul național de reabilitare a pajiștilor 2005-2008", factorii limitativi pentru producția de furaje pe pajiști sunt în ordine: aciditatea solului, eroziunea, excesul de umiditate, salinitate și alcalinitate, textura solului și altele care ajung să influențeze60 % din suprafața pajiștilor permanente (Tabelul 1 și Figura 3.).

Pe  de altă   parte  productivitatea pajiștilor este  influențatădirect de acțiunea unor        factori          biotici          și       antropogeni precum abandonul   și   valorificarea necorespunzătoare, dezechilibru hidric, poluare etc.

Tabelul I

Factori fizico - chimici limitativi ai solului pentru producția pajiștilor          

FACTORUL LIMITATIV

Suprafața de pajișie afectată

Mii ha

%

Aciditatea solului

1280

26

Eroziunea solului și alunecări

890

18

Exces de umiditate

290

6

Salinitate și alcalinitate

250

5

Nisipuri. Pietriș, roci de suptafață

240

5

Fără restricții majore

1910

40

TOTAL

4860

100

 

Suprafețele de pajiști afectate de factori limitativi ai producției, în % din suprafața totală

Astfel, întreținereași exploatarea necorespunzătoare a făcut ca: 26 % din suprafața de pajiști permanente să fie invadată de vegetație ierboasă nevaloroasă precum țăpoșica (Nardus stricta), bărboasa (Botriochloa ischaemum), feriga mare (Pteridium aquilinum), târsa (Deschampsia caespitosa), șteviile (Rumex sp.), știrigoaia (Veratrum album), urzica (Urtica dioica) etc., 9 % să fie acoperită cu vegetație lemnoasă de arbuști(păducel, măceș, alun, mur, etc.) și puieți de arbori, iar 11% să fie invadate de mușuroaiemultianuale înțelenite(Tabelul 2).

La toate acestea se adaugă faptul că pe majoritatea suprafeței de pajiști permanente se manifestă o fertilitate scăzută, iar absențafertilizării organice sau minerale nu permite crearea condițiilor favorabile speciilor furajere valoroase și sporirea producției pajiștilor.

Tabelul 2.

Factori biotici și antropogeni limitativi pentru producția pajiștilor

FACTORUL LIMITATIV

Suprafața afectată

Mii ha

% din total pajiști

Invazie de buruieni, din care:

1280

26

țăpoșică (Nardus stricta)

500

10

bărboasă (Botriochloa ischaemum)

250

5

ferigă (Pteridium a uilinum)

170

3

târsă (Deschampsia caespitos)

90

2

nitrofile(Rumex,Veratrum,Urtica)

270

6

Invazie de vegetație lemnoasă

420

9

Mușuroaie înțelenite

550

11

TOTAL

2250

46

 

          Practic nu există suprafață de pajiști care sănu fie afectată de cel puțin unul din acești factori limitativi. Creștereaproducției pajiștilor este posibilă doar prin măsuri ameliorative de înlăturare sau de diminuare a acțiunii acestor factori limitativi.

Pajiștea trebuie să fie tratată ca oricare cultură din arabil, dacă dorim eficiențăeconomică de Ia acest mod de   folosințăagricolă.  In trecutul  nostru nu prea îndepărtat și în țăriledezvoltate, care sunt de mult integrate în Civilizatia pastorală, pășunea sau fâneața, erau și sunt considerate o importantă resursă furajeră, întreținuteși valorificate corespunzător, pentru a obține rezultatele economice scontate.

 

OBIECTIVE ȘI DIRECȚII ÎN CULTURA PAJIȘTILOR

Conform Codului de Bune Condiții Agricole și de Mediu (GAEC), stabilite în Regulamentul Consiliului Uniunii Europene (CE) numărul 1782/2003, țara noastră trebuie să acorde o atenție deosebită acestui patrimoniu pastoral prin menținereasuprafeței existente Ia 1 ianuarie 2007 (GAEC 11), asigurarea unui nivel minim de întreținere(GAEC 7) și evitarea instalării  vegetației nedorite  pe agricole (GAEC 10).Condițiile ecologice foarte diferite în care sunt situate pajiștile, precum  și   schimbările  socio —       economice  din   țara noastră care au  condus Ia  un anumit stadiu de degradare o abordare integrată și interdisciplinară în vederea elaborării de noi soluțiipentru gospodărirea raționalăa patrimoniului pastoral.

Obiectivul fundamental pentru punerea în valoare a pajiștilor este sporirea producției totale de furaje și a calității acestora, în concordanțăcu o conversie optimă în produse animaliere ca urmare a unei bune valorificări a acestor suprafețe.

Obiective specifice:

>        Gestionarea științifică și tehnologică a patrimoniului pastoral al României în scopul asigurării unei agriculturi durabile (utilizarea nutrienților, conservarea biodiversității, menținereanealterată a peisajului, exploatarea economică, protecția mediului, bunăstarea animalelor);

>        Creșterea valorii nutritive a covorului ierbos, care să asigure o hrănire echilibrată și eficientă a diferitelor categorii de animale, îndeosebi din specii}e bovine și ovine, pentru obținerea de produse zootehnice sănătoase și asigurarea bunăstării animalelor;

>        Adaptarea tehnologiilor pajiștilor semănate și permanente și de creștere a animalelor, specifice fiecărei condiții staționale, pentru realizarea unor sisteme agricole durabile, cu efecte minime cauzate de schimbările climatice;

>                  Fundamentarea științificăși dezvoltarea de tehnologii noi pentru producerea ecologică a furajelor și conversia lor în produse animaliere (carne - lapte) cu o valoare biologică ridicată,  menținerebaiodiversitățsiii protecția  mediului;

>        Realizarea cantității         de semințede graminee și leguminoase perene de pajiști,din soiurile autohtone, necesarăpentru lucrările de îmbunătățire;

>        Folosirea suprafețelor mai slab productive pentru producerea de biomasă, importantă resursăregenerabilă, promovându-se punerea în valoare a acestora prin reconversia și reorientarea potențialului de producție.

 

Direcții de acțiune

Gospodărirea neraționalăa pajiștilor permanente, coroborată cu acțiunea factorilor naturali au condus, în decursul timpului, Ia o degradare avansată prin invadarea de mușuroaie, vegetație nevaloroasă, apariția eroziunii și alunecărilor.

Stoparea   procesului de   degradare    a pajiștilor permanente    și menținerea producției și calității furajelor au o importanță deosebită pentru protecția mediului și păstrarea biodiversității.

          Înaceastă direcție, elaborarea unor noi strategii de creștere a suprafețelor de pajiști eligibile și a activităților economice de creștere a animalelor, cu respectarea bunelor condiții agricole și de mediu, este necesarăpentru creșterea absorbției fondurilor europene, păstrarea raportului dintre suprafața de pajiști permanente și suprafața agricolă utilizată și mărirea numărului de exploatații de creștere a animalelor erbivore.

În vederea creșteriisuprafețelor eligibile, Ia articolul 6 din Legea nr. 86/2014 privind aprobarea OUG nr. 34/2013 - Organizarea, administrarea și pajiștilor permanente și pentru modificarea și completarea Legii fondului funciar nr. 18/1991, se stipulează că modul de gestionare a pajiștilor se stabilește prin amenajamente pastorale.

Pentru conservarea și utilizarea durabilă a pajiștilor, imp ortante datorită diversității lor biologice mari, este necesarădezvoltarea unor planuri speciale de management care să conținămăsuri specifice de îngrijire și întreținere, recoltarea Ia momentul optim a fânețelor, folosirea raționalăa pășunilor ca durată de pășunat, încărcarecau animale, circulație, etc.

Prin aceasta se asigură realizarea unor condiții de implementare a dezvoltării durabile, prioritate globală pentru   secolul XXI, stabilite  prin acordul  internaționa al Conferinței Mondiale de Ia Rio de Janeiro din anu! 1992 și adoptarea Agendei 21 „The Earth's Nation Plan", semnatară fiind și România.

Elaborarea și editarea Ghidului practic de întocmire a amenajamentelor pastorale pe nivele altitudinale, cu anexele componente, are ca obiectiv central întocmirea completă și unitară Ia nivel naționala Amenajamentelor Pastorale, pentru toate pajiștile, situate în diferite condiții staționale, respectiv fizico• geografice, orografie, hidrologie, sol, condiții climatice, vegetație primară și secundară, cât și modul de utilizare. Pentru implementarea cunoștințelor și inovațiilor referitoare Ia folosirea, gospodărirea pajiștilor și valorificarea multifuncționalitățipiajiștilor,  situate   în   diferite  condiții pedoclimatice  și  socio- economice, în ghid sunt prezentate informațirieferitoare Ia:

- vegetația pajiștilor, tipuri de pajiști;

- recunoașterea plantelor erbacee  și a altor plante de uz furajer în diferite faze de vegetație;

- stabilirea stării de degradare a solului și a covorului ierbos, care vor sta Ia baza proiectelor  de îmbunătățireîn vederea reintroducerii  acestora în  circuitul   agricol performant;

- soluții tehnice și tehnologice care asigură realizarea scopurilor privind gospodărirea raționalăa fondului pastoral: lucrări preliminare pentru repunerea în valoare; măsuri de sporire a producției pajiștilor; amestecuri de ierburi recomandate pentru    sau supraînsămânțarepaajiștilor, toate   în funcție de tipul  de pajiște permanentă, nivel de intensivizare, grad de conservare a biodiversitații, interdicții de agromediu și altele;

- căile de optimizare a multifuncționalitățiipajiștilor, inclusiv pentru sistemele durabile de producție cu animale (în special cu rumegătoare);

-         evaluarea capacității de producție a pajiștilor și metode de stabilire a capacității de pășunat;

-         valoarea pastorală a pajiștilor;

-        capacitatea optimă de pășunat, durata sezonului de pășunat, numărui ciclurilor de pășunat, pentru a preveni proliferarea speciilor invazive nevaloroase și/sau toxice;

-         organizarea pășunatului pentru diferite specii de animale;

-         folosirea pajiștilor în regim de fâneață;

-         utilități zoopastorale (adăposturi pentru animale, anexe gospodărești, umbrare, surse de apă, drumuri de acces, etc.) ;

Scopul final al punerii în practică a amenajamentelor pastorale constă în

diminuarea sau înlăturarea procesului de degradare a pajiștilor permanente un mod rațional de gospodărire a fondului pastoral național, premłsă practicării unei agriculturi durabile, în special   în zona de deal și montană unde pajiștile au ponderea cea mai importantă, condițiice asigură o dezvoltare rurală echilibrată din punct de vedere economic, de protecție a mediului și de păstrare a tradițiilor.

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. SITUAŢIA TERITORIAL - ADMINISTRATIVĂ

 

          1.1 AMPLASAREA TERITORIALĂ A LOCALITĂŢII

          Comuna Fântâna Mare se află în Euroregiunea NE, judeţul Suceava, poziţionată între coordonatele: 47º 25′ şi 38″ latitudine nordică şi 26º 18′ 53″– longitudine estică, se învecinează la nord cu oraşul Fălticeni,  la sud cu  Boroaia, Bogdăneşti, Râşca, şi Jahalia, la est cu satele Dumbrăviţa de Sus, Dumbrăviţa de Jos şi satul Bărăşti, satele Şoldăneşti, Leucuşeşti şi Manolea, la vest comuna Baia. 

 

          1.2 DENUMIREA DEŢINĂTORULUI LEGAL

          Deţinătorul legal al pajiştilor din unitatea administrativ teritorială este Consiiliul Local al comunei Fântâna Mare.

          Utilizatorii pajiştilor sunt: Asociaţia Agricolă Cotu Băii, Comuna Fântâna Mare şi cetăţenii comunei deţinători de aminale.

 

1.3 DOCUMENTE CARE ATESTĂ DREPTUL DE PROPRIETATE SAU DEŢINEREA LEGALĂ. ISTORICUL PROPRIETĂŢII.

 

Tabel 1.1

Nr.

Ctr.

Teritoriu administrativ

Trupul de pajişti

Bazinul hidrografic

Observaţii

 

 

1

2

3

4

5

 

Hotărârea Consiliului Local Nr. 25 din 31.07.2023

 

Fântâna Mare, Cotu Băii, Spătăreşti

Praxia 

Râul Moldova

Râul Moldova

Şomuzul Mare

Râul Moldova

La data de 31.07.2023 terenul figura în 

registru agricol ca păşune

 

 

Tabel 1.2

Nr. ctr.

Suprafaţa totală pajişti

UAT  (ha)

Trupul de pajişte

Declarată APIA

(ha)

Nedeclarată APIA (ha)

 

1

185,2239

FÂNTÂNA MARE

59.48

125,7439

2

122,7759

COTU BĂII

81.09

41,6859

3

54,946

PRAXIA

39.49

15,456

4

47,2495

SPĂTĂREŞTI

46.66

0.5895

5

158,70

PROPRITARI     PRIVAȚI

158,70

-

 

TOTAL HA

568,89

 

385,42

183,4753

 

1.4 GOSPODĂRIREA ANTERIOARĂ A PAJIŞTILOR DIN AMENAJAMENT

Din anul 2010 şi până în prezent suprafaţa elegibilă APIA a fost administrată de Asociaţia Crescătorilor de taurine Cotu Băii.

          Pe suprafeţele supuse amenajamentului în perioada 2015 – 2024 s-a întocmit  un Program de reabilitare a pajiştilor

          

În perioada 2015 – 2024 s-au executat următoarele lucrări:

          - în anul 2015 s-a administrat catitatea de 2000 kg azotat de amoniu pe suprafaţa de 20 ha, 100 kg/ha

- în anul 2016 s-a administrat catitatea de 5000 kg azotat de amoniu pe suprafaţa de 50 ha, 100 kg/ha

- în anul 2017 s-a administrat catitatea de 8000 kg azotat de amoniu pe suprafaţa de 80 ha, 100 kg/ha

- în anul 2018 s-a administrat catitatea de 15 000 kg azotat de amoniu pe suprafaţa de 150 ha, 150 kg/ha

- în anul 2019 s-a administrat catitatea de 22800 kg azotat de amoniu pe suprafaţa de 152 ha, 150 kg/ha

- în anul 2020 s-a administrat catita

tea de 20500 kg azotat de amoniu pe suprafaţa de 152 ha, 135 kg/ha

  • în anul 2021
  • administrat îngrăşăminte chimice – azotat de amoniu 
    1. Păşunea Spătăreşti 10 ha cu 1500 kg. azotat de amoniu
    2. Păşunea Praxia 10 ha cu 1500 kg. azotat de amoniu
    3. Păşunea Cotu Băii 60 ha cu 12000 kg. azotat de amoniu
  • nivelat muşuroaie cost resturi vegetale
    1. Păşunea Spătăreşti 35 ha 
    2. Păşunea Praxia 35 ha 
    3. Păşunea Cotu Băii 95 ha
  • defrişat vegetaţie forestieră, păşunea Fântâna Mare 4,95 ha

2022

- administrat îngrăşăminte chimice – azotat de amoniu 

  1. Păşunea Spătăreşti 17 ha cu 2000 kg. azotat de amoniu
  2. Păşunea Praxia 20 ha cu 2300 kg. azotat de amoniu
  3. Păşunea Cotu Băii 70 ha cu 8200 kg. azotat de amoniu
  • nivelat muşuroaie cost resturi vegetale
    1. Păşunea Spătăreşti 10 ha 
    2. Păşunea Praxia 49 ha 
    3. Păşunea Cotu Băii 70 ha
    4. Păşunea Fântâna Mare 33,5 ha

2023

- administrat îngrăşăminte chimice – azotat de amoniu şi amendamente

  1. Păşunea Spătăreşti 14 ha cu 1500 kg. azotat de amoniu
  2. Păşunea Praxia 15 ha cu 1300 kg. azotat de amoniu
  3. Păşunea Cotu Băii 92 ha cu 6000 kg. azotat de amoniu
  4. Păşunea Făntâna Mare 12 ha cu 1200 kg azotat de amoniu
  5. Păşunea Cotu Băii 10 ha cu 50 t amendamente
  • nivelat muşuroaie cost resturi vegetale
    1. Păşunea Spătăreşti 10 ha 
    2. Păşunea Praxia 10 ha 
    3. Păşunea Cotu Băii 35 ha
    4. Păşunea Fântâna Mare 33,5 ha

- Cosit spini şi resturi vegetale păşunea Cotu Băii 20 ha

                                       2024

- administrat îngrăşăminte chimice – azotat de amoniu şi amendamente

  1. Păşunea Spătăreşti 8 ha cu 1500 kg. azotat de amoniu
  2. Păşunea Praxia 10 ha cu 2100 kg. azotat de amoniu
  3. Păşunea Cotu Băii 45 ha cu 8350 kg. azotat de amoniu
  4. Păşunea Făntâna Mare 9 ha cu 1800 kg azotat de amoniu
  • nivelat muşuroaie cost resturi vegetale
    1. Păşunea Spătăreşti 10 ha 
    2. Păşunea Praxia 21 ha 
    3. Păşunea Cotu Băii 88 ha
    4. Păşunea Fântâna Mare 10 ha

- decolmatat canal HCA 45 pe o lungime de 630 m

 

Producţia medie de iarbă a pajiştilor pe ultimii 5 ani

 

Tabel 1.3

Nr. ctr.

Specificare  

Anul 1

2020

Anul 2

2021

Anul 3

2022

Anul 4

2023

Anul 5

2024

Media

1

Trupul de pajişte

FÂNTÂNA MARE

2

Suprafaţa ( ha )

185,2239

185,2239

185,2239

185,2239

185,2239

185,2239

3

Producţia medie (t/ha/an)

3.4

3.5

3.6

3.7

3.9

33,62

4

Producţia totală (t)

630

648

667

685

722

670,40

 

Nr. ctr.

Specificare  

Anul 1

2020

Anul 2

2021

Anul 3

2022

Anul 4

2023

Anul 5

2024

Media

1

Trupul de pajişte

COTU BĂII

2

Suprafaţa ( ha )

122,7759

122,7759

122,7759

122,7759

122,7759

122,7759

3

Producţia medie (t/ha/an)

4.1

4.3

4.5

4.6

4.7

4.44

4

Producţia totală (t)

503

528

552

565

577

539,00










 

Nr. ctr.

Specificare  

Anul 1

2020

Anul 2

2021

Anul 3

2022

Anul 4

2023

Anul 5

2024

Media

1

Trupul de pajişte

SPĂTĂREŞTI

2

Suprafaţa ( ha )

47.2495

47.2495

47.2495

47.2495

47.2495

47.2495

3

Producţia medie (t/ha/an)

3.5

3.7

3.8

3.8

3.9

3.74

4

Producţia totală (t)

165

175

180

180

184

176,80














 

Nr. ctr.

Specificare  

Anul 1

2020

Anul 2

2021

Anul 3

2022

Anul 4

2023

Anul 5

2024

Media

1

Trupul de pajişte

PRAXIA

2

Suprafaţa ( ha )

54,946

54,946

54,946

54,946

54,946

54,946

3

Producţia medie (t/ha/an)

3.2

3.4

3.6

3.8

3.9

3,58

4

Producţia totală (t)

176

187

198

209

214

196

                        

Nr. ctr.

Specificare  

Anul 1

2020

Anul 2

2021

Anul 3

2022

Anul 4

2023

Anul 5

2024

Media      

1

Trupul de pajişte

PROPRIETARI PRIVAȚI

2

Suprafaţa ( ha )

158,70

158,70

158,70

158,70

158,70

158,70

3

Producţia medie (t/ha/an)

3.5

3.7

3.5

3.8

3.9

3,68

4

Producţia totală (t)

555

587

555

587

619

580,60













 

 

                        2. ORGANIZAREA TERITORIULUI

 

            2.1 DENUMIREA TRUPURILOR DE PAJIŞTE CARE FAC OBIECTUL ACESTUI STUDIU.

 

Tabel 2.1 

Trupul de pajişte

Parcele descriptive componente

 Nr. cadastral

Carte funciară

 

Suprafaţa

ha

Nr.

Denumire 

1

2

3

4

5

1

FÂNTÂNA MARE

 

 

P694, P696

33344,33553

33560

5,198

NN150,NN137, PDT 132, PDT 132, NN 133,

33316

30,5414

P210,P114,NN,139,NN143,P147, P118, PDT134, PDT136, PDT142, NN150,NN137, PDT 132, PDT 132, NN 133, 

33268, 33555

71,1509

P193, P191, P180, P190, P189, P177, P189, P184, P186, P164, P162, 

33315

65,16

P 100, P102, NN103, NN97,NN98, P96,NN95, PDT104,NN105, NN95

33265

13,1735

2

COTU BĂII

P85, P88, PDT91, PDT93, P217, PDT 109, PDT122, NN121, NN123, NN112, NN110

33229

75,32

P41

33335

11,70

P46

 

22,60

P54

33334

13,1559

3

SPĂTĂREŞTI 

P 472, P453, P470

33392

45,1155

P470

33391

2,134

4

PRAXIA

NN709, NN707,P712,P708

33232

7,466

P712,P717,P719,P726,P720

33554

47,48

5

PROPRIETARI PRIVAȚI

P467, P 462, F460,P457, P396, P0393, P 402, P 388, F474, F487, F559, F446, F556, F485, F443, F491, 

 

 

158,70

 

2.2 AMPLASAREA TERITORIALĂ A TRUPURILOR DE PAJIŞTE. VECINI ŞI HOTARELE PAJIŞTII.

 

Tabel 2.2

Localitate

(Sat)

Trup de pajişte

Parcela descriptivă Nr.

Vecinătăţi la:

Nr.

N

S

E

V

Fântâna Mare 

1

Fântâna Mare 

1

5,198

Limie ogoare

Râul Moldova

hotar păşunea Fântâna Mare

Hotar com. Baia

2

30,5415

Linie ogoare

Râul Mpldova

Râul Moldova

Păşunea Cotu Băii

3

65,15

Linie ogoare

Râul Moldova

Râul Moldova

Păşunea Cotu Băii

4

71,1509

Râul Moldova 

Limie ogoare

DN 15 C

Râul Moldova 

5

13,1735

Râul Moldova 

Pădure, Linie Ogoare

Râul Moldova 

Râul Moldova 

Cotu Băii

2

Cotu Băii

1

75,32

Linie ogoare

Râul Moldova 

Păşunea Fântâna Mare

Hotar com. Baia

2

11,70

HCA 40

HC 42

HCA 45

A59

3

22.6

HCA 40

HCA 51

A 47

HCA 45

4

13,1559

HCA 51

DE 57

DE 58

HCA 53

Spătăreşti

3

Spătăreşti

1

45,1155

Hc 482

Hc 482

Hc 441

DE 468, DE 466, 

DE454

2

2,134

Hc 482

Hc 482

Hc 441

 

DE454

Praxia

4

Praxia

1

7,466

Com. Vadu Moldovei

Linie Ogoare

Canal Râşca

Linie ogoare

2

47.48

Râul Moldova

Hotar com. Boroaia, line ogoare

Hotar com Boroaia

Linie ogoare canal Râşca

Proprietari privați

5

Proprietari privați

1

158,70

DE 399

DE 465

 

 

DE 456

DE 454

 

 

            2.3 CONSTITUIREA ŞI MATERIALIZAREA PARCELARULUI ŞI SUBPARCELARULUI DESCRIPTIV.

 

Tabel 2.3

Nr.

Trup de pajişte

Denumire

Limite marcate (borne, drumuri râuri etc.)

1

Fântâna Mare 

5,198

Naturale şi artificiale

30,5415

Naturale şi artificiale

65,16

Naturale şi artificiale

71,1509

Naturale şi artificiale

2

Cotu Băii

75,32

Naturale şi artificiale

11,70

Naturale şi artificiale

22,60

Naturale şi artificiale

13,1559

Naturale şi artificiale

3

Spătăreşti

45,1155

Naturale şi artificiale

2,134

Naturale şi artificiale

4

Praxia

7,466

Naturale şi artificiale

47,48

Naturale şi artificiale

5

Proprietari privați

158,70

Naturale şi artificiale

         

 

         În fiecare trup de pajişte au fost stabilite locurile  reprezentative  pentru prelevare probe de iarbă în vederea  stabilirii potenţialului de producţie. Pe pajiştile cu vegetaţie uniformă se îngrădesc   suprafeţe de  6-10 m2  în minim 3 repetiţii . La începutul fiecărui ciclu de păşunat , cu o zi înainte de introducerea animalelor pe tarla , se recoltează iarba de pe parcelele de probă , după care se cântăreşte şi se raportează la ha iar prin însumarea cantităţilor  de la fiecare recoltare se obţine producţia totală.

               Locurile reprezentative stabilite pentru prelevare probe de iarbă pe trupurile de pajişti  se pot observa în tabelul de mai jos şi în planurile de situaţie anexate.

 

2.4 Baza cartografică utilizată

2.4.1 Evidenţa planurilor pe trupuri de pajişte

 

Documentele folosite  ca planuri de bază în vederea efectuării amenajamentului pastoral  au fost:

  • Planul cadastral din anul 1987 SC 1:10000 Teritoriul com. Vadu Moldovei, Judeţul Suceava, 
  • Studiu pedologic şi geologic întocmit de OJSPA Suceava din iunie 2025
  • Extrase cărți funciare
  • Ortofotoplan APIA

Evidenţa planurilor pe trupurile de pajişte  se poate observa în tabelul 2.4.

         

 

Nr. crt.

Indicativ  plan

Suprafaţa pe trupuri  de pajişti ( ha)

Total

1.

 

Fântâna Mare

Cotu Băii

Spătăreşti

Praxia 

Proprietari

privați

 

 

 

1.

Cărți funciare

185,2239

122,7759

47,2495

54,946

158,70

568,89

    

 

 

2.4.2 Ridicări în plan

 Există cărți funciare  pe toate trupurile de pajişte,  care au stat la baza amenajamentului pastoral

 

2.5 Suprafaţa pajiştilor. Determinarea suprafeţelor

 

                Determinarea suprafeţelor a fost efectuată cu ajutorul  planurilor de situaţie în sistemul STERIO 1970

    2.5.1 Suprafaţa pajiştilor  pe categorii de folosinţă

                                                                                                       Tabelul2.5

Păşuni

(ha)

Fâneţe

(ha)

Valorificare mixtă (Păşune, fâneaţă)(ha)

Fără scopuri productive (ha)

Total Suprafaţă

(ha)

Din care la Consiliul Local (ha)

Proprietari privați

(ha)

1

2

3

4

5

6

7

502,34

66,55

-

-

568,89

410,1953

158,70

 

2.5.2 Organizarea administrativă

 

Modul de organizare şi administrare 

          Suprafaţa de păşune se administrează prin ASOCIAŢIA  AGRICOLĂ COTU BĂII– constituită în baza OG 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii, cu modificările şi completările ulterioare şi prin închiriere la cetăţenii deţinători de animale.

Propuneri pentru o gospodărire raţională în viitor:

  • Realizarea unui covor vegetal dens  pentru a nu fi invadat de buruieni şi vegetaţie lemnoasă nedorită;
  • Menţinerea echilibrului optim între speciile componente ale amestecului (graminee – leguminoase), în conformitate cu modul de folosire;
  • Asigurarea unei conversii ridicate a ierbii în produse animaliere (carne, lapte) sub 10 kg SU / kg greutate vie;
  • Asigurarea unor performanţe economice ridicate, (2 – 3 UVM / ha / an) şi realizarea unei rentabilităţi de 10 – 15 %;
  • Protejarea mediului.

 

  • Întocmirea pe fiecare păşune a programului de acţiuni tehnice care trebuie aplicate pentru atingerea potenţialului de producţie  cum ar fi: regenerări prin însămânţare sau supraînsămânţare , fertilizări ,  combaterea eroziunii solului , desecări, lucrări de întreţinere , bonitări.

 

2.6 Enclave

Pe trupurile de pajişte ale UAT Fântâna Mare – domeniul privat al primăriei nu există enclave.

 

3.CARACTERISTICI GEOGRAFICE ŞI CLIMATICE 

3.1 Indicarea zonei geografice şi caracteristicile   reliefului

 

     Comuna Fântâna Mare ocupă o suprafaţă de 2581 ha şi este situat în mare perte în stânga şi dreaptă a râului Moldova, subunitate geografică a Podişului Sucevei, suprapus bazinului râului Moldova.

Localitatea este aşezată la intersecţia coordonatelor geografice 47º25’38” latitudine nordică şi 26º18’53” longitudine estică, şi la altitudinea medie de 340 m faţă de nivelul Mării Negre. Relieful zonei Fântâna Mare este format din dealuri şi lunci. 

 

3.2 Altitudine, expoziţie, pantă

Altitudinea maxima absolută a pajiştilor  este de 354 m,   situată în trupul Cotu Băii iar altitudinea minimă este de 307 m în trupul de pajişte Spătăreşti..

Tabel 3.1

Nr. Ctr.

Trupul de pajişte

Parcela descriptivă

Altitudine

(m )

Expoziţie

Panta

1

2

3

4

5

6

1

Fântâna Mare

 

5,198

333

SV

1%

30,5415

333

SV

1%

65,16

344 - 334

SV

1%

71,1509

344 - 334

SV

1%

13,1735

354 - 347

SE

1%

2

Cotu Băii 

75,32

354 - 334

SV

1%

11,70

354

SV

1%

22,60

353

SV

1%

13,1559

352

SV

1%

3

Spătăreşti 

45,1155

323 - 307

NE

2%

2,134

323 - 307

NE

2%

4

Praxia 

7,466

333

SE

1%

47,48

333 - 331

SE

1%

5 

Pajiști proprietari privati UAT Fântâna Mare

 

158,70

 

323 -335

SE

5%

 

 

3.3 CARACTERISTICILE GEOLOGOCE ȘI PEDOLOGICE 

se regăsesc în studiul pedologic a UAT Fântâna Mare atașat la amenajamentul pastoral actual.

   3.4 Reţeaua  Hidrografică

 

Teritoriul comunei Fântâna Mare aparţine de bazinul hidrografic al râului Moldova,  Şomuzului traversează central teritoriul de la nord-vest spre sud-est. 

Apele de suprafaţă din teritoriu sunt drenate spre Şomuzul şi râul Moldova. 

După suprafaţa bazinului hidrografic, râului Moldova este considerat ca fiind de mărime mare. 

       Scurgerea medie multianuală este variabilă de la o lună la alta, valoarea medie anuală este de 1,75 mc/s. Pe anotimpuri, constatăm că procentele cu care acestea contribuie la volumul anual al scurgerii sunt foarte diferite:

  • iarna (lunile XII – I) – 17,5%
  • primăvara (lunile III – V) – 35,0%
  • vara (lunile VI – VIII) – 29,7%
  • toamna (lunile IX – XI) – 17,8%.

Din analiza valorilor medii anuale de-a lungul timpului se pot deosebi ani normali, cu scurgere medie apropiată de valoarea multianuală (1956, 1965, 1966, 1971, 1977, 1992, 1996 ş.a.), ani cu scurgere bogată, cu mult peste media multianuală (1955, 1969, 1970, 1978, 1981, 1988, 1991) şi ani deficitari, cu scurgere săracă (1950, 1958, 1964, 1965, 1983, 1986, 1990,1994, 1995, 2000). 

În cazul scurgerii maxime şi minime, debitele extreme capătă o importanţă mai mare ca valori cantitative, atât pentru completarea imaginii regimului scurgerii, cât şi pentru efectele pe care le produc. Debitele extreme sunt valori reale care sunt înregistrate efectiv în secţiunile de măsurare şi se consideră ca fiind instantanee.

Au existat câteva viituri de excepţie care au produs inundaţii, cu debite care au ajuns la Q max =74,8 m3/s, la 08. 08. 1955, la Qmax=135m3/s, la 14. 07. 1969 şi  la Qmax=125m3/s, la 04. 05. 1970. 

Viituri semnificative s-au mai produs cu Qmax= 60,6m3/s, la   19. 07.1977, Qmax=71,9m3/s, la 22. 07. 1974 şi Qmax=81,3m3/s, la 8. 06. 1975. 

    Scurgerea minimă are importanţă deosebită, mai ales pentru asigurarea resurselor de apă, pentru diminuarea unor noxe şi autoepurare, dar şi pentru menţinerea salubrităţii zonei. Pe râul Şomuz, cele mai mici valori s-au înregistrat în anii 1958 (0,070m3/s la 14 august), 1965 (0,083m3/s la 25 octombrie) şi 2000 (0,088m3/s la 11 august). Scurgerea apei în teritoriu este permanent însoţită de debite   importante.

Apele subterane sunt poziţionate la adâncimi diferite în funcţie de forma de relief  pe care se găsesc. În trupul Spătăreşti, sunt la adâncimi cuprinse majoritar între 3 şi 5 metri. În lunca Moldovei sunt prezente la adâncimi mai mici de 1 metru, din această cauză aici se produc în soluri şi procese de gleizare. 

Resursele de ape subterane reprezintă un factor genetic al scurgerii deosebit de important pentru că asigură circa 20-25 % din volumul anual al scurgerii într-un regim mult mai echilibrat şi constant în comparaţie cu apa provenită din cumulul  precipitaţiilor. 

 

 

 

                

                3.5 Date climatice

Pajiştile din com  Fântâna Mare beneficiază de condiţii climatice relativ omogene impuse de dispunerea altimetrică redusă a acestuia.  Teritoriul studiat se încadrează, după Koppen, la  formula  climatică D.f.b.k.

 

3.5.1 Regimul termic

 

 Întreg teritoriul este reprezentat de datele de la staţia meteorologică Fălticeni. 

Temperatura medie anuală   este   de  7,8º C, temperatura minimă absolută – 33,2º C (februarie) şi temperatura maximă absolută de 38,2º C (august).

              Brumele târzii, le întâlnim până la sfirşitul lunii aprilie şi accidental pot fi şi în mai iar cele timpurii le întâlnim accidental din a treia decadă a lunii septembrie şi frecvent din prima jumătate a lunii octombrie.

 

            3.5.2. Regimul pluviometric

 

Precipitaţiile medii anuale sunt de 635 mm.  Perioade cu exces de precipitaţii în timpul vegetaţiei sunt întâlnite în lunile mai-iunie iar perioade de secetă accentuată (secetă pedologică) sunt prezente uneori doar la sfârşitul verii sau începutul toamnei.

 

3.5.3 Regim eolian

 

              Vânturile dominante sunt din Nord şi Sud cu frecvenţa şi intensitatea prezentată în fişa climatologică anexată.

 

 

 Teritoriul Fântâna Mare                       FIŞĂ CLIMATOLOGICĂ            Staţia meteorologică Fălticeni

 

TEMPERATURA AERULUI ºC

DATE CLIMATICE

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Anual

Ampl.

Medii lunare şi anuale

-4,3

-3,1

1,7

8,1

13,7

17,1

18,9

18,3

14,3

8,6

2,7

-1,8

7,8

23,2

Media decadică

Decada I -a

-3,9

-3,9

-4,2

-0,2

5,8

12,3

16,3

18,6

19,0

16,0

10,8

4,4

-0,5

-

Decada a II -a

-4,5

-3,2

1,6

8,1

13,6

178,1

19,0

18,4

14,3

8,7

2,7

-1,9

-

-

Decada  a III-a

-4,6

-1,8

3,6

10,4

15,1

18,0

19,2

17,5

12,6

6,5

1,0

-3,0

-

-

Media maximelor

2,1

1,8

5,7

10,9

17,5

19,6

20,6

21,0

16,8

11,6

5,6

2,3

8,7

-

Media minimelor

-11,2

-12,0

-3,7

5,0

11,7

14,7

16,7

16,9

11,3

4,5

-2,6

-6,6

7,0

-

Diferenţa mediilor

13,3

13,8

9,4

5,9

5,8

4,9

3,9

4,1

5,5

7,1

8,2

8,9

1,7

 

Maxima absolută-Roman

14,8

17,0

25,4

31,0

34,0

35,0

37,5

38,2

36,0

32,9

27,0

17,1

-

38,2

Minima absolută-Roman

-31,5

-33,2

-24,0

-10,1

-4,0

3,0

3,0

3,0

-5,3

-17,0

-22,5

-28,6

-

-33,2

Diferenţa lor

46,3

50,2

49,4

41,1

38,0

32,0

34,5

35,2

30,7

49,9

49,5

45,7

-

71,4

 

 

NUMĂRUL ZILELOR CU TEMPERATURI CARACTERISTICE  –  la    ROMAN

 

Specificare

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Anual

 

T. max. ≤ 0º C

-

-

-

0,1

3,2

10,7

16,2

10,2

2,9

-

-

-

43,3

T. min. ≤ 0º C

-

-

0,1

6,1

15,6

25,0

29,1

25,5

19,9

6,4

0,1

-

127,8

T. max.≥25º C

-

-

0,1

1,5

10,3

17,5

25,6

23,5

9,5

1,6

0,0

-

89,6

T. max. ≤30º C

-

-

-

0,1

0,6

2,4

6,5

5,6

1,1

0,0

-

-

16,3

INTERVAL FĂRĂ ÎNGHEŢ

INTERVALE CARACTERISTICE CU:

Perioada de vegetaţie

Temperatura

Suma

Prec.

Date

medii

Primul îngheţ

10.10

Medii zilnice

.≥0º C

.≥5º C

.≥10º C

.≥18º C

Ultimul îngheţ

26.04

Început

7.03

02.04

24.04

26. 06

Suma 

Media

Durata

167

Sfârşit

02.12

02.11

09.10

20.08

01. 05–30.10

2786

15,1

427,5

Date extreme

Primul

îngheţ

timpuriu

14.09

Durata medie în zile

271

214

169

56

Formula climatică Koppen

târziu

05.11

Suma temp. ºC

3167

3032

2692

1050

Dfbk

Ultimul 

îngheţ

timpuriu

04.04

Obsevaţii:

târziu

23.05

 

 

 

PRECIPITAŢII

Specificare

Staţia

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Anual

Medii lunare şi anuale

Fălticeni

28,6

17,8

31,2

50,6

85,9

92,6

92,4

79,7

58,9

48,0

23,9

25,4

632,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cantităţi maxime în 24 ore

Bogdăneşti

33,0

25,0

21,3

40,3

93,5

90,1

95,0

61,7

58,0

40,5

28,0

31,1

95,0

Număr mediu zile cu prec. ≥ 0,1 mm

Suceava

7,3

7,3

7,4

8,7

10,8

10,9

9,6

8,6

7,0

7,0

7,0

6,7

98,8

Număr mediu zile cu prec. ≥ 1.0 mm

Lespezi

5,9

5,5

5,3

7,0

8,4

7,8

7,1

6,3

5,0

5,9

5,2

5,5

74,9

Număr mediu zile cu strat de zăpadă

Roman

21,9

19,0

7,6

0,4

-

-

-

-

-

-

2,8

14,0

-

Grosimea medie decadică cm      I

Roman

8,8

15,9

7,5

1,1

-

-

-

-

-

-

0,1

2,3

-

                                                        II

Roman

12,1

16,0

3,3

0,0

-

-

-

-

-

-

1,0

4,7

-

                                                       III

Roman

13,7

13,9

1,7

-

-

-

-

-

-

-

2,0

1,4

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BILANŢUL CLIMATIC AL APEI – Fântâna Mare

Specificare

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Anual

Evapotranspiraţie potenţială-EPT

0

0

8

43

87

112

126

112

73

38

9

-

608

Diferenţa P– EPT

28,6

17,8

23,2

7,6

-

-

-

-

-

10,0

14,9

25,4

127,5

 

 

ALTE ELEMENTE CLIMATICE –Fântâna Mare

Durata de strălucire a soarelui

78,0

86,9

143,5

165,9

216,0

244,0

246,0

245,0

194,1

139,8

87,9

72,9

1920,0

Umiditatea  relativă     a   aerului

85

84

80

72

72

73

74

75

76

79

83

86

78

Nebulozitatea (0-10)

 6,3

 6,9

     6,2

 5,3

     5,2

 5,0

 4,3

 4,9

 4,1

 4,6

 6,8

 7,3

     6,0

Număr mediu zile cu brumă la Roman

0,9

0,9

2,1

1,2

0,2

-

-

-

0,4

4,0

4,7

2,5

16,9

 

 

VÂNTUL LA  ROMAN

 

Direcţia

N

NE

E

SE

S

SV

V

NV

Calm

Număr zile cu viteză

Frecvenţa medie  %

28,7

9,1

2,1

6,9

19,0

6,6

3,1

8,5

16,0

≥ 11 m/s

≥ 16 m/s

Viteza medie m/s

3,1

1,5

0,8

1,5

2,6

1,4

1,2

2,8

29,8

28,7

2,9

 

 

                                                           4. VEGETAŢIE

                4.1 Date fitoclimatice

 

Din punct de vedere geobotanic, pajiştile din com.  Fântâna Mare, fac parte din zona de pădure, subzona terenurilor agricole pe locul pădurilor de gorun şi a pajiştilor stepizate secundar (grupări cu Agrostis, Festuca sulcata, Festuca pseudovina, cu diverse ierburi mezoxerofile), pe dealuri şi podişuri (Harta geobotanică sc. 1;500.000) .

    După N. Doniţă şi colab. teritoriul aparţine la unitatea de vegetaţie F38b, caracterizată prin păduri de gorun (Quercus petraea) cu fag şi carpen (Carpinus betulus şi Fagus sylvatica).

               Durata mijlocie a perioadei de păşunat, în raport cu condiţiile climatice, este de circa 184 zile (începe la 15 mai şi se încheie la 15 noiembrie). Această perioadă variază de la un an la altul, în funcţie de  caracterul anului şi de cantitatea de precipitaţii din primavară şi toamnă.

 

             4.2  Descrierea tipurilor de staţiune 

 

  4.3 Tipuri de pajişte. Descrierea tipurilor

 

 Trupul Spătăreşti a fost menţinut pe vechile amplasamente iar cele din trupurile Fântâna Mare, Cotu Băii, Spătăreşti şi Praxia  au fost menţinute pe vechile amplasamente şi s-au micşorat suprafeţele datorită viiturilor de pe râul Moldova. 

Pajiştile din satul Spătăreşti sunt de tip colinar , pajişti de Festuca Rupicola  (F. Sulcata ) păiuş de silvostepă, Festuca Pseudovina-păiuşul Oilor, cu altitudine  de 307-323,    cu versanţi slab până la moderat înclinaţi cu  2-3 %   pantă. Pajiştile din satele Fântâna Mare, Cotu Băii şi Praxia sun de tip luncă Speciile dominante din flora pajiştilor se poate observa în  

 Tabel 4.1

 

Nr. crt.

Parcela descriptivă

Tipul de Pajişte

Suprafaţa

 

ha

%

1.

 

2

3

4

1.

Fântâna Mare

Festuca Rupicola

185,2239

28

Festuca Pseudovina

29

2.

Cotu Băii

Festuca Rupicola

122,7759

27

Festuca Pseudovina

 

30

3.

Spătăreşti 

Festuca Rupicola

47,2495

25

Festuca Pseudovina

 

20

4.

Praxia 

Festuca Rupicola

54,2495

30

Festuca Pseudovina

29

5.

Proprietari 

privați

Festuca Rupicola

158,70

25

Festuca Pseudovina

 

20

 

 4.4 Descrierea vegetaţiei lemnoase

 

                    Vegetaţia lemnoasă de pe pajiştile din comuna Fântâna Mare, cu o consistenţă  mai mică de 0,04  se compun din: Speciile de alun (Corylus avellana)  , anin (Alunus glutinosa), măceş (Rosa canina), plop (Populus alba), răchita (Salix caprea),  carpenul,(Carpinus betulus) şi păducelul (Crategus monogyna, Crategus oxyacantha) .

      Răspâdirea acestora pe pajiști se poate observa în tabelul de mai jos.

tabelul 4.1

Nr. crt.

Parcela discriptivă

Denumirea 

vegetaţiei lemnoase

Nr. speciilor

Vârsta

Răspândirea 

pe pajişti

1.

Spătăreşti 

alun (Corylus

avellana)

1

 

2-3

1

anin (Alunus glutinosa),

1

2-3

1

 

măceş (Rosa canina),

1

2-3

3

 

carpenul,(Carpinus betulus)

1

2-3

2

 

 

păducelul (Crategus monogyna Crategus oxyacantha)

1

2-3

 

1

2.

Fântâna Mare

răchita (Salix caprea)

1

2-3

45

măceş (Rosa canina 

 

 

3

carpenul,(Carpinus betulus 

 

 

6

alun (Corylus

avellana)

 

 

8

3.

Praxia

 

măceş (Rosa canina) 

1

2-3

8

carpenul,(Carpinus betulus 

 

 

1

alun (Corylus

avellana) 

 

 

3

răchita (Salix caprea)

 

 

 

13

4.

Cotu Băii

măceş (Rosa canina)

1

2-3

6

alun (Corylus

avellana) 

1

2-3

4

carpenul,(Carpinus betulus )

 

 

6

alun (Corylus

avellana) 

 

 

7

răchita (Salix caprea)

 

 

23

5.

Proprietari 

privați

alun (Corylus

avellana)

1

2-3

1

anin (Alunus glutinosa),

1

2-3

1

măceş (Rosa canina),

1

2-3

3

carpenul,(Carpinus betulus)

1

2-3

2

păducelul (Crategus monogyna 

1

2-3

1

 

   

 

5. CADRUL DE AMENAJARE

 

5.1 Procedee de culegere a datelor din teren

 

 Metode de descriere şi clasificare  a vegetaţiei ( pratologice )

Metoda planimetrică

                 Pe suprafaţa de cercetat  s-au stabilit 5 porţiuni care s-au pichetat, pentru repetarea citirilor în cursul perioadei de vegetaţiei şi s-au făcut   citiri cu ajutorul ramei pătrate cu latura de 0,5 m. Suprafaţa ramei s-a împărţit  în 25 pătrăţele cu sfoară, fiecare pătrăţel reprezentând 4% din totalul Suprafeţei.Rama s-a aşezat pe porţiunile stabilite şi s-a determinat speciile din interiorul ei şi suprafaţa ocupată de fiecare specie în parte; astfel s-a determinat gradul de acoperire, care s-a exprimat în procente din suprafaţa totală a unui pătrăţel.În acelaşi timp s-au stabilit şi golurile din cadrul fiecărui pătrăţel. Dacă o specie acoperea în întregime un pătrăţel, avea o acoperire de 4%, dacă acoperea ¾ = 3% , ½ =2% şi dacă acoperea 1/4 =1%

Metode dendrologice 

                Determinarea arborilor de pe pajişti   s-a făcut prin deplasări în teren şi identificare vizuală.

 Metode pedologice

-în câmp ( recoltare probe sol)

-în laborator (analize fizico –chimice)

 

5.2 Obiective social-economice şi ecologice

 

Obiectivele urmărite 

                   Din punct de vedere ecologic

  • de prevenire si combatere a eroziunii solului

          Ierburile au o capacitate mare de absorbtie, retinere si de ridicare a capacitatii solului pentru apa. O pajiste amplasata pe o panta domoala, cu un covor vegetal incheiat, retine de circa 7 ori mai multa apa  decat un teren arabil asemanator necultivat si circa 4 ori mai multa apa  decat atunci cand pajistea este suprasaturata, sol  bine structurat si bogat.

 Pajiştile sunt un important mijloc de inbunatatire a structurii si fertilitatii solului,      reprezinta unul din biomurile fundamentale ale biosferei. Ele intervin in procesul de schimbare climatica constituind obiectul a numeroase studii. Diverese tipuri de pajisti au o capacitate importante de stocare a carbonului de atmosfera. Terenurile ocupate cu pajisti au un rol major in retinerea apei din precipitatii., fiind adevarate rezervoare de apa, apa care alaturi de cea retinuta de sistemele silvice apoi redata treptat formand izvoarele. 

  • Să contribuie la circuite bio-geo-chimice ale biosferei.

           În cadrul marelui circuit al azotului, pajistile naturale folosite prin   păsunat, cu o incarcatura normala la hectar, reduc foarte mult levigarea azotului si contribuie la pastrarea unei ape freatice de buna calitate, la standardele admise in ceea ce priveste continutul in nitrati.

                   5.2 Obiective social-economice şi ecologice

 

                Realizarea unui covor vegetal dens   pentru a nu fi invadat de buruieni şi vegetaţie lemnoasă nedorită; 

                Menţinerea echilibrului optim între speciile componente ale amestecului (graminee – leguminoase), în conformitate cu modul de folosire; 

              Asigurarea unei conversii ridicate a ierbii în produse animaliere (carne, lapte) sub 10 kg SU / kg greutate vie; 

              Asigurarea unor performanţe economice   ridicate, (2 – 3 UVM / ha / an) şi realizarea unei rentabilităţi de 10 – 15 %; 

 

                  Problema creșterii valorii pastorale a pajiștilor  este de o importanță deosebită, atât pentru valorificarea potențialului acestei resurse furajere ieftine cât și păstrarea multi funcționalității lor.

                  Pajiștile trebuie privite în toată complexitatea lor cu funcțiile lor economice

(furaj, plante medicinale, nectar, etc.), protective (antierozionale, conservare

biodiversitate, echilibru termohidric, sechestrare carbon, etc.), estetice (peluze, gazon,

peisaje, etc.), sportive (turism, schi, etc.) și de altă natură.

 

            5.3 Stabilirea categoriei de folosinţă a pajiştilor

 

              Categoria de folosinţă a pajiştilor din com. Fântâna Mare este păşune.

              Productivitatea pajiştilor permanente este strâns legată atât de condiţiile de mediu în care se găsesc, cât şi de activităţile omului şi animalelor sale.

              Factorii limitativi pentru producţie sunt în ordine: aciditatea solului,  eroziunea, excesul de umiditate, salinitate şi alcalinitate, textura solului şi altele care ajung să influenţeze 60 % din suprafaţa pajiştilor.

 

 

FACTORI FIZICO- CHIMICI

 

 

FACTORUL LIMITATIV

TRUPUL DE PAJIŞTE

SUPRAFAŢA/           PROCENTE/

REACŢIE

Aciditatea solului

Fântâna Mare

-

Cotu Băii

-

Spătăreşti 

Moderat acidă

Praxia 

-

Proprietari privați

Moderat acidă

 Eroziunea solului şi alunicări

Fântâna Mare

50% din suprafaţă supusă eroziunii prin viituri

Cotu Băii

30% din suprafaţă supusă eroziunii prin viituri

Spătăreşti 

-

Praxia 

 

40% din suprafaţă supusă eroziunii prin viituri

Proprietari privați

-

Exces de umiditate

Fântâna Mare

80 %

Cotu Băii

75%

Spătăreşti 

20%

Praxia 

85%

Proprietari privați

 

Salinitate şi  Alcalinitate

Fântâna Mare

Slab alcalin

Cotu Băii

Slab alcalin

Spătăreşti 

-

Praxia 

Slab alcalin

Proprietari privați

-

Nisipuri, petrişuri, roci

Fântâna Mare

90 %

Cotu Băii

70%

Spătăreşti 

-

Praxia 

90 %

Proprietari privați

-

 

 

 

Factori biotici şi antropogeni limitativi pentru producţia pajiştilor

 

FACTORUL LIMITATIV

TRUPUL DE PAJIŞTE

PROCENTE DIN SUPRAFAŢA TOTALĂ A PAJIŞTII

Invazie buruieni de pajişti din care:

 

 

 

- rugină- (Juncus effusus)

 

Fântâna Mare

10%

Cotu Băii

5%

Spătăreşti 

3%

Praxia 

5 %

Proprietari privați

3%

-ţăpoşica –Nardus stricta

Fântâna Mare

10%

Cotu Băii

12%

Spătăreşti 

5%

Praxia 

3%

Proprietari privați

5%

- rogoz- (Carex vulpina)

 

Fântâna Mare

3%

Cotu Băii

6%

Spătăreşti 

3%

Praxia 

1%

Proprietari privați

3%

- ferigă(Pteridium aquilinum)

Fântâna Mare

2%

Cotu Băii

-

Spătăreşti 

1%

Praxia 

1%

Proprietari privați

1%

- scai- (Cirsium vulgare)

 

Fântâna Mare

6%

Cotu Băii

3%

Spătăreşti 

3%

Praxia 

4%

Proprietari privați

3%

 

Fântâna Mare

7%

Cotu Băii

6%

Spătăreşti 

5%

Praxia 

5%

Proprietari privați

5%

-Invazie vegetaţie lemnoasă  

 

Fântâna Mare

79%

Cotu Băii

44%

Spătăreşti 

1%

Praxia 

31%

Proprietari privați

1%

-Muşuroaie înţelenite

Fântâna Mare

20%

Cotu Băii

27%

Spătăreşti 

14%

Praxia 

35%

Proprietari privați

14%

 

 

 5.4. Fundamentarea amenajamentului pastoral

 

             Pentru punerea în valoare a suprafeţelor de pajişti din com. Fântâna Mare, obiectivul fundamental este sporirea producţiei totale de masă verde şi a calităţii acesteia, în concordanţă cu creşterea eficienţei economice a exploatării animalelor, în special a efectivelor de taurine şi ovine. 

              Măsuri şi acţiuni tehnologice  propuse pentru ameliorarea pajiştilor  din com. Fântâna Mare : 

1. Bonitarea unor suprafeţe de pajişti, cu stabilirea potenţialului de producţie al acestora şi evidenţierea covorului vegetal existent. Se vor stabili cele mai indicate asociaţii de leguminoase şi graminee perene, pe baza cercetărilor ştiinţifice în domeniu.

2. Stabilirea numărului de animale cărora trebuie să li se asigure suprafeţele de păşune, pe baza normelor de consum, a cantităţilor de masă verde necesare pentru producţia zootehnică programată a se realiza în perioada de păşunat.

3. Intocmirea pentru fiecare paşune a programului de acţiuni tehnice ce trebuie aplicate pentru atingerea potenţialului de producţie - regenerări prin însămânţare sau supraânsămânţare, fertilizări, combaterea eroziunii solului, desecări, lucrări de întreţinere etc., cuantificandu-se cu această ocazie efortul material şi financiar care 

4.Corelarea efectivelor de animale care paşunează cu suprafeţele de pajişti existente în municipiul Fălticeni, pe baza unei încărcături raţionale pe unitatea de suprafaţă, stabilindu-se astfel excedentul sau deficitul de păşune şi modul de soluţionare a acestuia .

5. Etapizarea programului de îmbunătăţire a pajiştilor, prin eşalonarea pe ani de execuţie, începând cu suprafeţele care necesită cele mai reduse eforturi financiare, pentru aducerea acestora într-un circuit normal de producţie, şi continuând în mod gradat cu cele mai costisitoare. 

6. Intocmirea unui program de păşunat raţional, cu respectarea perioadei de refacere a covorului vegetal după fiecare ciclu de paşunat. Cu această ocazie se vor stabili data începerii paşunatului, precum şi data la care animalele vor fi scoase de pe paşune, acţiune deosebit de importantă pentru refacerea covorului vegetal. Vor fi înscrise măsurile ce trebuie respectate de crescători, la începutul fiecarui sezon de păşunat, cu privire la curăţarea paşunilor, eliminarea buruienilor toxice, eliminarea excesului de apă, modul de grupare a animalelor pe paşune, acţiunile sanitare veterinare obligatorii.

trebuie depus pentru realizarea acestuia . 

 

5.4.1 Durata sezonului de păşunat

                      Durata sezonului de păşunat  este determinată în primul rând de durata perioadei   de vegetaţie care este în strănsă legătură cu perioadele de secetă .

                Păşunatul se iniţiază în momentul în care terenul este zvântat şi când plantele au o înălţime minimă de 10-15 cm pentru ovine şi caprine şi 15-20 cm pentru bovine şi cabaline. 

                Se vor evita: păşunatul pe rouă, brumă, imediat după ploaie sau în zilele cu variaţii mari de temperatură şi precipitaţii abundente; revenirea pe aceeaşi parcelă la intervale mai mici de 21 zile; ţinerea pe o parcelă a animalelor o perioadă mai mare de 4-6 zile.

                Întreruperea păşunatului se face cu 3-4 săptămâni pentru ovine înainte de apariţia primelor îngheţuri, pentru a permite plantelor să se regenereze şi să fie astfel suficient de puternice pentru a rezista pe timpul iernii. 

              Perioada de pasunat se stabileste   între 1 mai – 31octombrie adică 184 zile.

               Daca paşunatul se incepe prea devreme, cand plantele sunt prea tinere şi   solul prea umed, asupra vegetatiei efectele negative sunt urmatoarele:

- se distruge stratul de telina, se batatoreşte solul şi se inrautateşte regimul de aer din sol.        -   se formeaza gropi şi muşuroaie;

- pe terenurile in panta se declanşeaza eroziunea;- se modifica compozitia floristica disparand plantele valoroase mai pretentioase din punct de vedere al apei, aerului şi hranei din sol;

- plantele fiind tinere au suprafata foliara redusa şi vor folosi pentru refacerea unor substante de rezerva acumulate in organele din sol ce are ca efect epuizarea lor.

Efectele negative asupra animalelor sunt:

- iarba prea tanara contine multa apa şi ca atare are un efect laxativ epuizant, ceea ce duce la eliminarea excesiva a sarurilor minerale de Cu, Mg, Na;

- continând prea puţină celuloză nu se pretează la salivatie şi rumegare,animalele fiind predispuse la intoxicatii şi meteorizaţii;

- continutul mare de azot al ierbii tinere determina acumularea in stomac a amoniacului şi ca atare declanşarea unor fermentaţii periculoase.

 

                

5.4.2 Numărul ciclurilor de păşunat

     Pe pajiştile din com Fântâna Mare se pot realiza 3-4 cicluri de păşunat anual.

     La începutul sezonului de păşunat, când creşterea vegetaţiei este rapidă, sunt necesare cel puţin 20 zile de odihnă, iar în ciclurile următoare sau în perioada de secetă sunt necesare cel puţin 30 zile de odihnă.

         Durata de refacere a vegetaţiei după păşunat se stabileşte în funcţie de specia dominantă de plante valoroase, sol, precipitaţii, temperatură.

        Ordinea de păşunat a parcelelor este determinată de expoziţie, altitudine şi de amplasarea faţă de căile de acces. În general, parcelele cu o expoziţie însorită şi cu altitudinea cea mai mică se vor paşuna primele, iar apoi cele cu expozitie umbrită sau situate la altitudini mai mari.

        Preferabil este ca suprafeţele aflate în imediata apropiere a localităţii să fie păşunate de vacile de lapte, iar tineretul bovin si celelalte categorii să utilizeze pajiştile mai îndepărtate.

5.4.3 Fâneţele Comuna Fântâna nu deţine suprafeţe de fâneţe.

        5.4.4. Capacitatea de păşunat

               Stabilirea capacităţii de păşunat se va face prin împărţirea producţiei totale de masă verde cu raţia necesară unei unităţi vită mare  (UMV).

Se recomandă 65 kg masă verde/zi /cap pentru 1 UVM  din care consumate efectiv  50 kg/cap/zi. Conversia în UVM a speciilor de animale  domestice este redată în tabelul 5.1 întocmit conform legislaţiei în vigoare.

Tabelul 5.1

Categoria de animale

Coificientul de conversie

Capete/UVM

Tauri, vaci şi alte  bovine de mai mult de 2 ani, ecvideee de mai mult de 6 luni

1,0

1,0

Bovine între 6 luni şi 2 ani

0,6

1,6

Bovine de mai puţin de 6 luni

0,4

2,5

Ovine

0,15

6,6

Caprine 

0,15

6,6

 

Producţia totală de iarbă  (Pt) se determină prin cosire şi cîntărire pe 6-10 m2 din suprafeţele de probă aflate în parcela de exploatare ce urnează să fie păşunată.

Pentru determinarea suprafeţelor de probă se folosesc îngrădituri sau cuşti metalice  care să nu permită consumul de către animale a vegetaţiei din interioar, amplasate pe suprafeţe  omogene din punct de vedere al compoziţie floristice şi al producţiei. Aceste suprafeţe se cosesc la inceputul fiecărui ciclu de păşunat, respectând restricţia ca pe plante să nu se regăsească apă din adiţie ( plantele nu sunt umede de la rouă, ploaie,  irigaţii etc).

Capacitatea de păşunat ( Cp)  se va determina în fiecare sezon de păşunat utilizănd formula :

 

Cp ( UVM/ha ) = Pt (kg/ha ) x Cf %

­­­­­­                            _________________

                                Nz x DZP x 100

 

În care : 

Nz = necesarul zilnic de iarbă pe cap de animal, în kg/zi;

DZP = numărul zilelor sezonului de păşunat

Cf = coeficient de folosire  a pajiştii , în %

                Coeficientul de folosire  exprimat în procente se stabileşte prin cosirea şi cântărirea resturilor neconsumate ( Rn ) pe 5-10 m2, după scoaterea animalelor din tarla  şi raportarea ei la producţia totală după formula :

                Pt (kg/ha ) – Rn( kg/ha )

Cf = ¾¾¾¾¾¾¾¾¾¾¾¾ X 100, în %               

                       Pt (kg/ha )

 

6. ORGANIZAREA, ÎMBUNĂTĂŢIREA, DOTAREA ŞI FOLOSIREA PAJIŞTILOR 

6.1 Lucrări de repunere în valoare a suprafeţelor de pajişti

 

                     Patrimoniul pastoral include pe lângă covorul ierbos al pajiștilor, infrastructura și dotările unei bune exploatări cu animalele cum sunt: alimentări cu apă, drumuri de acces, umbrare și adăposturi pentru animale, locuințe civilizate pentru îngrijitori, spații de procesare a laptelui, împrejmuiri pentru o folosire rațională și altele.

                    În același timp este necesară o gospodărire durabilă a pajiștilor care nu se poate efectua fără organizarea teritoriului  unde să fie incluse atât sporirea și valorificarea corespunzătoare a covorului ierbos cât mai ales infrastructura și dotările necesare unei exploatări moderne și civilizate.

                      În toate aceste acțiuni pe modurile de folosință pășuni și fânețe care formează pajiștile, primul pas este creșterea valorii pastorale a covorului ierbos după care urmează restul acțiunilor și dotărilor pentru o exploatare durabilă.

                     Degradarea covorului ierbos al pajiştilor se datorează mai multor factori dintre care amintim :

               - excesul de umiditate care stimulează extinderea rogozurilor, trestiei, papurii,

etc. ;

  - uscăciunea pronunţată în care speciile valoroase furajere nu supravieţuiesc,

               - absenţa lucrărilor de curăţire de buruieni cum sunt scaieţii înainte de a face

seminţe şi a se înmulţi ;

       - absenţa lucrărilor de îndepărtare a puieţilor de arbuşti şi arbori care pot invada pajiştile până la împădurire ;

        - lipsa elementelor fertilizante, respectiv a îngrăşămintelor naturale şi chimice pentru susţinerea speciilor valoroase furajere ;

      - excesul de elemente fertilizante în locurile supratârlite, unde sunt stimulate specii nitrofile ca : şteviile, ştirigoaia, urzicile, brânduşa de toamnă şi altele;

      - păşunatul pe vreme excesiv de umedă când se distruge prin călcare ţelina şi în locurile rămase libere se instalează buruienile sau se declanşează eroziunea solului;

     - lipsa de încărcare a păşunilor cu animale până la abandon şi păşunatul haotic generează un păşunat selectiv prin care se răresc speciile valoroase furajere şi permit extinderea speciilor nevaloroase ca ţepoşica, târsa, pipirigul, etc.,

     - suprapăşunatul cu un număr mare de animale, slăbeşte rezistenţa la călcare şi în final răreşte covorul ierbos până la distrugere, după care pe terenurile în pantă apare eroziunea solului;

    - cosirea prea târzie a fâneţelor după ajungerea la maturitate a seminţelor de buruieni, favorizează extinderea acestora.

                  Menţinerea covorului ierbos al pajiştilor în echilibru este o artă pe care gospodarul fondului pastoral trebuie să şi-o însuşească temeinic, începând cu cunoaşterea plantelor, a necesităţilor de elemente fertilizante şi umiditate ale acestora, metode adecvate de folosire prin păşunat sau cosit şi alte măsuri.

                 Complexul de măsuri tehnico-organizatorice pentru prevenirea eroziunii solului pe pajişti se referă la: sistematizarea fondului pastoral; reducerea drumurilor; respectarea timpului de păşunat; respectarea repausului covorului ierbos; organizarea conveierului verde între pajişti şi culturi furajere.

                Lucrările tehnico-culturale sunt: îngrijirile curente;  strîngerea pietrelor,  distrugerea muşuroaielor; împrăştierea dejecţiilor; combaterea vegetaţiei ierboase dăunătoare; îndepărtarea vegetaţiei lemnoase; supraînsămânţarea.

                Pentru combaterea eroziunii solului pe pajişti s-au studiat lucrări de reţinere sau evacuare dirijată a surplusului de apă şi lucrări de combatere a eroziunii şi destabilizare a solului prin plantaţiile silvice.

               Lucrările de reţinere a apei sau de evacuare dirijată a surplusului de apă cuprind: brăzduirea; gropi executate cu tăvălugul cu colţi; scarificarea; valurile de pământ; canalele de coastă, debuşeele.

              Lucrările de combatere a eroziunii şi de stabilizare a solului prin plantaţii silvice cuprind: perdele antierozionale; plantaţii silvice în masiv. Lucrările speciale de combatere a eroziunii pe ogaşe şi ravene cuprind: cleionajele; fascinajele; garnisajele; gărduleţele; pragurile; barajele; gabioanele.

                Lucrările de îmbunătăţire a pajiştilor din municipiul Fălticeni;

 

a.) Lucrări de suprafaţă, constau în curăţiri de resturi vegetale şi pietre, combaterea buruienilor şi a vegetaţiei lemnoase, distrugerea muşuroaielor şi nivelarea terenului urmate de fertilizare cu ingrăşăminte organice de corectare a solului şi a regimului de apă şi aer din sol, supraînsămânţare.

Avantajele obţinute prin ameliorarea   pajiştilor  sunt:

 

  • Mărirea suprafeţei păşunilor prin defrişarea vegetaţiei lemnoase nedorite (tufăriş şi arbuşti cu diametrul ≤ 10 cm iar pentru arborii cu diametrul > 10 cm, defrişarea  să asigure suprafaţa de păşunat pentru tot efectivul de animale din zona limitrofă pajiştiii (min. 0,3 UVM / ha /an, conform normelor europene);
  • Creşterea producţiei de 2 – 3 ori mai ridicată ca în prezent;
  • Obţinerea unui furaj calitativ superior pentru nutriţia animală, echilibrat energo – proteic;
  • Compoziţia floristică este stabilită pe criterii ştiintifice corelată cu condiţiile pedoclimatice, agrotehnica aplicată şi modul de exploatare;
  • Refacerea structurii solului, a capacităţii şi activităţii microbiologice din sol;
  • Îmbunătăţirea nutriţiei minerale a plantelor prin fertilizare organică şi târlire ;

 Măsurile de îmbunătăţire  se observă în tabelele 6.1 a , 6.2 b, .

                                                                                                                Tabel 6.1 a

Trup de păşune/parcela

desciptivă

Volumul lucrărilor de îmbunătăţire , ( ha)

Suprafeţe de protecţie

Nr. crt.

Denumire

Suprafaţa

(ha)

Înlăturarea  vegetaţiei arbustii

Tăiere arboretelor

Scoaterea cioatelor

Combaterea  plantelor

Dăunătoare şi toxice

Culegerea pietrelor

Şi resturilor lemnoase

Nivelarea muşuroa

ielor

Combaterea eroziunii solului

Drenări ,

Desecări

Total

 

1

2

3

4

5

6

7

8

-

-

11

-

1.

Fântâna Mare

185,2239

3,00

2,5

10,72

5,36

57,0

-

-

78,58

-

2.

Cotu Băii

122,7759

3,82

3,82

12,73

6,36

60,0

-

-

86,73

-

3.

Spătăreşti 

47,2495

0,10

0,10

2,23

1,67

15,0

-

-

19,10

-

4.

Praxia 

54,946

1,20

2,20

2,40

1,20

9,10

-

-

16,10

-

5.

Proprietari privați

158,70

4,00

4,00

10,20

7,30

28,30

-

-

49,80

-

 

Fertilizarea chimică s-a efectuat şi se   efectuează în fiecare an la începutul lunii martie, fertilizarea organică şi supraînsămânţarea a fost utilizată ultima dată în anul 2007. 

 Se va reveni cu aceste lucrări în anul 2016.

 

 

 

 

 

 Tabelul 6.1b

Trup de păşune /parcela descriptivă

Volumul de lucrări de îmbunătăţire, ha:

Nr.

 Crt.

Denumire

Suprafaţa

ha

Fertili

zare chimică

Fertili

zare 

organică

Supraî

nsămânţare

Reînsămânţare

 

2

3

4

5

6

7

1.

Fântâna Mare

185,2239

100-150

kg  N s.a./ha/an

8 t/ha  gunoi de grajd

42 ha

-

2.

Cotu Băii

122,7759

100-200 kg N s.a./ha/an

 

8 t/ha gunoi de grajd

72,0

-

3.

Spătăreşti 

47,2495

100-150

kg N s.a./ha/an

 

8 t/ha gunoi de grajd

25,00

 

4.

Praxia 

54,946

100-200

kg N s.a./ha/an

8 t/ha gunoi de grajd

18,00

-

5.

Proprietari privați

158,70

100-150

kg N s.a./ha/an

8 t/ha gunoi de grajd

28,00

 

 

6.2 Amestecuri de ierburi recomandate pentru reînsămânţarea sau  supraînsămânţarea pajiştilor.

 

Supraînsămânţarea

                      De multe ori, datorită în special unei folosiri sau întreţineri necorespunzătoare, pe pajişte apar goluri sau zone cu o compoziţie floristică necorespunzătoare.

                    Pentru completarea golurilor , sau proliferarea plantelor valoroase, trebuie practicată supraînsămânţarea cu specii valoroase corespunzătoare condiţiilor ecologice

specifice.

       Supraînsămânţarea nu se poate executa decât în urma unei mobilizări superficiale a solului, care se execută cu utilajele sau unelte corespunzătoare.

      Această operaţie este bine să se execute primăvara.

      Supraînsămânţarea se poate executa şi în timpul târlirii, dar ea este obligatorie după alte lucrări cum ar fi curăţirea, nivelarea, îndepărtarea vegetaţiei lemnoase, distrugerea muşuroaielor.

Amestecurile folosite pentru supraînsămânţarea pajiştilor din municipiul Fălticeni se observă în tabelul de mai jos.

 

DENUMIRE TRUP PĂŞUNE

GENURI DE LEGUMINOASE

GENURI DE GRAMINEE

Fântâna Mare

sparceta-Onobrychis Viciifolia,

trifoi alb- Trifolium Rapens,

 trifoiul roşu

Trifolium Pratense

lucerna

Medicago sativa

 

Păiuşul brăzdat – Festuca Rupicola,

Păiuşul – Festuca Pseudovina

golomăţul-Dactylis Glomerata

raigras peren- Lolium Perenne

păiuş de livezi-Festuca Pratensis

păiuş înalt-Festuca Arundinacea

păiuş roşu-Festuca Rubra

timoftica-Phleum Pratense

firuţa- Poa Pratensis

Cotu Băii

sparceta-Onobrychis Viciifolia,

trifoi alb- Trifolium Rapens,

 trifoiul roşu

Trifolium Pratense

lucerna

Medicago sativa

 

Păiuşul brăzdat – Festuca Rupicola,

Păiuşul – Festuca Pseudovina

 

păiuş de livezi-Festuca Pratensis

păiuş înalt-Festuca Arundinacea

păiuş roşu-Festuca Rubra

 

timoftica-Phleum Pratense

firuţa- Poa Pratensis

Pir crestat

Agropyron pectiniforme

Pir gros

Cynodon dacylon

Spătăreşti 

sparceta-Onobrychis Viciifolia,

trifoi alb- Trifolium Rapens,

 trifoiul roşu

Trifolium Pratense

lucerna

Medicago sativa

Trifoi fragă

Trifolium fragiferum

Trifoi mărunt

Medicago lupulina

sulfina galbenă

Melilotus Officinalis

Măzăriche

Vicia craca

trifoi alb- Trifolium Rapens

Păiuşul brăzdat – Festuca Rupicola,

Păiuşul – Festuca Pseudovina

 

 

timoftica-Phleum Pratense

firuţa- Poa Pratensis

pir tîrîtor

Agropyron repens

Pir crestat

Agropyron pectiniforme

Pir gros

Cynodon dacylon

 

golomăţul-Dactylis Glomerata

raigras peren- Lolium Perenne

păiuş de livezi-Festuca

Praxia 

Trifoi fragă

Trifolium fragiferum

Trifoi mărunt

Medicago lupulina

sulfina galbenă

Melilotus Officinalis

Măzăriche

Vicia craca

trifoi alb- Trifolium Rapens

sparceta-Onobrychis Viciifolia,

 

 

Păiuşul brăzdat – Festuca Rupicola,

Păiuşul – Festuca Pseudovina

 

golomăţul-Dactylis Glomerata

raigras peren- Lolium Perenne

păiuş de livezi-Festuca Pratensis

păiuş înalt-Festuca Arundinacea

păiuş roşu-Festuca Rubra

timoftica-Phleum Pratense

firuţa- Poa Pratensis

Proprietari

privați

sparceta-Onobrychis Viciifolia,

trifoi alb- Trifolium Rapens,

 trifoiul roşu

Trifolium Pratense

lucerna

Medicago sativa

Trifoi fragă

Trifolium fragiferum

Trifoi mărunt

Medicago lupulina

sulfina galbenă

Melilotus Officinalis

Măzăriche

Vicia craca

trifoi alb- Trifolium Rapens

Păiuşul brăzdat – Festuca Rupicola,

Păiuşul – Festuca Pseudovina

timoftica-Phleum Pratense

firuţa- Poa Pratensis

pir tîrîtor

Agropyron repens

Pir crestat

Agropyron pectiniforme

Pir gros

Cynodon dacylon

golomăţul-Dactylis Glomerata

raigras peren- Lolium Perenne

păiuş de livezi-Festuca

 

6.3 Capacitatea de păşunat

 

Trup de 

pajişte

Suprafaţa

Parcelei

 de exploatare

(ha)

Producţia de 

masă verde

(t/ha)

Coificient 

De

 Folosire

 (%)

Producţia

 de masă 

verde

 utilă

 (t/ha)

Producţia

 de

 masă  

totală

 verde 

(t)

ZAF*

Încărcare cu UVM

/1HA

Total

1

2

3

4

5 (col 3x4)

6 (col2xcol5)

7(col 5/0,05) 

8(col7/DSP)

9(2colx col 8)

Fântâna Mare

Trup nr. 1

65,16 ha

2,11

85

1,79

117

36

0,19

12,4

Trup nr. 2 30,5415ha

2,11

85

1,79

55

36

0,19

5,8

Trup nr. 3

13,1735 ha

7,36

85

6,26

82

125

0,70

9,22

Trup nr. 4

71,1509 ha

3,56

85

3,02

215

60

0,33

23,5

Trup nr. 5

5,198 ha

6,32

85

5,37

28

107

0,58 

3,0

Cotu Băii

Trup nr. 1

13,1559 ha

9,36

85

7,96

105

159

0,86

11,3

Trup nr. 2

11,70 ha

9,36

85

7,96

93

159

0,86

10,1

Trup nr. 3

22,6 ha

9,36

85

7,96

180

159

0,86

19,4

Trup nr. 4

75,32 ha

2,86

85

2,43

183

47

0,26

19,6

Spătăreşti 

Trup nr. 1

45,1155 ha

9,72

85

8,26

373

165

0,90

40,6

Trup nr. 2

7,466 ha

9,72

85

8,26

62

165

0,90

6,7

Praxia 

Trup nr. 1

47,48 ha

3,34

85

2,84

135

57

0,31

14,7

Trup nr. 2

7,466 ha

3,42

85

2,91

22

58

0,32

2,4

Proprietari

privați

158,70 ha

7,36

85

6,26

993

125

 

0,70

111,1

 

*ZAF-număr zile animal furajat pe păşune, DSP-durată sezon păşunat

0,05- cantitatea de masă verde, în tone, consumată  efectiv de un UVM/zi

 

6.4 Organizarea păşunatului pentru diferitele specii de animale

                             Pentru o utilizare raţională, pajiştile din com Fântâna Mare  sunt împărţite  în unităţi de exploatare (U.Ex.) care la rîndul lor sunt  împărţite  în tarlale, acestea în parcele.

      Ordinea de păşunat a parcelelor este determinată de expoziţie, altitudine şi de amplasarea faţă de căile de acces. În general, parcelele cu o expoziţie însorită şi cu altitudinea cea mai mică se vor paşuna primele, iar apoi cele cu expozitie umbrită sau situate la altitudini mai mari.

       Suprafeţele aflate în imediata apropiere a localităţii    vor fi păşunate de vacile  cu lapte, iar tineretul bovin si celelalte categorii să utilizeze pajiştile mai îndepărtate.

                La începutul sezonului de păşunat, când creşterea vegetaţiei este rapidă, sunt necesare cel puţin 20 zile de odihnă, iar în ciclurile următoare sau în perioada de secetă sunt necesare cel puţin 30 zile de odihnă.

       Durata de refacere a vegetaţiei după păşunat v-a fi   stabilită  în funcţie de specia dominantă de plante valoroase, sol, precipitaţii, temperatură.

       Timpul de paşunat pe tarla prezinta de asemenea o importanţă deosebită.

        Animalele erbivore reuşesc, in cateva ore, sa-şi procure necesarul de hrană în rest se plimbă batatorind iarba şi solul. De aceea este indicat să se paşuneze dimineaţa 3-4 ore, sá se intrerupă paşunatul 2-4 ore ( timp in care animalele se odihnesc şi beau apa) şi sa se reia dupa - amiaza de asemenea 3-4 ore.

                             La nivelul com. Fântâna Mare existăun număr de  Unităţi de exploatare care sunt împărţite în tarlale şi parcele , conform tabelului de mai jos. 

 

                                                                                                                                           

nr. crt

denumireA unitatiI  de exploatare

nr. tarla

      suprafaţa 

                 ha

parcela

 

specia

1.

FÂNTÂNA MARE

 

5,198

P694, P696

OVINE

BOVINE

30,5415

P118,P114,NN,139,NN1

3,P147, P118,

65,16

P210,P114,NN,139,NN1

3,P147, P118, PDT134, PDT136, PDT142, NN150,NN137, PDT 132, PDT 132, NN 133,

 

71,9261

P193, P191, P180, P190, P189, P177, P189, P184, P186, P164, P162, 

13,1735

P 100, P102, NN103, NN97,NN98, P96,NN95, PDT104,NN105, NN95

2.

cotu Băii

T-59

75,32

P85, P88, PDT91, PDT93, P217, PDT 109, PDT122, NN121, NN123, NN112, NN110

BOVINE

11,70

P41

 

T-56

22,60

P46

BOVINE

13,1559

P54

3.

spătăreşti

 

 

T-6

45,1155

P 472, P453, P470

BOVINE

T-6

2,134

P470

4.

praxia

T-1

7,466

NN709, NN707,P712,P708

OVINE

bovine

 

 

T-1

47,48

P712,P717,P719,P726,P720

OVINE

bovine

5.

pROPRIETARI PRIVAȚI

 

 

158,70

P467, P 462, F460,P457, P396, P0393, P 402, P 388, F474, F487, F559, F446, F556, F485, F443, F491,

OVINE

BOVINE

 

                La nivelul com Fântâna Mare se practică metoda de păşunat continu-liber în toate trupurile de pajişte.

             Avantajele sistemului rational  sunt:

- se limiteaza timpul petrecut de animale pe un anumit teritoriu;

- sporeşte producţia paşunilor ca urmare a faptului ca plantele dupa folosire au timp pentru refacere;

- înlăturarea paşunatului selectiv prin faptul ca animalele sunt obligate sa consume toate speciile, adică atat cele valoroase cat şi cele nevaloroase,ceea ce face ca procentul de buruieni sa se reduca şi deci să se îmbunatăţească compoziţia floristică a pajiştii;

- folosirea uniforma a intregii suprafeţe de paşunat, nemaiexistand suprafeţe subpaşunate (cu plante nevaloroase) sau suprapăşunate (cu plante valoroase);

- sporeşte gradul de consumabilitate al plantelor;

- posibilitatea aplicarii lucrarilor de îmbunatatire a pajiştilor, inclusiv fertilizare, irigare etc.;

- animalele nu distrug telina şi in consecinţă nu se declanşează fenomene erozionale;

- obţinerea unor producţii mai mari la animale (lapte, carne) prin faptul că au la dispoziţie tot timpul furajul in cantitatea şi de calitatea corespunzatoare;

- prevenirea îmbolnavirii animalelor de parazitoze pentru cä in intervalul de 25-30 zile cat animalele lipsesc de pe tarla ouale şi larvele paraziţilor sunt omorate de actiunea razelor solare;

- posibilitatea grupării animalelor pe categorii omogene, ceea ce prezintă  mari avantaje din punct de vedere tehnic, economic, şi organizatoric.

6.5 Căi de acces

Drumuri

                 La fiecare trup de pajişte  trebuie să existe un drum de acces pe care să poată circula mijloace auto şi mecanizate,  să se efectueze în bune condiţii toate transporturile necesare, în sezonul primăvară – vară - toamnă, inclusiv pentru mersul animalelor   la paşunat. 

                        De la drumul principal de acces la trupul de pajişte , trebuie să existe  drumuri în continuare, pe cât posibil la toate trupurile de pajişte, iar în interiorul fiecărui trup să  existe amenajate drumuri sau căi de acces simple până la adăposturile de animale, la stâne, la adăpători.  

                  La proiectarea şi execuţia drumurilor pastorale trebuie să se ţină  seama de unele criterii şi anume :

 drumul să servească pe cât posibil mai multor scopuri: pastorale, forestiere, turistice etc. ;

 să deservească şi să ofere posibilităţi de acces la o cât mai mare suprafaţă de pajişte;

 să traverseze cât mai puţine văi şi pâraie, în vederea reducerii volumului lucrărilor de artă, poduri, podeţe etc. şi să evite complet locurile înmlăştinate;

 să fie pietruit, de la drumul de legătură până la corpul de pajişti şi în interiorul acestuia cel puţin pe porţiunile cu pantă;

Poteci

               Nu în toate cazurile şi în toate locurile se simte nevoia existenţei unui drum carosabil,  circulaţia oamenilor şi animalelor de la un trup de pajişte la altul sau de la un punct la altul din cadrul aceluiaşi trup se poate face pe poteci simple. Circulaţia pe poteci scurtează distanţa  pentru că poate trece  prin   locuri mai puţin accesibile.

 

               La amenajarea de noi poteci se ţine seama ca acestea să fie cât mai uşor de executat, să fie uşor de parcurs, prin evitarea pantelor mari, uşor accesibile atât pentru oameni cât şi pentru animale. Se va evita, de asemenea, ca traseul potecilor să meargă pe marginea unor abrupturi sau prăpastii fiind periculos pentru mersul animalelor.

Căile de acces sunt evidenţiate în tabelul de mai jos.      

                                                                                                           

NR. CRT.

DENUMIRE TRUP PAJIŞTE

 

ACCESIBILITATE LA DRUMURILE PERMANENTE

ACCESIBILITATE NUMAI PE DRUMURI DE PĂMÂNT ŞI POTECI

OBSERVAŢII

1.

Fântâna Mare

-DN 15 C,  DE 183, DE 182, DE 181.DE 180DE 176, 

-

 

2.

Cotu Băii

DC 37, DE 77, DE 75, DE 58,

-

 

3.

Spătăreşti 

E 85, DE 347, DE 465, DE 468, DE 466, DE 454, DE 399, 

-

 

 

4.

Praxia 

DN 15 C, DE 718, DE 710,

-

 

5.

Proprietari privați

DE 399,DE 465,

DE 456, DE 454

 

 

                Drumurile şi potecile sunt în stare bună de funcţionare, se impune o îmbunătăţire pe următorii ani la calea de acces pe pajiştea din trupul Spătăreşti. 

              6.6 Construcţii zoopastorale şi surse de apă

 

Stânele 
 
                   Sunt constructii unde se desfăşoară activitatea de  preparare a laptelui de oaie si a branzeturilor si unde au ciobanii locuinta de vara. 
                   Pe pajiştile comunei Fântâna Mare există amplasate un număr  de  4   stani din lemn,  cu 1 sau  2 compartimente cu amenajari speciale pentru prepararea branzeturilor. 
Stanele se compun din: una sau doua camere de locuit, o magazie, o incapere de foc si prepararea laptelui care serveste si de bucatarie pentru ciobani si o incapere pentru prepararea si pastrarea temporara a branzeturilor, denumita celar sau casarie. Toate aceste incaperi isi au justificarea prin insasi activitatea de la stana. 
                   Factorul hotarator in amplasarea stanei este sursa de apa. Se amplaseaza constructia langa sursa de apa.

                   Amplasarea stanei este legata si de existenta unei cai de acces, drum sau poteca.  De la stana trebuie, pe cat posibil, sa fie vedere larga spre trupul de pasune. 
                   Stana se aseaza cu spatele catre vantul dominant si cu celarul orientat catre nord sau nord-est, nord-vest, pentru ca e necesar ca in aceasta incapere sa fie in permanenta racoare, sa nu fie in bataia directa a razelor solare. 
                   La stana si in jurul ei este necesara, in permanenta, o mare curatenie. Aceasta cerinta este satisfacuta si de existenta, la o distanta de 10 m jur imprejur, a unui gard din lemn cu stalpi plantati din 3 in 3 m sau din 4 in 4 m, cu 5 randuri de bile manele asezate la distanta de 25 cm intre randuri si cu o portita de intrare in partea din fata a stanei sau pe una din cele doua laterale. Activitatea la stanele cu oi mulgatoare este legata de asa numita strunga, amenajare pentru muls si pentru separarea oilor mulse de cele nemulse. 
                   Se considera ca sistemul strungilor fixe nu este bun pe pajisti, pentru ca, stand prea mult intr-un loc, se distruge complet vegetatia ierboasa si nu mai cresc decat buruieni nitrofile ca: urzici (Urtica dioica), stevii (Rumex obtusifolius, R.alpinus), stirigoaie (Veratrum album) si altele. Dupa mai multi ani de imburuienare abia incepe sa apara firuta stanilor (Poa annua). 

               Prin acest sistem se pierd mari cantitati de balegar si urina cu care s-ar putea fertiliza pajistile. Strunga trebuie sa fie mutata si ea la fiecare 2-4 zile in alt loc, toate portiunile de pajiste din apropierea stanei putand fi fertilizate prin tarlire, prin mutarea strungii. 
                   Pentru ca strunga sa poata fi cu usurinta mutata, se confectioneaza din 4 stalpi asezati pe o talpa de lemn, cu un acoperis simplu de sindrila sau carton gudronat care asigura in timpul mulsului adapost contra ploilor si 4-6 butuci de lemn sau scaunele simple pe care stau mulgatorii, precum si imprejmuirea care inchide oile nemulse, amenajata din porti de tarlire. Mutarea unei astfel de strungi se poate face de doi oameni in timp de cel mult o oră. 

Existenţa anexelor de exploataţie agricola din comuna Fântâna Mare se observă în tabelul de mai jos.

 

 

 

Existenţa surselor de apă se poate observa în tabelul de mai jos.

NR. CRT.

DENUMIRE TRUP  PAJIŞTE

 

SURSA DE APA

1.

FÂNTÂNA MARE

RÂUL MOLDOVA

2.

COTU BĂII

RÂUL MOLDOVA

3.

SPĂTĂREŞTI

PĂRĂUL HATE

4.

PRAXIA

RÂUL MOLDOVA

CANAL RÎȘCA

5.

PROPRIETARI PRIVAȚI

PĂRĂUL HATE

 

 

     Căile de acces spre sursele de apă sunt în stare bună de funcţionare .

 

 

7. DESCRIERE PARCELARĂ

 

U.A.T

Trup de pajişte

Parcela descriptivă

Suprafaţa

ha

Categorie de folosinţă

Unitate de relief

Configuraţie

Fântân Mare 

Fântâna Mare

Fântân Mare

185,2239

păşune

Lunca Moldovei

 

Altitudine-332-344 ,                     Expoziţie – sud vestică,                                                                              Înclinaţie-1-2%,                                                       Sol- aluviosol entic

Tip de pajişte-Festuca Rupicola, Festuca Pseudovina

Graminee    - grad de participare 65%

  Păiuşul brăzdat – Festuca Rupicola, Păiuşul – Festuca Pseudovina

golomăţul-Dactylis Glomerata

raigras peren- Lolium Perenne

păiuş de livezi-Festuca Pratensis

păiuş înalt-Festuca Arundinacea

păiuş roşu-Festuca Rubra

timoftica-Phleum Pratense

firuţa- Poa Pratensis

 

Leguminoase     -grad de participare 20%

sparceta-Onobrychis Viciifolia,

trifoi alb- Trifolium Rapens,

 trifoiul roşu

Trifolium Pratense

lucerna

Medicago sativa

Diverse plante-gradul de participare 10%

Coada şoricelului –Achilllea millefolium

Cicorea-Cichorium carvi

Pătlagină-Plantago lanceolata

Păpădia- Taraxacum officinale

Cimbrişor-Thymus montanus

Plante dăunătoare şi toxice – grad de acoperire 4%

Cucuta-Conium maculatum

Nemţişorul- Delphinium palustre

Coada calului- Equisetum palustre

Laptrel câinelul-Euphorbia cyparissias

 

 

Grad de acoperire cu vegetaţie a parcelei   -99%

Încărcarea cu animale- 0,4-0,6  UVM/ ha  ,      0,47 UVM/ha

Vegetaţia lemnoasă

Nr. speciilor

Vârsta

 

Răspândirea

 

 

alun (Corylus

avellana)

 

1

 

 

 

 

2-3 ani

 

 

 

       10

 

 

 

anin (Alunus glutinosa)

 

 

 

1

 

 

2-3

 

 

 

12

 

măceş (Rosa canina),

 

1

 

2-3

30

plop (Populus alba),                       

1

14-15

20

carpenul,(Carpinus betulus

                              

1

2-3

2

 

 

păducelul (Crategus monogyna Crategus oxyacantha)                                     

1

2-3

15

 

Nu există rupturi şi doborâturi.

Lucrări propuse:

-Curăţirea permanentă a păşunilor de spini, mărăcini, buruieni

 -Defrişarea vegetaţiei lemnoase,  pietre şi alte resturi vegetale

-Fertilizarea păşunilor prin Împrăştierea  cu îngrăşăminte chimice şi îngrăşăminte naturale 

-Amenajarea şi curăţarea adăpătorilor

-Întreţinerea căilor de acces

-Însămânţare şi supraînsămânţare 

-Tăierea şi împrăştierea muşuroaielor de pe pajişti 

-Curăţarea bazinelor de îmbăiere a ovinelor











 

 

U.A.T

Trup de pajişte

Parcela descriptivă

Suprafaţa

ha

Categorie de folosinţă

Unitate de relief

Configuraţie

Fântâna Mare

Cotu Băii

Cotu Băii

122,7759

păşune

Lunca Moldovei

 

Altitudine-344-354 ,  Expoziţie – sud vestică,        Înclinaţie-1%,             Sol- Aluviosol entic

Tip de pajişte-Festuca Rupicola, Festuca Pseudovina

Graminee –grad de acoperirte 40% 

     Păiuşul brăzdat – Festuca Rupicola,

Păiuşul – Festuca Pseudovina

golomăţul-Dactylis Glomerata

raigras peren- Lolium Perenne

păiuş de livezi-Festuca Pratensis

păiuş înalt-Festuca Arundinacea

păiuş roşu-Festuca Rubra

timoftica-Phleum Pratense

firuţa- Poa Pratensis

 

Leguminoase  -grad de participare 30%

trifoi alb- Trifolium Rapens,

 trifoiul roşu

Trifolium Pratense

lucerna

Medicago sativa

Trifoi fragă

Trifolium fragiferum

 

Diverse plante-gradul de participare 15%

Coada şoricelului –Achilllea millefolium

Cicorea-Cichorium carvi

Pătlagină-Plantago lanceolata

Păpădia- Taraxacum officinale

Cimbrişor-Thymus montanus

Dentiţa- Bidens tripartitus

Lumânărica- Verbascum phlomoides

Plante dăunătoare şi toxice – grad de acoperire 10%

Cucuta-Conium maculatum

Nemţişorul- Delphinium palustre

Coada calului- Equisetum palustre

Laptrel câinelul-Euphorbia cyparissias

Rogoz-Carex montana

Mentha de apă Mentha aguatica

Ciapa ciorii-Muscari comosum

 

 

Grad de acoperire cu vegetaţie a parcelei   -98%

Încărcarea cu animale- 0,4-0,6  UVM/ ha  ,      0,49 UVM/ha

Vegetaţia lemnoasă

 

Nr. speciilor

 

 

 

 

 

Vârsta

 

 

Răspândirea

 

 

 

 

 

răchita (Salix caprea)  

1

2-3

7

Nu există rupturi şi doborâturi.

Lucrări propuse:

-Curăţirea permanentă a păşunilor de spini, mărăcini, buruieni

 -Defrişarea vegetaţiei lemnoase,  pietre şi alte resturi vegetale

-Fertilizarea păşunilor prin împrăştierea  cu îngrăşăminte chimice şi îngrăşăminte naturale 

-Repararea şi întreţinerea în stare de funcţiune a construcţiilor pastorale, adăposturilor şi locurilor de odihnă a animalelor, 

-Amenajarea şi curăţarea adăpătorilor

-Întreţinerea căilor de acces

-Însămânţare şi supraînsămânţare 

-Tăierea şi împrăştierea muşuroaielor de pe pajişti 

-Curăţarea bazinelor de îmbăiere a ovinelor










 

 

U.A.T

Trup de pajişte

Parcela descriptivă

Suprafaţa

ha

Categorie de folosinţă

Unitate de relief

Configuraţie

Fântâna Mare

Spătăreşti 

Spătăreşti 

47,2495

păşune

 

 

Altitudine- 307-23 ,                                 Expoziţie –nord estică,                                   Înclinaţie - 1%,                                                                 Sol- Faeozim clinogeic- Geiosol calcaric

Tip de pajişte-Festuca Rupicola, Festuca Pseudovina

Graminee –grad de acoperirte 60%

 

Păiuşul brăzdat – Festuca Rupicola,

Păiuşul – Festuca Pseudovina

golomăţul-Dactylis Glomerata

raigras peren- Lolium Perenne

păiuş de livezi-Festuca Pratensis

păiuş înalt-Festuca Arundinacea

păiuş roşu-Festuca Rubra

timoftica-Phleum Pratense

firuţa- Poa Pratensis

 

Leguminoase     -grad de participare 30%

 

Trifoi fragă

Trifolium fragiferum

Trifoi mărunt

Medicago lupulina

sulfina galbenă

Melilotus Officinalis

Măzăriche

Vicia craca

trifoi alb- Trifolium Rapens

sparceta-Onobrychis Viciifolia,

Diverse plante-gradul de participare 5%

 

Coada şoricelului –Achilllea millefolium

Cicorea-Cichorium carvi

Pătlagină-Plantago lanceolata

Păpădia- Taraxacum officinale

Cimbrişor-Thymus montanus

Dentiţa- Bidens tripartitus

Lumânărica- Verbascum phlomoides

Plante dăunătoare şi toxice – grad de acoperire 5%

 

Cucuta-Conium maculatum

Nemţişorul- Delphinium palustre

Coada calului- Equisetum palustre

Laptrel câinelul-Euphorbia cyparissias

Rogoz-Carex montana

Mentha de apă Mentha aguatica

Ciapa ciorii-Muscari comosum

 

 

Grad de acoperire cu vegetaţie a parcelei   -100%

Încărcarea cu animale- 0,4-0,6  UVM/ ha  ,      0,51 UVM/ha

Vegetaţia lemnoasă

Nr. speciilor

 

 

 

 

 

Vârsta

 

 

 

 

 

Răspândirea

 

 

 

 

 

-

-

-

-

Nu există rupturi şi doborâturi.

Lucrări propuse:

-Curăţirea permanentă a păşunilor de spini, mărăcini, buruieni

 -Defrişarea vegetaţiei lemnoase,  pietre şi alte resturi vegetale

-Fertilizarea păşunilor prin Împrăştierea  cu îngrăşăminte chimice şi îngrăşăminte naturale 

-Repararea şi întreţinerea în stare de funcţiune a construcţiilor pastorale, adăposturilor şi locurilor de odihnă a animalelor, 

-Amenajarea şi curăţarea adăpătorilor

-Întreţinerea căilor de acces

-Însămânţare şi supraînsămânţare 

-Tăierea şi împrăştierea muşuroaielor de pe pajişti 

-Curăţarea bazinelor de îmbăiere a ovinelor












 

 

 

 

U.A.T

Trup de pajişte

Parcela descriptivă

Suprafaţa

ha

Categorie de folosinţă

Unitate de relief

Configuraţie

Fântâna Mare

Praxia 

Praxia 

54,2495

păşune

Lunca Moldovei

 

Altitudine-331-333 ,  Expoziţie – sud estică,        Înclinaţie-1-2%,             Sol- Aluviosol entic 

Tip de pajişte-Festuca Rupicola, Festuca Pseudovina

 

Graminee    - grad de participare 65%

  Păiuşul brăzdat – Festuca Rupicola, Păiuşul – Festuca Pseudovina

golomăţul-Dactylis Glomerata

raigras peren- Lolium Perenne

păiuş de livezi-Festuca Pratensis

păiuş înalt-Festuca Arundinacea

păiuş roşu-Festuca Rubra

timoftica-Phleum Pratense

firuţa- Poa Pratensis

 

Leguminoase     -grad de participare 20%

sparceta-Onobrychis Viciifolia,

trifoi alb- Trifolium Rapens,

 trifoiul roşu

Trifolium Pratense

lucerna

Medicago sativa

Diverse plante-gradul de participare 10%

Coada şoricelului –Achilllea millefolium

Cicorea-Cichorium carvi

Pătlagină-Plantago lanceolata

Păpădia- Taraxacum officinale

Cimbrişor-Thymus montanus

Plante dăunătoare şi toxice – grad de acoperire 4%

Cucuta-Conium maculatum

Nemţişorul- Delphinium palustre

Coada calului- Equisetum palustre

Laptrel câinelul-Euphorbia cyparissias

 

 

Grad de acoperire cu vegetaţie a parcelei   -99%

Încărcarea cu animale- 0,4-0,6  UVM/ ha  ,      0,52 UVM/ha

Vegetaţia lemnoasă

Nr. speciilor

Vârsta

 

Răspândirea

 

măceş (Rosa canina),

 

1

 

2-3

5

 

Nu există rupturi şi doborâturi.

Lucrări propuse:

-Curăţirea permanentă a păşunilor de spini, mărăcini, buruieni

 -Defrişarea vegetaţiei lemnoase,  pietre şi alte resturi vegetale

-Fertilizarea păşunilor prin Împrăştierea  cu îngrăşăminte chimice şi îngrăşăminte naturale 

-Amenajarea şi curăţarea adăpătorilor

-Întreţinerea căilor de acces

-Însămânţare şi supraînsămânţare 

-Tăierea şi împrăştierea muşuroaielor de pe pajişti 










 

                                                                                                                                                           Tabel 8.

    Strângerea pietrelor este o lucrare obligatorie ce se impune pentru pajişti  deoarece împiedică buna desfăşurare a lucrărilor de îngrijire şi exploatare. De aceea se impune adunarea lor şi transportul în vârful şi pe firul ogaşelor şi ravenelor sau pe drumurile de exploatare din apropiere pentru a împiedică dezvoltarea acestora şi pentru a le consolida. Dacă nu pot fi utilizate în acest scop se adună în grămezi la marginea păşunii. 

                  Defrişarea vegetaţiei lemnoase de pe pajişti se va realiza prin lucrări manuale. Deşi necesită un volum mare de muncă este recomandată dacă suprafeţele curăţate oferă posibilitatea unei exploatări intensive care să asigure recuperarea investiţiilor făcute prin această lucrare şi mai ales dacă nu există drumuri de acces (exploatare). Defrişarea manuală corect executată prezintă marele avantaj atunci când se respectă întocmai regulile de defrişare, lucrarea rezolvă pentru un timp îndelungat problema arbuştilor invadatori. La aplicarea acestor lucrări trebuie ţinut seama de modul de înmulţire a speciilor lemnoase care cresc pe pajişti. 

               Pentru obţinerea unor producţii cât mai mari de masă verde şi de calitate bună trebuie executate lucrări curente de îngrijire pe păşunile existente prin curăţiri anuale, în vederea stăvilirii instalării şi extinderii vegetaţiei lemnoase.   Materialul rezultat din defrişări se foloseşte pentru foc la stânele din apropiere, iar ceea ce nu poate căpăta aceasta întrebuinţare se adună în grămezi cărora li se dă foc, respectându-se normele PSI aflate în vigoare. Cenuşa rezultată din incendiere reprezintă pentru pajişte un îngrăşământ valoros. 

 Combaterea buruienilor de pe pajişti reprezintă o lucrare elementară de îngrijire a acestora. 

                Pe pajiştile pe care nu se aplică lucrările curente de îngrijire şi folosirea este abuzivă, neraţională, buruienile se înmulţesc cu uşurinţă şi devin nocive pentru plantele bune de nutreţ. Pentru combaterea buruienilor de pe păşuni este necesar a se executa un complex de lucrări ceea ce ar duce la îmbunătăţirea compoziţiei floristice şi la creşterea considerabilă a producţiei. Cea mai importantă lucrare de combatere a buruienilor este cosirea repetată, în perioada de vegetaţie şi mai mulţi ani la rând. Această lucrare urmăreşte epuizarea substanţelor de rezervă aflate în părţile din sol şi împiedică buruienile să formeze seminţe. 

              Imbunătăţire a compoziţiei floristice îl au şi celelalte lucrări precum : împrăştierea dejecţiilor solide de la ovine şi bovine, aplicarea îngrăşămintelor organice, tarlirea, utilizarea raţională a păşunii. 

            Ingrăşarea păşunilor prin târlire reprezintă mijlocul cel mai simplu şi cel mai economic de sporire a producţiei şi de îmbunătăţire a compoziţiei floristice a pajiştilor.                                                                                     Aceasta este o metoda veche de ameliorare a pajiştilor, legată de începuturile păstoritului.   În timpul unei zile rezultă de la animale cantităţi importante de dejecţii solide si lichide. Daca în timpul iernii, când vitele şi oile sunt ţinute în grajd , dejecţiile se pot colecta şi folosi pentru pregătirea gunoiului, în schimb în timpul verii, când animalele sunt ţinute la păşune, o bună parte a acestor dejecţii rămân fie pe păşune în timpul când animalele păşunează, fie pe locurile de odihnă a animalelor în timpul nopţii şi orelor de odihnă de peste zi. Se recomandă ca animalele să fie ţinute un timp mai scurt, câteva zile, vegetaţia se reface şi se îmbunătăţeşte din punct de vedere al compoziţiei şi producţia creşte foarte mult. 

               Efectul târlirii se resimte 4 – 5 ani, după care trebuie repetat din nou. Pe o păşune mai valoroasă, durata de 2 – 3 nopţi de târlire este suficientă, după care ocoalele trebuie mutate. Mărimea ocoalelor este în funcţie de numărul animalelor. Se socoteşte pentru fiecare animal cate 1 – 1,5 mp pentru oi şi 2 – 3 mp pentru vite mari. Dacă acest spaţiu se măreşte, se va prelungi şi durata târlitului. 

             După ce ocolul se mută în alt loc , pe vechiul loc excrementele trebuie împrăştiate cât mai uniform, mai ales în cazul bovinelor, lucrul care se poate face cu greble de fier. 

           Ocoalele nu trebuie ţinute prea mult timp pe acelaşi loc.

Fertilizarea cu îngrăşăminte chimice 

          Faţă de o cultură în arabil la fertilizarea pajiştilor trebuie să se ţină seama de mai multe particularităţi specifice, cum ar fi:

 înclinaţia versanţilor până la 30 – 50 grade, soluri cu handicapuri fizico-chimice (pietrişuri, nisipuri, sărături, aciditate ridicată, exces de umiditate,etc.), unde plantele obişnuite de cultură nu supravieţuiesc sau dau producţii slabe; 

 numărul mare de specii perene care compun covorul ierbos, cu necesităţile lor individuale şi evoluţia lor în dinamică multianuală; 

 realizarea mai multor cicluri de recoltă sau îndepărtarea permanentă a ei prin păşunat într-un sezon de vegetaţie; 

 utilizarea prin cosit, păşunat sau mixt, într-un an sau diferenţiat pe ani; 

 menţinerea unui echilibru optim între gramineele perene (50-60 %) leguminoase (35-40 %), specii din alte familii (5-10 %) şi pe cât posibil absenţa buruienilor şi vegetaţiei lemnoase dăunătoare şi altele; 

 administrarea, de regulă la suprafaţa terenului, a îngrăşămintelor organice şi chimice cu excepţia cazurilor de înfiinţare a pajiştilor semănate (temporare); levigare; 

 conservarea biodiversităţii, în unele cazuri cu respectarea unor reguli stricte de agromediu prin limitarea cantităţii de fertilizanţi, întârzierea datei optime de cosit, încetarea timpurie a păşunatului şi altele; 

 asigurarea unei densităţi optime şi multifuncţionale a covorului ierbos pentru protecţie antierozională, echilibru hidric şi termic, estetică peisagistică, capacitatea mărită de sechestrare a carbonului şi multe altele pe lângă rolul principal de asigurare a unor producţii mari şi ieftine de furaje. 

                Folosirea îngrăşămintelor chimice pe pajişti a produs o adevărată revoluţie verde prin sporurile mari de producţie de iarbă şi calitatea furajelor, reflectate şi în creşterea numărului de animale şi a producţiilor acestora pe unitatea de suprafaţă din fermele zootehnice.

              Aplicarea îndelungată şi în cantităţi mari a îngrăşămintelor chimice pot avea şi efecte negative cum ar fi acidifierea solului, poluarea mediului cu nitriţi şi nitraţi, perturbarea activităţii microorganismelor din sol, dezechilibre de nutriţie la animale, reducerea biodiversităţii şi altele. 

           Administrarea în doze moderate şi echilibrate a îngrăşămintelor chimice pe pajişti în funcţie de caracteristicile agrochimice ale solului, nivelul de producţie şi modul de folosinţă preconizat este una din cele mai importante pârghii de sporire a productivităţii pajiştilor permanente (seminaturale şi naturale).

            Îngrăşămintele cu azot, în doze de  100 – 150  kg/ha se administrează în întregime primăvara. Dozele mai mari, se recomandă să se aplice fractionat, în doua, maximum în trei reprize, astfel: 2/3 pâna la ½ din doza primavara, iar restul prima coasa, sau în cazul pasunilor câte 1/3 din doza primavara si dupa fiecare din îngrasamintele cu azot se aplica primavara, vara si chiar toamna.

   În mod obisnuit azotul se administreaza primavara devreme, la pornirea vegetatiei în crestere, sau chiar mai timpuriu, pe teren înghetat.

 Pe paşunile tarlite se recomanda totusi folosirea azotului toamna, pe primele tarlale cu care se începe pasunatul în primavara urmatoare. În aceste tarlale vegetatia porneste mai devreme, pasunatul poate fi declansat mai repede si productia de masa verde se esaloneaza mai bine.

  Repararea şi întreţinerea în stare de funcţiune a construcţiilor pastorale, adăposturilor şi locurilor de odihnă a animalelor.

             Adaposturile si terenurile taberelor de vară si stânelor organizate vor fi curăţate si dezinfectate atat inainte, cat si dupa terminarea perioadei de păşunat.   Primăvara , înainte de scoaterea animalelor la păşunat se verifică construcţiile pastorale dacă sunt în stare bună de funcţionare, se repară gardurile de la ocoale,   de la stâni , se verifică acoperişurile adăposturile pentru oameni dacă nu sunt sparte. 

              Amenajarea şi curăţarea adăpătorilor

             La începutul sezonului de păşunat  şi pe tot parcursul perioadei de păşunat se curăţă ulucile şi adăpătorile.

               Întreţinerea căilor de acces

Lucrările de întreţinere mai importante sunt : 

 umplerea cu pământ şi nivelarea şiroirilor rezultate în urma concentrării scurgerilor care afectează platforma căilor de acces, folosindu-se buldozere, gredere şi autogredere; 

 refacerea taluzurilor degradate prin reînsămânţare sau brăzduire; 

 decolmatarea şi refacerea secţiunii şanţurilor marginale, prevenindu-se astfel, inundarea platformei drumului şi deteriorarea ei; 

 deblocarea de aluviuni a podeţelor şi a căminelor de liniştire a apei ; 

 repararea perdelelor cu rol de consolidare a şanţurilor marginale; 

 menţinerea covorului vegetal de pe poteci şi în zonele de întoarcere. 

            Lucrări înbunătăţiri - Supraînsămânţare

       La refacerea amestecului de ierburi recomandate pentru supraînsămânţarea pajiştilor se vor prezenta specile care compun amestecul ce urmează a fi supraînsămânţat şi cantitatea cu care participă fiecare plantă.

    Lucrarea de supraînsămânţat va fi efectuată doar acolo unde se impune, iar amestecul va conține specii de graminee şi leguminoase perene de pajişti pretabile condițiilor locale şi modului de folosire, conform normativelor in vigoare.

 Pentru   supraînsămânţat se recomandă urmatoarele specii:

            Pe zonele întinse:  leguminoase sparceta-Onobrychis Viciifolia ,trifoi alb- Trifolium Rapens, trifoiul roşu Trifolium Pratense lucerna Medicago sativa ,Trifoi fragă Trifolium fragiferum ,Trifoi mărunt Medicago lupulina, Măzăriche Vicia craca, graminee golomăţul-Dactylis Glomerata, păiuş înalt Festuca Arundinacea, raigras peren Lolium Perenne, păiuş de livezi-Festuca Pratensis,  păiuş roşu Festuca Rubra,  timoftica Phleum Pratense, firuţa Poa Pratensis.

                  Pentru porţiunile de deal: Agropyron pectiniforme, Bromus inemis, Dactylis glomerata, Lotus corniculatus, Medicago sativa, Onobrychis viciifolia (pentru regiunile uscate), Dactylis glomerata, Festuca arundinacea, Festuca pratensis, Festuca rubra, Loliul perenne, Phleum pretense,  Lotus corniculatus, Medicago sativa, Onobrychis viciifolia, Trifolium repens (pentru zonele umede) Melilotus Officinalis ; 

                  Nu este permis a se utiliza pentru supraînsămânţare alte seminţe de plante decât cele prevăzute în amenajament.

                 Avantajele lucrării de supraînsămânţare sunt, în principal, următoarele:

- lucrarea poate fi executată pe pajiştile pe care reînsămânţarea prin prelucraretotală a solului nu se poate efectua (strat superficial, pietre la suprafaţă, aciditate saualcalinitate ridicată în straturile inferioare, exces de umiditate, terenuri cu portanţăscăzută, terenuri erodate etc.);

- lucrarea de supraînsămânţare este o metodă rapidă şi cu costuri reduse prin

care se realizează înnobilarea covorului vegetal cu specii valoroase de graminee şileguminoase perene;

- în anul efectuării supraînsămânţării scăderea producţiei de furaje este minimă;

- prin supraînsămânţare se păstrează capacitatea portantă a terenului.

Dezavantajele lucrării de supraînsămânţare sunt, în principal, următoarele:

- instalarea speciilor semănate prin supraînsămânţare se realizează mai lent

comparativ cu semănatul prin prelucrarea totală a solului;

- condiţiile climatice au un rol hotărâtor în reuşita acţiunii;

- executarea lucrărilor de reducere a competivităţii speciilor existente în covorulierbos trebuie respectate integral.

Succesul supraînsămânţării   depinde în cea mai mare măsură de condiţiile deumiditate şi temperatură, care trebuie să asigure atât germinarea cât şi dezvoltarea  covorul germinal a tinerelor plante.

              Tăierea şi împrăştierea muşuroaielor de pe pajişti

             Distrugerea muşuroaielor anuale neînţelenite se face primăvara sau toamna prin lucrările obişnuite de grăpare a pajiştilor sau prin împrăştiere manuală. 

             Muşuroaiele înţelenite pot fi distruse cu maşini de curăţat pajişti sau cu diverse alte unelte combinate care taie vertical muşuroiul, îl mărunţeşte şi îl împrăştie uniform pe teren. 

 

     Curăţarea bazinelor de îmbăiere a ovinelor

            Dezinfectia profilactica se va efectua ori de cate ori este nevoie. In exploatatiile de ovine se va executa primavara, dupa scoaterea animalelor la pasune si toamna, inainte de introducerea lor la tratament..

 

    Dezinfectia cuprinde urmatoarele etape succesive:

    a) curatirea mecanica;

    b) aplicarea mijloacelor dezinfectante (solutii de substante chimice, flacara, vapori de apa etc.);

    c) respectarea timpului de contact (de expunere la actiunea dezinfectantilor);

    d) indepartarea prin spalare, de pe suprafetele ce pot veni in contact cu animalele, a substantelor dezinfectante ce pot avea influenta nociva asupra animalelor; aerisirea  pentru evacuarea vaporilor de solutii dezinfectante, ce pot fi toxici pentru animale.

 

 

       8. DESCRIEREA VEGETAȚIEI FORESTIERE

 

                    Vegetaţia lemnoasă de pe pajiştile din comuna Fântâna Mare, cu o consistenţă  mai mică de 0,04  se compun din: Speciile de alun (Corylus avellana)  , anin (Alunus glutinosa), măceş (Rosa canina), plop (Populus alba), răchita (Salix caprea),  carpenul,(Carpinus betulus) şi păducelul (Crategus monogyna, Crategus oxyacantha) .

      Răspâdirea acestora pe pajiști se poate observa în tabelul de mai jos.

 

tabelul 4.1

Nr. crt.

Parcela discriptivă

Denumirea 

vegetaţiei lemnoase

Nr. speciilor

Vârsta

Răspândirea 

pe pajişti

1.

Spătăreşti 

alun (Corylus

avellana)

1

 

2-3

1

anin (Alunus glutinosa),

1

2-3

1

 

măceş (Rosa canina),

1

2-3

3

 

carpenul,(Carpinus betulus

 

1

2-3

 

2

 

 

păducelul (Crategus monogyna Crategus oxyacantha)

1

2-3

 

1

2.

Fântâna Mare

răchita (Salix caprea)

1

2-3

45

măceş (Rosa canina 

 

 

3

carpenul,(Carpinus betulus 

 

 

6

alun (Corylus

avellana)

 

 

 

8

3.

Praxia

 

măceş (Rosa canina) 

1

2-3

8

carpenul,(Carpinus betulus 

 

 

1

alun (Corylus

avellana) 

 

 

3

răchita (Salix caprea)

 

 

 

13

4.

Cotu Băii

măceş (Rosa canina)

1

2-3

6

alun (Corylus

avellana) 

1

2-3

4

carpenul,(Carpinus betulus 

 

 

6

alun (Corylus

avellana) 

 

 

7

răchita (Salix caprea)

 

 

23

5.

Proprietari 

privați

alun (Corylus

avellana)

 

1

2-3

1

anin (Alunus glutinosa),

1

2-3

1

măceş (Rosa canina),

1

2-3

3

carpenul,(Carpinus betulus

 

1

2-3

2

păducelul (Crategus monogyna Crategus oxyacantha)

1

2-3

1

 

Suprafaţa totală 568,89 ha

Suprafaţa efectiv ocupată de vegetaţie forestieră 244,55 ha

 

 

       9. DIVERSE

       

9.1 Data întrării în vigoare a amenajamentului ; durata acestuia

Data la care intră în vigoare prezentul amenajament pastoral este 1/09/2025.

Durata amenajamentului pastoral  este de 10 ani.

Numărul exemplarelor editate.

Amenajamentu pastoralpentru pajiștileproprietatea Primăriei Fântâna Mare, județul Suceava s-a întocmit, în 3 exemplare în conformitate cu prevederile Legii 86/2014, care aprobă O.U.G. 34/2013, modificată fiind verificat de către D.A.J. Suceava și va fi aprobat în Consiliul Local a comunei Fântâna Mare, județul Suceava.

            Un exemplar rîmâne la Primăria Fântâna Mare, jud. Suceava, unu la D.A.J. Suceava și unu la Prefectura Suceava       

 

 

9.2 COLECTIVUL DE ELABORARE A PREZENTEI LUCRĂRI

 

Nr. ctr.

NUMELE ȘI PRENUMELE

SPECIALITATE

UNITATEA

CONTRIBUȚIA

SEMNĂTURA

1

NICHITOI IOANA

ING. HORTICOL

D.A.J. SUCEAVA

prelucrarea datelor de teren ethnic și tehnologic întocmit documentații anuale

 

2

MACSIM VASILE

ING. AGRONOM

PRIMĂRIE

prelucrarea datelor de teren ethnic și tehnologic întocmit documentații anuale, fază teren, prelucrare informații

 

 

 

9.3 Hărţile ce se ataşează amenajamentului 

- Planuri de situaţie 

-Planuri cadastrale din anul 1987 SC 1:10000

- Map.Sys 6.10

-Trapeze Stereo 70 Fântâna Mare

- Orofotoplan APIA

- Extrase carti funciar

 

9.4 Evidența lucrărilor executate anual pe fiecare parcelă

 

 

Parcela  

Suprafața ha

Combaterea buruenilor și vegetației lemnoase

Strângerea cioatelor, pietrelor și nivelarea mușuroaielor

Grăpatul pajiștilor

Amendarea pajiștilor

Supra însămânțarea sau reânsămânțatrea pajiștilor

Fertilizarea pajiștilor

Perioada/ Anul

 

 

Suprafața 

 

Perioada/ Anul

 

Suprafața 

 

Perioada/ Anul

Suprafața 

 

Perioada/ Anul

 

Suprafața 

 

Perioada/ Anul

 

Suprafața 

 

Perioada/ Anul

 

Suprafața 

 

Fântâna Mare T1

65,16

luna 

X-IV

7,30

luna 

X-IV

9,30

o dată la 10 ani

14,00

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

4,50

luna 

X-IV

25,00

Fântâna Mare T2

30,5415

luna 

X-IV

3,40

luna 

X-IV

4,60

o dată la 10 ani

6,20

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

3,20

luna 

X-IV

13,00

Fântâna Mare T3

13,1735

luna 

X-IV

1,30

luna 

X-IV

2,50

o dată la 10 ani

3,40

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

2,30

luna 

X-IV

7,00

Fântâna Mare T4

71,1509

luna 

X-IV

12,30

luna 

X-IV

14,30

o dată la 10 ani

19,20

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

10,50

luna 

X-IV

27,00

Fântâna Mare T5

5,198

luna 

X-IV

1,00

luna 

X-IV

1,70

o dată la 10 ani

1,80

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

1,80

luna 

X-IV

1,80

Cotu Băii

T1

13,1559

luna 

X-IV

2,24

luna 

X-IV

3,20

o dată la 10 ani

3,20

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

3,20

luna 

X-IV

4,20

Cotu Băii

T2

11,7

luna 

X-IV

1,70

luna 

X-IV

2,70

o dată la 10 ani

2,80

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

2,40

luna 

X-IV

3,20

Cotu Băii

T3

22,6

luna 

X-IV

3,20

luna 

X-IV

6,40

o dată la 10 ani

6,20

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

5,60

luna 

X-IV

5,50

Cotu Băii

T4

75,32

luna 

X-IV

8,30

luna 

X-IV

13,60

o dată la 10 ani

16,20

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

16,50

luna 

X-IV

28,00

Praxia 

T1

47,48

luna 

X-IV

7,80

luna 

X-IV

14,20

o dată la 10 ani

13,30

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

11,50

luna 

X-IV

18,90

Praxia 

T2

7,466

luna 

X-IV

1,50

luna 

X-IV

1,40

o dată la 10 ani

2,00

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

1,50

luna 

X-IV

3,20

Spătărești 

T1

45,1155

luna 

X-IV

7,80

luna 

X-IV

14,20

o dată la 10 ani

9,30

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

9,30

luna 

X-IV

15,20

Spătărești 

T2

2,134

luna 

X-IV

0,50

luna 

X-IV

0,70

o dată la 10 ani

0,50

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

0,50

luna 

X-IV

0,50

Proprietari privați

158,70

luna 

X-IV

11,30

luna 

X-IV

16,80

o dată la 10 ani

20,30

luna 

X-IV

0,00

o dată la 10 ani

20,50

luna 

X-IV

38,00

 

 

 

 

9.5 Bibliografie

     -       Ordonanta de urgenta a Guvernului - OUG nr. 34/2013 (act publicat in

monitorul oficial nr. 267 din 13 mai 2013);

  • Legea 86/27.06.2014  pentru aprobarea  Ordonanţei de urgenţă a Guvernului  nr. 34/2013 privind organizarea, administrarea şi exploatarea pajiştilor permanente şi pentru modificarea şi completarea Legii fondului funciar nr. 18/1991;
  • Ghidul –Amenajament Pastoral Cadru, anexă la Legea 86/27.06.2014 
  •  Ordin nr. 544 din 21 iunie 2013 - Metodologia de calcul al incarcaturii optime de

animale pe hectar de pajişte, emis de MINISTERUL AGRICULTURII şi DEZVOLTARII RURALE (act publicat in monitorul oficial nr. 386 din 28 iunie 2013);

  •  Hotararea Guvernului nr. 1064, din 11 decembrie 2013 - Normele

metodologice pentru aplicarea prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.

34/2013 privind organizarea, administrarea şi exploatarea pajiştilor permanente şi

pentru modificarea şi completarea Legii fondului funciar nr. 18/1991, document emis

de Guvernul Romaniei (act publicat in monitorul oficial nr. 833 din 24 decembrie

2013).

     -     Ordin nr.223 din 28 mai 2002 - Aprobarea metodologiei intocmirii studiilor

Pedologice şi agrochimice, a Sistemului national şi judetean de monitorizare sol                                                                                                                                                                                                                                                                                   teren

pentru agricultura, document emis de Ministerul Agriculturii, Alimentatiei Padurilor.

  • Hotărârea nr. 78 din 04.02.2015

 

 

 

 

 

 

 

 

Anexe

 

  1. Tabelul suprafeţelor de pajişti pentru care s-a întocmit amenajamentul pastoral
  2. Copie a HCL prin care s-a stabilit inventarul pajiştilor din domeniul public/privat al comunei Iacobeni - extravilan
  3. Lista pajiştilor proprietate privată din extravilan UAT Fântâna Mare şi proprietarii acestora în momentul întocmirii amenajamentului pastoral
  4. Extrase de carte funciară pentru trupurile de pajişte din domeniul public/privat al comunei Iacobeni - extravilan
  5. Hărțile cadastrale pentru trupurile de pajişte din domeniul public/privat al comunei Fântâna Mare - extravilan
  6. Informații pedologice și geologice necesare întocmirii Amenajamentului pastoral al comunei UAT Fântâna Mare – Studiu pedologic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

MINISTERUL AGRICULTURII SI DEZVOLTARII RURALE

OFICIUL JUDETEAN PENTRU STUDII PEDOLOGICE

SI AGROCHIMICE SUCEAVA

 

 

 

 

 

 

STUDIU PEDOLOGIC SI AGROCHIMIC CARE STĂ LA BAZA INTOCMIRII PLANULUI DE FERTILIZARE SI A STABILIRII MASURILOR AGROPEDOAMELIORATIVE NECESARE REALIZARII AMENAJAMENTELOR PASTORALE DE PE SUPRAFETELE DE PAJISTI PERMANENTE IN UAT FÂNTÂNA MARE, JUD.SUCEAVA

SUPRAFATA :    568,895  ha

SCARA 1:10000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        BENEFICIAR: D.A.J.Suceava

       EXECUTANT :O.J.S.P.A.Suceava

 

 

 

 

 

            Director,                                                  Pedolog,

    Ped. A. Curaleț                                          Ing. I. B.  Brânduș

     

 

 

 

Suceava 2025

 

CUPRINS

 

                                                                                                                 pag.

Introducere ............................................................................................. 3 

 

Conditii fizico-naturale ale teritoriului .....................................................  3

           Relieful ........................................................................................  3

          Geologia ......................................................................................  4

Hidrologia ............................................................. ........................ 4

Clima ............................................................................................  5

 

Solurile ..................................................................................................... 6

Descrierea unitatilor de sol ...........................................................  10

Tabel cu indicatorii ecopedoplogici folosiți în studiile pedologice ... 33

          Legenda unitatilor de sol ............................................................  34

 

Bonitarea terenurilor .............................................................................. 35

          Încadrarea TEO-urilor în clase de calitate .................................... 36  

 

Lucrări agropedoameliorative ................................................................... 37

          Şanturi şi rigole nesistematice de scurgere ................................... 37

Folosirea ierburilor tolerante, protectoare şi amelioratoare ......... 38

 

Studiu agrochimic ...................................................................................  39

 

Fertilizarea cu gunoi de grajd ................................................................. 41

 

Fertilizarea prin târlire ............................................................................. 42

 

Bibliografie .............................................................................................. 43

.

 

 

 

 

 

ANEXE

 

Harta solurilor scara 1:10000

Harta teritoriilor ecologic omogene scara 1:10000 

Harta claselor de calitate scara 1:10000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INTRODUCERE

 

 

          Prezentul studiu este necesar pentru întocmirea amenajamentului pastoral al Comunei Fântâna Mare. Executantul lucrării este OSPA Suceava, iar DAJ Suceava este beneficiarul. 

S-au respectat normele metodologice în vigoare pentru aplicarea prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.34/2013 privind organizarea, administrarea si exploatarea pajistilor permanente (HG 1064 / 2013) si Hotarârea  Guvernului nr.  78 / 2015  privind modificarea şi completarea acestor norme. 

Obiectivele principale ale acestui studiu sunt delimitarea pe hartă a unităţilor de sol de pe suprafețele cu pajiști din comuna Fântâna Mare, descrierea morfologică, fizică şi chimică a acestora ( care se poate observa în fișele unităților de sol din lucrare), stabilirea şi delimitarea pe hartă a teritoriilor ecologic omogene, urmată de efectuarea bonitării terenului, stabilirea caracteristicilor agrochimice şi recomandărilor în acest sens, stabilirea măsurilor agropedoameliorative.

          Ca bază topografică  s-a folosit  harta cadastrală a comunei Vadu Moldovei  scara 1:10000 (OCOTA SUCEAVA, 1986). Pe aceasta s-au reprezentat suprafețele cu pajiști de pe actualul teritoriu Fântâna Mare de către reprezentantul primăriei (ing.Maxim Vasile). S-au folosit și planurile de încadrare în zonă scara 1:10000 și 1:5000 cu trupuri de pajiște din comună (Octavian Popârțac), primite de la primăria Fântâna Mare. 

          Trupurile de pajişte ce fac obiectul studiului cuprind toate pajiștile din UAT Fântâna mare,  indiferent de proprietari.   

          Materialul principal studiat înainte de inceperea lucrării a fost STUDIU  PEDOLOGIC    ŞI    AGROCHIMIC NECESAR REALIZĂRII ȘI REACTUALIZĂRII SISTEMULUI   NAŢIONAL  ŞI  JUDEŢEAN   DE MONITORIZARE  SOL-TEREN  PENTRU   AGRICULTURĂ TERITORIUL COMUNAL VADU MOLDOVEI JUDEȚUL SUCEAVA SCARA  1: 10.000 (Curaleț, 2006). La elaborarea prezentului studiu s-au folosit şi date din acesta. 

Comuna Fântâna mare este situată in partea  central sud estică a judetului Suceava, având ca vecini la nord orașul Fălticeni, la nord est comuna Preutești, la est comuna Vadu Moldovei, la sud comuna Boroaia, la sud vest comuna Bogdănești, la vest comuna Baia. 

 

CONDITII FIZICO NATURALE ALE TERITORIULUI

RELIEFUL

 

Teritoriul comunei  Fântâna Mare (desprinsă din comuna Vadu Moldovei) se află situat din punct de vedere al reliefului în Podișul Fălticenilor , care reprezintă compartimentul sudic al podișului Suceavei.  O mare parte din teritoriu e ocupată de culoarul Moldovei. Parțial este poziţionat în zona Podişului Şomuzurilor. Există trupuri de pajiște (majoritatea) situiate în zona de luncă și terase inferioare ale Moldovei. Trupul Spătărești se află în zona de podiș, pe un versant  neuniform, afectat de eroziune și alunecări de teren. Înălțimea maximă în dealul Spătărești este de 414,8 m. Alte altitudini dominate în zonă sunt în dealurile Stejar (451,5 m) și Horaița (448,7 m). 

Relieful general în zona de podiș este reprezentat de platouri structurale largi, cu pantă mică spre sud estică, versanți cu diverse pante ce coboară spre firele de vale. Se evidenţiază predispoziţia la acţiunea accelerată a   spălărilor, surpărilor, alunecărilor de teren.

             Atât pe valea Moldovei cât și a pâraielor interioare se înregistrează  un  nivel freatic ridicat. 

GEOLOGIA 

 

Teritoriul comunei Fântâna Mare se suprapune din punct de vedere geologic peste unitatea principală,  Platforma Moldovenească. Aceasta se caracterizează printr-un soclu cutat, stabil, rigid și peneplenizat, format din în cea mai mare parte din șisturi. Peste acest soclu se suprapun starturi sedimentare de diverse grosimi, formate în timpul lungilor periode de regresiuni – transgresiuni marine.  

Cuvertura sedimentară este alcătuită din mai multe strate depuse în   perioadele  Paleozoic-Cuaternar. Primul ciclu de sedimentare începe odata cu retragerea apelor mării,  din presilurian şi până la  sfârşitul Carboniferului. Atunci a început exondarea zonei, care  s-a prelungit până în Jurasicul superior. Al doilea ciclu  de sedimentare începe în Malm, și continuă până   la sfârşitul Cretacicului, când  are loc o nouă regresiune. Suprafața  redevine uscat în a doua jumătate a Miocenului. Începând din a doua jumătate a Badenianului apele mării acoperă din nou spaţiul Moldovei. La retragere, ultimul ciclu de depozitare este cel sarmațian. Depozitele de suprafață volhiniene sunt caracteristice pentru zona studiată. Sunt reprezentate prin nisipuri şi gresii, cu intercalaţii marnoase. Acestea reprezintă și roca mamă pentru sol, în regiunile deluroase. În regiunile de luncă, roca mamă e reprezentată de depozite mai noi, holocene (pietrișuri și nisipuri). Terasele au ca substrat depozite pleistocene, alcătuite tot din pietrișuri și nisipuri.

 

 

HIDROLOGIA

 

                    Principalul râu care străbate teritoriul Fântâna Mare de la nord vest spre sud est este Moldova. Debitele acestuia depind de precipitațiile din zona estică a Carpaților Orientali. Este afluent al Siretului. 

În partea de sud a comunei curge pârâul Șomuzul, afluent al Moldovei. În partea de nord est, aproximativ la baza trupului de pajiște Spătărești, se află pr. lui Eftimie, afluent al Șomuzului Mare. 

Râul Moldova este unul din princiaplii afluenți ai Siretului. Precuipitațiile neunifiorme din bazinul său hidrografic pot produce viituri, mai ales vara. 

Partea de nord est a teritoriului se află în bazinul hidrografic al Şomuzului Mare (considerat ca având o suprafață a bazinului hidrografic de mărime mijlocie). Acesta a fost regularizat în trecut. Izvorăşte din nord estul Podişului Fălticenilor,  traversează pe la mijloc Depresiunea Baia, pătrunde Podişul Şomuzurilor, îşi continuă cursul spre SE până se varsă în râul Siret.

Afluentul  Şomuzului Mare din zona studiată este pârâul lui Eftimie. 

Apele subterane se află la adâncimi diferite, astfel, pe zonele mai înalte din trupul Spăătărești, sunt la adâncimi cuprinse majoritar între 5 şi 10 metri și scad spre firele de vale. Tot aici sunt și izvoare de coastă. Pe lunci, funduri de văi, microdepresiuni sunt adâncimi mai mici de 1 metru, apărând fenomenul de gleizare.  

 

 

CLIMA

 

Cea mai apropiată stație meteo este cea de la Fălticeni. Prezentăm în continuare câțteva date de la aceasta, bazate pe măsurători din trecut.

Temperatura medie anuală este 7,8º C, temperatura minimă absolută – 33,2º C,  maxima absolută  38,2º C. 

Precipitaţiile medii cumulate anuale  635 mm. 

Alte adte sunt prezentate tabelar în cele ce urmează :  

 

 

TEMPERATURA AERULUI ºC

DATE CLIMATICE

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Anual

Ampl.

Medii lunare şi anuale

-4,3

-3,1

1,7

8,1

13,7

17,1

18,9

18,3

14,3

8,6

2,7

-1,8

7,8

23,2

Media decadică

Decada I -a

-3,9

-3,9

-4,2

-0,2

5,8

12,3

16,3

18,6

19,0

16,0

10,8

4,4

-0,5

-

Decada a II -a

-4,5

-3,2

1,6

8,1

13,6

178,1

19,0

18,4

14,3

8,7

2,7

-1,9

-

-

Decada  a III-a

-4,6

-1,8

3,6

10,4

15,1

18,0

19,2

17,5

12,6

6,5

1,0

-3,0

-

-

Media maximelor

2,1

1,8

5,7

10,9

17,5

19,6

20,6

21,0

16,8

11,6

5,6

2,3

8,7

-

Media minimelor

-11,2

-12,0

-3,7

5,0

11,7

14,7

16,7

16,9

11,3

4,5

-2,6

-6,6

7,0

-

Diferenţa mediilor

13,3

13,8

9,4

5,9

5,8

4,9

3,9

4,1

5,5

7,1

8,2

8,9

1,7

 

 

BILANŢUL CLIMATIC AL APEI 

 

Specificare

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Anual

Evapotranspiraţie potenţială-EPT

0

0

8

43

87

112

126

112

73

38

9

-

608

Diferenţa P– EPT

28,6

17,8

23,2

7,6

-

-

-

-

-

10,0

14,9

25,4

127,5

 

ALTE ELEMENTE CLIMATICE

 

Durata de strălucire a soarelui

78,0

86,9

143,5

165,9

216,0

244,0

246,0

245,0

194,1

139,8

87,9

72,9

1920,0

Umiditatea     relativă  a   aerului

85

84

80

72

72

73

74

75

76

79

83

86

78

Nebulozitatea (0-10)

 6,3

 6,9

  6,2

 5,3

  5,2

 5,0

 4,3

 4,9

 4,1

 4,6

 6,8

 7,3

  6,0

 

De menționat că există diferențe climatice între trupuruile de pajiște situate pe lunca Moldovei și cel din zona deluroasă (trupul Spătărești). 

               Apreciem că durata mijlocie a perioadei de păşunat, în raport cu condiţiile climatice, este de circa 185 zile adică perioada 15 mai - 15 noiembrie. Aceasta se poate modifica de la un an la altul, în funcţie de  temperaturi și de precipitaţii. 

Arealele climatic omogene determinate de pe suprafețele cu pajiști supus studiului sunt următoareele : 10, 17, 50, 52. Caracteristicile principale ale acestora sunt :

  • ACO 10 : tma, 7-8 ⁰C, pma 600 – 700 mm, bha +50…+150 ;
  • ACO 17 : tma, 7-8 ⁰C, pma 550 – 600 mm, bha -50…+50 ;
  • ACO 50 : tma, 7-8 ⁰C, pma 600 – 700 mm, bha -50…+50 ;
  • ACO 52 : tma, 8-9 ⁰C, pma 600 – 700 mm, bha -50…+50 ;

Numerotarea și datele ACO sunt cele stabilite la OSPA Suceava (și pe baza unor date din Microzonarea pedogeoclimatică a teritorilui României).

          Inversiunile termice sunt reduse și rare și apar mai ales  în anotimpurile reci. 

 

 

 

 

SOLURILE

Există o diferențiere a solurilor în funcție de relieful diferit, o grupă de soluri pentru lunca Moldovei (aluviosoluri și gleiosoluri) și altă gruppă pentru zona deluroasă (trupul Spătărești (regosoluri, faeoziomuri, eutricambosoluri, preluvosoluri, stagnosoluri și fgleiosoluri). 

Incadrarea solurilor s-a făcut conform SRTS 2012. Descrierea profilelor de sol principale reprezentative s-a făcut folosind  şi Ghidul pentru descrierea în teren a profilului de sol şi a condiţiilor de mediu specifice (Munteanu, Florea, 2009).

S-au obţinut astfel  un număr de 11 unităţi de sol simple. Pentru stabilirea denumirii acestora s-a ţinut cont de:

- morfologia profilului de sol;

- gradele de gleizare şi stagnogleizare;

- textura în orizontul de suprafaţă şi orizontul intermediar;

- adâncimea de apariţie a carbonaţilor;

- tipul şi textura materialului parental;

- eroziune;

Descrierea orizonturilor de sol s-a făcut conform SRTS 2012. S-au prezentat în general textura, structura, culoarea (conform Munsell Soil Color Charts 2000 ),  procentul de formaţiuni reducere,  gradul de tasare, plasticitatea, adezivitatea, conţinutul de carbonaţi (acolo unde a fost necesar), alte caracteristici. S-au stabilit următoarele tipuri de sol:  Regosol, Aluviosol, Faeoziom, Eutricambosol, Preluvosol, Stagnosol, Gleiosol. Clasele corespunzătoare sunt: Protisoluri,  Cernisoluri, Cambisoluri, Luvisoluri și Hidrisoluri.  

  

CLASA PROTISOLURI (PRO)

 

Prezintă la suprafață un orizont A , de sub 20 cm grosime, fără alte orizonturi diagnostice. Urmează roca parentală  sau orizontul C, fără  orizont Cca.

Pe suprafețele studiate se dezvoltă pe suprafeţe , situate pe versanţi sau lunci, cuprinde tipurile de sol regosol și aluviosol.

             

    REGOSOLUL (RS)

 

Se caracterizează prin prezenţa la suprafață a unui orizont Ao dezvoltat pe material parental neconsolidat, ce se  menţine aproape de suprafaţă prin eroziune geologică. Sunt prezente pe versanți din trupul Spătărești.  

La aceste soluri, ritmul pedogenezei este mai lent sau egal cu cel al eroziunii.

Se caracterizează de opbicei printr-o solificare incipientă, uneori dezvoltând la suprafață și orizont molic. Se pot forma şi pe suprafeţele de ruptură sau  alunecări de teren. 

Textura este mijlocie și mijociu fină,  structura este slab dezvoltată, de obicei la nivelul orizontului A.  Au fost stabilte subtipurile calcaric și calcaric molic. 

 

 

   

ALUVIOSOLUL (AS)

 

Se caracterizează prin prezenţa unui orizont Ao dezvoltat pe materiale fluviatile de obicei reprezentate de nisipuri, pietrișuri și nisipuri. 

Se întâlnesc în zona de luncă a Moldovei. 

Inundabilitatea acestora face ca solificarea să avanseze lent. 

Solul se caracterizează prin un profil de obicei   slab dezvoltat. Nivelul freatic este ridicat. 

Textura este mijlocie sau grosieră, auschelet pe riofil, structura este slab dezvoltată.  

S-au stabilit subtiprile calcaric prundic și calcaric entic prundic. 

 

 CLASA CERNISOLURI

 

Include în general soluri care au ca orizonturi diagnostice un orizont A molic (Am), continuat cu orizonturi intermediare (B argic sau cambic), în partea superioară având culori cu valori şi crome sub 3,5 (în stare umedă) ; fără orizont C carbonato-iluvial.

    Au acumulare profundă de materie organică, fără  proprietăţi gleice sau  stagnice intense în primii 50 cm.    Din această clasă s-a întâlnit doar tipul faeoziom.

 

FAEOZIOM ( FZ )

 

    Sunt soluri fertile având la suprafață un  orizont A molic  după care urmează un orizont  intermediar argic sau cambic având  culori cu crome şi valori sub 3,5 (în stare umedă) cel puţin în partea superioară şi cel puţin pe feţele agregatelor structurale. Nu prezintă orizont C calcic   în primii 125cm.  

    Prezintă pelicule argilo-humice în orizontul B, provenite din migrarea coloizilor de humus şi argilă au migrat din orizontul A. Au și  caractere de hidromorfie.  

Se formează sub vegetaţie ierboasă mezohidrofilă primară sau secundară. 

Se întâlnește în zona trupului Spătărești. 

    Textura este de obicei lutoasă la suprafaţă şi luto-argiloasă în adâncime. 

    S-a întâlnit subtipul clinogleic calcaric.  

    

 CLASA CAMBISOLURI

 

Această clasă are ca orizont diagnostic orizontul B cambic , având culori cu valori şi crome peste 3,5 la umed. Prezintă la suprafață un orizont Am (în studiul nostru), urmat de orizont intermediar cambic (Bv). Nu prezentă în primii 50 cm proprietăţi stagnice intense (W) sau gleice intense(Gr).

        Cuprinde tipul eutricambosol.

 

 

 

 EUTRICAMBOSOL (EC)

 

    Se caracterizează prin prezența la suprafață a unui orizont A molic la noi în studiu, urmat de orizont intermediar B cambic având culori cu valori şi crome peste 3,5 în stare umedă cel puţin pe feţele agregatelor structurale, cu proprietăţi eutrice în ambele orizonturi.

    Solificarea se face prin alterarea moderată a părţii minerale. Sub acţiunea bacteriilor şi ciupercilor rezultă un humus cu grad de saturaţie relativ crescut în elemente bazice.  

    Textura este, pentru studiul nostru, lutoasă pe profil, porozitatea totală mjlocie,   agregatele structurale stabile.  

Se întâlnesc subtipul molic stagnic. Sunt situate pe versanţi, în trupul de pajiște Spătărești. 

 

 CLASA LUVISOLURI

 

    Se caracterizează prin prezenţa orizontului B argic (Bt), care are  culori cu valori  peste 3,5 în stare umedă, începând din partea superioară. 

Cuprinde tipul preluvosol. 

 

  PRELUVOSOL (EL)

 

   Prezintă la suprafață orizont A ocric urmat de un orizont intermediar B argic, având culori cu valori peste 3,5 (la  umed), cel puţin pe feţele agregatelor structurale, începând din partea superioară. 

Ocupă suprafețe mici în trupul de pajiște Spătărești. 

    Humificarea este moderată, cu cantitatea de humus mica sau mijlocie. Condiţiile climatice au favorizat alterarea materiei minerale. 

Profilul de sol este diferențiat texturtal, cu textură este mijlocie sau mijlociu fină. Structura este bine dezvoltată, de obicei prismatică în Bt.  

   S-au identificat subtipurile tipic și stagnic.  

 

 CLASA HIDRISOLURI

 

    Această clasă se caracterizează prin prezența la suprafața solului a unui orizont A, urmat de un orizont la care se asociază proprietăţi stagnice intense (W) sau gleice (Gr) din primii 50 cm de sol.  Ca tipuri sunt stagnosolul și gleiosolul.

 

          STAGNOSOL (SG)

Are caracteristic un orizont A ocric la suprafață (Ao), urmat de un orizont la care se asociază proprietăţi stagnioce intense (peste 50 % pete de reducere), începînd din primii 50 cm ai solului mineral, care se continuă pe cel puţin 50 cm grosime, format sub influenţa excesului de umiditate a apei din precipiotații   ce stagnează în sol. La noi în studiu, prezintă și proprietăți gleice îbn adâncime. 

    Materialul parental are textură grea (argilioasă). Stagnarea apei determină adică reducerea intensă a compuşilor de fier şi mangan.

 

 

 GLEIOSOL (GS)

Sunt soluri care au  la suprafață un orizont A molic sau ocric , urmat de un orizont de tranziție, la care se asociază proprietăţile gleice intense , din primii 50 cm ai solului mineral (se continuă pe cel puţin 50 cm grosime). S-au format sub influenţa excesului de umiditate determinat de apa freatică. Sunt răspândite atât în zona de luncă a Moldovei cât și în trupulde pajiște Spătărești. 

    Materialul parental are textură mijlocie scheletică sau mijlociu-fină. Uneori ci carbonați îmn adțâncime. Fenomenele de gleizare ( reducerea intensă a compuşilor de fier şi mangan) se manifestă intens.

    Subtipurile  întâlnite sunt aluvic și calcaric molic. 

Prezentăm în continuare,  fişele unităţilor de sol (US), care cuprind caracteristicile morfologice, fizice  şi chimice precum şi rezultatele analizelor de laborator. 

 

 

DESCRIEREA UNITATILOR DE SOL

 

 

     Judeţul : Suceava                                                            RS Ka K1 t/l Sp-t/NB e13                                       

    Localitatea : Fântâna Mare                                ----------------------------

                                         D-NL-NS-ma P22:30/1 f32:32 Q6

 

                                                   UNITATEA DE SOL Nr.1  

 

Regosol calcaric, proxicalcaric, lut argilos / lut dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare carbonatice de panta mijlociu fine, erodat puternic prin apa, afectat de alunecari in trepte.

 

                                           

  

                                              PROFILUL REPREZENTATIV Nr. 19

                 

Relief: Deal.                                              Mezo şi microrelief :  NL-VS-ma.                                                                                             

Material parental/subiacent: mat.de dezagregare alterare de panta carbomnatice mijlociu fine /marne si argila

Vegetaţie:  pasune+ faneata                                  Neuniformitatea terenului :  4;

Adâncime apă freatică : 5,5m                               

Principalele soluri cu care se asociază: preluvosoluri stagnosoluri.      

 

                                              CARACTERISTICI MORFOLOGICE

 

  Aț 0-4 cm    – textura  lut mediu, structură gromerulară, culoare brun galbui inchis (10 YR 4/4)  umed, brun galbui inchis (10YR 4/4) uscat, moderat plastic, moderat adeziv, foarte slaba efervescenta, radacini sub forma de telina, trecere clară.

  ACk 4-19 cm – textura lut mediu , structura poliedrica mediu slab dezvoltata, culoare brun galbui inchis (10 YR 4/5)  umed, brun galbui( 10YR 5/5) uscat, slab tasat, moderat plastic, brun galbui(10YR5/5) uscat, slab tasat, moderat plastic,moderat adeziv, slaba efervescenta, rădăcini foarte subtiri rare, trecere treptata. 

  C1k 19-45 cm – lut  mediu, structura masiva, culoare brun galbui (10YR 5/6)  umed, galben ( 10YR 7/6) uscat, slab tasat, moderat plastic, modeat adeziv, slaba efervescenţă , trecere treptata.                                                                                    

  C2k   45 cm –   lut argilos mediu, structura masiva, culoare gălben bruniu (10YR 6/7)  umed, galben (10YR8/7) uscat,  moderat tasat,  moderat plastic, moderat adeziv, efervescenta moderata;

 

 

DATE   ANALITICE PENTRU PROFILUL NR.19

 

ORIZONTURI

Aț

ACk

C1k

C2k

Nr. curent probă 

15

16

17

18

Adîncimi (cm)

0-4

4-19

19-45

45 -

PH (apă)

7,41

7,38

7,52

8,45

Carbonaţi (CaCO3) %

0,86

1,04

1,83

3,97

Humus

1,46

0,51

0,17

 

Indice de azot (IN)

 

 

 

 

C:N

 

 

 

 

N total % (s.u.)

0,052

 

 

 

P AL (ppm)

26

 

 

 

                  P AL (c)

 

 

 

 

K AL (ppm)

215

 

 

 

Baze

Ca schimbabil

 

 

 

 

schimb

Mg schimbabil

 

 

 

 

(me la

K   schimbabil

 

 

 

 

100 g sol)

Na schimbabil

 

 

 

 

Baze de schimb (SB) me/100g

 

 

 

 

Hidrogen schimbabil(SH)me/100g 

 

 

 

 

Capacitate schimb cationic (T)me

 

 

 

 

Grad de saturaţie în baze (Vsh)%

 

 

 

 

Na schimbabil (% din T)

 

 

 

 

Aluminiu schimbabil (me/100 g sol)

 

 

 

 

Ah( me/100g)

 

 

 

 

Nisip grosier (2,0 - 0,2 mm) %

0,98

0,75

0,72

0,56

Nisip fin (0,2 - 0,002 mm) %

28,28

42,21

40,46

27,26

Praf I  +Praf II

30,91

28,63

29,17

31,86

Argilă coloidală (sub 0,002 m)%

39,83

28,41

29,65

40,32

Argilă fizică (A col + Praf II) %

54,91

42,83

44,61

55,71

TEXTURA

TT

LL

LL

TT

Schelet (%)

 

 

 

 

Diferenţiere texturală

 

 

 

 

Densitate aparentă (DA) g/cmc

1,48

1,42

1,43

1,49

Grad de tasare

+15

+05

+05

+15

Porozitate de aeraţie (PA) %

 

 

 

 

Permeabilitate cod

01,0

05,0

05,0

01,0

Coef. de higroscopicitate (CH) %

 

 

 

 

Coeficient de ofilire (CO) %

 

 

 

 

Umiditate

 

 

 

 

Capacitate totală (CT) %

 

 

 

 

Carbonaţi activi %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                         „

                                                                                                                                           

     Judeţul : Suceava                                                                                                       

    Localitatea : Fântâna Mare                                    RS Ka mo K1 l/s Sp-m/NB                                        

                                                                       ----------------------------

                                                                                       D-NL-ma P12:22/1:2 f32 Q6:8

 

                                                                  

 

                                                   UNITATEA DE SOL Nr. 2  

 

Regosol calcaric molic, proxicalcaric, lut  / lut nisipos, dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare de pantă carbonatice mijlocii,  erodat slab prin apă, afectat de alunecari cu valuri.

 

                                           

  

                                              PROFILUL REPREZENTATIV Nr. 17

            

Relief: Deal.                                             Mezo şi microrelief :  NL-ma                                                                                          Pantă, expoziţie:  12%, 22%; 1.2,           Procese de pantă:   partial cu alunecari in valuri de obicei semistabilizate pe alocuri

Material parental/subiacent  :  materiale de dezagregare alterare de panta carbonatice mijlocii/luturi carbonatice.                                                       

Adâncimea apei freatice:  7 m+izv de coasta            Inundabilitate: pe alocuri   .   Înmlăştinire :  -   .                     

                                                                                   Neuniformitatea terenului : 4                               

Condiţii naturale în care apare: versant neuniform.

Principalele soluri cu care se asociază: faeoziom , gleiosol.      

 

                                              CARACTERISTICI MORFOLOGICE

 

Aț – 0-8 cm – lut nisipos argilos, structura monogranulara , culori negru (10YR 2/1) umed, cenusiu foarte inchis (10YR 3/1) uscat, slab tasat, slab plastic, slab adeziv , efervescenta slaba,  radacini foarte subtiri si subtiri sub forma de telina , trecere clară.

 

  Amk 8-21 cm – lut nisipos argilos, structura monogranulara , culoari brun cenușiu foarte închis  ( 10 YR 3/2) umed, brun cenușiu inchis ( 10YR 4/2) uscat,slab tasat , slab plastic, slab adeziv,                   efervescenţă slabă, rădăcini foarte subtiri desime medie, trecere clară.

 

  ACk 21-43 cm – lut nisipos mijlociu , structura poliedrica medie slab dezvoltata, culoari brun oliv deschis, (10YR 5/3)  umed, brun foarte deschis (10 YR 7/3) uscat,  netasat, slab plastic, slab adeziv,  efervescenţă slaba, trecere clara .     

                                             

  Ck   43 cm –   lut nisipos mijlociu , structura masiva,  culoare   galben bruniu (10YR 6/7)   umed,  gălben (10 YR 8/7) uscat, netasat,  slab plastic, slab  adeziv, efervescenţă moderată .

 

 

 

 

 

 

 

 

DATE   ANALITICE PENTRU PROFILUL NR. 17

 

ORIZONTURI

AțK

Amk

ACk

Ck

Nr. curent probă 

11

12

13

14

Adîncimi (cm)

0-8

8-21

    21-43

43 -

PH (apă)

7,65

7,73

7,92

8,36

Carbonaţi (CaCO3) %

1,04

1,26

1,45

3,17

Humus

2,95

2,53

1,03

0,29

Indice de azot (IN)

 

 

 

 

C:N

 

 

 

 

N total % (s.u.)

0,161

 

 

 

P AL (ppm)

62

 

 

 

                  P AL (c)

 

 

 

 

K AL (ppm)

125

 

 

 

Baze

Ca schimbabil

 

 

 

 

schimb

Mg schimbabil

 

 

 

 

(me la

K   schimbabil

 

 

 

 

100 g sol)

Na schimbabil

 

 

 

 

Baze de schimb (SB) me/100g

 

 

 

 

Hidrogen schimbabil(SH)me/100g 

 

 

 

 

Capacitate schimb cationic (T)me

 

 

 

 

Grad de saturaţie în baze (Vsh)%

 

 

 

 

Na schimbabil (% din T)

 

 

 

 

Aluminiu schimbabil (me/100 g sol)

 

 

 

 

Ah( me/100g)

 

 

 

 

Nisip grosier (2,0 - 0,2 mm) %

17,53

16,41

15,29

13,86

Nisip fin (0,2 - 0,002 mm) %

48,80

52,61

55,84

57,44

Praf I  +Praf II

13,85

13,72

15,86

17,38

Argilă coloidală (sub 0,002 m)%

19,82

17,26

13,01

11,32

Argilă fizică (A col + Praf II) %

25,93

23,58

20,95

19,56

TEXTURA

LN

LN

SM

SM

Schelet (%)

 

 

 

 

Diferenţiere texturală

 

 

 

 

Densitate aparentă (DA) g/cmc

1,43

1,46

1,43

1,39

Porozitate totală (PT) %

 

 

 

 

Porozitate de aeraţie (PA) %

 

 

 

 

Permeabilitate cod

05,0

05,0

20,0

20,0

Coef. de higroscopicitate (CH) %

 

 

 

 

Grad de tasare

+05

+05

-05

-05

Capacitate de câmp (CC) %

 

 

 

 

Umiditate

 

 

 

 

Carbonaţi activi %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Judeţul : Suceava                                                         AS Ka pr K1 d3 s/sq3 Tf-gq/NB                                                   

Localitatea :Fântana Mare                                  ------------------------------

                                          L-SJ-ST-P01-Q3:5 I1:2

 

   

                                                   UNITATEA DE SOL Nr. 3  

 

Aluviosol  calcaric prundic, proxicalcaric, putin profund, lut nisipos / lut nisipos mezoscheletic dezvoltat pe materiale fluviatile carbonatice grosiere scheletice.

 

                                           

  

                                              PROFILUL REPREZENTATIV Nr. 11

            

Relief: Lunca                                               Mezo şi microrelief :  SJ - ST;                                                                                          Pantă, expoziţie:  01%-0;                           Procese de pantă:   -

Material parental/subiacent  :  materiale fluviatile carbonatice grosiere scheletice/pietris.                                                      

Adâncimea apei freatice: circa 1 – 2,5 m             Inundabilitate: 1:2   . 

Înmlăştinire :  pe alocuri .                     

Vegetaţie:  pasune                                   Neuniformitatea terenului :  2                             

Condiţii naturale în care apare: lunca.

Principalele soluri cu care se asociază: gleiosoluri.      

 

                                              CARACTERISTICI MORFOLOGICE

 

 

   Aț – 0-7 cm – lut nisipos mijlociu, structura poliedrica subangulara foarte mica ,culori brun galbui închis (10YR 3/4) umed, brun galbui inchis ( 10YR 4/4)   uscat,  netasat, slab plastic, slab adeziv , foarte slabă efervescentă, rădăcini sub formp de țelină, trecere clară.

 

  Aok -7-19 cm – lut nisipos mijlociu ,structura poliedrica subangulara mica, culoare brun gălbui închis (10 YR 3/4) umed, brun gălbui  (10 YR 5/4) uscat, netasat, slab plastic, slab adeziv,  slaba efervescenţă ,  rădăcini  foarte subtiri, desime medie, trecere treptata.

 

  ACkq -19-45 cm – lut nisipos grosier,45% schelet, structura poliedrica slab deszvoltata,culoari brun gălbui (10YR 5/5) umed,  brun foarte deschis (10YR 7/5) umed,netasat , slab plastic, slab adeziv, efervescenţă moderată, trecere clară.      

                                            

  Ckq- 45 cm – nisip lutos grosier , 70% schelet, structura masiva,culoare galben bruniu (10YR 6/6) umed, galben (10 YR 7/6) uscat, afanat, neplastic, neadeziv,efervescenta moderata.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                  

DATE   ANALITICE PENTRU PROFILUL NR. 11

 

ORIZONTURI

Aț

Aok

ACkq

Ckq

Nr. curent probă 

7

8

9

10

Adîncimi (cm)

0-7

7-19

19-45

45 -

PH (apă)

7,39

7,61

8,26

8,31

Carbonaţi (CaCO3) %

0,17

1,03

1,65

1,70

Humus

2,06

1,95

0,40

0,29

Indice de azot (IN)

 

 

 

 

C:N

 

 

 

 

N total % (s.u.)

0,135

 

 

 

P AL (ppm)

 

 

 

 

                  P AL (c)

5

 

 

 

K AL (ppm)

107

 

 

 

Baze

Ca schimbabil

 

 

 

 

schimb

Mg schimbabil

 

 

 

 

(me la

K   schimbabil

 

 

 

 

100 g sol)

Na schimbabil

 

 

 

 

Baze de schimb (SB) me/100g

 

 

 

 

Hidrogen schimbabil(SH)me/100g 

 

 

 

 

Capacitate schimb cationic (T)me

 

 

 

 

Grad de saturaţie în baze (Vsh)%

 

 

 

 

Na schimbabil (% din T)

 

 

 

 

Aluminiu schimbabil (me/100 g sol)

 

 

 

 

Ah( me/100g)

 

 

 

 

Nisip grosier (2,0 - 0,2 mm) %

8,35

9,21

35,87

63,25

Nisip fin (0,2 - 0,002 mm) %

57,11

57,56

3,4,78

13,88

Praf I  +Praf II

18,31

17,62

15,29

11,45

Argilă coloidală (sub 0,002 m)%

16,23

15,61

14,06

11,42

Argilă fizică (A col + Praf II) %

25,01

23,65

21,11

16,83

TEXTURA

SM

SM

SG

NG

Schelet (%)

 

 

45

70

Diferenţiere texturală

 

 

 

 

Densitate aparentă (DA) g/cmc

1,35

1,41

 

 

Porozitate totală (PT) %

 

 

 

 

Porozitate de aeraţie (PA) %

 

 

 

 

Permeabilitate cod

20,0

20,0

20,0

65,0

Grad de tasare

-05

-05

-05

-15

Coeficient de ofilire (CO) %

 

 

 

 

Capacitate de câmp (CC) %

 

 

 

 

Umiditate

 

 

 

 

Carbonaţi activi %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Judeţul : Suceava                                           AS Ka en pr K1d1 s / uq3 Tf -gq /NB                                    

Localitatea : Fântâna Mare                           ------------------------------------

                                               L-SJ-gr-Po1 Q3 I3

 

                                                   UNITATEA DE SOL Nr.4  

 

Aluviosol calcaric entic prundic,  proxicalcaric, foarte superficial, lut nisipos / nisip  lutos mezoscheletic, dezvoltat pe materiale fluviatile carbonatice grosiere scheletice;

                                           

  

                                              PROFILUL REPREZENTATIV Nr. 9

                 

Relief: L                                             Mezo şi microrelief :  SJ - gr                                                                           

 Pantă, expoziţie:  01 %- 0                Procese de pantă:   -

Material parental/subiacent  :  materiale fluviatile  carbonatice grosiere scheletice/pietrisuri                                                      

Adâncimea apei freatice: aprox 1 m             Inundabilitate: 3  . Înmlăştinire :pe alocuri .                     

Vegetaţie:  pasune                                      Neuniformitatea terenului :  1                            

Condiţii naturale în care apare: lunca joasa.

Principalele soluri cu care se asociază: gleiosoluri.      

 

                                              CARACTERISTICI MORFOLOGICE

 

  Ațk – 0-9 cm – lut  nisipos mijlociu, 5% schelet, structura poliedrica subangulara foarte mica, culori brun cenusiu inchis (10YR 4/2) umed, cenusiu bruniu deschis ( 10YR 6/2) uscat,    netasat, slab plastic, slab adeziv ,   efervescența slaba, rădăcini subtiri si foarte subtiri sub forma de telina, trecere clară.

 

  ACkq - 9-19 cm – nisip  lutos mijlociu , 70% schelet ,sructura poliedrica subangulara mica slab dezvoltata, culoare brun gălbui (10 YR 5/4) umed, brun foarte deschis (10 YR 7/4) uscat, afanat, neplastic, neadeziv, efervescenţă moderată,   rădăcini subtiri si foarte subtiri desime medie, trecere treptata.                 

                                 

  R 19 cm – peste 91% schelet amestecat cu nisip grosier , carbonatice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DATE   ANALITICE PENTRU PROFILUL NR. 9

 

ORIZONTURI

Ațk

ACkq

R

Nr. curent probă 

5

6

 

Adîncimi (cm)

0-9

9-19

19 - 

PH (apă)

7,85

8,32

 

Carbonaţi (CaCO3) %

1,16

2,97

 

Humus

1,83

0,21

 

Indice de azot (IN)

 

 

 

C:N

 

 

 

N total % (s.u.)

0,131

 

 

P AL (ppm)

20

 

 

                  P AL (c)

 

 

 

K AL (ppm)

129

 

 

Baze

Ca schimbabil

 

 

 

schimb

Mg schimbabil

 

 

 

(me la

K   schimbabil

 

 

 

100 g sol)

Na schimbabil

 

 

 

Baze de schimb (SB) me/100g

 

 

 

Hidrogen schimbabil(SH)me/100g 

 

 

 

Capacitate schimb cationic (T)me

 

 

 

Grad de saturaţie în baze (Vsh)%

 

 

 

Na schimbabil (% din T)

 

 

 

Aluminiu schimbabil (me/100 g sol)

 

 

 

Ah( me/100g)

 

 

 

Nisip grosier (2,0 - 0,2 mm) %

14,29

16,35

 

Nisip fin (0,2 - 0,002 mm) %

54,83

63,17

 

Praf I  +Praf II

17,63

9,51

 

Argilă coloidală (sub 0,002 m)%

13,25

10,97

 

Argilă fizică (A col + Praf II) %

21,38

14,98

 

TEXTURA 

SM

UM

 

Schelet (%)

5

70

91

Diferenţiere texturală

 

 

 

Densitate aparentă (DA) g/cmc

1,35

 

 

Porozitate totală (PT) %

 

 

 

Porozitate de aeraţie (PA) %

 

 

 

Permeabilitate cod

20,0

65,0

 

Grad de tasare

-05

-05

 

Coeficient de ofilire (CO) %

 

 

 

Capacitate de câmp (CC) %

 

 

 

Umiditate

 

 

 

                                                                                                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Județul -Suceava                        FZ cl ka K2 G4 W2 l/t Sp-m/NB

Localitatea – Fantana Mare              -------------------------------

                                          D-UL-NL-vm-ma P01:07 f21 Q3:4

         

                                                   UNITATEA DE SOL Nr.5  

 

Faeoziom clinogleic calcaric, epicalcaric , gleizat puternic , stagnogleizat slab , lut / lut argilos, dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare de panta mijlocii, partial afectat de alunecari in valuri;

                                           

  

                                              PROFILUL REPREZENTATIV Nr. 27

                 

 

Relief: Deal.                                       Mezo şi microrelief :  UL-NL-vm-ma                                                                                          Pantă, expoziţie:                              Procese de pantă:partial alunecari cu valuri stabilizate

Material parental/subiacent  :  materiale   dezagregare alterare de panta carbonatice mijlocii / luturi;                                                       

Adâncimea apei freatice: 1,5-2,5 m                          Inundabilitate: -   . Înmlăştinire :  -                       

Vegetaţie:  pasune+faneata                                       Neuniformitatea terenului :  3 – 4;                             

Condiţii naturale în care apare: versanti uniformi si neuniformi

Principalele soluri cu care se asociază:  gleiosoluri.      

 

 

                                              CARACTERISTICI MORFOLOGICE

 

   Aț – 0-11 cm – lut  mediu, structură gromerulara mică,culori negru (10YR 2/1) umed, cenușiu foarte  inchis ( 10YR3/1) uscat, slab tasat, slab adeziv ,slab plastic, rădăcini subtiri si foarte subtiri, telina, trecere clară.

 

   Am 11-45 cm – textura  lut mediu , structura glomerulara medie, culoari neagru (10 YR 2/1)  umed,  cenusiu inchis (10YR4/1) uscat, slab plastic, slab adeziv,slab tasat,  rădăcini foarte subtiri, desime medie,trecere treptata.

 

   Amk 45 -83cm – lut argilos mediu, structura poliedrica angulara mica, culoare negru( 10YR 2/1 umed,cenusiu (10YR4/2)uscat,efervescenta slaba, moderat tasat, moderat plastic, moderat adeziv, trecere clară.                   

                          

   ACkw  83-121 cm – textura lut argilos mediu , structura poliedrica subangulara mare ,oderat dezvoltata, culoare brun oliv deschis ( 10YR 4/3) umed, brun pal (10YR6/3) uscat, efervescenta moderata, 20% pete de reducere moderat tasat, moderat plastic, moderat adeziv  trecere treptată.

 

   CkGr 121 cm –  lut mediu, structura masiva, culoari brun galbui (10YR 5/4) umed , brun foarte deschis (10YR7/4) uscat, efervescenta moderara, 55% pete de reducere , slab tasat, slab plastic,  slab adeziv;                                               

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DATE   ANALITICE PENTRU PROFILUL NR. 27

 

ORIZONTURI

Aț

Am

Amk

ACkw

CkGr

Nr. curent probă 

28

29

30

31

32

Adîncimi (cm)

0-11

11-45

45-83

83-121

121 -

PH (apă)

7,19

7,21

7,36

7,58

7,65

Carbonaţi (CaCO3) %

 

 

2,07

4,11

5,21

Humus

3,45

3,12

2,83

 

 

Indice de azot (IN)

 

 

 

 

 

C:N

 

 

 

 

 

N total % (s.u.)

0,197

 

 

 

 

P AL (ppm)

17

 

 

 

 

                  P AL (c)

 

 

 

 

 

K AL (ppm)

275

 

 

 

 

Baze

Ca schimbabil

 

 

 

 

 

schimb

Mg schimbabil

 

 

 

 

 

(me la

K   schimbabil

 

 

 

 

 

100 g sol)

Na schimbabil

 

 

 

 

 

Baze de schimb (SB) me/100g

 

 

 

 

 

Hidrogen schimbabil(SH)me/100g 

 

 

 

 

 

Capacitate schimb cationic (T)me

 

 

 

 

 

Grad de saturaţie în baze (Vsh)%

 

 

 

 

 

Na schimbabil (% din T)

 

 

 

 

 

Aluminiu schimbabil (me/100 g sol)

 

 

 

 

 

Ah( me/100g)

 

 

 

 

 

Nisip grosier (2,0 - 0,2 mm) %

6,29

6,35

7,27

10,98

25,92

Nisip fin (0,2 - 0,002 mm) %

39,95

39,05

36,79

33,62

34,80

Praf I  +Praf II

23,17

22,85

21,65

19,41

15,17

Argilă coloidală (sub 0,002 m)%

30,59

31,75

34,29

35,97

24,11

Argilă fizică (A col + Praf II) %

42,48

44,82

44,26

45,91

36,27

TEXTURA

LL

LL

TT

TT

LL

Schelet (%)

 

 

 

 

 

Diferenţiere texturală

 

 

 

 

 

Densitate aparentă (DA) g/cmc

1,42

1,45

1,47

1,48

1,43

Porozitate totală (PT) %

 

 

 

 

 

Porozitate de aeraţie (PA) %

 

 

 

 

 

Permeabilitate cod

05,0

05,0

01,0

01,0

05,0

Grad de tasare

+05

+05

+15

+15

+05

Coeficient de ofilire (CO) %

 

 

 

 

 

Capacitate de câmp (CC) %

 

 

 

 

 

Umiditate 

 

 

 

 

 

Capacitate de apă utilă (CU) %

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

            

Judetul- Suceava                                             EC mo st Xrg W2 k2 l/l Sp-m/NB

           Localitatea – Fantana Mare                     -----------------------------------

                                        D-IS-NL-vi-ma Po3: 17/0:2 f22Q6

                         

                                                   UNITATEA DE SOL Nr.6  

 

Eutricambosol molic stagnic, regradat, stagnogleizat slab, epicalcaric, lut / lut, dezvoltat  pe materiale de dezagregare alterare carbonatice de panta mijlocii, partial afectat de alunecari in valuri.

                                           

  

                                              PROFILUL REPREZENTATIV Nr. 31

            

Relief: Deal.                                                          Mezo şi microrelief :  NL – IS-vi-ma.                                                                                          Pantă, expoziţie:  03; 17 %; 0:2;                        Procese de pantă: pe alocuri alunecari cu valuri semistabilizate 

Material parental/subiacent  :  materiale de dezvagregare alterare de panta carbonatice mijlocii / luturi.                                                       

Adâncimea apei freatice: 7-8 m                Inundabilitate: -   . Înmlăştinire :  -   .                     

Vegetaţie: pasune+faneata                         Neuniformitatea terenului :  3-4                             

Condiţii naturale în care apare:.versanti , suprafete slab inclinate

Principalele soluri cu care se asociază:  faeoziomuri

 

 

 

 

 

                                              CARACTERISTICI MORFOLOGICE

 

  Aț – 0-10 cm – lut  mediu, structura glomerulara mica, culori brun cenusiu foarte inchis (10YR 3/2) umed,  brun cenușiu inchis ( 10YR4/2) uscat, slab adeziv ,slab plastic ,slab tasat, rădăcini   sub forma de telina, trecere clară.

  Am 10-29 cm –   lut mediu,structura glomerulara medie, culoare brun inchis (10 YR 3/3), umed, brun oliv deschis (10YR4/3)uscat, , slab plastic, slab adeziv, slab tasat, rădăcini foartesubtiri desime medie, trecere treptata.

  AB 29-47 cm –  lut mediu, structura poliedrica subangulara medie, culori brun galbui inchis ( 10YR 3/4) umed, brun galbui (10YR 5/4) uscat, , slab plastic, slab adeziv, slab tasat,   trecere treptata.                                                   

  Bv1k  47-75 cm –  lut mediu , structura poliedrica mare,culoare brun galbui  închis (10YR 4/4)  umed, brun galbui deschis (10YR 5/4) uscat, slab plastic, slab  adeziv, slaba efervescenta, trecere treptată.

  Bv2wk  75 cm –   lut mediu , structura poliedrica mare , culoare brun galbui (10YR 5/6) umed , galben (10YR7/6) uscat, slab tasat, slab plastic, slab adeziv, slaba efervescenta, 25% pete de reducere;                                                   

  

 

 

 

 

 

 

 

 

DATE   ANALITICE PENTRU PROFILUL NR. 31

 

ORIZONTURI

Aț

Am

AB

Bv1k

Bv2wk

Nr. curent probă 

33

34

35

36

37

Adîncimi (cm)

0-10

10-29

29-47

47-75

75 -

Adîncimi de recoltare (cm)

 

 

 

 

 

PH (apă)

6,54

6,91

7,18

7,42

7,56

Carbonaţi (CaCO3) %

 

 

 

1,19

1,86

Humus

3,41

2,56

1,22

0,25

 

Indice de azot (IN)

 

 

 

 

 

C:N

 

 

 

 

 

N total % (s.u.)

0,227

 

 

 

 

P AL (ppm)

82

 

 

 

 

                  P AL (c)

 

 

 

 

 

K AL (ppm)

273

 

 

 

 

Baze

Ca schimbabil

 

 

 

 

 

schimb

Mg schimbabil

 

 

 

 

 

(me la

K   schimbabil

 

 

 

 

 

100 g sol)

Na schimbabil

 

 

 

 

 

Baze de schimb (SB) me/100g

28,32

 

 

 

 

Hidrogen schimbabil(SH)me/100g 

2,61

 

 

 

 

Capacitate schimb cationic (T)me

30,93

 

 

 

 

Grad de saturaţie în baze (Vsh)%

91,56

 

 

 

 

Na schimbabil (% din T)

 

 

 

 

 

Aluminiu schimbabil (me/100 g sol)

 

 

 

 

 

Ah( me/100g)

 

 

 

 

 

Nisip grosier (2,0 - 0,2 mm) %

17,82

15,98

12,34

11,91

11,43

Nisip fin (0,2 - 0,002 mm) %

36,78

39,31

43,20

40,39

39,31

Praf I  +Praf II

24,32

23,57

22,11

21,83

22,95

Argilă coloidală (sub 0,002 m)%

21,09

21,14

21,35

25,87

26,31

Argilă fizică (A col + Praf II) %

33,15

32,58

32,97

35,94

37,04

TEXTURA

LL

LL

LL

LL

LL

Schelet (%)

 

 

 

 

 

Diferenţiere texturală

 

 

 

 

 

Densitate aparentă (DA) g/cmc

1,42

1,44

1,45

1,47

1,48

Porozitate totală (PT) %

 

 

 

 

 

Grad de tasare

+05

+05

+05

+05

+05

Permeabilitate cod

05,0

05,0

05,0

05,0

05,0

Coef. de higroscopicitate (CH) %

 

 

 

 

 

Coeficient de ofilire (CO) %

 

 

 

 

 

Capacitate de câmp (CC) %

 

 

 

 

 

UMIDITATE

 

 

 

 

 

Capacitate de apă utilă (CU) %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

    Judeţul : Suceava                                                              EL ti K4 l/t Sp-t/ NB

    Localitatea : Fantana Mare                      -------------------------------------

                                          D-NL-NS-vi-vs-P17:22/2 Q6:7                                     

 

 

                                                   UNITATEA DE SOL Nr. 7 

 

Preluvosol tipic, moderat levigat, lut / lut argilos, dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare  carbonatice de panta mijlociu fine;

 

                                           

  

                                              PROFILUL REPREZENTATIV Nr. 23

                 

 

Relief: Deal.                                                Mezo şi microrelief :  NL-NS-vi-vs;                                                                                          Material parental/subiacent  :   materiale de dezvoltare alterare de panta carbonatice mijlocii fine/luturi 

Adâncimea apei freatice: 7-11 m              Inundabilitate: -   . Înmlăştinire :  -   .                     

Vegetaţie:  pasune                                     Neuniformitatea terenului :  3                             

Condiţii naturale în care apare: versanți;                  Procese de pantă:   -

Principalele soluri cu care se asociază: luvosoluri.      

 

 

                                              CARACTERISTICI MORFOLOGICE

 

  Aț – 0-6 cm – lut  mediu, structura poliedrica subangulara foarte mica, culori brun cenusiu inchis (10YR 4/2) umed,brun cenușiu  ( 10YR5/2) uscat, , slab adeziv ,slab tasat ,slab adeziv, radacini   subtiri  sub forma de telina, trecere clara.

  Ao – 6 - 26 cm –   lut mediu, structura poliedrica subangulara mica, culoari brun oliv deschis (10 YR 4/3)   umed,  brun oliv deschis (10YR4/1) uscat, plastic, slab adeziv, slab tasat,   rădăcini foarte subtiri rare, trecere clară.

  AB -  26- 39 cm –   lut mediu, structura poliedrica subangulara medie, culori brun galbui inchis (10YR 4/4) umed , brun galbui deschis (10YR6/4) uscat, slab tasat,  slab plastic, slab adeziv, rădăcini foarte rare, trecere clară.                                                   

  Bt  39- 135 cm –   lut argilos mediu , structura prismatica medie, culoare brun galbui ( 10YR 5/6)  umed, galben (10YR7/6) uscat, moderat tasat, moderat plastic, moderat  adeziv, trecere treptată.

  Ck 135cm –  lut argilos mediu , structura masiva , culori galben bruniu ( 10YR 6/7)  umed, galben (10YR 7/7) uscat, moderat tasat, moderat plastic, moderat adeziv, slaba efervescenţă; 

                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         

          DATE   ANALITICE PENTRU PROFILUL NR. 23

 

ORIZONTURI

Aț

Ao

AB

Bt

Ck

Nr. curent probă 

19

20

21

22

23

Adîncimi (cm)

0-6

6-26

26-39

39-135

135 à

PH (apă)

5,76

5,83

5,98

6,53

7,45

Carbonaţi (CaCO3) %

 

 

 

 

1,08

Humus

2,11

1,16

0,53

0,26

 

Indice de azot (IN)

 

 

 

 

 

C:N

 

 

 

 

 

N total % (s.u.)

0,113

 

 

 

 

P AL (ppm)

19

 

 

 

 

                  P AL (c)

 

 

 

 

 

K AL (ppm)

217

 

 

 

 

Baze

Ca schimbabil

 

 

 

 

 

schimb

Mg schimbabil

 

 

 

 

 

(me la

K   schimbabil

 

 

 

 

 

100 g sol)

Na schimbabil

 

 

 

 

 

Baze de schimb (SB) me/100g

12,46

 

 

 

 

Hidrogen schimbabil(SH)me/100g 

5,29

 

 

 

 

Capacitate schimb cationic (T)me

17,75

 

 

 

 

Grad de saturaţie în baze (Vsh)%

70,20

 

 

 

 

Na schimbabil (% din T)

 

 

 

 

 

Aluminiu schimbabil (me/100 g sol)

 

 

 

 

 

Ah( me/100g)

 

 

 

 

 

Nisip grosier (2,0 - 0,2 mm) %

5,39

5,17

4,92

3,58

3,45

Nisip fin (0,2 - 0,002 mm) %

43,83

41,68

39,66

32,55

33,17

Praf I  +Praf II

22,17

22,86

23,58

25,81

25,93

Argilă coloidală (sub 0,002 m)%

28,61

30,29

31,84

38,06

37,45

Argilă fizică (A col + Praf II) %

39,76

41,35

43,75

50,83

50,62

TEXTURA

LL

LL

LL

TT

TT

Schelet (%)

 

 

 

 

 

Diferenţiere texturală

 

 

 

 

 

Densitate aparentă (DA) g/cmc

1,43

1,45

1,46

1,48

1,53

Porozitate totală (PT) %

 

 

 

 

 

Porozitate de aeraţie (PA) %

 

 

 

 

 

Permeabilitate cod

 

 

 

 

 

Coef. de higroscopicitate (CH) %

 

 

 

 

 

Grad de tasare

+05

+05

+05

+15

+15

Capacitate de câmp (CC) %

 

 

 

 

 

UMIDITATE

 

 

 

 

 

Permeabilitate

05,0

05,0

05,0

01,0

01,0

 

 

 

                                                                                      

 

 

                                                                                                                                       

 

 

 

     Judeţul : Suceava                                                       El st W3 K5 l/t Ss-t/NB

    Localitatea : Fantana Mare                                       ----------------------------

                                                D-CF-P01 Q7

 

 

                                                   UNITATEA DE SOL Nr. 8

 

Preluvosol stagnic, stagnogleizat moderat, lut / lut argilos, dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare carbonatice in situ mijlociu fine;

 

                                           

  

                                              PROFILUL REPREZENTATIV Nr. 35

                 

Relief: Deal.                                                               Mezo şi microrelief :  CF                                                                                         

Material parental/subiacent  :  materiale de dezagregare alterare in situ necarbonatice mijlocii fine / luturi.                                                       

Adâncimea apei freatice:  peste 10 m                     Inundabilitate: -   . Înmlăştinire :  -   .                     

Vegetaţie:  pasune si faneata                                   Neuniformitatea terenului :  1    

Procese de pantă:   -

Principalele soluri cu care se asociază:  luvosoluri.      

 

 

                                              CARACTERISTICI MORFOLOGICE

 

  Aț – 0-11 cm – lut  mediu, structura gromerulara mica, culori brun inchis (10YR 3/3) umed, brun oliv  deschis    ( 10YR4/3) uscat,  slab tasat, slab plastic, slab adeziv, radacini subtiri si foarte subtiri sub forma de telina, trecere clara.

  Ao 11-28 cm – lut mediu ,  structura poliedrica angulara mica, culoare brun oliv deschis( 10 YR 4/3),  umed ,brun oliv deschis (10YR 5/2) uscat, slab tasat, , slab plastic, slab adeziv,   rădăcini foarte subtiri desime medie, trecere clară.

  AB 28-53cm – lut mediu, structura poliedrica subangulara medie, culori brun galbui inchis(10YR4/4) umed ,brun galbui deschis ( 10YR6/4) uscat, slab tasat, slab plastic, slab adeziv , rădăcini foarte subtiri si foarte rare, trecere clară.                                                   

  Btw  53-152 cm –lut argilos mediu , structura poliedrica mare, culori brun galbui( 10YR 5/6) umed galben (10YR 7/6)uscat,  35% pete de reducere, moderat tasat ,moderat plastic, moderat adeziv, trecere difuza.

  C 152 cm –  lut argilos mediu, structura masiva, culoare brun galbui( 10YR 5/8)   umed, galben (10YR 7/8) ,uscat, moderat tasat, moderat plastic, moderat adeziv, slaba efervescenţă .

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                   DATE    ANALITICE PENTRU PROFILUL NR. 35

 

ORIZONTURI

Aț

Ao

AB

Btw

C

Nr. curent probă 

38

39

40

41

42

Adîncimi (cm)

0-11

11-28

28-53

53-152

152 -

PH (apă)

5,23

5,59

6,17

6,35

7,51

Carbonaţi (CaCO3) %

 

 

 

 

1,17

Humus

1,85

1,76

0,97

 

 

Indice de azot (IN)

 

 

 

 

 

C:N

 

 

 

 

 

N total % (s.u.)

0,094

 

 

 

 

P AL (ppm)

8

 

 

 

 

                  P AL (c)

 

 

 

 

 

K AL (ppm)

170

 

 

 

 

Baze

Ca schimbabil

 

 

 

 

 

schimb

Mg schimbabil

 

 

 

 

 

(me la

K   schimbabil

 

 

 

 

 

100 g sol)

Na schimbabil

 

 

 

 

 

Baze de schimb (SB) me/100g

13,95

 

 

 

 

Hidrogen schimbabil(SH)me/100g 

10,06

 

 

 

 

Capacitate schimb cationic (T)me

24,01

 

 

 

 

Grad de saturaţie în baze (Vsh)%

58,10

 

 

 

 

Na schimbabil (% din T)

 

 

 

 

 

Aluminiu schimbabil (me/100 g sol)

0,63

 

 

 

 

Ah( me/100g)

 

 

 

 

 

Nisip grosier (2,0 - 0,2 mm) %

6,17

6,02

5,91

3,45

3,97

Nisip fin (0,2 - 0,002 mm) %

37,15

36,36

33,86

24,50

25,83

Praf I  +Praf II

26,83

27,51

28,39

29,42

28,95

Argilă coloidală (sub 0,002 m)%

29,85

30,11

31,84

42,63

41,25

Argilă fizică (A col + Praf II) %

42,89

43,35

45,91

57,75

56,31

TEXTURA

LL

LL

LL

TT

TT

Schelet (%)

 

 

 

 

 

Diferenţiere texturală

 

 

 

 

 

Densitate aparentă (DA) g/cmc

1,45

1,48

1,51

1,55

1,53

Porozitate totală (PT) %

 

 

 

 

 

Porozitate de aeraţie (PA) %

 

 

 

 

 

Permeabilitate cod

05,0

05,0

05,0

01,0

+15

Coef. de higroscopicitate (CH) %

 

 

 

 

 

Coeficient de ofilire (CO) %

 

 

 

 

 

Grad de tasare

+05

+05

+05

+15

+15

UMIDITATE

 

 

 

 

 

Capacitate de apă utilă (CU) %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

 

 

 

 

    Judeţul : Suceava                                                       SG gc W6 G5 k1 t/a Sp-t/NB

    Localitatea :Fantana Mare                                       -----------------------------

                                               D-NL-ma-P30/4 f31 Q8

 

                                                   UNITATEA DE SOL Nr. 9

 

Stagnosol gleic,  stagnogleizat excesiv, gleizat foarte puternic, lut argilos / argila, dezvoltat pe materiale dezagregare alterare  de panta   carbonatice mijlociu fine, afectat de alunecari in trepte stabilizate;

                                           

  

                                              PROFILUL REPREZENTATIV Nr.41

            

Relief: Deal.                                                     Mezo şi microrelief :  NL-mc.                                                                                          Procese de pantă:   f21

Material parental/subiacent  :  materiale de dezagregare alterare de pantă carbonatice mijlocii fine/luturi argiloase.

Adâncimea apei freatice: izvoare de coasta     Inundabilitate: - . Înmlăştinire :  pe alocuri                      

Vegetaţie: faneata                                            Neuniformitatea terenului :       4                    

Principalele soluri cu care se asociază:  preluvosoluri.      

 

                                              CARACTERISTICI MORFOLOGICE

 

  Aț – 0-9 cm – lut argilos mediu, structura monogranulara,culori brun inchis (10YR 3/3) umed, brun oliv deschis  ( 10YR4/3) uscat,  slab plastic, moderat adeziv, slab tasat, radacini foarte subtiri si subtiri, telina, trecere clara.

 

  Aokw - 9-22 cm –  lut argilos mediu, structura poliedrica subangulara medie, culoare brun oliv deschis (10 YR 4/3) umedă, brun oliv  deschis (10YR 5/3) uscat, 45% pete de reducere , moderat plastic, moderat adeziv, rădăcini subtiri si foarte subtiri rare, slaba efervescenta,trecere treptata.

 

  BtkW 22-71 cm – argila lutoasa, structura poliedrica subangulara mare, culoare brun galbui (10YR 5/4)  umed , brun galbui deschis (10YR6/4)uscat, 70% pete de reducere, moderat tasat,  moderat plastic, moderat adeziv, slaba efervescenţă, trecere treptata.                

                                   

  CGrk  71 cm – lut argilos mediu, structura masiva, culoare galben bruniu (10YR 6/6)  umed, galben (10YR 7/6)uscat, 75% pete de reducere,moderat tasat, moderat  plastic, moderat adeziv, efervescenta modetata.

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                   

DATE   ANALITICE PENTRU PROFILUL NR. 41

 

ORIZONTURI

At

Aokw

BtkW

CGrk

Nr. curent probă 

43

44

45

46

Adîncimi (cm)

0-9

9-22

22-71

71 -

PH (apă)

7,23

7,41

7,65

8,17

Carbonaţi (CaCO3) %

-

1,04

1,91

4,32

Humus

4,52

2,09

0,53

 

Indice de azot (IN)

 

 

 

 

C:N

 

 

 

 

N total % (s.u.)

0,236

 

 

 

P AL (ppm)

7

 

 

 

                  P AL (c)

 

 

 

 

K AL (ppm)

219

 

 

 

Baze

Ca schimbabil

 

 

 

 

schimb

Mg schimbabil

 

 

 

 

(me la

K   schimbabil

 

 

 

 

100 g sol)

Na schimbabil

 

 

 

 

Baze de schimb (SB) me/100g

 

 

 

 

Hidrogen schimbabil(SH)me/100g 

 

 

 

 

Capacitate schimb cationic (T)me

 

 

 

 

Grad de saturaţie în baze (Vsh)%

 

 

 

 

Na schimbabil (% din T)

 

 

 

 

Aluminiu schimbabil (me/100 g sol)

 

 

 

 

Ah( me/100g)

 

 

 

 

Nisip grosier (2,0 - 0,2 mm) %

1,57

1,42

1,38

1,35

Nisip fin (0,2 - 0,002 mm) %

30,36

28,61

20,48

28,50

Praf I  +Praf II

30,86

30,14

29,83

28,76

Argilă coloidală (sub 0,002 m)%

37,21

39,83

48,31

41,39

Argilă fizică (A col + Praf II) %

52,88

54,95

63,49

56,27

TEXTURA

TT

TT

AL

TT

Schelet (%)

 

 

 

 

Diferenţiere texturală

 

 

 

 

Densitate aparentă (DA) g/cmc

1,43

1,46

1,45

1,48

Grad de tasare

+05

+15

+15

+15

Porozitate de aeraţie (PA) %

 

 

 

 

Permeabilitate cod

01,0

01,0

0,40

01,0

Coef. de higroscopicitate (CH) %

 

 

 

 

Coeficient de ofilire (CO) %

 

 

 

 

Capacitate de câmp (CC) %

 

 

 

 

Umiditate 

 

 

 

 

Capacitate de apă utilă (CU) %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Judeţul : Suceava                                                       

  Localitatea :Fantana Mare                                 GS al G6 d3 l/s Tf – mq/NB

                                                                           ----------------------------

                                      L – ST – P01 Q3 I1    

                                                               

 

                                                   UNITATEA DE SOL Nr. 10

 

Gleiosol aluvic, gleizat excesiv, moderat profund,  lut / lut nisipos, dezvoltat pe materiale fluviatile carbonatice mijlocii scheletice;

 

                                           

  

                                              PROFILUL REPREZENTATIV Nr. 4

                 

                 

Relief: L.                                                       Mezo şi microrelief :  ST.                                                                                          

Material parental/subiacent  :  materiale fluviatile carbonatice mijlocii scheletice/pietrisuri                                                       

Adâncimea apei freatice:  1,1 m                   Inundabilitate: 1   Înmlăştinire :  pe alocuri;                      

Vegetaţie:  pasune                                        Neuniformitatea terenului :     2;                         

Condiţii naturale în care apare: apa freatică la adâncime foarte mică;

Principalele soluri cu care se asociază:       aluviosoluri;

 

 

                                              CARACTERISTICI MORFOLOGICE

 

  Aț – 0-9 cm – lut  mediu, structura monogranulara,culori brun foarte inchis (10YR 2/2) umed, brun cenușiu foarte inchis    ( 10YR3/2) uscat, slab plastic, slab adeziv, slab tasat,  radacini subtiri si foarte subtiri sub forma de telina, trecere clara.

  Am 9-21 cm – lut mediu, structura poliedrica subangulara mica, culoari brun inchis( 10 YR 3/3)umed, brun oliv deschis (10YR4/3) uscat, 5% pete de reducere, slab tasat, slab plastic, slab adeziv, rădăcini subtiri si foarte subtiri frecvente, trecere treptata.

  ACGo 21-35 cm – lut nisipos mijlociu,structura poliedrica medie modeat dezvoltata , culoari brun galbui ( 10YR 5/4) umed  , brun foarte deschis( 10YR7/4) uscat, 45% pete de reducere , netasat,  neplastic , 5% schelet , trecere treptata. 

  CGrq 35 cm – lut nisipos mijlociu, structura masiva , culori brun galbui (10YR5/6) umed,  galben( 10YR 7/6) uscat, 80% pete de reducere , netasat, neplastic, neadeziv, 70% schelet.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DATE   ANALITICE PENTRU PROFILUL NR. 4

 

ORIZONTURI

Aț

Aom

ACGo

CGrq

Nr. curent probă 

1

2

3

4

Adîncimi (cm)

0-9

9-21

21-35

35 -

PH (apă)

5,29

5,33

5,87

6,31

Carbonaţi (CaCO3) %

 

 

 

 

Humus

5,86

4,25

2,09

0,58

Indice de azot (IN)

 

 

 

 

C:N

 

 

 

 

N total % (s.u.)

0,288

 

 

 

P AL (ppm)

25

 

 

 

                  P AL (c)

 

 

 

 

K AL (ppm)

94

 

 

 

Baze

Ca schimbabil

 

 

 

 

schimb

Mg schimbabil

 

 

 

 

(me la

K   schimbabil

 

 

 

 

100 g sol)

Na schimbabil

 

 

 

 

Baze de schimb (SB) me/100g

25,11

 

 

 

Hidrogen schimbabil(SH)me/100g 

15,83

 

 

 

Capacitate schimb cationic (T)me

40,94

 

 

 

Grad de saturaţie în baze (Vsh)%

61,33

 

 

 

Na schimbabil (% din T)

 

 

 

 

Aluminiu schimbabil (me/100 g sol)

 

 

 

 

Ah( me/100g)

 

 

 

 

Nisip grosier (2,0 - 0,2 mm) %

4,58

5,97

6,83

19,57

Nisip fin (0,2 - 0,002 mm) %

36,16

36,17

45,56

43,20

Praf I  +Praf II

31,83

30,91

28,15

19,84

Argilă coloidală (sub 0,002 m)%

27,43

26,95

19,46

17,39

Argilă fizică (A col + Praf II) %

42,13

41,82

32,59

26,31

TEXTURA

LL

LL

SM

SM

Schelet (%)

-

-

5

70

Diferenţiere texturală

 

 

 

 

Densitate aparentă (DA) g/cmc

1,43

1,45

1,39

 

Porozitate totală (PT) %

 

 

 

 

Porozitate de aeraţie (PA) %

 

 

 

 

Permeabilitate cod

05,0

05,0

20,0

20,0

Coef. de higroscopicitate (CH) %

 

 

 

 

Grad de tasare

+05

+05

-05

-05

Capacitate de câmp (CC) %

 

 

 

 

UMIDITATE

 

 

 

 

Carbonaţi activi %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                       

Judeţul : Suceava                                                         

Localitatea : Fantana Mare                                    GS ka mo G6 k1 t/t Sp-t / NB

                                                                    ----------------------------------

                                      D-NL-SI-ma-fv-P01:12 / 0:2 f22 Q1

 

 

 

UNITATEA DE SOL Nr. 11

 

Gleiosol calcaric molic, gleizat excesiv, proxicalcaric, lut argilos / lut argilos, dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare carbonatice mijlociu fine, partial afectat de alunecari semistabilizate;

                                           

  

                                              PROFILUL REPREZENTATIV Nr. 25

                 

Relief: Deal, SI                                       Mezo şi microrelief :  ma, fv

Material parental/subiacent  :  materiale de dezagregare alterare necarbonatice mijlociu fine/luturi carbonatice.                                                       

Adâncimea apei freatice: 0,5-0,6 m             Inundabilitate: -   . Înmlăştinire :  slab   .             

                                                                   Procese de pantă: pe alocuri alunecări cu valuri semistabilizate;        

Vegetaţie:  pasune                                      Neuniformitatea terenului :         2                     

Principalele soluri cu care se asociază:  faeoziomuri 

 

 

 

 

                                              CARACTERISTICI MORFOLOGICE

 

   Aț – 0-10 cm – lut argilos  mediu, structura grauntoasa mica,  culori brun   foarte inchis (10YR 2/2) umed, brun cenușiu foarte inchis   ( 10YR3/2) uscat, moderat plastic, moderat adeziv, moderat tasat, radacini subtiri si foarte subtiri  telina, trecere clara.

  Am  10-27 cm – lut argilos mediu, structura grauntoasa medie, culoare brun cenusiu foarte inchis( 10 YR 3/2) umed, brun cenusiu inchis (10YR4/2)uscat,5% pete de reducere ,moderat tasat, moderat plastic, moderat adeziv, foarte slaba efervescenta , radacini subtiri si foarte subtiri desime medie, trecere clara.

  ACG2 27-41 cm – lut argilos, structura poliedrica subangulara medie moderat dezvoltata,culoare brun oliv deschis( 10 YR 5/3) umed, brun oliv deschi(10YR5/3)uscat, 55% pete de reducere , moderat plastic, moderat adeziv,  moderat tasat, slaba efervescenţă , trecere treptata, .

  CGr 41 cm – lut argilos mediu, structura masiva , culoare  brun galbui (10YR 5/4)  umed, brun foarte deschis( 10YR7/4)uscat,  ,  90% pete de reducere, moderat plastic plastic, moderat adeziv , slaba efervescenta.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

DATE   ANALITICE PENTRU PROFILUL NR. 25

 

ORIZONTURI

        Aț

Am

ACGrk

CGrk

Nr. curent probă 

24

25

26

27

Adîncimi (cm)

     0-10

10-27

27-41

41 -

PH (apă)

7,05

7,26

7,53

7,84

Carbonaţi (CaCO3) %

-

0,51

1,32

2,06

Humus

5,38

4,23

0,39

0,17

Indice de azot (IN)

 

 

 

 

C:N

 

 

 

 

N total % (s.u.)

0,273

 

 

 

P AL (ppm)

17

 

 

 

                  P AL (c)

 

 

 

 

K AL (ppm)

208

 

 

 

Baze

Ca schimbabil

 

 

 

 

schimb

Mg schimbabil

 

 

 

 

(me la

K   schimbabil

 

 

 

 

100 g sol)

Na schimbabil

 

 

 

 

Baze de schimb (SB) me/100g

 

 

 

 

Hidrogen schimbabil(SH)me/100g 

 

 

 

 

Capacitate schimb cationic (T)me

 

 

 

 

Grad de saturaţie în baze (Vsh)%

 

 

 

 

Na schimbabil (% din T)

 

 

 

 

Aluminiu schimbabil (me/100 g sol)

 

 

 

 

Umiditate 

 

 

 

 

Nisip grosier (2,0 - 0,2 mm) %

7,35

8,02

10,56

12,35

Nisip fin (0,2 - 0,002 mm) %

26,73

25,89

22,69

21,87

Praf I  +Praf II

23,11

24,83

26,91

30,57

Argilă coloidală (sub 0,002 m)%

42,82

41,26

39,84

35,21

Argilă fizică (A col + Praf II) %

54,63

53,97

53,16

50,65

TEXTURA

TT

TT

TT

TT

Schelet (%)

 

 

 

 

Diferenţiere texturală

 

 

 

 

Densitate aparentă (DA) g/cmc

1,46

1,48

1,50

1,49

Porozitate totală (PT) %

 

 

 

 

Porozitate de aeraţie (PA) %

 

 

 

 

Permeabilitate cod

01,0

01,0

01,0

01,0

Coef. de higroscopicitate (CH) %

 

 

 

 

Grad de tasare

+15

+15

+15

+15

Capacitate de câmp (CC) %

 

 

 

 

Capacitate totală (CT) %

 

 

 

 

Capacitate de apă utilă (CU) %

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

În studiile pedologice se folosesc numeroşi indicatori ecopedologici. O inventariere a acestora este în tabelul de pe pagina următoare. 

În anexă se află Harta solurilor, harta teritoriilor ecologic omogene (TEO) și harta claselor de calitate pe folosințe, toate la scara 1:10000.

TABEL cu indicatorii ecopedologici folositi in studiile pedologice

Nr.

Crt.

Denumirea indicatorului

Cod pentru

Formula

Bonitare

Pretabilitate

US

 

arabil

vii

livezi

pajisti

1

Temperatura

 

3, 3C

3, 3C

3

3

3, 3C

2

Precipitatii

 

4,4C

4

 

 

4, 4C

3

Gleizare

14

14

14

14

 

14

4

Pseudogleizare

15

15

15

15

 

15

5

Alcalizare/Salinizare

16, 17

16, 17

16, 17

16, 17

16, 17

16, 17

6

Textura in Ap/0-60/20-75/0-150

23

23

23

23

 

23

7

Poluare

29

29

29

 

 

29

8

Panta

 

33

33

33

33

33

9

Alunecari

 

38

38

38

38

38

10

Adancimea apei freatice

 

39

39

39

39

39

11

Inundabilitate prin revarsare

 

40

40

40

40

40

12

Tasare Porozitate

 

44

44

 

 

44

13

Carbonat de calciu

 

61

 

 

 

 

14

pH in Ap/0-60/0-100, Debazificare

 

63

63, 141

63

63

63, 141

15

Volum edafic util

 

133

133

133

133

133

16

Rezerva de humus

 

144

144

 

 

 

17

Exces de umiditate de suprafata

 

181

181

181

181

181

18

Portanta

 

 

189

 

 

189

19

Acoperire cu bolovani etc.

 

 

35, 36

35

35

35, 36

20

Eroziune in suprafata

 

 

188

188

188

188

21

Eroziune in adancime

 

 

37

37

37

37

22

Neuniformitatea terenului

 

 

8

8

8

8

23

Drenaj lateral

 

 

107

107

107

 

24

Exces de umiditate din lateral

 

 

184

184

184

184

25

Pericol de eroziune

 

 

187

 

 

 

26

Gros. la care apare roca dura

19

 

19

19

19

19

27

Indicele puterii clorozante

 

 

 

148

 

 

28

Adancime de apar. CaCO3

18

 

 

 

18

 

29

CaCO3 activ

 

 

 

 

62

 

30

Aluminiu

 

 

 

 

65, 17

 

31

Tip/Subtip sol (caracter vertic)

11, 12

 

 

 

11,12

 

32

Volumul de sol negleizat

 

 

 

 

137

 

33

Suma temperaturilor >10°C

 

 

 

92

 

 

34

Amplitudinea temp. Dec.-Febr.

 

 

 

 

3

 

35

Precipitatii Mai-August

 

 

 

 

4

 

36

Grad de sat. in baze (A8,3) in Ap

 

69

 

 

 

 

37

Expozitia la soare a terenului

 

34

 

 

 

 

38

Mezo- si micro-relief

 

32

 

 

 

 

39

Deficit de umiditate Aprilie-Iulie

 

 

 

 

182

 

40

Aport freatic

 

 

 

 

 

183

41

Permeabilitate

 

50

 

 

 

 

42

Lucrari IF si agropedoameliorative

 

271, 272

271

 

 

 

43

Acoperirea terenului

 

 

120-124

 

 

118-125

44

Forme principale de relief

2

 

 

 

 

 

45

Caracteristici partc. ale solului

13

 

 

 

 

 

46

Eroz de supraf., Decop, Colmat.

20

 

 

 

 

 

47

Material/roca parent., cls. granulom.

21, 22

 

 

 

 

 

48

Scheletul in Ap/20-75

24

 

 

 

 

 

49

Modif. antropice, Tip poluare

27, 28

 

 

 

 

 


 

LEGENDA UNITATILOR DE SOL

 

Nr.

US

Suprafața (ha)

Denumire 

Culoare 

1

28,49

Regosol calcaric, proxicalcaric, lut argilos / lut dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare carbonatice de panta mijlociu fine, erodat puternic prin apa, afectat de alunecari in trepte;

 

2

10,51

Regosol calcaric molic, proxicalcaric, lut  / lut nisipos, dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare de pantă carbonatice mijlocii,  erodat slab prin apă, afectat de alunecari cu valuri;

 

3

10,73

Aluviosol  calcaric prundic, proxicalcaric, putin profund, lut nisipos / lut nisipos mezoscheletic dezvoltat pe materiale fluviatile carbonatice grosiere scheletice;

 

4

348,335

Aluviosol calcaric entic prundic,  proxicalcaric, foarte superficial, lut nisipos / nisip  lutos mezoscheletic, dezvoltat pe materiale fluviatile carbonatice grosiere scheletice;

 

5

19,07

Faeoziom clinogleic calcaric, epicalcaric , gleizat puternic , stagnogleizat slab , lut / lut argilos, dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare de panta mijlocii, partial afectat de alunecari in valuri;

 

6

14,39

Eutricambosol molic stagnic, regradat, stagnogleizat slab, epicalcaric, lut / lut, dezvoltat  pe materiale de dezagregare alterare carbonatice de panta mijlocii, partial afectat de alunecari in valuri;

 

7

31,78

Preluvosol tipic, moderat levigat, lut / lut argilos, dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare  carbonatice de panta mijlociu fine;

 

8

8,31

Preluvosol stagnic, stagnogleizat moderat, lut / lut argilos, dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare carbonatice in situ mijlociu fine;

 

9

2,06

Stagnosol gleic,  stagnogleizat excesiv, gleizat foarte puternic, lut argilos / argila, dezvoltat pe materiale dezagregare alterare  de panta  carbonatice mijlociu fine, afectat de alunecari in trepte stabilizate;

 

10

65,92

Gleiosol aluvic, gleizat excesiv, moderat profund,  lut / lut nisipos, dezvoltat pe materiale fluviatile carbonatice mijlocii scheletice;

 

11

29,30

Gleiosol calcaric molic, gleizat excesiv, proxicalcaric, lut argilos / lut argilos, dezvoltat pe materiale de dezagregare alterare carbonatice mijlociu fine, partial afectat de alunecari semistabilizate;

 

total

568,895

 

 

 

 

 

BONITAREA TERENURILOR

O definiţie a  bonitării terenurilor agricole este dată de Teaci şi col. (1985). Potrivit acestei definiții, bonitarea, reprezintă „ Operaţiunea complexă de cunoaştere aprofundată a condiţiilor de creştere şi rodire a plantelor şi de determinare a gradului de favorabilitate a acestor condiţii pentru fiecare folosinţă şi cultură (deoarece un teren poate fi nefavorabil pentru anumite folosinţe şi culturi dar favorabil pentru altele), prin intermediul unui sistem de indici tehnici şi note de bonitare”. S-au respectat pentru calcule prevederile din MESP (1987) și ord. 362 / 2021.

          Operaţiunea de bonitare se face  la nivel de teritoriu ecologic omogen (TEO). Fiecare unitate de sol (din cele 11 determinate) s-a împărţit în teritorii ecologic omogene. S-a ținut  cont de caracteristicile terenului, în special de pantă, expoziţie, adâncime apă freatică, inundabilitate. S-au obţinut un număr de 25 teritorii ecologic omogene (TEO) simple. 

 Apoi s-a trecut la efectuarea calculelor. 

 

Pentru fiecare teritoriu ecologic omogen (TEO) s-au stabilit indicatorii de bonitare. Aceștia sunt:

- temperatura medie anuală – valori corectate – ind. 3 C;

- precipitaţii medii anuale – valori corectate – ind. 4 C;

- gleizare – ind. 14;

- stagnogleizare – ind. 15;

- salinizarea sau alcalizarea – ind. 16 sau 17;

- textura în  primii 20 cm;

- poluarea – ind. 29;

- panta – ind. 33;

- alunecări de teren – ind. 38;

- adâncimea apei freatice – ind. 39;

- inundabilitatea – ind. 40;

- gradul de tasare în orizontul restrictiv – ind. 44;

- conţinutul de CaCO3 total pe 0 – 50 cm – ind 61;

- reacţia (pH)-ul în primii 20 cm; 

- gradul de saturaţie în baze pe 0-20 cm – ind 69;

- volumul edafic util – ind. 133;

- rezerva de humus pe primii 50 cm – ind. 144;

- excesul de umiditate la suprafaţă – ind. 181;

          Aceşti indicatori au fost convertiţi, acolo unde a fost necesar, în indicatori ecopedologici  , conform MESP(1987), vol. III. 

Pentru toate cele 25 teritorii ecologic omogene (TEO) s-au determinat, pentru folosințele pășune (PS) și fâneață (FN), coeficienții de bonitare (în funcție de indicatorii de bonitare corespunzători), folosind anexele 3-2 ... 3-18 din MESP, vol II. 

Acești coeficienți de bonitare au valoarea   cuprinsă între 0 şi 1, după cum însuşirea respectivă este total nefavorabilă sau optimă pentru pășune sau fâneață. La o parte din coeficienți există o corespondență directă cu indicatorii de bonitare, iar la alții este indirectă, depinzând de unul sau mai mulți alți indicatori. Nota de bonitare pentru un TEO este produsul coeficienţilor de bonitare ai TEO-ului respectiv înmulţit cu 100. 

 

 

ÎNCADRAREA TEO-URILOR ÎN CLASE DECALITATE

 

          Încadrarea în clase de calitate se face după numărul de puncte de bonitare astfel:

  • clasa I-a: 81- 100 puncte;
  • clasa a II-a: 61 – 80 puncte;
  • clasa a III-a: 41 – 60 puncte;
  • clasa a IV-a: 21 – 40 puncte;
  • clasa a V-a : 0 – 20 puncte; 

 

 

          Conform procedeului de mai sus s-au obţinut următoarele clase de calitate:

US

TEO

CLASE DE CALITATE

PS

FN

1

1

a IV-a (a patra)

a IV-a (a patra)

2

a IV-a (a patra)

a V-a (a cincea)

2

3

a III-a (a treia)

a III-a (a treia)

4

a III-a (a treia)

a IV-a (a patra)

3

5

a II-a (a doua)

a II-a (a doua)

6

a III-a (a treia)

a II-a (a doua)

7

a III-a (a treia)

a III-a (a treia)

4

8

a V-a (a cincea)

a V-a (a cincea)

9

a V-a (a cincea)

a V-a (a cincea)

5

10

I-a (întâia)

I-a (întâia)

11

a II-a (a doua)

a II-a (a doua)

6

12

a II-a (a doua)

a III-a (a treia)

13

a III-a (a treia)

a III-a (a treia)

14

a IV-a (a patra)

a IV-a (a patra)

7

15

a II-a (a doua)

a II-a (a doua)

16

a II-a (a doua)

a III-a (a treia)

17

a III-a (a treia)

a III-a (a treia)

8

18

a III-a (a treia)

a III-a (a treia)

9

19

a IV-a (a patra)

a IV-a (a patra)

10

20

a IV-a (a patra)

a IV-a (a patra)

21

a IV-a (a patra)

a IV-a (a patra)

11

22

a V-a (a cincea)

a V-a (a cincea)

23

a V-a (a cincea)

a IV-a (a patra)

24

a IV-a (a patra)

a IV-a (a patra)

25

a V-a (a cincea)

a V-a (a cincea)

 

Conform cu folosințele din fiecare TEO (în general stabilite be baza harții cadastrale comuna Vadu Moldovei scara 1:10000), s-a colorat HARTA CLASELOR DE CALITATE PE FOLOSINȚE.

 

 

LUCRARI AGROPEDOAMELIORATIVE

Pentru stabilirea acestor tipuri de lucrări, s-a folosit îndrumătorul privind lucrările agropedoameliorative (Răuţă, 1985). 

Pentru suprafețele cu pajiști de pe teritoriul comunei Fântâna Mare considerăm că sunt necesare lucrări asimilate lucrărilor agropedoameliorative, care indirect contribuie la îmbunătăţirea caracteristicilor solului. Acestea sunt amenajarea de şanţuri şi rigole nesistematice de scurgere și   supraînsămânţări cu ierburi tolerante, protectoare şi amelioratoare, bineînțeles pe suprafețele unde este necesar.

Deci, terenurile care necesită lucrări agropedoameliorative,   de pe suprafețele cu pajiști studiate,   sunt: 

  • terenurile cu exces de umiditate;
  • terenurile cu soluri erodate; 

În cele ce urmează, vom face consideraţii asupra fiecărei din aceste lucrări agropedoamelirative. 

 

ŞANŢURI ŞI RIGOLE NESISTEMATICE DE SCURGERE

Amenajarea acestora este necesară pe unele suprafețe din trupul de pajiște Spătărești (pe terenurile din  microdepresiuni ce nu pot fi nivelate, fire de vale, în general pe toate terenurile cu stagnări de apă). Şanţurile se vor executa cu adâncimi de la   25 – 30 cm la 50 – 70 cm. Rigolele se vor executa cu adâncime de 15 – 35 cm. Este necesar ca reţeaua de şanţuri şi rigole să fie racordată la  emisari naturali (reţeaua hidrografică, la noi în studiu pr. lui Eftimie și afluenții acestuia de pe trupul de pajiște).  

          Traseul şanţurilor şi rigolelor nesistematice de scurgere se va stabili atât pe baza planurilor topografice de detaliu, cât şi a observaţiilor din teren. Se va urmări ca volumul de săpătură să fie cât mai mic. Execuţia şanţurilor şi rigolelor  de scurgere se va face pe baza observaţiei atente a elementelor terenului şi marcarea porţiunilor cu aspect depresionar. 

          Lungimea maximă a şanţurilor de scurgere este de obicei   200 m. Lungimi mai mari se vor admite doar la şanţurile din partea joasă a firelor de vale cu  înclinare care asigură colectarea şi transportul apei. Acestea trebuie să fie asigurate fără a fi necesare operaţiuni de adâncire sau lărgire a şanţurilor.  

          În secţiune transversală, şanţurile şi rigolele vor fi trapezoidale sau triunghiulare. 

          Se va face în prealabil o analiză asupra eficienţei economice a execuţiei  reţelei de șanțuri și rigole, adică raportul între costuri și beneficii. Se va ţine cont că, o astfel de reţea, va duce la formarea unei suprafeţe necultivabile (cea ocupată de şanţuri şi rigole). Se va analiza dacă sporul de producţie obţinut ca urmare a soaterii suprafeţei de sub influenţa excesului de umiditate, pe suprafața respectivă justifică efectuarea şanţurilor şi rigolelor nesistematice de scurgere. Deasemenea se va ține cont și de costurile executării rețelei.

          Aliniamentele pe care se vor executa şanţurile şi rigolele se vor jalona. Execuţia șanțurilor și rigolelor se poate face manual sau mecanizat. Pământul rezultat se va împrăştia pe o suprafaţă cât mai mare pentru a nu împiedica dezvoltarea ierburilor pajiștii și  scurgerea apei.  Rigolele pot fi realizate şi cu plugul, prin treceri succesive. Brazda aruncată nu trebuie să împiedice scurgerea apei. 

          Se recomandă ca execuţia şanţurilor de scurgere să se facă toamna, după terminarea sezonului de păşunat. 

          Pentru a observa evoluţia solurilor pe terenurile amenajate cu şanţuri şi rigole nesistematice de scurgere şi influenţa acestora, recomandăm să se efectueze studii speciale în acest sens. 

 

FOLOSIREA IERBURILOR TOLERANTE, PROTECTOARE ŞI AMELIORATOARE

Pe teritoriul studiat de noi , se recomandă, în anumite zone, utilizarea anumitor specii de ierburi, de obicei  prin supraînsămânţare.

          Pe suprafeţele cu exces de umiditate, se recomandă următoarele ierburi perene: Poa trivialis (șovar), Phelum pratense (timoftică), Alopecurus pratense (coada vulpii), Trifolium resupinatum (trifoi persan), Lotus cornicolatus (ghizdei).                                             

          Pe terenurile în pantă pe care apar porţiuni erodate, cu grad redus de acoperire cu vegetaţie ierboasă, se recomandă supraînsămânţări cu ierburi perene  din următoarele specii: Dactylis glomerata (golomăţ), Bromus inermis (obsigă nearistată), Agropyron cristatum (pir crestat), Onobrichis viciifolia (sparcetă), Medicago sativa (lucernă), Lotus cornicolatus (ghizdei). Amestecurile recomandate sunt Onobrichis viciifolia (sparcetă) 50 % + Bromus inermis (obsigă nearistată) 50 % , sau Bromus inermis (obsigă nearistată) 25 % + Dactylis glomerata (golomăţ) 25 % + Onobrichis viciifolia (sparcetă) 25 % +  Medicago sativa (lucernă) 15 % + Lotus cornicolatus (ghizdei) 10 %. 

          Recomandările cf. Maruşca, 2014 sunt următoarele: Dactylis glomerata (golomăţ), Festuca Rubra (păiuş roşu), Festuca pratensis (păiuş de livezi), Agrostis tenuis (iarba câmpului), Phelum pratense (timoftică), trifolium repens (trifoi alb), Lotus cornicolatus (ghizdei). Dacă iarba este foarte rară atunci se va face mobilizarea supeficială a solului paralel pe curbele de nivel, se va semăna amestecul de ierburi la 1,5 cm adâncime , apoi se va tăvălugi. În primul an suprafața supraînsămânțată se va folosi ca fâneaţă, apoi se va respecta păşunatul raţional.  

 

 

 

STUDIU AGROCHIMIC

Pentru realizarea acestuia, este necesară, în primul rând , recoltarea probelor agrochimice. Modul de lucru a fost conform cu „Instrucţiuni privind executarea studiilor agrochimice”, vol I (Borlan,  1981). Parcelele de recoltare au fost pe cât posibil cât mai omogene, o probă agrochimică recoltându-se din o singură unitate de sol. S-a ţinut cont de panta şi expoziţia terenului, care trebuie să fie cât mai uniformă la fiecare parcelă agrochimică. 

S-au făcut, pentru fiecare proba  agrochimică următoarele analize :  pH, PAL şi KAL. Pentru fiecare unitate de sol, s-a facut media rezultatului analizelor pentru pH,  PAL (acolo unde este necesar, valoarea s-a corectat) , KAL . In   tabelul care urmeaza sunt prezentate rezultatele. 

 

Medii agrochimice pe unitate de sol 

 

Nr. US

pH

PAL 

(ppm)

PAL (c)

(ppm)

KAL

(ppm)

1

7,35

28

21,56

219

2

7,59

63

42,84

130

3

7,38

9

6,84

117

4

7,79

21

12,6

135

5

7,20

20

16,20

278

6

6,51

85

81,60

271

7

5,79

21

21

215

8

5,21

9

9

167

9

7,25

8

6,40

221

10

5,28

24

24

95

11

7,03

15

12,90

207

 

 

 

Deoarece pH -ul mediu (la  probele agrochimice recoltate din acestea) este mai mare de 5,2 pentru fiecare unitate de sol, nu s-au efectuat şi analize de SB, AH, Al mobil. Calculul dozelor de ingrașămant chimic s-a facut pe unitati de sol. 

          În continuare s-au calculat dozele optim economic (DOE) de îngrăşăminte chimice necesare cu  N, P2O5, K2O substanţă activă, ca medie pentru fiecare unitate de sol. 

Pentru calcule s-au folosit tab. I – 133, I – 134, I – 135 din Instrucţiuni privind executarea studiilor agrochimice, vol II, partea a III-a, Tabele şi nomograme pentru aplicarea instrucţiunilor privind executarea studiilor agrochimice (Borlan, 1981). Pentru azot, doza optim economică depinde de recolta scontată, pentru P2O5 de conţinutul de fosfor mobil şi recolta scontată, iar pentru K2O de conţinutul de potasiu mobil şi recolta scontată. Tabelele sunt pentru pajişti naturale (pentru fân). Calculele s-au făcut pentru recolte scontate (masă uscată) de 2500 kg / ha și 3000 kg / ha. 

S-au obţinut astfel  dozele optim economice de N, P2O5 si K2O  de substanta activa. Deoarece conținutul de substanță activă din îngrășământ este de obicei sub 100 %, este necesar ca înainte de aplicare să se calculeze doza efectivă de ingrasamant chimic. La calcule se va ține cont de substanta activa din ingrasamantul care se va folosi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rezultatele obţinute sunt prezentate în tabelele următoare: 

Doze optim economic de N, P2O5 şi K2O (substanta activa) 

pentru recolta scontată de 2500 kg / ha

 

Unitate de sol

Suprafață

(ha)

N

(kg / ha / an)

P2O5

(kg / ha / an)

K2O

(kg / ha / an)

1

28,49

95

0

0

2

10,51

95

0

3,0

3

10,73

95

24,2

5,6

4

348,335

95

0,4

2,0

5

19,07

95

2,4

0

6

14,39

95

0

0

7

31,78

95

0

0

8

8,31

95

15,8

0,3

9

2,06

95

24,2

0

10

65,92

95

0

10,5

11

29,30

95

0,4

0

 

Doze optim economic de N, P2O5 şi K2O (substanta activa) 

pentru recolta scontată de 3000 kg / ha

 

Unitate de sol

Suprafață

(ha)

N

(kg / ha / an)

P2O5

(kg / ha / an)

K2O

(kg / ha / an)

1

28,49

107

1,6

4,1

2

10,51

107

0

12,5

3

10,73

107

31,4

14,8

4

348,335

107

6,2

11,8

5

19,07

107

8,4

3,0

6

14,39

107

0

3,0

7

31,78

107

1,6

4,4

8

8,31

107

23,6

8,3

9

2,06

107

31,4

4,0

10

65,92

107

0,4

20,5

11

29,30

107

6,2

5,0

 

 

 

În continuare vom face o scurtă descriere, conform ghidului de întocmire a amenajamentelor pastorale (Maruşca, 2014) a modului de aplicare a îngrășămintelor chimice și a perioadei de aplicare. Îngrăşămintele cu azot se aplică primăvara devreme şi apoi după fiecare ciclu de păşunat, exceptând pe ultimul, în fracţii egale. Este necesar ca în prealabil să se stabilească numărul de cicluri de păşunat. Îngrăşămintele cu fosfor şi potasiu se aplică de regulă toamna. Dacă se aplică îngrăşăminte complexe de tip NPK, fosforul şi potasiul se vor aplica primăvara devreme, odată cu doza respectivă de azot. 

          În ariile naturale protejate se va ține cont de legislația specifică în vigoare a acestora în ceea ce privește aplicarea îngrășămintelor chimice. 

Există anumite pajişti care nu se recomandă a fi fertilizate în starea lor iniţială. Conform ghidului de întocmire a amenajamentului pastoral (Maruşca, 2014),  pe terenurile care sunt invadate de vegetaţie dăunătoare, înainte de aplicarea îngrăşămintelor se va face combaterea acestora. Pe suprafeţele care au fost supraînsămânţate se vor aplica  îngrăşăminte chimice după primul ciclu de păşunat al ierbii apărută în urma supraînsămânţării.  

 

Fertilizarea cu gunoi de grajd

 

O  altă metodă de fertilizare  este aplicarea îngrăşămintelor organice. Conform Maruşca (2014) aplicarea gunoiului de grajd (după o fermentare de 3-5 luni în platformă) se face frecvent pe fâneţele naturale situate în apropierea gospodăriilor. Cantitatea aplicată recomandată este de 20 – 30 t / ha. Se aplică la suprafaţa terenului, toamna târziu sau primăvara devreme. Recomandăm aplicarea mai ales la unitățile de sol mai sărace în elemente nutritive.  

Pe suprafeţele de teren necesare a se fertiliza, pentru o eficiență mai ridicata, îngrăşămintele organice se pot amesteca cu îngrășămintele chimice. 

 

Fertilizarea prin târlire

 

Dejecţiile lăsate de animale în perioada de păşunat pe locurile de odihnă, datorită conținutului de fertilizanți, reprezintă un îngrăşământ organic. Este necesar ca locurile de odihnă să se schimbe după ce s-au acumulat cantităţile necesare de dejecţii, în așa fel încât să se efectueze fertilizarea pe întreaga suprafață de păşunat. Îngrădirea locurilor de odihnă se realizează de obicei cu ajutorul unor porţi mobile de aproximativ 3-4 metri lungime, confecţionate din materiale uşoare pentru a putea să fie mutate cu uşurinţă. 

 

Suprafaţa de odihnă se calculează cu relaţia: 

 

             s x N x T

S = -------------------- , unde:

          104 x t

 

s – suprafaţa de odihnă pentru un animal; 

N – numărul de animale;

T – durata sezonului de păşunat (zile);

t – numărul de nopţi cât animalele stau pe aceeaşi suprafaţă;  

 

Suprafaţa ce trebuie afectată fiecărui animal este de 1-2 m.p. (ovine) şi 3 – 4 m.p. (bovine). Durata de târlire este de două până la şase zile (şi nopţi).

Aceste recomandări (pentru târlire) sunt conform Samuil (2010).

Durata sezonului de pășunat scade cu creșterea altitudinii. Scăderea este de aproximativ 7,5 zile la 100 metri altitudine. Considerăm zona Fântâna mare   cuprinsă ca formă de relief la dealuri (s-a cuprins și zona de luncă, fiind considerată cuprisă în podiș), iar durata sezonului de pășunat  130 – 180 zile (mai – octombrie) (Maruşca, 2014).   

Dacă se intenționează ca în ciclul de amenajament pentru care se va folosi acest studiu să se propună suprafețe pentru împădurire,  de când va începe plantarea pomilor, se va  opri fertilizarea prin diverse metode.   

 

BIBLIOGRAFIE

 

 

 

           N. Florea, I. Munteanu şi colaboratorii – SISTEMUL ROMÂN DE TAXONOMIE A SOLURILOR (SRTS-2012) – Editura Sitech, Craiova,  2012;

 

T. Maruşca, V. Mocanu şi col. – GHID DE ÎNTOCMIRE A AMENAJAMENTELOR PASTORALE – Institutul de Cercetare –Dezvoltare Pajişti Braşov, Editura Capolavoro Braşov, 2014; 

 

             I. Munteanu, N. Florea – GHID PENTRU DESCRIEREA ÎN TEREN A PROFILULUI DE SOL ŞI A CONDIŢIILOR DE MEDIU SPECIFICE – Editura Sitech, Craiova, 2009; 

 

          O. Popârțac – PLAN DE ÎNCADRARE ÎN ZONĂ Scara 1:10000 Proprietar: COMUNA FÂNTÂNA MARE – ISLAZ COMUNAL – FÂNTÂNA MARE 1 -FÂNTÂNA MARE 2 – FÂNTÂNA MARE 5 - FÂNTÂNA MARE 6 – SPĂTĂREȘTI – COTU BĂII 2 – și scara 1:5000 Proprietar: COMUNA FÂNTÂNA MARE – ISLAZ COMUNAL – PRAXIA – PRAXIA 2 – COTU BĂII;

 

Şt. Puiu şi col.  – PEDOLOGIE -  Bucureşti 1983;

 

C. Samuil – PRODUCEREA ŞI CONSERVAREA FURAJELOR – Ed. Ion Ionescu de la Brad, Iaşi, 2010; 

 

I. Ţucra şi col. -       PRINCIPALELE TIPURI DE PAJIŞTI DIN R.S. ROMÂNIA – ICPCP Braşov, 1987;

 

           xxx -  CLIMA RPR, Bucureşti, I.M., 1962; 

 

          xxx - INSTRUCŢIUNI PRIVIND EXECUTAREA STUDIILOR AGROCHIMICE, vol I, II,  - red. coord Z. Borlan,  C. Răuţă, C. Hera, ICPA  Bucureşti, 1981; 

 

          xxx – ÎNDRUMĂTOR PRIVIND LUCRĂRILE AGROPEDOAMELIORATIVE (coord. C. Răuţă, A. Canarache, I. Niţu),  – ICPA Bucureşti, 1985; 

 

xxx – HARTA CADASTRALĂ Comuna VADU MOLDOVEI JUDEȚUL SUCEAVA Scara 1:10000 – OCOTA Suceava, 1986;

 

xxx – METODOLOGIA ELABORĂRII STUDIILOR PEDOLOGICE (MESP), volumele I, II, III (Redactori coord. N. Florea, V. Bălăceanu, C. Răuţă, A. Canarache), Red. Prop. Tehn. Agr.   Bucureşti, 1987; 

 

xxx – MICROZONAREA PEDO-GEOCLIMATICĂ ACTUALIZATĂ A TERITORIULUI ROMÂNIEI, Ştiinţa solului nr. 1, 1999, vol. XXXIII.

 

xxx - MUNSELL SOIL COLOR CHARTS – revised washable edition, Munsell Color, 2000; 

 

xxx - CLIMA ROMÂNIEI – (coord. I. Sandu, V.I. Pescaru, I. Poiană, A. Geicu, I, Cândea, D. Ţâştea) - ANM, edit. Acad. Române, Bucureşti, 2008; 

 

xxx – STUDIU PEDOLOGIC ȘI AGROCHIMIC NECESAR REALIZĂRII ȘI REACTUALIZĂRII SISTEMULUI NAȚIONAL ȘI JUDEȚEAN DE MONITORIZARE SOL – TEREN PENTRU AGRICULTURĂ TERITORIUL COMUNAL VADU MOLDOVEI  JUDEŢUL SUCEAVA  sc. 1 : 10000 – întocm. A. Curaleț, șef comp. A. Curaleț, director D. Guliciuc, OJSPA Suceava, 2006;

 

xxx – Hotarârea de Guvern nr. 1064 / 2013 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor OUG  nr.34/2013 privind organizarea, administarea si exploatarea pajistilor permanente si pentru modificarea si completarea Legii fondului Funciar nr. 18 / 1991;

 

xxx – HG nr. 78 / 2015 privind modificarea şi completarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor OUG nr. 34 / 2013 privind organizarea, administrarea şi exploatarea pajiştilor permanente şi pentru modificarea şi completarea Legii fondului Funciar nr. 18 / 1991, cu modificările şi completările ulterioare; 

 

xxx – Ordinul 1379 / 2018 al MADR;

 

xxx - Ordinul Nr. 362/2021 al MADR;